Autor Tema: 32. međunarodni Riječki karneval, 15.02.2015.  (Posjeta: 6834 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: 32. međunarodni Riječki karneval, 15.02.2015.
« Odgovori #45 u: 23.02.2015., 22:39:12 »
Sve fotke magnum i ilirija super su. :palacgore
Nešto Vam zavidim, Riječani takav događaj.
Htio bih znati što je glavni razlog da ljudi sudjeluju u timi procesijama? Mislim nošnje, ukrasa i slično... (To su troškovi, vlastito vrijeme i tako dalje).
Snaga tradicije? Ili možda želja pokazati se drugima? Ili čisto zadovoljstvo sa zabave?
Ili nešto sasvim drugije...


... sve to skupa i jos i vise od toga. Vjerojatno tebe nesto zabavlja, tako shvati da su maskare
izvrsna i posebna zabava. Mores zakonski slusati bilo koju muziku, pozeljno preglasno, a da te
nitki nece razapeti na kriz. Mores se obuc, kako ces, sjest, jist i pit kamo ces, si su dobre volje i
samo se smeju,plesu i kantaju. A koji dobri komadi vrcaju svuda okolo.

AH, steta ca maskare nisu celo leto.

Maskaran se od kada disen, kada cujen zvoncare sa se rastopin od zadovoljstva, nima tu
ni zac ni kako. Sve te manifestacije, smotre razno razne grad OZIVI i zivi, za vrijeme maskara
posebnim tonom. Celo leto se pariceva va ca ces se maskirati, cin dojde zima se sakupljamo i
sivamo i pecemo kolace, se druzimo i veselimo maskarama.

Evo ovo leto, jedinomamino, za poc na maskare,  iz nocne, bolna z temperaturom i kasljom
zela kcer-skola se strajka jasno i krenula za RI 700 km, pogledala ih i krenula nazad doma.
1.400 KM bolna ni v Reke bila dvajset ur. To se zove LJUBAF. Neki to delaju za nogomet,
kosarku, grupu, vlak, boce, a neki ne dela amabas nis i pita se zac  neki nec delaju.
 

 :e050
« Zadnja izmjena: 23.02.2015., 22:44:08 od rijeka53 »

Offline thomcro

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Vel 2015
  • Postova: 48
Odg: 32. međunarodni Riječki karneval, 15.02.2015.
« Odgovori #46 u: 23.02.2015., 23:44:50 »
Bez uvrede al' rečko karnevaliranje mi je postalo nešto antinapeto i skroz bezvezno i nemaštovito. Gledat hordu uglavnom pijanih kako se krevelje po Korzu i okolnim ulicama mi je pomalo degutantno i to je uglavnom razlog što ni neidem više to gledat. Još jedini koji koliko-toliko odskaču od te horde su krasičari. A ono što se oće zvat "alegorijskim kolima" se svodi samo na to tko će pustit jače nekakvu prigodnu dernjavu. Kako živim malo niže od Bille (na Škurinju) u pravilu već godinama neka grupa (valjda sa Viškova ili Pehlina) ide do grada sa nekakovim šleperom sa kog trešti toliko jako ... neću reć muzika jer to ni nije muzika nego drmozgrad (kad stanu pored zgrade sve se trese, ko da je potres!) ... čuju se kad prođu rotor! Kad se zaviri u skrite kute "alegorijskih kolâ" bilo koje grupe vide se u pravilu kanistri crnog/belog mirogojčeka, katkad pomješanog sa kolom/orančadom sumnjiva porijekla. Pa još kad vidim Oby-a kako vesleo cupka () ... ne, hvala!

Da me se ne shvati krivo, ima pojedinačnih maski koje zaslužuju pažnju al' to je toliko minorno da nije vrijedno odlaska u gužvu.

Jedno vrijeme sam to gledao na KanaluRI ali i to sam prestao od one godine kad su se Joso Krmpotić i Robi Ferlin oblokali i valjali pizdarije koje su išle u live prijenos (mislim da otad ni ne vode program na glavnoj bini).

