Autor Tema: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)  (Posjeta: 11017 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Snežnik, ili kako ga još nazivaju Slovenski Snežnik ili Veliki Snežnik, sa svojih 1796 mnm najviši je nealpski vrh u Sloveniji i kako u naslovu piše- najviši vrh riječkog zaleđa, nepunih 30 km zračne linije od Korza.

Da se nalazi u Hrvatskoj bio bi drugi vrh po veličini, odmah iza Dinare. U radijusu od 90km, sve do Julijskih Alpi nema niti jednog višeg vrha, a sa Snežnika se pruža pogled na sve strane svijeta.

Najčešći uspon na Snežnik je onaj sa Sviščaka. Dug je oko 6 km, ili 2 sata hoda i spada u lake planinarske puteve 

Put iz Rijeke do Sviščaka vodi preko Ilirske bistrice. U centru IB se skrene desno prateći putokaz za Sviščake, na cestu koja vodi u Lošku dolinu. Od 19 km, 12 je asfalta i 7 km odličnog makadama.


Sviščaki (1242mnm) su zapravo vikend naselje. Velika livada uz čije rubove se smjestilo 30-tak vikendica i jedan planinarski dom.






Malo povijesti Sviščaka, za one koji razumiju slovenski (ili engleski)






I prije kretanja dobro je podsjetiti se na bonton


Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #1 u: 12.06.2015., 00:19:27 »
Nasuprot planinarskog doma, zanimljivim putokazom počinje uspon na Snežnik


Još jedan pogled na pl. dom




Put dalje vodi dobrim makadamom koji je bio dosta prometan, pa iza automobila ostaje oblak prašine :97


Nakon desetak minuta hoda skrećemo sa ceste na šumski puteljak koji vodi “čez lom” (preko prijevoja). Može se dalje i cestom, ali… :k050 :e040


Koča Draga Karolina na V. Snežniku je danes- ODPRTA :yes Ova tabelica "odprta" se može i okrenut na "zaprta", ali je zaključana lokotom, da se ne bi netko sjetio...


Zgodni i maštoviti putokazi :cool2


Križ, na betonskom temelju križa markacija


Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #2 u: 12.06.2015., 00:21:55 »
Neki brojevi na kamenu uz puteljak. Ne znam što znače. :pojmanemam


Iako je vrijeme oko podneva, sunce neumorno piči. Cijelo vrijeme, još od Sviščaka smo u debeloj hladovini. :palacgore


Prvi pogled na Snežnik


Uz pomoć zooma


Izbijamo na cestu, istu onu sa koje smo pobjegli zbog oblaka prašine. Ovo je zadnja točka do koje se može doći autom.


Otprilike smo na pola uspona


Dalje može samo 4x4. Mogao bi i auto, ali… U pozadini Mali Snežnik (1694m).


Polako se počinju otvarat vidici. Skijalište Sviščaki.


Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #3 u: 12.06.2015., 00:25:51 »
Do ovdje može 4x4. Dalje samo pješke i to nekih 40 minuta. Sandroooo… evo ti novi zadatak..


Nacjepana hrpa drva i na jednom coku poruka. Tada nisam znao što znači, nego tek kada sam došao doma i uključio gugl translejt. Kako sam ja to uspio prevest, a na forumu ima izvornih talijanskih govornika, pa neka me isprave: "Ako si star i nemoćan nastavi svojim korakom, a ako si mlad jak i snažan uzmi dvije cjepanice i odnesi ih na vrh."
Nije da se osjećam staro i nemoćno, nego nisam razumio što piše :pusiti


Put vodi kroz grmlje... kažu da je to klekovina bora. :help2


Stijene na putu se sjaje od brojnih nogu koje su ih nagazile. Nisam brojao, ali po putu smo sreli sigurno preko stotinu planinara. Slovenci imaju jedan sasvim drukčiji mentalitet po pitanju kretanja, zdravlja..  :palacgore :bravo2


 :89


Zanimljivo brdo sa mješanom crnogorično- bijelogoričnom šumom


Iza brda proviruju Grobničke Alpe


A sa druge strane Učka, Kvarner i Cres. Vidljivost je loša, pa se na fotografiji samo Učka vidi. Kvarner i Cres su se nazirali golim okom.


Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #4 u: 12.06.2015., 00:28:38 »
Dom je sve bliže (iako su moje prikolice gunđale da je sve dalje i dalje) :lol1 :lol3


Cijela kolona planinara hodočasti na Snežnik


Matetova pot. Ne znam gdje vodi. Možda nekom drugom prilikom.


Put koji smo prošli i pogled prema Učki i Ćićariji


Još 5 minuta


Mali Snežnik. Vidi se odvojak koji vodi prema njegovom vrhu


I napokon :bravo5


Za razliku od Snježnika, :skartoc planinarski dom je… ma vidite i sami


Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #5 u: 12.06.2015., 00:29:27 »




Aha, to su ona drva koja su došla 2 po 2 :greensmile


Videonadzor, ili točnije panoramska kamera koja svoj program emitira ovdje: https://sneznik.click2stream.com/


Na samom vrhu nalazi se stup sa označenim stranama svijeta i lokacijama koje se vide (ili ne vide) sa vrha.








Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #6 u: 12.06.2015., 00:32:41 »


Loška dolina


Opasnost od pada..


..u jamu..


.. u kojoj još ima snijega.. iako smo već debelo zagazili u lipanj.


