Autor Tema: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić  (Posjeta: 44948 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #90 u: 14.06.2015., 22:13:52 »
Bliži se kraj boravka na Golom otoku ... još samo par slika i gotov sam s njim ...  :wavey



Puni krug je zatvoren. Ovdje smo počeli s obilaskom i krenuli gore ka radionama.




Pogled na brod od Onazisa, te Goli express koji je toga dana mirovao. Nije bilo zainteresiranih za njegove usluge. Ipak ovo treba proći na noge!  :bravo5




Tabla koja dočekuje putnike namjernika. Uz nju je pala milenijska fotka tridesetak sudionika ekspedicije, koju neću objavljivati. Imate je na ReFu na LiceKnjigi.




A ovo je mamac za turiste i izvlakač 5 kuna iz džepa. Tko bi odolio ovom izazovu? Naravno - ja!  :greensmile
Nekolicina se ovdje uslikavala i preko nekoliko puta.  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #91 u: 14.06.2015., 22:20:10 »
Pivu koju sam nosio sobom popio sam odmah nakon izlaska iz Žice, tamo negdje kad sam uslikavao onu ovcu na prozoru trafostanice bila je iskapljena. Dalje je bilo iščekivanje kafića, pa sam s guštom i bez pogovora iskapio pivu po 22 kn, a na Grgur sobom ponio i jednu u boci po 24 kn. Hja.



Pogled sa pristaništa na neki tunel koji više nisam imao ni volje ni vremena istražiti. Isplovljavanje prema Grguru je uslijedilo nakon malo čekanja FiumeRi i Lidije koji su se bezbrižno otišli okupati u onu uvalu gdje je maloprije Lara plivala.  :facepalm




Pogled na obalu. Ovaj dio je Elvis malo probazao dok sam se ja krijepio pivom. Valjda će biti i njegovih zanimljivih fotki uskoro.




I eto je. Ovo ste čekali!  :bravo5
Moja zadnja fotka sa Golog otoka!

(Sad slijedi Grgur i njegovih 150 cca, ali malo ćemo to skratiti. Od toga je pola fotkano bunkera uz obalu dok smo plovili prema pristaništu!)

 :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #92 u: 15.06.2015., 00:53:13 »



Nemem pojma što je bilo u ovoj priobalnoj zgradi, ali da je nemilo rasturena - jeste ...

Baš jeste!

restoran
Čak i je radio 1989. godine kad sam prvi put bila na Golom i kad je prvi put ikad bio otvoren za javne posjete. Još danas pamtim terasu i mozaik od pločica. Kad smo došli godinu nakon, restoran je već bio devastiran i opljačkan. Priče kažu, opljačkali Rabljani.

Zanimljivo mi je pratiti iz godine u godinu koliko je ovaj otok devastiran. Kad smo prvi put bili, ambulante su još uvijek bile pune odbačenih šprica i kartona. Čak je tada na otoku postojao stražar, koji je čuvao objekte od devastacije.
Po raznim sektorima su bile friško postavljene tabele, vidim, drugačije od ovih današnjih pa je tako jasno bio istaknut dio u kojem su se čuvali politički zatvorenici, u kojem maloljetnici, dio pojačanog nadzora etc. Ne sjećam se da tih oznaka ima i danas, pa makar i u drugom obliku.
Da je tada bilo struje (žice su prve bile počupane), RTG aparat i kino projektor bi radili.
Šteta, velika šteta što je sve tako opljačkano i devastirano.

BTW, ako se ne varam, zemlja na Golom je vraćena Rabljanima, da li su i dalje toliko glasni kad je vlasništvo u pitanju ili su utihnuli, sad kad bi trebalo stvarno zasukati rukave? Zna li netko ima li ovo mjesto budućnosti?

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #93 u: 15.06.2015., 06:24:14 »
 :palacgore
Mislim da su jedino dopeljali svoje ovce na ispašu, koje su generalno uneredile sve puteve i zgrade  :nocomment

Aster, dok ne doplovimo na Grgur, sad bi mogle tvoje fotke kayakaškog oplovljavanja Golog?  :wavey :popcorn
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #94 u: 15.06.2015., 11:51:34 »

Aster, dok ne doplovimo na Grgur, sad bi mogle tvoje fotke kayakaškog oplovljavanja Golog?  :wavey :popcorn

Može. Samo jedna napomena. Meni je to ljeto, već pred kraj godišnjeg (kojeg smo provodili na Rabu), "otplovio" fotić sa kajaka i odnio sa sobom sve fotke  :facepalm :facepalm :facepalm tako da slike koje stavljam ovdje su od mog prijatelja Igora.