Odem tu i tamo do Matulja pogledat zvončare i to mi je sasvim dovoljna doza maškara za godinu dana (ove godine ni to nisam bil videt jer me bilo strah da mi se astma ne aktivira)


« Zadnja izmjena: 24.02.2015., 00:14:45 od thomcro »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.508
Odg: 32. međunarodni Riječki karneval, 15.02.2015.
« Odgovori #47 u: 24.02.2015., 08:07:08 »
A ono što se oće zvat "alegorijskim kolima" se svodi samo na to tko će pustit jače nekakvu prigodnu dernjavu. [...]! Kad se zaviri u skrite kute "alegorijskih kolâ" bilo koje grupe vide se u pravilu kanistri crnog/belog mirogojčeka, katkad pomješanog sa kolom/orančadom sumnjiva porijekla.

Neka od alegorijskih kola su prva liga  :bravo3 :bravo :bravo2  a što se tiče "antifriza", koliko vidim na prijenosu za to uopće ne treba zavirivati u skrivene dijelove, dobar dio mašakara uredno prođe Korzom sa čašom ili bocom u ruci .... zapravo nitko niti ne pokušava sakriti pijaču.

Offline thomcro

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Vel 2015
  • Postova: 48
Odg: 32. međunarodni Riječki karneval, 15.02.2015.
« Odgovori #48 u: 24.02.2015., 10:14:28 »
... nitko niti ne pokušava sakriti pijaču.
I to su maškare? Zbog toga vrijedi otić do Korza?

Bull shit!

Al' 100 ljudi 100 ćudi, netko i pijanu rulju doživljava kao nešto lijepo
« Zadnja izmjena: 24.02.2015., 10:16:15 od thomcro »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.587
Odg: 32. međunarodni Riječki karneval, 15.02.2015.
« Odgovori #49 u: 26.02.2015., 09:03:38 »
Sve fotke magnum i ilirija super su. :palacgore
Nešto Vam zavidim, Riječani takav događaj.
Htio bih znati što je glavni razlog da ljudi sudjeluju u timi procesijama? Mislim nošnje, ukrasa i slično... (To su troškovi, vlastito vrijeme i tako dalje).
Snaga tradicije? Ili možda želja pokazati se drugima? Ili čisto zadovoljstvo sa zabave?
Ili nešto sasvim drugije...

Jano, nadam se da ćeš nakon što pogledaš ovaj filmić, steći uvid u iskonski poriv ljudi da se maskiraju.



To je snimljeno u vrijeme maškara ove godine, a glavni akteri su pazi! muškarci iz Studene, sela nadomak Rijeke gdje su rođeni moji roditelji.
Evo, pogledaj pa pitaj ako ti nije nešto jasno, zadovoljstvo će mi biti odgovoriti ti, ako znam. Ali, mislim da sam maškare shvatio u svoj njihovoj dubini.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline jano

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Pro 2014
  • Postova: 356
Odg: 32. međunarodni Riječki karneval, 15.02.2015.
« Odgovori #50 u: 28.02.2015., 11:24:44 »
...Jano, nadam se da ćeš nakon što pogledaš ovaj filmić...

Hvala Ti ko bratu Miliću. :)
Gledao sam video i ja mogu reći da sam ugodno iznenađen kroz spontanost i radost koju se vidi. Naravno, ja razumijem da je važno podržati različite zdravstveni tekućine. :wines (Na primjer, liječnik i njegova infuzija).
Film je sto posto amaterski, a time i autentičan. Sa zadovoljstvom sam vidio unutrašnjost privatnih stanova i članove obitelji.
Bio sam u Hrvatskoj mnogo puta i ja sam veliki fan vašoj zemlji. Ali položaj turista nema previše mogućnosti za upoznavanje autentični život. Dok je u Hrvatskoj, pokušavam sudjelovati u raznim događanjima. No, većina njih organizirali razne institucije. A tu mislim sto posto "spontan".
Lijepo zdravim Studeni i svich stanovnika. :)
« Zadnja izmjena: 28.02.2015., 20:21:36 od jano »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.587
Odg: 32. međunarodni Riječki karneval, 15.02.2015.
« Odgovori #51 u: 28.02.2015., 12:32:33 »
 :palacgore . Bravo jano! Čini mi se da si dobro shvatio potrebu ljudi ovoga kraja za maškarama.  :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.