Autor Tema: Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine  (Posjeta: 3058 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Tatjana

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Sij 2015
  • Postova: 6
Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine
« u: 12.01.2015., 17:12:14 »
Oko 1950 bila sam u dječjem odmaralištu u Opatiji. Mnogo puta kasnije, kad sam bila na odmoru u ovom mjestu, sam tražila zgradu, a nisam je našla. Molim ako znate da mi objasnite dali i dalje stoji i gdje.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine
« Odgovori #1 u: 12.01.2015., 17:57:42 »
"U raspadu je i vila Münz, bivše dječje odmaralište prodano privatnom vlasniku 1999. zbog prevelikih troškova održavanja, koji ga zbog konzervatorskih restrikcija nije mogao pretvoriti u hotel. Naime, zbog svojih oblikovnih značajki spada među četiri civilne zgrade koje su registrirana zaštićena kulturna dobra Opatije."


"- Ugledala sam je prvi put 1996. godine kad sam se vraćala iz Pule. Vozila sam se tim cesticama i umalo da nisam poginula zbog nje. Bilo je oblačno, ali je samo jedan tračak sunca tukao u vilu. Bio je to prelijep pogled, ali sam već nakon nekoliko sekundi ugledala ispred sebe veliki autobus - ispričala je Šegedin. Kad ju je kupila, u vili nije bilo namještaja, osim jednoga starog sefa.

- Naišla sam i na bolničke krevete - dodala je. Naime, nakon što je vila oduzeta obitelji Münz, u njoj je bilo odmaralište za djecu iz Makedonije."

Da nije ova vila? Ali ona je u Ičićima!



Više fotki na linku http://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=1470.msg15567#msg15567

 :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine
« Odgovori #2 u: 12.01.2015., 18:01:16 »
Dobro došla Tatjana, lijepo vas pozdravljam! :rose
Vjerujte da će naš istraživački tim poduzeti sve, ma i više od toga, da pronađe zgradu.
Zapadno krilooooo, u potraguuuu! C:-)
P.S.
I prije moje komande tim je u akciji. :m055
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Tatjana

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Sij 2015
  • Postova: 6
Odg: Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine
« Odgovori #3 u: 12.01.2015., 19:57:23 »
Hvala na dobrodošlici  :thankyou. Imala sam samo nekoliko godina, tako da je moja memorija loša. Dobro se sjećam toga, da je bilo veliko dvorište, spavali smo u jednoj zgradi, preko dvorišta je bila druga, veča, s puno stepenica. Svaki dan smo hodali cestom uzbrdo. Mislim, da smo bili u Opatiji kod kipa djevojke samo jedanput. Čini mi se više da smo bili u Lovranu nego u Opatiji. Sva djeca bila su iz Slovenije.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine
« Odgovori #4 u: 12.01.2015., 20:15:41 »
 :toyou Lep pozdrou punčka  :shake2 Ma trebalo bi malo pronjuškat po knjigama Amira Muzura ili Roberta Žigulića. Sigurno je u njima navedeno gdje je na našoj rivieri bilo poslijeratno odmaralište za djecu  :reading ako more još kakov podatak.... :89

Offline Tatjana

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Sij 2015
  • Postova: 6
Odg: Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine
« Odgovori #5 u: 12.01.2015., 20:19:02 »
"U raspadu je i vila Münz, bivše dječje odmaralište prodano privatnom vlasniku 1999. zbog prevelikih troškova održavanja, koji ga zbog konzervatorskih restrikcija nije mogao pretvoriti u hotel. Naime, zbog svojih oblikovnih značajki spada među četiri civilne zgrade koje su registrirana zaštićena kulturna dobra Opatije."


"- Ugledala sam je prvi put 1996. godine kad sam se vraćala iz Pule. Vozila sam se tim cesticama i umalo da nisam poginula zbog nje. Bilo je oblačno, ali je samo jedan tračak sunca tukao u vilu. Bio je to prelijep pogled, ali sam već nakon nekoliko sekundi ugledala ispred sebe veliki autobus - ispričala je Šegedin. Kad ju je kupila, u vili nije bilo namještaja, osim jednoga starog sefa.

- Naišla sam i na bolničke krevete - dodala je. Naime, nakon što je vila oduzeta obitelji Münz, u njoj je bilo odmaralište za djecu iz Makedonije."

Da nije ova vila? Ali ona je u Ičićima!



Više fotki na linku http://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=1470.msg15567#msg15567

 :wavey


Da, to je ta kuća  :k045. Najviše se sjećam ulaza, je isti kao što je bio tada. Naravno, nisam je našla, kada sam bila u potrazi na nekom drugom mjestu. Drago mi je - jako puno. Hvala Vam.  :bravo


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine
« Odgovori #6 u: 12.01.2015., 20:34:41 »
 :wavey

A meni je drago da sam pogodio isprve!   :305 :bravo5
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Tatjana

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Sij 2015
  • Postova: 6
Odg: Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine
« Odgovori #7 u: 12.01.2015., 21:01:08 »
:toyou Lep pozdrou punčka  :shake2 Ma trebalo bi malo pronjuškat po knjigama Amira Muzura ili Roberta Žigulića. Sigurno je u njima navedeno gdje je na našoj rivieri bilo poslijeratno odmaralište za djecu  :reading ako more još kakov podatak.... :89

Hvala za "punčko" Stvarno se pučutim kao punčka, sad kad sam se vratila šezdeset godina natrag.
Kuća je još uvek fascinantna, najradije bi sjela u auto i dvezla se u Ičiće. Jako sam sretna i zahvalna svima na pomoći i susretljivosti. :D

Offline Tatjana

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Sij 2015
  • Postova: 6
Odg: Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine
« Odgovori #8 u: 12.01.2015., 21:03:15 »


Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine
« Odgovori #9 u: 12.01.2015., 21:04:51 »
Eto, Tatjana, što sve može ekipa s ovog foruma, to nijedna druga ne može. 
Znao sam ja da je ovo zapadno krilo jako. Istočno, u kojemu sam i ja, je malo zaostalo u razvoju, ali napreduje.
Tatjana čitajte nas i dalje pa i testirajte naše znanje. Hvala na posjeti i nasvidenje. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Tatjana

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Sij 2015
  • Postova: 6
Odg: Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine
« Odgovori #10 u: 12.01.2015., 21:25:47 »
Ja ću ostati s vama, bez brige. Moja baka je rođen u Tršću, imam neke fotografije i razglednice iz 1915 godine. Ako je tko zainteresiran, ja ću jih objaviti.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Dječje odmaralište u Opatiji 1950 godine
« Odgovori #11 u: 12.01.2015., 21:30:30 »
Naravno da ih objaviš! Eto, ja sam iz Lokava!  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!