Oplovili smo i Sv.Grgur te godine, ali Igor nije bio s nama, pa stoga nema ni fotki  :facepalm
Morat ćemo opet jednom prilikom. Ako je netko zainteresiran da nam se pridruži, imamo dodatni kajak dvosjed sa pripadajućim veslima za posuditi.

Dakle, isplovljavamo iz Lopara. Ako se kreće iz kopna, najbliže bi bilo iz Klade.



Da se priča ne ponavlja, preskačem slike naše posjete kompleksu i držim se priobalja. Mi smo se kupali na plaži lijevo od lučice (gledajuć s mora prema Golom)


ovako izgleda sjeverna strana, bunkeri i klifovi


priobalje je jako zanimljivo, zavlačimo se u svaku pukotinu




ama baš svaki dio obale pokriva barem jedan bunker, ovdje je bilo nemoguće proći neprimijećen


a more svako malo mami



Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #95 u: 15.06.2015., 12:03:06 »
ulazak u nepoznato, nismo imali pojma kakva nas ljepota unutra očekuje


teško je to poslikati, ali princip je isti kao i kod Modre Špilje i Plavih grota ... vidi se po srebrnom odsjaju kajaka u moru


izlazak


nastavljamo uz klifove






prolazak kroz Galebove otoke



Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #96 u: 15.06.2015., 13:05:48 »
ama baš svaki dio obale pokriva barem jedan bunker, ovdje je bilo nemoguće proći neprimijećen

S obzirom na  preglednost, tj na činjenicu da se oko otoka nalazi more a ne šuma  ^-^ za "čuvanje otoka" danju je dovoljno samo par bunkera a po noći se ne vidi (kada nema mjesečine) baš puno ... nekako mi se čini da su ti bunkeri više radi psihološke negoli stvarne kontrole. Pretpostavljam da su rijetko ako ikada svi bili "puni". Pogotovo oni na Sv Grguru,  kojih stvarno ima more .

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #97 u: 15.06.2015., 14:40:35 »
zašto ne bi bili puni, pa bilo je vojske ko u priči, svaki muški stanovnik Jugoslavije bio je i vojni obveznik, negdje je trebalo zabaviti toliku vojsku
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #98 u: 15.06.2015., 15:49:29 »
Zato što svaki vojnik u tom i takvom bunkeru košta više od vojnika koji se "džombira" negdje na kopnu, a efikasnost ne biva narušena.
Kao npr kada naprave više lokacija za kamere (za nadzor brzine) nego što imaju kamera, ali znaj ti na kojoj lokaciji je prazna kutija a u kojoj kamera :greensmile

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #99 u: 15.06.2015., 21:11:29 »
Idemo prema Svetom Grguru ... Plovimo dosta blizu obale, pa mi svako malo upada u oko bunker ... Bunker simo, bunker tamo, bunkera ko u priči ... Zaista nisam znao da ih je toliko ... Izgleda da je Grgur imao najgušću bunker populaciju po m2 od svih otoka vjerojatno uključujući i Vis  :eek







One koji su očiti neću posebno označavati, a one koji nisu ću uokviriti da se istaknu ... Svaka slika prikazuje različiti bunker. Za primijetiti je da se do njih kopnom vrlo teško može doći, dakle posada ako ju je uopće bilo se na poziciju dopremala brodom najvjerojatnije ... A ako je bila nevera smjena bi mogla stići samo nakon smirivanja vremena  :help2 :facepalm
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #100 u: 15.06.2015., 21:14:46 »


Na ovom brodu na slici iznad desno u kutu prekinuli smo par u poslu, a muški se uzvrpoljio i nikako sakriti golo dupe, pa je na kraju od muke i rukama odmahao kad je počela graja s našeg broda ...  :bravo5





Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #101 u: 15.06.2015., 21:16:33 »




Pomalo pristižemo do lokacije iskrcaja ...




Ovdje je označen poznati natpis TITO na brdu
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #102 u: 15.06.2015., 21:18:25 »


Pristanište je pod naplatom ... zabranjeno kupanje ...






Legenda koja čak ima i točan broj bunkera na otoku - prebrojte ih sami  :bravo5
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #103 u: 15.06.2015., 21:20:44 »


Spomenik s tablom identičnom onom na Golom otoku - u spomen žrtvama komunističkog režima




Samo je ovdje ploča malo na ljepšem mjestu ...




Pogled unazad prema pristaništu i restoranu
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #104 u: 15.06.2015., 21:23:24 »


Ekipa s broda ide zaraslom stazom među ruševinama kroz nekadašnji logor ... ovaj je za razliku od Golog koji ima i par čitavih zgrada u puno gorem stanju




Ruševine i korov posvuda ...


Don't drive faster than your guardian angel can fly!