Autor Tema: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine-do Mlikaričina puta  (Posjeta: 34765 vremena)

0 Članova i 8 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #30 u: 07.02.2015., 09:52:54 »
apropo sica ki se neda štelat....ši ti smeta volan trbuhu? :greensmile
mane je jedanput volan storil žuj

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #31 u: 07.02.2015., 19:33:04 »
Ja san ti veličine prosječne ko i debljine pa mi ne smeta previše ta skučenost no točno je deblji ljudi zbog trbuha ga ne mogu vozit. Točno je da volan more napravit zulj....
Gremo dalje po putu ki mi sve vise sliči da je to trasa za održavanje dalekovoda...


nazire se drugi dio Riječkoga zaleđa




Sada je već lakše aš se i Grobnišćina vidi


dohajamo na raskrižji


gremo pješke prema zdolun da vidimo ča ćemo nać najvjerojatnije je to put za održavanje kolci od dalekovoda...


pa se spušcamo li ga spušcamo


skoro pa smo i v Riku došli


ki govori da ja na pješačin===??? i da nisan planinar, pardon markirani...

malo razočaranje aš livi put pelje na ovaj prvi kolac


a ovaj drugi na ovaj donji stup tako da ova cesta otpada da se spustimo na svilno....


gremo nazada uz oznake pribijene na boriću...






vjerojatno onaj put tj staza ka gre od Sv Ane i koju smo malo prije sreli...

gremo mi dalje po nasimi puti...ž


jezik do poda, srce skače po cesti iza a pluca pušu na grabru....ni vise trejset let va riti i ne moremo vise brzotekuć sve obavljat....jbg leta su tu vidi to covik po ovakovimi napori...

gremo dalje





Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #32 u: 07.02.2015., 20:02:03 »
Znaš ča? Super mi je ovaj tvoj slikopis. Ali najviše mi se dopalo ovo:
...put za održavanje kolci od dalekovoda..
Zač?
Zadnju Priču o Studeni ku san objavil je o struji. I nekako nisam mogal prihvatit taj naziv za električni stup. Kastavci reku pal, od jednoga Gromičana san čul da oni to zovu čak telegraf štanga... Ali moj ujac je inzistiral da tako napišen. Znači kolci. I uz velu nesigurnost san tako i napisal. Zato mi je sad lakše kad vidim da i ti tako rečeš. :shake2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #33 u: 07.02.2015., 20:59:27 »
U stvari Kolac znači kolac, no to znaci i stup od struje i to onaj niskonaponski koji ide po kucami kroz mjesta, a shodno tome se zovu i kolci od dalekovoda visokonaposnkog. Tako govori citav ovaj istočni dio + Vinodol, obično reku i Stup od struje no originalno starinski je Kolac od struje. Kolci su i za trsi i to oni vertikalni koji se ubadaju u zemlju pa su vjerojatno taj naziv kolac upotrebili i za strujne stupove. recimo Križišće je dobilo struju 1938 dok Šmrika tek 50 i neke jer Šmričani nisu oteli dat Kolci da se povuce kabel, naime to je bil uvjet elektrifikacije, selo je opskrbilo kolce a elektrporimorje kabel...pa su Smričani čamili ispod pertolejki ....prvi radio je došal na Pučku sternu i onda je celo Donje selo slušalo vijesti i taj radio...e kako je to bilo blizu - pedest i neke...Va Kraljevici je prije II svj,  rata bil motor koji je daval struju za celo mesto a navecer na 10 se gasil....bil je va kuci kadi se gre va ambulantu sa ceste sa rive...valje do lucke kapetanije...taj je motor onda finil va braceri od Matija Dude...
Moran i Sabinu razveselit jer san dobil otprilke lokaciju Mrtvackoga puta za va Svetu trojicu, Kraljevicko Smricko i Kriziscansko groblja su napravljena 1920 tako da je do tada funkcioniral taj Mrtvacki put koji ide između dva rotora na cvoru A7 va Smriki tj kod onoga staroga mossta.Morat ispitat jer da put postoji...

Sabina, kako si samo bila blizu Mlikaricina puta....pazi ovo....



ali pomalo se va raj ide,  aš sapunjača još nije gotova....a tako si bila blizu....ma pod nosun, znaš onu igricu hladno hladno, pa teplo ,tteplo...zaboravih kako se zove....

na žalost moran ovo produljivat jer niman nis novoga jer je snig sve okolo...