Još jedna od mojih planinarskih želja- Triglav (na zastavu gledaj, jer se onaj pravi zbog loše vidljivosti nije vidio) 

Za kraj, panorama sa Snežnika. Oštro oko će vidjeti sve; od Gorskog kotara, Risnjaka, Snježnika, Grobničkih alpi, preko Kvarnera i Cresa do Učke i Ćićarije…


Klikni na thumb za veću sliku
« Zadnja izmjena: 12.06.2015., 00:36:43 od LLeon »

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #7 u: 12.06.2015., 07:33:59 »
Snežnik :kiss2 , jedan od prvih izleta polovice i mene. Mi smo išli gore u veljači pod punom zimskom opremom i olujnom burom. Unatoč tome, dom je radio.


Nacjepana hrpa drva i na jednom coku poruka. Tada nisam znao što znači, nego tek kada sam došao doma i uključio gugl translejt. Kako sam ja to uspio prevest, a na forumu ima izvornih talijanskih govornika, pa neka me isprave: "Ako si star i nemoćan nastavi svojim korakom, a ako si mlad jak i snažan uzmi dvije cjepanice i odnesi ih na vrh."
Nije da se osjećam staro i nemoćno, nego nisam razumio što piše :pusiti



Dobro si preveo. Nije to ništa novo. Na puno domova, do kojih se može isključivo pješke, postoji taj običaj. Najbliže ovom domu, to se prakticira na Kleku, nekad i na našem Snježniku. Sad znaš za drugi put  :palacgore
Za Triglav ne moraš nositi cjepanice, tamo imaju opskrbu helićima (kao uostalom i u svim slovenskim visokogorskim domovima), a i put do gore je poprilično gol. Mi kad smo taman bili došli na dom (Staničeva koča) je došao helić sa hranom i drvima. E da, Slovenci su nekoliko svjetlosnih desetljeća ispred nas, što se tiče planinarenja.

Jedno pitanje, nisi ulazio u dom da vidiš natpise na zidu?
Fora je što dom Snežnik i naš nesretni Snježnik je nekad povezivala tzv put prijateljstva. Ta je taman za tebe, ima 30km :palacgore. U domu na Snežniku na zidu su napisane satnice najboljih vremena.
PD iz Ilirske bistrice je nekad održavalo taj put. Kako nam se blizi ulazak u schengensku zonu, moći će se opet proći. Mi ćemo obavezno odraditi taj put, to nam je stara želja. Htjeli smo već pred nekoliko godina, kontaktirali MUP (koji nam je čak maksimalno izašao u susret), ali se zbog granice sa EU to nije moglo odraditi sa druge strane.

Nedavno smo baš pričali da bi mogli na Snežnik opet, sad mi je došao još veći gušt, hvala na izvještaju  :thankyou

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #8 u: 12.06.2015., 08:29:45 »
Kad sam bio tamo prije par godina natpis je bio na slovenskom jeziku i mi smo nosili cjepanice gore.
Raslinje koje nazivaš klekovina bora,  je u stvari planinski bor pinus mugo kojeg ponegdje nazivaju i klekovina ili bor krivulj, kad sam negdje tako u planini, naberem njegove šiškice, simpatične su za izradu ukrasa
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #9 u: 12.06.2015., 08:55:46 »
Jas bija u jesen  :greensmile









Drva za nošenje nije manjkalo  :greensmile



Pogled s istog mjesta na vrh ("zoomirano"):


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #10 u: 12.06.2015., 09:07:49 »
Od ovuda dalje može samo planinarski



Polako se približavamo ...



Ne znam da li je planinarski put samo prošireni prirodni prolaz ali nekako mi se čini (pre)širokim ...



Isti putokaz kojeg je Lleon snimio ... a lijepo se vidi "ožiljak" kojeg radi planinarska staza ...



Tako blizu (5 minuta po putokazu) a tako daleko (po visinskoj razlici)  :hiker



Malo ispod vrha, pogled prema sunčanoj strani Alpa  ;D



Vrh Snežnika (sa CPL filterom)




Dom i Alpe u pozadini



Našalost, kako je bila jesen sunce je već "nisko" i pogled prema Kvarenru je "magličast". Ovo je dio gdje se dobro vidi , Gorski Kotar i Grobničke "Alpe"




Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #11 u: 12.06.2015., 09:09:09 »
šta nitko od vas ne ulazi u dom ...pa nije kužan  :help2

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #12 u: 12.06.2015., 09:14:34 »
šta nitko od vas ne ulazi u dom ...pa nije kužan  :help2

Što će mi dom na usponu od sat vremena?  :help2 :pojmanemam

Plus što kada idem planinariti idem da budem na zraku a ne u nekoj zgradi.
« Zadnja izmjena: 12.06.2015., 09:21:47 od elvis »

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #13 u: 12.06.2015., 09:37:53 »
Ja uvijek popijem barem čaj, kao mali doprinos radu doma i kao znak poštovanja onima koji na leđima tegle sve gore.
Govorim o domovima gdje se dolazi isključivo pješke.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Uspon na Slovenski Snežnik (najviši vrh riječkog zaleđa)
« Odgovori #14 u: 12.06.2015., 09:57:04 »
Svi pogledi prema jugu su bili "magličasti" ... a neki su jednostavno bili daleko. Pogled prema Triglavu:



No da se izvući malo bolja fotografija :



U izmaglici se nazire i Učka:



Ne znam koje bi brdo trebalo biti ovo:



Oznaku "Opasnost od pada" sam primjetio (lijevi kut donje fotografije) ali nisam shvatio da se odnosi na jamu, koju uopće nisam primjetio  :skartoc U svoju obranu mogu reći da mi je pažnju odvukao avion koji se vrtio oko vrha: