Autor Tema: Dvorci u Novigradu na Dobri, Bosiljevu i Severinu na Kupi te Vražji prolaz  (Posjeta: 18489 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Forsiranje padine oko prekrasnog dvorca Bosiljevo obrasle i koprivom od strane jurišnog odreda Udruge 051 ... 


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
haha ovo mi liči na kakadu papige! :lol3
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
meni je ovaj jungle dio bio legendaran  :bravo5

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Karolinska cesta koja spaja rijeku i karlovac bi se trebala zvati cesta dvoraca....
Prvi je Trsat onda Hreljin, zatim Stara Sušica, pa Bosiljevo, tada ide Novigrad sa poznatim mostom, isto je grof Laval Nugent (njemu možemo zahvaliti da je trsat takakv kakav je očuvan) imao posjed netom malo dalje a danas je lovački dom, pa na kraju Dubovac prije karlovca te Karstadt tj Karlovac u obliku pentagrama koji danas više ne postoji...jer je razrušeno....najlipši dio karoline je upravo od Vrboskog do Bosiljeva koji je makadamska cesta a dans potpuno zaboravljen...
Inače u Severinu je bio Vuk Frankopan vlasnik a i Krsto Frankopan je boravio u njemu, a karolina tj odvojak se odvaja upravo nakon Osojnika te izlazi kod gostione Rim...na Lujzijanu....
Imam dosti slika i filmova sa toga puta ali nije komplet pa se će Jeep-son morati prodrndrat tih 100 km...da se kompletira putopis jer na internetu svi pričaju o trasi karoline a nitko nema pojma kuda ona točno prolazi...a prolazi prekrasnim dijelovima...posebno oni ostaci mosta kod Slavice gdje je trasa napuštena kada su navodno skliznula kola i ljudi poginuli...
Dubovac je očuvan ali treba pitati kada je otvoren....

Sad malo Lokal - patriotozma;
Fascinira me ta cesta i svi njoj pripadajući dvorci naše Primorske Bodulske familije Frankopana tj knezova Krčkih koje bismo trebali slaviti na sva zvona jer su bili NAŠI LJUDI;PRIMORCI tj BODULI.
Nadam se da znate onaj vic kada pita ćovik Krčane da odakle su ovi ljudi a jedan govori Ma nismo mi ljudi mi smo Boduli...ili kad su stari slaveni došli va Črišnjevu pa da ce preplivat priko na Mal Tempo. Ono ča ni imelo niš va glavi da je preplivalo a oni ča su imeli nič pameti da su potonuli...
Dobro da ste me podsjetili da moran ponovo na put ovo leto...ah Jeepson + šator + vrića za spat... i onako po Američki....prema Karlstadt-u....

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Ne zaboravimo i na dvorce Stara Sušica, Ribnik, Ozalj i Jastrebarsko :)

Online elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.552
Fascinira me ta cesta i svi njoj pripadajući dvorci naše Primorske Bodulske familije Frankopana tj knezova Krčkih koje bismo trebali slaviti na sva zvona jer su bili NAŠI LJUDI;PRIMORCI tj BODULI.

Zanimljiva povijest tog prezimena:

Primjerice, knezovi Krčki, Modruški, Vinodolski i Senjski u 15. stoljeću preuzimaju rimsko patricijsko prezime Frankapan (Frangipani). Iz izvorne rimske obitelji, koja, prema svemu sudeći, nema krvne veze s hrvatskim Frankopanima, potječe i sv. Oton Frankapanski (Oddone Frangipane), benediktinac koji je živio u 12. stoljeću, Posljednji hrvatski nositelji tog prezima, Ana Katarina i Fran II., kako bilježi Hrvatska enciklopedija, u 17. stoljeću sebe su potpisivali Frankopan pa su kao takvi ostali upamćeni u hrvatskoj kolektivnoj svijesti. Dodatnu zbrku danas čine tzv. lažni Frankopani. Posrijedi je maslo hrvatskog ekonomskog emigranta u Londonu, stanovitog Vjekoslava Doimija de Lupisa, rođenog u Splitu 1939. godine. Taj navodni potomak nižeg mletačkog plemstva, koristeći se blagodatima britanske demokracije, svoje je ime promijenio u Luis Doimi de Frankopan Subic Zrinski. Zbog toga je i izbačen iz Hrvatskog plemićkog zbora, ali to ga nije spriječilo da svoju kćer uda za, ni manje ni više, nego za lorda Nicholasa Windsora, sina Vojvode od Kenta. Bez obzira na svoje lažno hrvatsko prezime, Paola Doimi de Lupis de Frankopan, kao članica britanske kraljevske kuće, danas ponosno nosi ime Lady Nicholas Windsor i svojim katoličkim identitetom potkopava anglikanski ekskluzivizam britanskog dvora.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
nekoliko slika iz Zelenog vira
kako je to bilo 2004te kada se je otvorio objekt HŠ u Zelenom viru
sad je odlukom glavavnog u HŠ na rasprodaju, objašnjenje je da se šumari ne trebaju baviti ugostiteljstvom?????
























i za kraj prosinac

bolje biti vjetar nego list

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Sad još samo samo čekamo video uradak cure sa slike :djavo

Online elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.552
nekoliko slika iz Zelenog vira
kako je to bilo 2004te kada se je otvorio objekt HŠ u Zelenom viru
sad je odlukom glavavnog u HŠ na rasprodaju, objašnjenje je da se šumari ne trebaju baviti ugostiteljstvom?????

Odlučite se, jeste li šumari ili ugostitelji  :))

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Cura sa slike je Ivana Delač, nekadašnja Miss Hrvatske, ako dobro vidim...
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Pa smo došli i do nekakve drvene nadstrešnice. Tu smo mi umorniji rekli odlučno dosta! Ne gremo dalje! I tako i bi. Oni naprijed, a mi stali, čekali, pričali i dočekali ih. Pričali su nam o nekakvoj špilji - Muževoj hiži, o nekakvoj ribi, čini mi se čovječjoj i ostalo što mi nismo vidjeli.
Ček, ček malo. Dok ja zbrojim 2 i 2.. prođe skoro mjesec dana.. :ruka Ovi što su išli u Muževu hižu, ne znaju barem riječima opisat što su vidjeli kad već ne znaju baratat fotoaparatom. E, moji putopisci. :a045


Sorry na ovoj magli, pušilo se iz mene. :pusiti






Mali svjetločeli stvor :greensmile


A do Zelenog vira i slapa niste bili? :89 :ruka :a045

Cijev kojom se munjara napaja vodom




Zeleni vir je izvor potoka Curak, a ime je dobio ime po zelenkastoj boji vode jezerca, koje nastaje u špilji. 




Iznad špilje se uzdiže 70 metara visoka stijena sa koje pada slap





Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Oni koji su išli su valjda manje od riječi, me including.
Evo moje dvije sa spomenutih lokacija.




Online elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.552
Bijah do Zelenog Vira ali jednom drugom prigodom ...





Ali je bilo bitno manje vode





U pećini ispod slapa ima jezerce ...



Cijev kojom ide voda do Munjare mi je bilo bez veze snimati , nakon sve te prirode...  :297

U to ime još par fotografija











I Munjara za kraj ...  :greensmile


Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
lijepe slike, Elvis  :fotka
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Da Lijepe slike, nisam odolio i moram dodati slike kako to izgleda zimi, dakle, jučer sam bio malo zaokružit po zelenom viru i usput su nastale ove slike
Upoznao sam tamo i neke penjače iz Slovenije, kažu, slap je ove godine najbolji za penjanje ikad.
bolje biti vjetar nego list