« Zadnja izmjena: 07.02.2015., 21:02:31 od RI898RR »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #34 u: 08.02.2015., 07:31:56 »
Kad finiš z putopisi nastavi nekakove priče kot ja aš sipaš podatke z rukava. Bravo! :bravo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #35 u: 08.02.2015., 10:00:52 »
nan su taljani dali palini. i to betonski
hihi :greensmile

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #36 u: 08.02.2015., 11:58:54 »
Čak je i moj stari rekal, a ni baš Talijani volel aš su mu bicikletu ukrali, da ih je trebalo pustit još desetak let da nan store cesti, vodovod i to. Verovatno bi i struju stavili.  :treeswing
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #37 u: 08.02.2015., 20:31:47 »
Ma evo danas me vrag odnesal opet pojačavat ovu temu pa iman pun aparat slik, kada san se vratil noge bole ko da su dva šćapa zabodena va xuzicu opće ih ne osjetiš, jedva se vratil do suta..popil svih pola litre vode.....dosti ljudi je bilo istim putem pa me to i naveselilo jer nisan valjda jedini idiot koji luta po kamenjaru....no ipak prepun dojmova san se vratil doma i iman još jedan prijedlog za prekrasan izlet koji je trajal od 9 i pol do ure  i pol ....kilometražu ne znam jer je garmin sa Adria topo ostal doma a onaj Šegavi telefon niman ....ne da mi se onu ciglicu vuč po svitu okolo...

Evo gremo dalje po ovimi stazami kuda su nekada koze i prči carovali....

Nekako je jako lakše kada se pokaže željeni cilj posebno kada se dođe onamo kamo se želi...zato kada san spazil prve kuće valje san dobil novu volju...a posebno kada vidin da ima još ceste na vidiku


teško je ne gledat grad ko na dlanu, no vrime je va ovakovimi situacijami glavni neprijatelj....moramo dalje jer nema se čitavi dan na raspolaganju


napravin puno slik jer na terenu nisam primjetil da ima ovoliko kuša ili pelina....valjda je mozak i koncentracija popustil morat antisklerin pocet pit...


dobro je jer nailazimo do prvih kuča i desnoga puta koji vodi do njih pa se nečemo morat vraćat zurick...na zonu industriale


e sad junačko srce brže kuca pa gremo valje dalje ali po livome putu vidit do kuda cemo doc



aš je ovaj desni adut va rukavu...za na gromnišćinu




e a ča je pak sada ovo na cesti tj priko ceste, bit ce ča god od NOB-a i Tita ostalo?


gre na obi strane...


ćemo vidit va drugoj emisiji sapunjače jer sada gremo vidit kamo cemo sa ovim potem dospit..morda do Svilnoga? .no ovo sada već jače škaklje znatiželju...samo ce tribat cipel-cug jer su skalini i predgađeno je sa ovomi polu-bućami pa ne moremo autom...
« Zadnja izmjena: 08.02.2015., 20:38:35 od RI898RR »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #38 u: 09.02.2015., 10:05:19 »
e a ča je pak sada ovo na cesti tj priko ceste, bit ce ča god od NOB-a i Tita ostalo?


gre na obi strane...


ćemo vidit va drugoj emisiji sapunjače jer sada gremo vidit kamo cemo sa ovim potem dospit..morda do Svilnoga? .no ovo sada već jače škaklje znatiželju...samo ce tribat cipel-cug jer su skalini i predgađeno je sa ovomi polu-bućami pa ne moremo autom...

To je Mlikaričin put, mada ne vjerujem da je bil tako uređen u doba kada ga se koristilo za nosit mleko. Desno su Hrastenice a levo Orehovica.


Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #39 u: 09.02.2015., 20:29:24 »
E sad mi je zrušil čitav scenario sapunjače jer je otkriće Mlikaričina puta moralo bit na kraju, ode serija k vragu ali ča ćemo Elvis je va pravu, >Sabina to je Mlikaričin put.....za koji si pitala...a sada znaš i kako do njega...

Dobro sada kada je nalazište otkriveno gremo dalje po ovome putu vidit kadi finjiva...tj postoji ideja da bimo morda mogli se spustit na stanicu Tehnickog pregleda na Svilnome....

idemo dalje pa za par sto metri smo opet na raskrižju, no poučeni iskustvom sa prethodnoga, najvjerotanije je to slipi put koji ide do nekoga kolca jer ispod nas je bivši Kamenolom na orehovici, u stvari kako se kasnije ispostavilo taj put dolazi točno na ovo mesto koje je postavil Elvis na kapelicu kadi su se Mlikarice molile...dalje se ne more autom samo pješke



Osnovno pravilo je ako ima tragova automobilskih guma tada ima smisla poc po putu no ako ih nema tada je to promašeni sličaj...



zato idemo opet na desno prema gori prema Buzdohnju kadi se odvaja put na livo prema samome vrhu iznad Betongrada,,,,no mi idemo ravno prema goru jer ovaj livi put je vjerojatno isto slipi put



e to je ono samo za jeepa i traktori...


po ki zna koji put tako blizu a tako dugo



ovo je bivsi put za održavanje ARZ-a jasno da se uz pomoć škara i pile za železo proriže žica i ide dalje no back up put je blizu pa ne moramo pribjegavat nasilnićkim metodama koje su normalne po šumi...




ima lokva i jedan izvor vjerojatno je to plodna zemlja danas zapuštena jer da se sadit nis ne isplati, jeftinije je kupit na placi...


pa smo se vratili na raskrižje prije mlikaričina puta i produžili po njemu prema Buzdohnju....tj tri raskršća unazad...



kamo smo izašli gledajte u slijedecemu nastavku...

