Autor Tema: Grad Raša i ...  (Posjeta: 24042 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #15 u: 20.07.2015., 18:48:29 »

A sad je stvarno dosta!
Dosta je crnila i ajmo malo u plavilo. Rudarstvo je nadomjestio turizam. Što bi rekli pametni – sve u svoje vrijeme.
Ovo je Narančasta Zvijer snimila iz jurećeg automobila u Trgetu. Što ta zvijer sve može…


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #16 u: 20.07.2015., 18:49:17 »

Brod ZIAD JUNIOR iz Lomea, nakrcan drvom, u Bršici čeka nalog za isplovljenje. Meni ovo ime miriše da je vlasnik neki državljanin BiH. Ili Hrvatistana?



Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #17 u: 20.07.2015., 18:50:49 »

A onda je odvažna ekipica, koja je bez problema stala u dva automobila, pozdravila Mladena i Rašu te otišla na banjadu u Brestovu pa u Škurinje na picu u Maslinu.



Noga (ajd pogodi čija!) i kamen u blizini, a trajekt Bol i otok Cres u daljini.

 :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #18 u: 20.07.2015., 22:07:13 »
Odlično Miliću, sad ja nastupam.  :e025
U pisanju sam, da dopunim tvoje, samo čekam na jednu točnu informaciju. Da ne lupetam napamet.  :posteroops
Pozdrav svima,
čitamo se  :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #19 u: 20.07.2015., 22:37:28 »
super :palacgore

Pročitala sam jednu fora zanimljivost vezanu uz ovu crkvu. Naime, crkva Sv.Barbare ima oblik prevrnutog rudarskog vagoneta.  :e025

Trgom dominiraju s jedne strane crkva sv. Barbare s impozantnim  dvadeset i pet metarskim zvonikom,




Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #20 u: 20.07.2015., 23:27:33 »
Asterix, prevrni ovaj vagonet i zamisli ima li smisla  ;)  :palacgore

Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.148
  • Nullius in verba
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #21 u: 21.07.2015., 00:20:09 »
Asterix, prevrni ovaj vagonet i zamisli ima li smisla  ;)  :palacgore



Čini mi se kao da je na ovom postolju bio ovaj spomenik rudaru


Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #22 u: 21.07.2015., 06:48:21 »
Možda je trebalo "na čelo kolone" staviti ovu izvanrednu reportažu našeg uvaženog člana. :89
http://croinfo.net/vijesti-hrvatska/5901-raa-povijesti-fotografije-nastanka-najmlaeg-grada-u-istri.html
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Grad Raša i ...
« Odgovori #23 u: 21.07.2015., 06:50:07 »
Citat: LLeon link=topic=2822.msg66675#msg66675

Malo sjevernije od Brestove ima jedna super plažica do koje se može doći samo morem. Pretpostavljam da Asterix zna za tu.


Da, uvala Stupova. I ja sam do nedavno bila uvjerena da je dostupna samo morskim putem dok nisam na Neverinovom blogu pročitala da se dole može i pješke. Kajakom je od Brestove do tamo čas posla.

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #24 u: 21.07.2015., 06:50:12 »
Kont, ipak ne. Spomenik je bio na rubu trga, uz zgradu sa govornicom

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #25 u: 21.07.2015., 18:45:41 »
Pročitala sam danas reportazu i super je....barem ova sa površine. Milić sve to lijepo opiše a vidim da je bilo i poučno a i osvježenje je palo. Još samo da vidimo slike iz podzemlja i biti će kao da sam bila s vama  ;)

 :wavey
aboriđinka

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #26 u: 21.07.2015., 19:00:32 »
nisu bili u podzemlju  :greensmile
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #27 u: 22.07.2015., 20:45:07 »
Evo nekoliko mojih detalja..

Zbog saznanja da se u rudnik ne ulazi, malo mi (nam) splasnulo raspoloženje, međutim, čim je Mladen sjeo s nama na kavu i počeo pričati; nije tajna da nam je poprilično pobudio zanimanje pa smo za njim hodali ko psići otvorenih usta i tražili "daj još", "daj još nam pričaj". Definitivno Rašu gledamo drugim očima.  :palacgore



Spomenuti ću se nekoliko toga.. samo naseljavanje, odnosno gradnja kuća, sve su u paru i nazivane slovima, tako danas za jedne kažu Cassa di Capi. U neznanju, mnogi misle da su tamo živjele glavešine, ali ne! To je samo Cassa Capi, odnosno Cassa C, a C se čita KA pa je ispalo Capi, odnosno kuća kapo.
Kuće su inace namjenjene rudarskim nadzornicima i činovnicima.

Na mnogim stambenim zgradama su originalna vrata, stari brojevi zgrada i stanova, pločice po podu, roletne.







Dalje olimpijski bazen. Htjeli su ga urediti, međutim konzervatori se ustali na zadnje noge jer ...  :301  može se urediti samo kako je nekada bilo! Srećom, pronašli su u arhivu da je postojala narudžba crvenih pločica koje nikada nisu dostavljene. Rat sve poremetio. Eto, možda se to u bliskoj budućnosti riješi.  :tnp



...

« Zadnja izmjena: 22.07.2015., 21:38:55 od Riječanka »
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #28 u: 22.07.2015., 20:51:24 »
Zgradu tvornice alatnih strojeva Prvomajska,



koja je sva u mramoru iz Carrare, nekada je služila kao ulaz rudarima na posao.



Ovdje su se nalazile kazete, sve redom tamno zelene boje ali kolokvijalno su ih zvali - bijele (za čistu robu) i crne (za radnu robu) za presvlaku, kupaone, pa čak i solarne lampe (solarij) za radnike koji su radili popodnevnu smjenu, ne bi li nadoknadili Sunce, odnosno primanje vitamina D. Radnici koji su radili npr. na ukrcavanju ugljena su uvijek, cijeli svoj radni vijek, radili poslijepodnevnu smjenu. Svi su imali beneficirani radni staž od 6 ili 8 mj.
Inače, zgradu je kupio meni poznati Riječanin, koji je čini se zbog tog neslavnog poteza i propao. Banka i danas posjeduje zgradu a kamata na njoj je ne brojiva.   :15



Ispred te zgrade je kantina u kojoj su imali topli obrok.



Odmah se vraćam  :wavey
« Zadnja izmjena: 22.07.2015., 21:40:46 od Riječanka »
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Grad Raša i ...
« Odgovori #29 u: 22.07.2015., 21:17:39 »
Mjesto Krapan; sjedište rudnika društva Arsa (Raša), mjesto u kojem su živjele glavešine i koje je nekada izgledalo čarobno. Danas poprilično srušeno i zapušteno. Imali su čak i veliku školu. Čini mi se nekoliko velikih zgrada (dvije na vrhu nismo vidjeli),



Zanimljivo je da se u šumi u Krapnu još daju naći kamene bitve, što kazuje da je tu nekada bilo more.





Crkvica Sv.Barbare ove godine slavi 110 godina postojanja. Stara crkva, bila je pored sadašnje preko kanala i zvala se crkva sv. Zaharije.


« Zadnja izmjena: 22.07.2015., 21:37:51 od Riječanka »
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)