Autor Tema: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić  (Posjeta: 44938 vremena)

0 Članova i 7 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #105 u: 15.06.2015., 21:25:31 »


Ovo dolje između suhozidova nekadašnja je glavna staza logora ... sada neprohodno






Ruševine za koje ne znam na planu odrediti koja im je namjena bila prvobitna ...
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #106 u: 15.06.2015., 21:27:07 »


Zgrada na kraju kompleksa za koju sumnjam da je bila kuhinja ...




Izbliže ...




Iznutra detalji ...
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #107 u: 15.06.2015., 21:29:11 »


Odozada zgrade po stubištu idem na kat ...




... i odozgo slikam ekipu koja tek pristiže ...




... kao i devastaciju čitavog prostora od kojeg je nedirnut ostao samo dio u kamenu
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #108 u: 15.06.2015., 21:31:19 »


Pogled na krovište ili ono što je od njega ostalo ...




Dvoje na suprotnoj strani zgrade poziraju onima dolje ...




Silazim, pa ja klikam Kigora koji pozira na mjestu gdje su maloprije bili ono dvoje  :greensmile
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #109 u: 15.06.2015., 21:33:39 »


Naravno da je opet palo pivce ... i dva ... Vruće je bilo tog 30.05.2015.  :beer2




Atrakcija Grgura je i ovo - jeleni su toliko pitomi da jedu iz ruke!




Pa i mojoj +1!  :greensmile
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #110 u: 15.06.2015., 21:35:27 »


Proždrljivi jeleni. Sve bi izili. A i poziraju  :bravo5




Istaknimo TITO još jednom pri isplovljavanju ...




Kao i ovaj bunker najbliži pristaništu ...
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #111 u: 15.06.2015., 21:37:02 »


Još bunker ...




Posljednji pozdrav TITO i Grguru ...




Još dva bunkera ...
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #112 u: 15.06.2015., 21:42:50 »


Još dva bunkera ... i onda se odvajamo od Grgura ... krećemo put Prvića




Posljednji pogled na Goli otok lijevo i Sveti Grgur desno ... a ispred nas je sada ...




Otok Prvić


Nalazi se jugoistočno od Krka, od kojeg ga dijele Senjska vrata širine 800 m. Otok Prvić je prirodni nastavak brda Obzova (578 m) koje zatvara jugozapadnu stranu Bašćanske uvale gdje se nalazi luka Baška. Tri kilometra prema jugozapadu je otok Sveti Grgur (domaći čakavski naziv: Šagargur), od kojeg ga dijeli Grgurov kanal. Nešto više od 3 km prema jugu od najjužnijeg rta Šilo se nalazi Goli otok.

Najbliži je glavnom kopnu pod sjevernim Velebitom kod rta Šilo (4 km), od kojega je odijeljen Velebitskim kanalom. Ploveći prema zapadu, ulazi se u Kvarnerić. Najbliža lučka naselja su Sv. Juraj pod Velebitom i Baška na Krku.

Pruža se kao strmi brdski greben dinarskim pravcem sjeverozapad - jugoistok u dužini od 7,4 km. Najjužnija i najistočnija točka mu je rt Šilo. Najzapadnija točka otoka je Debeli Art, a najsjevernija prema Krku je rt Brezonjin na kojemu je veći svjetionik Stražica (sada automatiziran na solarni pogon), čija donedavna posada su bili jedini stanovnici na tom otoku. Danas je otok nenaseljen osim povremenih pastira i pčelara koji ga često posjećuju, pa je to najveći nenaseljeni otok na Jadranu.

Najviša točka mu je vrh Šipovac 363 m, pa zato pripada među 9 najviših jadranskih otoka i viši je npr. od prostranijeg Paga, Dugog otoka, Ugljana, Pašmana, Šolte itd. Najveći dio kvarnerskog Prvića je gola kamenita visoravan oko 250–300 m obrubljena s desetak vrhova visine 320–360 m, a obale su mu većinom klisuraste s divovskim nizovima okomitih i prevjesnih stijena visokih 160–300 m.

Jedino je zapadna padina južno od svjetionika pristupačnija s nekoliko gudurastih vododerina kroz koje se uspinju pastirske staze na otočnu visoravan. U zapadnim uvalama je i desetak pješčanih žalova pogodnih za kupače, a uz najveću jugozapadnu plažu Njivica su tragovi srednjovjekovnog naselja u vlasništvu Frankopana. Najbliži i jedini pristup od istoka na glavni vrh je kroz stjenoviti klanac Pećna, uz koji su jedini izvori na Prviću. Podmorje uz ostale obale je strmo i klisurasto s velikim priobalnim dubinama 70–90 m, a najdublja su dna oko jugoistočnog rta Šilo do -107 m.

Klimatski je za otok najvažnija česta i olujna bura, koja po statistici bivšeg svjetionika, tu puše prosječno kroz 203 dana u godini, a orkanske snage od 11–12 bofora doseže oko 73 dana godišnje (osim ljeta), pa je to naš najburniji otok.

