Autor Tema: Razne fortifikacije  (Posjeta: 87108 vremena)

0 Članova i 12 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Re: Razne fortifikacije
« Odgovori #360 u: 16.02.2021., 19:50:34 »
Evo opet:

https://www.novilist.hr/rijeka-regija/rijeka/video-spustili-smo-se-u-novootkriveni-rijecki-tunel-ispod-trase-buduce-ceste-d403

S jednom ekipom entuzijasta, sastavljenom od predstavnika Speleološke udruge Estavela, Konzervatorskog odjela u Rijeci, Hrvatskih cesta te izvođača radova na gradilištu državne DC 403, naša se novinarska ekipa spustila u tunele ispod trase buduće ceste, na području nekadašnje Inine Rafinerije nafte Mlaka, u neposrednoj blizini južnog portala tunela Podmurvice, čija je gradnja u tijeku.

U spuštanju u tunele sudjelovali su Martin Abramović iz Hrvatskih cesta koji je cijelu priču i pokrenuo, inženjeri Suad Julardžija iz tvrtke EuroAsfalt koja gradi tunel Podmurvice na cesti DC 403 i Nikola Šegedin iz IGH, Speleolozi iz Estevele – Ozren Milaković, Ivana Dujmović, Panagiotis Fotinos i Matteo Zausnig, konzervatorica Mia Rizner, a ekipi se pridružio i zamjenik riječkog gradonačelnika Marko Filipović, uz naravno, novinarsku ekipu Novog lista.

Rafinerijsko sklonište



– Po onome što znamo, a informacija o ovom tunelu imamo vrlo malo, najvjerojatnije je iskopan za talijanske vladavine, a moguće da je kasnije i proširivan, iako ne znamo pouzdano do kuda pojedini ogranci idu, objasnila nam je Rizner.

Inače, dio ovog tunelskog kompleksa služio je kao jedno od skloništa u nekadašnjoj rafineriji.

Kada smo se spustili, ulazimo u dio koji je vjerojatno bio središnji dio tunela, odnosno skloništa, tunel visok pet-šest metara i širok desetak, u kojemu se nalazi tek jedna velika prazna metalna škrinja, nekoliko stolica i komadi metala razasuti po podu.

Iz ovog dijela probijena su dva manja prolaza koji vode prema paralelno iskopanom tunelu, u kojemu se nalazi vjerojatno najatraktivniji dio kompleksa – kaverna na koju su kopači tunela vjerojatno slučajno naišli.

U paralelnom tunelu, koji je puno niži od glavnog, tlo je gotovo potpuno prekriveno vodom, a na krajevima je gola stijena. S druge strane glavnog tunela uređeni, obzidani prolazi vode prema još jednom većem tunelu koji ide paralelno s glavnim.
[...]

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Re: Razne fortifikacije
« Odgovori #361 u: 16.02.2021., 20:39:49 »
Otkrivaju ameriku, tko im kriv sto nisu bili s nama

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Re: Razne fortifikacije
« Odgovori #362 u: 17.02.2021., 06:59:09 »
Ne varaš se, ovo je nadzemni solo bunker. Osmatračnica podzemne utvrde došla je do faze iskopa jame nedaleko ovog bunkera.  :wavey
Sad je prilika za posnimit dronom, nema raslinja pa se vidi svih 5 rupa lijepo i pružanje utvrde
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #363 u: 10.03.2021., 17:27:50 »
Rov (ako je rov) iz podteme koja počinje postom  http://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=271.msg103222#msg103222 bi otprilike odgovarao drugoj liniji na karti koju je Daluka stavio u temo bunkera u Grižanama.
Mislim da na drugu liniju , tj liniju između linije koja opasuje Rijeku, zapravo Sušak i linije koja ide kroz (oko) Kamenjaka i dalje.

Ili je u pitanju kratka linija više prema Kastvu?

Linija fortifikacija koja prolazi kroz Kamenjak mi je vrlo poznata ali ova istočnije od nje niti najmanje. Je li ista uopće izvedena ili je izvedena na način koji nije bio trajan kao armirano betonski bunkeri ?




Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #364 u: 10.03.2021., 18:24:14 »
Rov (ako je rov) iz podteme koja počinje postom  http://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=271.msg103222#msg103222 bi otprilike odgovarao drugoj liniji na karti koju je Daluka s

Moje mišljenje je, da se ne radi o PT zapreki iz doba KJ, da je drugačije okrenut, možda da, ovako nema smisla.
Prema talijanskim zapisima, stanje tog dijela iz 1941., smjer djelovanja oruđa jasno pokazuje od kuda se očekuje napad.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #365 u: 11.03.2021., 09:44:45 »
Rov (ako je rov) iz podteme koja počinje postom  http://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=271.msg103222#msg103222 bi otprilike odgovarao drugoj liniji na karti koju je Daluka stavio u temo bunkera u Grižanama.
Mislim da na drugu liniju , tj liniju između linije koja opasuje Rijeku, zapravo Sušak i linije koja ide kroz (oko) Kamenjaka i dalje.

Ili je u pitanju kratka linija više prema Kastvu?

Linija fortifikacija koja prolazi kroz Kamenjak mi je vrlo poznata ali ova zapadnije od nje niti najmanje. Je li ista uopće izvedena ili je izvedena na način koji nije bio trajan kao armirano betonski bunkeri ?



Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #366 u: 11.03.2021., 14:49:07 »
Rov (ako je rov) iz podteme koja počinje postom  http://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=271.msg103222#msg103222 bi otprilike odgovarao drugoj liniji na karti koju je Daluka stavio u temo bunkera u Grižanama.
Mislim da na drugu liniju , tj liniju između linije koja opasuje Rijeku, zapravo Sušak i linije koja ide kroz (oko) Kamenjaka i dalje.

Ili je u pitanju kratka linija više prema Kastvu?

Linija fortifikacija koja prolazi kroz Kamenjak mi je vrlo poznata ali ova zapadnije od nje niti najmanje. Je li ista uopće izvedena ili je izvedena na način koji nije bio trajan kao armirano betonski bunkeri ?



Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #367 u: 27.03.2021., 11:13:33 »
Lutajuć z biciklun po šume va okolice Škalnice naletel san na ovi borbeni položaji. Nisan expert za fortifikacije pa ćete vi bolje znat kako se to naziva. Čini mi se da o toj lokaciji još ni bilo ovde na forume niš  :89




Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #368 u: 27.03.2021., 11:22:51 »


Tuteka je to, otpriliki

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #369 u: 28.03.2021., 11:40:13 »
Lutajuć z biciklun po šume va okolice Škalnice naletel san na ovi borbeni položaji. Nisan expert za fortifikacije pa ćete vi bolje znat kako se to naziva. Čini mi se da o toj lokaciji još ni bilo ovde na forume niš  :89


Ne vidin niš posebno, zklon za stojeći stav preplitko, zaklon za klečeći stav, ivice preveč nagnute, zaklon za ležeći stav, more bit samo prirodni usjek.
Nego tuda prolazi vodovod iz Ilirske Bistrice za Klanu.

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #370 u: 07.04.2021., 09:32:10 »
Ova zgrada se nalazi na vrhu brda Lome. Blizu Velog Brguda. Imala je vojnu ulogu no moguce da nemamo nist vise o njoj?





Sent from my SM-G980F using Tapatalk

« Zadnja izmjena: 07.04.2021., 10:43:26 od Magnum »

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #371 u: 07.04.2021., 09:36:45 »
To je bila talijanska osmatračnica, negdje ju je Lleon postao jer je bio na vrhu nakon što sam mu o tom ispričao na nekom druženju.
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #372 u: 07.04.2021., 09:46:44 »
Na Lome, tj. do ove osmatračnice sam prvi put došao prije nekih 30 i kusur godina, a do danas bio gore cca pedesetak puta.

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #373 u: 07.04.2021., 12:51:28 »
To je to. Napravio search sa Lome i nisam nasao

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #374 u: 14.04.2021., 10:59:23 »
To je bila talijanska osmatračnica, negdje ju je Lleon postao jer je bio na vrhu nakon što sam mu o tom ispričao na nekom druženju.

Mislim da su gore bili i nekakvi "protuavionci" ili kako se već zovu oni soldati koji pucaju na avione. Bar tako lokalci tvrde.