Autor Tema: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu  (Posjeta: 6862 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« u: 04.07.2015., 09:31:23 »
Danas mi je jedan znanac ispričao kako je negdje početkom '70 godina kod plaže Bivio izvađeni ostaci američkog vojnog aviona B 29. Zna li netko nešto više o tome? Traži se expert o avionima :)

Online ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #1 u: 04.07.2015., 09:48:24 »
Plaža Bivio ... To je ona gdje je bio bunker?

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #2 u: 04.07.2015., 09:49:18 »
Upravo kod te plaze. Kaze da je olupina bila blizu danasnjeg tobogana

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #3 u: 05.07.2015., 11:07:35 »
B-29? Si siguran, da nije B-17?

B-29 je povelika mrcina, uostalo nisam siguran je li uopće bio korišten u Europi.  :pojmanemam

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #4 u: 05.07.2015., 11:57:12 »
Igor i ja dobili info od stručnjaka - Rausa. Tko prije do kompa stavi tekst i fotke.  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #5 u: 05.07.2015., 11:59:32 »
Osim emaila jucer sam se posljepodne i cuo s njime. Veceras ce slati jos toga a i van onog opisanoga.
U svakom slucaju nije B29 a moze biti B17 ili B24

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #6 u: 05.07.2015., 13:09:54 »
Ići ću malo u off
Zoki me pitao za avion koji se srušio negdje iza Obruča, i pitam ja svu "klasu penzionera" i nitko ništa nezna
Na kraju pitam frendovog starog i pogodio sam, rekao mi je da su sav lim on i njegov stari  izvukli sa mazgom i odnesli u ondašnju verziju Metisa i prodali

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.148
  • Nullius in verba
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #7 u: 05.07.2015., 21:39:21 »
Igor i ja dobili info od stručnjaka - Rausa. Tko prije do kompa stavi tekst i fotke.  :wavey

No? Što se čeka? :popcorn

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #8 u: 05.07.2015., 22:17:27 »
Popunu informacija. U svakom slucaju Raus je opisao dogadaj s plaze Villa Nore i osnovno drugog s plaze Akademija. Ovaj s Bivina ostaje misterija

Offline raus

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Sij 2015
  • Postova: 4
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #9 u: 09.07.2015., 13:26:31 »
oi!

Daleko sam ja od stručnjaka, ali hvala ipak :-)

E sad, ja znam za dva slučaja, ukratko:

1. Jedan B-17 je izvučen 1973-e kod malog brodogradilišta na Kantridi.
    Taj B-17G-50-DL serijskog broja 44-6394 ,'Oh My Aching Back' bio je iz 774Bomb Squadrona/ 463 Bomb grupe.
     Išli su u napad na Udine, ali su dobili direktan pogodak od protuzračne obrane, okrenuli se i pokušali doći do Zadra.
    No s obzirom da im je samo jedan od 4 motora ispravno radio, prisilno su sletili u more između Krka i Cresa, ispod Glavotoka.
    Od njih deset, dva su se utopila i nisu poslije pronađeni, a ostale su spasili partizani.
    1973-e je avion izvučen da bi se prodao u staro željezo, ali su to loše napravili, pa su sa aviona ispali motori, te se odlomili nos i rep.....

2. Za drugi avion sam čuo više priča, ali svijedoka nisam našao ni jednog. Po nekim starijim ribarima je avion bio Spitfire ( ??) , i oni su te dijelove izvlačili u mrežama tamo negdje oko     invalidske palže pa prema Preluku.
    Danijel Frka je u uvali poslije kampa pronasao dijelove za koje sigurno smatra da su od talijanskog tromotornog bombardera SM.79.
     E sad kad je i kao pao taj avion neznam i nisam nasao nikave podatke o tome. Postoji priča  da je taj avion Brodospas izvukao odmah poslije rata, a o tome nema nikakvog zapisa.
     Pričao sam i sa sa dosta ljudi koji su ronili na tom potezu, ali svih njih samo dvojica su mi rekla da su nasla nekakve sitnije komade aluminija, odnosno avionsku municiju ali to nisu zadržali već su bacili. Jučer sam pričao sa tipom   koji na Kostabeli živi negdje od 1950-e i on se sjeća samo ovog aviona kod brodogradilišta, a iupravo sad sam pričao sa tipom rođenim 52-e koji cijeli život živi baš iznad te glavne plaže na Biviu i on se isto tako sjeća samo ovog B-17 na Kantridi........

pozdrav
Radovan

Posada i avion B-17 koji su pali kod Glavotoka:

Offline raus

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Sij 2015
  • Postova: 4
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #10 u: 09.07.2015., 13:51:00 »
oi!

A što se tiče aviona iza Obruča, tu je isto pao B-17.

