Autor Tema: Grifon-Cesarica-Karlobag-Baške Oštarije-Alan-Štirovača-Kuterevo-Kuk  (Posjeta: 22892 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
A sad, tratratra! Brzinsko hlađenje. Preko Alana nazad na Velebit i u zimu. Brrr!

Malo snijega iz NP Sjeverni Velebit čije je predočenje na fb danas izazvalo nevjericu.
A da je snijega bilo, bilo ga je. I to preko glave!





Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595

Štirovača


Poznato vodotočje poznatog autora.



I još par sličica.







Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595

Cret na Velebitu

Cret je, kažu, vlažno stanište na kojima se organski materijal slabije razgrađuje i nakuplja u obliku treseta. Znači, to nije močvarasto tlo nego, ajmo reć, vazda mokro, vlažno, umidno po domaće.







Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Kuterevo

Mene je ovo podsjetilo na kaubojske filmove, tako smo mi zvali westerne, odnosno indijanske logore.



To su, u stvari, tabelice kojim volonteri iz svih strana svijeta pokušavaju reći da su i oni tu nekad bili i nešto uradili.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Jedan od medvjeđih logora.



Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595

Eve jošte jednog.



E, tu ćemo malo zastati i nasmijati se mojoj nevolji. :lol1
Svi su mi pokazivali prstom, što i nije pristojno, gdje je medo. A ja njega ne vidim. Pa mi mikimiki kaže tamo je, kod onog bazena. Pa ja okidam aparatom usmjerenim prema bazenu. Evo kako to izgleda.







Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Evo medotića!!! :bravo5












Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595

Carsko vrilo


Malo ispod prijelaza Vratnik u smjeru prema Senju smjestilo se seoce Majorija nazvano po kapetanu  :k050 koji se bio za obnove u razdoblju od 1833. do 1845. godine ceste poznate kao Jozefina cura fina toliko zaljubio u ovaj kraj da je odlučio umrijeti u ljepoti. I napravi major crkvicu posvećenu sv. Mihovilu i izvor vode u klasicističkom stilu podno nje. Izvor je u nerodu prozvan Carskim vrilom, a majoru ime bješe Josip Kajetan Knežić.



U kamenu živom naš major ukopa sebi trajni ležaj. Je li mu udobno, samo on i On znadu.



Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Puno toga i piše na kamenoj ploči. Evo, pa neka čita kome se čita. Ja ne ću jerbo sam oćoravio čitajući.



Evo što je napisa zahvalni senjski puk svome majoru od Petrinje na smrtnoj ploči toj. Nisam ja čita nego tako su napisali na portalu Naša-Lika.

"Mjesto od pokoja telesnih ostatakah gosp. Josipa Kajetana Knežića austrianskoga Leopoldova reda viteza, grada Senja začasnog građanina, osnovah cestah Velebitske, Josipove i Karkobaške, kao i luke senjske učinitelja i posla u proizvođenju ravnatelja rođena u Petrinji 15. veljače 1786. i preminuvšeg sa žalostju mnogih počitateljah u Senju 15. rujna leta 1848."


Nešto piše i nad vratima crkvice, sv. Mihe smo rekli, je li.




I tu je o majoru dosta.






Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595

Oči Vinodola – Kuk


Zadnji, ako isključimo malu fešticu nakon još jedne uspješne akcije u Antoniju, poduhvat bio je osvajanje vrha, pardon vidikovca Kuk.
Evo, da ne pišem jerbo me već prsti bolidu, slikice panoa da se čita.



Odovuda počinje usponić prema vidilici.



I kad dođeš na vrh vidiš ovo.
Oni su vidjeli i kaveze za uzgoj tunjevine i Rab i…Ja vidim samo sumrak.



Idemo  mi ća, prem domu svom.



A da…Na kraju snimih ovu kutijicu u kojoj je Lara nešto našla. Meni treba za lediti hranu pa sam je, malo kasnije, posudio na neodređeno vrijeme.



I evo, to bi bilo to. Do čitanja! :wavey

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Kamena kocka (kubus) je postavljena na četiri kamene kugle. Nalazi se na Oštarijskom sedlu 927 metara nad morem. Kažu da se odatle može, za vedra vremena, vidjeti otok Pag, Karlobag i dalje. Mi, nažalost, se u to nismo mogli uvjeriti.

Je, je, može se vidjet. :cool2 Nije baš sa Kubusa, nego malo niže. Pag, pa opet Pag, pa Maun, a tko ima dobro oko može vidjet i Olib, Silbu, Ist, Premudu, Molat....



(Lleone, je od onoga Prpe koga si prepoznao na slici sa xy godišnjice mature.)
Bogme imaš dobru memoriju. :palacgore Morao dobro razmislit kojeg Prpu ja to poznam. :89 :skartoc Kratko vrijeme smo skupa radili, a od toga je prošlo punih 12 godina...

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120

Gvardijan, nisam čuo njegovo ime, samostana. Duhovit, elokventan, simpatičan čovjek. Da je više takvih…





No, kad smo već u blagovaonici samostana…
Gvardijan objašnjava jednu netočnost Posljednje večere slikara Cristofora Tasca, inače jako vrijedne slike. Ja vam tu, namjernu netočnost neću otkriti. O čemu se radi pitajte gvardijana. On će vam to sa zadovoljstvom pojasniti.

to je prije svega umjetničko viđenje večere, koje btw mnogi slijepo kopiraju, a zapravo u vrijeme održavanja večere, povijesno gledano, nisu poznavali stolove kao takve. Stolovi su se počeli koristiti parstogodina kasnije. Pa tako ni sam Isus nije bio stolar kako mnogi kažu, već je obrađivao drvo ,najčešće za plovila
« Zadnja izmjena: 06.05.2015., 15:12:29 od elvis »
bolje biti vjetar nego list

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Mislim da je gvardijan spomenuo da na drugim prikazima posljednje večere nema nigdje prikazane posluge - pobrojite osobe na slici ...   :301 :pop
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Turu Sveti juraj-Krasno-Stirovača san prošal 1987 sa kawasakijen gpz 600R.....ali san poslije štirovače falel pa skrenul livo finil va Liku točnije kod Pazarišta...odnosno Preušića jer san se spustil....sječan se da je bilo teplo i da mi je skoro zakuhal aš je cesta tad bila jako loša...i ni bilo putokazi samo poneki ličan....

E onda san moral ćekat punih 20 let tj 2007 da bin konačno prošal od Stirovače priko ledenika i ravnoga dabra na cestu Gospić karlobag....jer san uglavnom bil po zimi doma pa bi me dočakale gostoljubive snježene prepreke...upravo ovo kadi ste vi slikali.....ili čak pod sami alan....padali su bogi i marije kad smo se morali vraćat nazad....
Ovo mi je najlipša tura a planiran napravi jedan film kadi bi se šlo od Gumanca pa upravo do konjskoga i prpe ali za 4x4 cestami....po zaleđu.....samo jbg....kako reče zoki nikad vrimena nać...

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Don't drive faster than your guardian angel can fly!