Zaštita

1972. otok je zaštićen kao specijalni botanički i ornitološki rezervat. Za otok je značajno da se tu gnijezde brojne vrste ptica među kojima su bjeloglavi sup (Gyps fulvus) na visokim klisurastim obalama, čija su jata tu najveća nakon Cresa te suri orao (Aquila chrysaetos). Mnoge druge vrste ovdje se zadržavaju za vrijeme seobe, poput crvenogrlog plijenora (Gavia stellata), crnogrlog plijenora (Gavia arctica) i raznih vrsta pataka. Na Prviću pasu i stada ovaca. Dominantna vegetacija je garig, gdje nalazimo brojne vrste biljnih endema (17 rijetkih vrsta), zbog čega je strogo zaštićen kao specijalni botanički i ornitološki rezervat.


O njemu i otočiću Zečevo u mom slijedećem i posljednjem nastavku ovog putopisa.  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Online elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.552
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #113 u: 15.06.2015., 21:50:10 »
Legenda koja čak ima i točan broj bunkera na otoku - prebrojte ih sami  :bravo5

O tome ja pričam, ja sam ih izbrojio 42 :eek Logistika za održavati posadu na 42 bunkera i to još ovakvih do kojih se možda dolazi i brodom ... a u normalno vrijeme je sasvim dovoljno da je popunjen svaki četvrti ili svaki peti ... ma i svaki deseti.  :hmm

Ekipa s broda ide zaraslom stazom među ruševinama kroz nekadašnji logor ... ovaj je za razliku od Golog koji ima i par čitavih zgrada u puno gorem stanju

Vjerojatno mu nije pomoglo to što su zatvorenici ovdje bili samo par godina, pa godinu na Ugljenu pa par godina u Bileći i onda za kraj par godina na Golom otoku.

Usput, Grgur je poznat kao ženski pandan Golom otoku ali mi uopće nismo bili na lokaciji ženskog logora, od kojeg danas nema više bitnih tragova (tako nam je rekao vodič) koji je i opet trajao bitno kraće od onog na Golom.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #114 u: 15.06.2015., 22:29:54 »
e da, Prvić ...krasan otok
Njega smo obišli pretprošlo ljeto (a i opet bi).


otok obiluje i zanimljivim toponimima .. na slici je uvala Kita, u koju smo došli nakon uvale Gaćice  :greensmile


za razliku od klifovite sjeverne strane, južna nudi krasne plaže


rt Pipa, fascinantna lokacija, tu smo prespavali


jutarnja idila


a plaže ..jedna ljepša od druge


i naravno  :kiss2



Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #115 u: 16.06.2015., 19:46:12 »
Eto i mog zadnjeg nastavka, 16 dana nakon izleta dolazim do kraja mojih fotki ...  :facepalm

Dakle, Prvić, kako Aster kaže je jedan zaista zanimljiv otok. Ovo da je najveći nenastanjeni otok Jadrana nisam znao!







Lijevo Prvić, desno se vide klisure Grgura
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #116 u: 16.06.2015., 19:50:56 »






Oplovljavanje oko svjetionika na Prviću ... kanal je između Prvića i Krka, a ovaj mali otočić na koji pokazuje strelica skriva malu tajnu poznatu roniocima - ne sjećam se sad više koliko metara pod morem sa strane Senja nalazi se ulaz u podvodnu spilju, kroz koju se preroni i izađe na ovu stranu odakle je slikano ...

A naš Onazis tokom plovidbe rekao nam je još jednu podvodnu zanimljivost - na jednom mjestu uz obale Grgura pod vodom na oko 30ak metara dubine nalaze se masivne ruševine, do sada još nepoznate javnosti. Planira ih obići ovo ljeto.  :popcorn
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #117 u: 16.06.2015., 19:52:49 »


Adio svjetioniku ... i Prviću.




Baška u daljini ...




Sigurne ruke drže kormilo i vode nas prema otočiću Zečje (Zečevo ili Zec) ...  :help2
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #118 u: 16.06.2015., 19:56:49 »


U daljini se pomalja jedini komad kopna između Senja i Krka, mali otočić Zec ili ... reportažu samo o njemu pročitajte na linku http://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=2148.msg37560#msg37560




Eto ga izbliza ...




Galebovi se i dalje gnijezde na njemu, sigurni, jer se njihova jaja više ne skupljaju kao nekada ...


I sa ovime bih završio ovu mislim daleko najveću reportažu koju sam do sada odradio. Hvala na pažnji.
Idemo u neke nove radne pobjede.   :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Goli otok, Sveti Grgur i Prvić
« Odgovori #119 u: 16.06.2015., 21:58:29 »
Dižem ti spomenik  :a075

moji prijatelji iz Križevaca,Vinkovaca i Zenice redovito prate naše izlete i upoznaju se s ljepotom našeg kraja.
Moj laptop je tako spor da sam neki dan postavljala dvije slike skoro sat vremena...kad jednom kupim pravu kameru i novi kompjuter i ja ću raditi ovakve reportaže :P

Uglavnom Zoki svaka čast,vidi se da si ovo napravio s ljubavlju

i P.S. mene nitko ne razumije....napisala sam prije ovaj + ovaj objekat znam koji je koji...ali nebitno
aboriđinka