Autor Tema: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta  (Posjeta: 34775 vremena)

0 Članova i 14 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #60 u: 15.02.2015., 21:19:12 »
Pa da postavim ovo što sam i obećala.
Znači vrlo jednostavno sam našla Mlikaricin put po uputama RI-xxxRR ali da mi je u početku rečeno da treba samo preći preko mosta iznad zaobilaznice bilo bi puno jednostavnije. Skretanje za Hrastenicu sam jednostavno našla. Bila sam na Svilnom i u povratku prema Grobniku odmah s desne strane. Dođe se u centar gdje je dječje igralište i tu odmah je poznat putokaz:



Ide se nizbrdo i tu je i skretanje za Dragu kako je postavio RR...ali mene je zanimao samo Mlikaričin put koji se slijedeći putokaze jako brzo pojavio



Put je zaista ugodan, taj betoniran puteljak podsjeća me malo na zemlju Oz  :P ali šalu na stranu zaista ugodna šetljica.
Usput sam i ja kao RR- pokušala dočarati jedan mlikaričin dan. Na kraju ću vam reći kako mislim da je njoj bilo...ali sada se vratimo stazici.
Odjednom, suprotno lijepom puteljku, nestvarno upozorenje:



Mislim se zašto upozorenje a put tako ugodan? Ali tu je jako lijepa kapelica i ova fantastična figurica mlikarice po kojoj se baš može dočarati kako su izgledale te žene.



Iza kapelice se pruža prelijep pogled na Kvarner



I krenem dalje po stepenicama koje još uvijek izgledaju sasvim pristojno (?)



Ubrzo se pojavi odvojak na lijevo:



Točno znam gdje bi izišao taj puteljak. U naselje Podrebar gdje se nalazi konjički klub Pegaz. Od tuda se lako preko jednog mosta može preći zaobilaznicu i preko Kampusa se brzo dođe do Trsata. Ali ja nastavljam stepenicama i odjednom usred stepenica ograda (?)



Naravno dok nema logične opasnosti nastavljam dalje preko ograde. Pogled na zaobilaznicu i Orehovicu. Kad idemo odozdo znamo da se tu nalazi kamenolom pored zaobilaznice:



Ali par metara nakon toga cvrc...odronjeno pola puteljka u provaliju:



Hvala lijepo ali dalje ne idem.
Sada razmišljam kako je to bilo dok je mlikarica bila živa i šta se nalazilo na dnu puteljka. Nije bilo zaobilaznice i jednostavno se preko Orehovice moglo doći do Rijeke. Sada taj put nema smisla osim opet preko onog mosta na Trsat ili prema JGL-u pa izić na Svilno i opet prema gradu...preko 4 ili koliko već kolničkih traka je nemoguće.
Razmišljam o mlikarici kako je ona to svakodnevno izvršavala. Mislim da je bilo lakše što je nizbrdo išla puna a uzbrdo ipak olakšana tereta. Mislim da je iznutra bila vrlo zdrava žena: srce, pluća, krvožilni sustav, mišići. Najjače joj je stradala kralježnica  zbog tereta. Mlekarica je bila vrlo uvježbana žena i mislim da joj samo radi toga to nije teško padalo što je nama sa našim sjedalačkim načinom života sada nezamislivo.
Uglavnom puteljak koji valja obići...staza preko Podrebra može biti pravi izletić
Još bi zanimljivije bilo proći od Grobnika do ovog puteljka a mislim da sam od Svilnog prema Grobniku vidjela jednu stazicu koja moguće vodi preko brda do Grobnika




« Zadnja izmjena: 02.03.2015., 23:00:54 od Sabina »
aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #61 u: 17.02.2015., 10:57:01 »
Ja sam došao dan, dva prije i naravno da nisam stao kod ograde  :greensmile



A ovo je krivac za ogradu i uništenu stazu  :tnp



Staza zbilja nije za upotrebu:





Mada i dalje ima oznaku planinarskog puta ...  iako je kraj staze iz tog zavoja/"serpentine"



Ovu fortografiju sam preskočio .. cca ovo je kraj betonirane staze, dalje je  kamenolom ili  staza u dijelovima :



Povratak prema nazad a staza izgleda još lošija iz ovog smjera











« Zadnja izmjena: 17.02.2015., 12:10:16 od elvis »

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #62 u: 17.02.2015., 11:47:42 »
 :facepalm

da provjerim ako sam dobro shvatila, mlikaričin put je ustvari neprohodan?

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #63 u: 17.02.2015., 12:23:38 »
Zapravo nisam siguran koji je "pravi" put jer par zavoja prije kamenoloma ima ova oznaka:

"STARI MLIKARIČIN PUT ČEZ REBAR"

Ovaj "novi", tj betonski je jako oštećen kao što se vidi na fotografijama ali kada gledan na GE, kao da se stari i novi spajaju  cca na pola visine kamenoloma :help2


Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #64 u: 17.02.2015., 16:09:28 »

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #65 u: 17.02.2015., 20:11:23 »
Ja, očito moramo krenut sa sapunjačun nova serija prva epizoda i to od početka, onako pomalo prema Rijeci....

dakle va centru Hrastenice, kod dičjega igrališta gremo po asfaltu prema zdolun....