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #40 u: 09.02.2015., 22:07:57 »
Hahahahahaha sada kada je bilo najzanimljivije je stalo.
Malo sam se pogubila jer ima puno slika a sve su nekako slične.
Ja sam otišla tamo od onih "kolci" za struju ... ako je to prema Dragi i spustila se u Dragu Gušć. Ali nisam pohvatala dali si skrenuo kod onog putokaza Hrastenica pa tako došao do Mlekaričina puta?
Znam da je jednom Elvis postavio onu šetnicu kao službeni Mlekaričin put ali baš me zanima gdje si na kraju izišao jer ja bih od tamo krenula.
Dosta ti je trebalo s obzirom da si na kotačima...ali ti to tako pedantno obilaziš da onda shvaćam gdje si potrošio toliko vremena.

Čekam kraj price :P da mogu na spavanje "Čića mića ...
aboriđinka

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #41 u: 09.02.2015., 22:27:04 »
Dosta ti je trebalo s obzirom da si na kotačima...ali ti to tako pedantno obilaziš da onda shvaćam gdje si potrošio toliko vremena.
Još će Ri proći dvaput ovuda da ponovi gradivo :greensmile

Zanimljivo je da sam i ja završio sa 4x4 na ogradi od autoputa :bravo4

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #42 u: 09.02.2015., 22:44:36 »
To je točno ovaj crveni trak, samo što sam ja krenuo od "križanja" za Plodine, a RI od Sv.Kuzma, ali njegov drugi dio a moj cijeli su gotovo identični ... i ja sam došao do autoceste ... što i nije iznenađujuće kada su to jedini putevi tamo :-)

Jedino me interesira da li je RI otišao do bazne stanice (mislim od VIP-a), do tamo se naravno može vozilom samo što je mali dio puta "sakriven" pa sam ga promašio.




Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #43 u: 10.02.2015., 07:11:41 »
A sad kao prilog RI48948br ili tako nekako putopisima sa Rebra, evo kapelice na Mlikaričinom putu u Hrastenici prije i poslije obnove 1941-42 godine by Duce i podanici. Ako neko ima recentno stanje, neka stavi!  :wavey



Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-Rebar-Plodine
« Odgovori #44 u: 10.02.2015., 20:20:30 »
Miliću sada mi je ko narodnome heroju Stipanu Filipoviću....tamo neke 194x
digal ruke  i rekal....već ča je rekal...
http://hr.wikipedia.org/wiki/Stjepan_Filipovi%C4%87
sada su mi dali posla...a svi su u pravu....

Evo Sabina to je ta raskrsnica Priko Kolci kuda se ide prema doli , u stvari prva raskrsnica nakon Plodina...

Ide se kroz klekovinu - borovu šumu uz one oznake

pa se dođe ne ove kolce tj - put kolci...

ovdi su oznake a ako ih pratiš prema Hrastenici tj u smjeru Grobnike dolaziš na Mlikaricu...

a ako obrneš prema doli dolaziš na ovaj kolac tamo su dva Šveljara - željeznićka praga za odmorit noge i dušu sa pogledom na Dragu i Strmicu


onda se ide nekamo prema Dragi ali to je va zadnjemu delu sapunjače pa moraš pričekat...
dakle sa ovoga gornjega raskrižja kadi je auto na sliki idi samo dalje cestom prema grobniku i onda prva cesta na sjever na Buzdohanj pa ceš točno legnut na Mlekaricu...naime one oznake kod borići vode isto samo kroz šumicu pa se onda sastaju sa ovim putom, dakle i jedno i drugo vodi na Mlekaricu...


Sandro u pravu si, bil san dvaput a sada mi je Elvisov trakc rekal da ne moran dalje jer do repetitora Astre ima put ali dalje izgleda da ne...to je ovo zadnje raskršće kuda vodi put...e tuda je ostalo ispitat ali nije više bilo vrimena...dakle čeka za neki drugi put da se ispita,,,


Zoki va nastavku sapunjače ima sve arhivirano glede Mlekarićina puta, a i više od toga...