 Ukratko:

18.3.1944 između 9 i po i 10 i po ujutro dogodila se najveća zračna bitka iznad Rijeke u drugom ratu.
U samo uru vremena je između Crikvenice i granice palo 10 aviona:
 3 B-17 (dva smo pronašli)
 2 lovca P-47 (jednog smo pronasli, a drugi je navodno pao u more??)
 5 njemačkih lovaca Bf-109 ( 4 smo pronašli)

Od ta tri jedan je pao kod Gerova ( 42-31749) i njega smo identificirali, a još jedan je pao iza Obruča i tu smo pronašli dijelove.
Problem je što su u izuzetno kratkom vremenu  iz dva B-17 (42-31472 i 42-31644) iskočile posade i to na širem sjevernom riječkom području,
a po izjavama članova posade oba aviona su eksplodirala, i svi mogući ljudi sa kojima sam pričao znaju samo za taj iza Obruča,
odnosno dobili smo nekakve upute di je navodno pao drugi ali još ga nismo uspili pronaći.......
1994 Richard Munsen, pilot iz 42-31472 je došao u Hrvatsku i u Kosima je njemu i njegovoj posadi otkriven mali spomenik.....
 Munsen je jedin još živ, i nedavno smo pričali ali nažalost on se samo sječa da je njegov avion eksplodirao ....

pozdrav
Radovan

Munsen i spomenik u Kosima:

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #11 u: 09.07.2015., 14:15:31 »
ja sam čuo priču da je jedna leteća tvrđava pogođena negdje nakon Učke te da ju je posada odmah napustila , dok je sam avion nastavio letjeti i u zraku se raspadajući završio negdje podno Obruča. Kako je vizuelno teško odrediti iz kuta gledanja s područja oko Kastva moguće je da je avion završio i u okolici Štulca, dakle nešto sjevernije od zamišljene linije prema Obruču, a taj dio je manje dostupan jer se ne radi o gospodarskim šumama te ukoliko nije nešto uz planinarske staze teško da će se ikad pronaći jer se radi o prilično nepristupačnom zemljištu, ako je pak preletio preko Obruča, tada bi se već znalo za njega jer šumari prošaraju svaki pedalj gospodarski korisnih šuma, osim ako nije završio odmah podno samog obruča koji također divlji i neprohodan što se može lijepo vidjeti preko google maps
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #12 u: 11.07.2015., 08:53:33 »
Jutros sam s mojim ujakom Vlatkom razgovarao na temu američkih avijatičara koji su izgleda oboreni u ovoj zračnoj bitci (18.3.1944.).
Kaže on da je bilo to vrijeme kad se ozbiljno razmatrao napad partizanskih jedinica (komandant Savo Vukelić?) na Klanu, ali se odustalo od toga. Partizani su bili stacionirani oko područja Široko.
Sjeća se da se moglo vidjeti dva avijatičara kako se spuštaju padobranom jer je vrijeme bilo vedro, ali i burno. Vidjelo se i avion.
Jedan se spustio "nigdi od Pišćin pa zgoru prema Želiznin Vraton", a drugi " nigdi Pred Proslop".
Ovoga prvoga su partizani valjda preuzeli i zaštitili.
Drugi je bio ranjen u noge i bio nepokretan. Partizani su ga donijeli na nosilima u Studenu u kuću gdje su prije rata bili smješteni jugos. financi - Fapkinu kuću. Od tuda ga se prenijelo u Zvaneću kolibu Za Vrh gdje je bio par dana. Onda ga se odnijelo u bolnicu na Želiznimi Vrati. Ujak se sjeća da je jedan od nosača  bio Ive Radeć- Ivan Brmalj. Tu bolnicu je baš tada trebalo evakuirati pa je i taj avijatičar morao biti premješten. Njega je, opet jedan Studenjac, Zvonko Čufetin - Zvonko Gržinćić vozio na Vrtnarovim zaprežnim kolima prema Čabru. Negdje kod Tri kalića? ih je presrela njemačka patrola pa je Zvonko ostavio kola i pobjegao u šumu. Kasnije su avijatičara našli ubijenog i izmasakriranog.
--------------------------------
Kigore, molim te prenesi ovo rausu, ako sam ne pročita.
Jasno da ujak stoji na raspolaganju ako treba više informacija kojih se on ipak dobro prisjeća, obzirom na protok vremena. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #13 u: 11.07.2015., 13:35:01 »
Jedan se spustio "nigdi od Pišćin pa zgoru prema Želiznin Vraton", a drugi " nigdi Pred Proslop".
Ako se ovaj spustio na Pišćine (zelena vikendica sa križem :greensmile) avion je završio negdje u Paklenom (iza Obruča)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Olupina američkog vojnog aviona B29 na Biviu
« Odgovori #14 u: 11.07.2015., 13:44:05 »
Ha, a pozabil si da je puhala bura. A padobran lahko leti po buri...Vrag zna kamo je pal avion i koliko su spamećivanja jušta.  :wavey
Ja san ga intervjuiral i zapisal, a to mi je bilo najvažneje. :p015
Prošeći se z manun okolo Trsata.