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #66 u: 17.02.2015., 21:00:35 »
nema mi druge nego morat ću i ja uskoro tu na taj teren

dakle, meni se čini da na karti koju se linkao Ilirija, onaj ravni dio staze iznad kamenoloma odgovara točno ovom dijelu sa ogradom koji je neprohodan  :facepalm :help2 :pojmanemam

RI-RR, možda mi ti rasvjetliš taj misterij ..baš me zanima nastavak priče

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #67 u: 17.02.2015., 21:46:16 »
Tamnije crveno je kuda sam prošao, malo je GPS prijem bio "mutan" pa izgleda da sam se vraćao po drukčijem putu ali nisam. Ljubičasto je zavoj koji mi se čini da završava u kamenolomu, tj da se ne nastavlja. Puna zelena pokazuje kuda ide "stari" put, a isprekidana kuda mi po GE izgleda da se put nastavlja.


Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #68 u: 18.02.2015., 19:35:19 »
 idemo prema doli no ovdi na ovome raskrižju beton ide desno a stari asfaltirani put livo..na kolcu pise da je stari asfalt milkaricin put...ja san skratil po betonu


premda se obadva spajaju ovdi doli kod ove donje kuće,

kod nje dolazi sa live strane od pravca drage i onaj put kojim sam dosal sa plodina...na donjoj slici, no sa desne strane dolazi i onaj nastavak kuda san se vracal od strane autoputa...dakle ovdi kod ove kuce je krucijalno raskrižji jer se spajaju čak 4 puta....


nastavlajmo dalje po betonu tj mlikaricinu putu...put je poznat od prije jer gremo uz staroga Forda taunusa pa onda betonom do kapelice, klupice, mlikarice, rekal bin do jednoga počivala kadi su se odmarale kada su se vracale nakon uspona od danasnjega kamenoloma....



no prije same kapelice sa betonom se spaja jos jedan put sa strane zapada a to je ovaj odvojak ----
 kojim se moglo poc prema doli prije odvojka za autoput kadi se dođe na zicu, dakle more se i autom direkt na kapelicu....


pa dolazimo autom na ovo mesto tj kapelicu, ovo je ta cesta koja dolazi odozgora...u stvari sve je to povezano tako da kamo god da se krene uvik se dođe na isto....Mlikaricu....i dicje igraliste, odnosno plodine....


dakle sada kapelica...


mlikarica



počivalo, uklesano 1937


pa kapelica


e ovdi san pocel mislit kuda su te žene hodile, jer ako je rijeka postala grad tek izgradnjom karoline pa lujzijane one su morale poč na orehovicu pa se spustiti lujzijanom va grad, odnosno poć prema svetoj ani pa na karolinu dok nije bilo lujzijane, odnosno neklim tecim putem direkt na trsat pa onda va rijeku jer sušak nije tada ni postojal...1729...





dakle cvorište je bilo svakako kada su se spustile sa briga samo sada je bilo pitanje kamo da li orehovica ili direkt priko draske kotline na karolinu...u svakome slucaju one su se morale spustit doli a kamo dalje ostalo je otvoreno....
za ovo san moral procitat Uz Lujzinsku cestu knjigu od strohara koji objasnjava koji su putevi tuda hodili da mi stvar bude jasna...
jer ono ca je najgore je A7 koja je precvikala sve te stare puteve....

« Zadnja izmjena: 18.02.2015., 19:57:05 od RI898RR »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #69 u: 18.02.2015., 21:14:29 »
Jako bin volil pasat Mlikaričin put. Kupil san si čera i nove "jače" tenisice, neki dan šćape, pa moren kampanat. A tenisice su prave. Danas asn šal i doktorici na kontrolu va njih, tuliko san guštal rashojivat jih. Neke dockersice. Valjda za lučke šljakere. Mislin da si još jedne kupin kad su tako fes?
Sabina i drugi kad da se iđe? :e050
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #70 u: 19.02.2015., 21:30:35 »
Nije loše Miliću da imate dobru opremu jer mene su svi prsti na nogami boleli kada san se vraćal....valjda su mi postoli tesni...

ubrzo nakon par sto metri dolazimo na ovu serpentinu kadi beton skrece desno a normalni put ide ravno prema doli...


kako je autor cele trase mlikaričina puta napisal pravi put ide ravno dakle beton napustamo...


betonski put...


ovaj me put podjseca na stari put prema Dimbokoj kadi mi je nonic i pranonic vezival braceru i kuda su svaki dan hodili na delo----



kamene stube dokazivaju vjerodostojnost i originalnost ovoga puta



pratimo logotip na kamiku..


put je dosti los




da bimo se spojili na beton i nastavili dalje...



nisam bas skužil cemu ovaj zid na betonu no pogled prema doli je dal odgovor




kamenolom je krivac da je betonski put ostećen i moral bit zatvoren, dakle zakljucak je da su prilikom rekonstrukcije i betoniranja puta potegnuli ovu serpentinu da smanje napetost puta...

nas mlikaricin put nastavlja dalje prema doli no bitno je siri


pa mi se namece zakljucak da je presahal izvor prihoda pa je betoniran 1937 samo onaj visi dio dok je ovaj donji stara originalna trasa i to jako sirok put po kome su i manja kola moga hodit...



ovdi je vec to jako lip i sirok put, prepostavka je da je gornji napetiji dio vjerojatno voda oderala pa je va stanju losiji nego ovaj donji....dakle jako dobar put,


pa se pitan da li je ovo bil neki važan put recimo za Cernik za prema Svetoj ani i Karolini...????





Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #71 u: 20.02.2015., 21:32:31 »
Na žalost put se sužava


serpentine


pomalo situacija bistrija, ne obecava baš previse veselja


put je nekada ocito prolazil koroz orehovicu, no danas je tu ARZ




dolazimo na kamenolom i ceste
[

prolazimo kroz kamenolom i dolazimo na cestu uz ARZ


put je nekada hodil na orehovicu ne danas ga nema vise a kako san ja postavil cilj da ko i mlikarica isporucin mliko na sušak sada moramo doc na orehovicu a to je jedino moguce preko ARZ pa idemo po cesti desno na onaj most

no na kolcu imamo opet sinjano i đitav raskoš ....


tako da je odluka bila mudra ili su i autori ovih sinjali dosli do istoga zakljucka...



uglavnom evo nas na  mostu kod orehovice



dakle ovaj dio se zove kako pise na zidu te moramo priko mosta


ostal je samo zule od znaka mlikarica se gubi


Orehovica Lujzijana, mlikarice ni žuleta viase nema, pazite ovoga žuleta jer sretat cemo ga kasnije

 sada su nan sprotu došle i mlikarice od Svilnoga pa gremo si skupa zajedno ko da smo va Partiji prema gradu da se isporuči mliko


mlikaricin put preko PodRebra ovdi prestaje odnosno nastavlja se Lujzinskom cestom na Susak....

...dakle to bi bilo ca se mlikarice tice, no uzbudenja su tek pocela....ne pozabite na onaj žuti znak jer njeg asmo nasli i na Rebru....

« Zadnja izmjena: 20.02.2015., 21:48:31 od RI898RR »

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #72 u: 20.02.2015., 23:04:15 »
mlikarica RI898RR  :palacgore
drugi puta kroz Podrebar pa preko pruge ispod podvoznjaka na pocetku Drage. jednom kad budu duzi dani morat cu zaokruzit tu cijelu rutu...a mogo bi i milic s novim šuzama :)
aboriđinka

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #73 u: 21.02.2015., 12:46:06 »
prati ovu sapunjaču Sabina pa ces vidit jako puno lipih stvari.....krasan izlet ali moram se držat regule od Sapunjače.....Milic more ako ima škornje 4x4 .....jer ima dosti uspona no o tome u slijedecemi epizodami...

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta
« Odgovori #74 u: 21.02.2015., 20:12:33 »
I tako ja i Mlikarice Grobniščice gremo prema orehovici odnest mliko va grad....


pripovidamo o svemu i svaćemu....zausput gljedamo ideje šegavih ljudi...
[

kanjon Ričine je prekrasan i nedovoljno reklamiran


predivno cestograditeljsko djelo po imenu Lujzijana....za detalje Rudolf Strohar Uz Lujzinsku cestu....Gradska knjižnica...


Katarina taj neosvojivi bedem kojega ni Dalmatinska brigada nije uspjela prekinut a genijalni vojni strateg Tito je vec bil skoro va trstu na gemištu kada su se predali



Englez  Nugent komu velo hvala da je trsat ostal sacuvan do danas


i onda ideja na pomolu, neki to zovu va muziki improvizacija, suho korito Ričine....ideju pogađate...




sjetil san se Hirza  i malenic na Rićini...


fantarija se jutro vraće z mačkar va dropah pa reko ovaj zidić ni lose rjesenje...za pjesacit...


kako je lipo vidit ovaj most....željeznica i mosti me odvavik fasciniraju




žabu da ni teško natirat va vodu a ovo je bil kamik smutnje
IDE SE VA RIKU KORITOM RIČINE




opaaaaaa ovo je bila točka na slovo i


Orehovica


va samome centru kod autobusne stanice gremo po ovome putu prema doli...


nemojte mislit da san intuitivno našal ovaj odvojak


Sabina vidi ovaj znak na kolcu nić već videno ali na Rebru...
ovaj kamik na spoju cesta je suncani sat


a sada reklame.....kabel za spojit winč za Jeepa.....


o Orehovici cu morat napisat malo vise pa se vidimo ....

« Zadnja izmjena: 21.02.2015., 20:45:48 od RI898RR »