Autor Tema: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine  (Posjeta: 16167 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline piket

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2018
  • Postova: 177
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #30 u: 26.03.2018., 13:00:10 »
Prilažem fotografije lokacije

Offline piket

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2018
  • Postova: 177
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #31 u: 26.03.2018., 13:02:15 »
Vidljivo je kako je brdo materijala s tog prostora otklizalo.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #32 u: 26.03.2018., 14:25:12 »
Sasvim moguće, mada sam ja imao dojam iz opisa da je izvor prije bio bliže Klani ?  :pojmanemam

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #33 u: 26.03.2018., 14:39:29 »

Proučavanjem stare karte (između 1806 i 1869 godine) i usporedivši sa današnjim satelitskim snimkama nazire se lokacija tadašnjeg izvora.
Ta lokacija bi bila stotinjak metara od stražarskog objekta prema izvoru, odnosno cca 200 metara niže od sadašnjeg izvora.

Dosta nepouzdano, ona druga karta (starija) pokazuje drugačije.

... mada sam ja imao dojam iz opisa da je izvor prije bio bliže Klani ?

Da, po svim pisanjima stari izvor je bio cca 500 metara zapadno, prema Studeni ispod vrha Podjavorje. Po meni bi to bio današnji predio Topolovac, na tom predjelu se jasno ocrtava usjek što bi moglo biti korito rijeke.

Offline piket

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2018
  • Postova: 177
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #34 u: 26.03.2018., 15:14:24 »
Evo starije karte (1763-1787). Po njoj Rječina ne skreće prema zapadu, već ima tok otprilike kao danas, nešto kraći...

Offline piket

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2018
  • Postova: 177
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #35 u: 26.03.2018., 15:21:41 »

Proučavanjem stare karte (između 1806 i 1869 godine) i usporedivši sa današnjim satelitskim snimkama nazire se lokacija tadašnjeg izvora.
Ta lokacija bi bila stotinjak metara od stražarskog objekta prema izvoru, odnosno cca 200 metara niže od sadašnjeg izvora.

Dosta nepouzdano, ona druga karta (starija) pokazuje drugačije.

... mada sam ja imao dojam iz opisa da je izvor prije bio bliže Klani ?



Da, po svim pisanjima stari izvor je bio cca 500 metara zapadno, prema Studeni ispod vrha Podjavorje. Po meni bi to bio današnji predio Topolovac, na tom predjelu se jasno ocrtava usjek što bi moglo biti korito rijeke.

Ako imate još kakvu kartu stavite, ja sam samo usporedio stare karte s današnjim stanjem, po zavojima na Rječini je točno vidljivo na prvoj mojoj karti gdje se Rječina u potpunosti preklapa s današnjim tokom, samo što na toj karti je izvor 200 metara niže od današnjeg...

Offline fran pitur

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Stu 2013
  • Postova: 66
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #36 u: 24.04.2020., 16:50:44 »
Moje mišljenje je da se je taj izvor neznatno premjestio, unutar radijusa 100 m od sadašnje lokacije. Mislim da bi svaka druga značajnija pozicija imala vidljive tragove, tj. ostalo bi veliko suho korito kojeg nigdje nema.
Zato mislim da je to Podjavorje moralo bit neki dio ove litice koji se odvalio i zatrpao izvor, možda na sadašnjoj desnoj strani?

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #37 u: 29.04.2020., 12:55:40 »
Da, po svim pisanjima stari izvor je bio cca 500 metara zapadno, prema Studeni ispod vrha Podjavorje. Po meni bi to bio današnji predio Topolovac, na tom predjelu se jasno ocrtava usjek što bi moglo biti korito rijeke.

Moguće, ali mi se čini da je ta lokacija previsoko. Ako nisam totalno fulao, kada pogledam tu lokaciju na Google Earth ispada mi da je gotovo 100m iznad sadašnjeg izvora. Za usporedbu, do Kukuljani koju su par kilometara dalje pad iznosi nekih 30-tak metara.
100 metara pada na 500 metara dužine  bi u doba kiša nosilo sve pred sobom. Nije da je tu bilo građevina pa da bi ikome smetalo ali imam dojam da izvori obično nisu toliko strmo iznad većine toka.

Ili sam krivo procijenio kamo si stavio potencijalni izvor?  :hmm