29.02.2024. Oporavak Foruma na novoj adresi....
0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.
Ako želite naučiti na koji način popraviti gromače uključite se u dvodnevnu radionicu „Očuvanje gromača na Kotoru“ koja će se održati tijekom vikenda, 15. i 16. studenog 2014. godine. Ove godine radit ćemo na urušenim gromačama s puškarnicama izgrađenima tijekom Prvoga svjetskog rata.Subota, 15. studenogOkupljanje sudionika u 9,00 sati kod „Labirinta“ u predjelu Podbadanj. „Labirint“ se nalazi na kraju Kotorske ulice u Crikvenici uz cestu za Grižane, odnosno Tribalj, a cca. 100 metara prije Griškog mosta iz smjera Crikvenice. Odlazak pješice do lokacije gdje će se održati radionica – početak puta od Podbadnja prema naselju Kotor. Rad je planiran od 10,00 do 12,30; od 12,30 do 13,30 ručak za sve sudionike, te nastavak radionice od 13,30 do 16,00 sati.Nedjelja, 16. studenogRad je planiran od 10,00 do 12,30; ručak za sve sudionike i prezentacija učinjenog.PrijavaRadionicu organizira Muzej Grada Crikvenice i Grad Crikvenica u suradnji s Udrugom 4 GRADA DRAGODID. Radionica je namjenjena za sve dobne i spolne skupine, a nadamo se da će se uključiti i lokalne udruge, građani, učenici, studenti i šira javnost.Radionica je besplatna, a broj sudionika je ograničen na 20 osoba. Molimo sve sudionike da obuju odgovarajuću radnu obuću, a organizatori će im osigurati zaštitne rukavice.Rad s kamenom po svojoj je prirodi opasan i može dovesti do ozljeda. Iako će organizatori voditi brigu o vašoj sigurnosti, potrebno je da sami procjenite svoje fizičke sposobnosti i vještinu za svaki od poslova koji će se obavljati na radionici. Sudjelovanjem na radionici prihvaćate vlastitu i odbacujete organizatorovu odgovornost za moguće ozljede.Molimo sve zainteresirane da prijave svoj dolazak na sljedeće kontakte:051/781000; 091/1241101; mgc@mgc.hr
Četiri do pet generacija Praputnjaraca su zidali ove terase od zadnjih desetljeća 18. do početka 20. stoljeća, u nadi da se izdignu iz siromaštva. Iskrčene dijelove između terasa su punili zemljom donešenom s okolnih planina te u nju sadili lozu i proizvodili vrhunski autohtoni pjenušac Bakarsku vodicu, danas službenu ‘Staru Bakarsku vodicu’. Naziv duguju ‘takanju’ – kotrljanju posječenih balvana do mora, gdje su ih ukrcavali na jedrenjake i prodavali, što je seljacima bio dodatni izvor prihoda.
Radove će pod vodstvom lokalnih mentora, iskusnih suhozidara,
Takanje - kotrljanje (Potači boću semo!)Samo ne znam je li ikad bilo tamo toliko drva za takanje balvana. Možda su ih odnekud dovozili pa ih od tamo takali do mora.
Nadalje znam da su po Kastavšćini zemlju nosili iz dolčića, a ne iz planina kako to tu piše. A i kad se kamenje stavlja u suhozid izvlači se iz zemlje, tako da nešto zemlje ima i na samo mjestu. Mislim, sve ovo sam čuo jer znam da je moja nona - mamina linija- sirota za žurnadu nosila po Kastavšćini (Sv. Matej i Marčelji) zemlju za terase, najviše za lozu - ruži kako bi rekli Kastavci.
Ja i dalje ne znam koji naziv je došao od "takanja" - zar Praptunjak/Praputnjaci dolazi od takanja?
Još najbolje da mi treba radionica da naučim slagat kamik na kamik
Asterix, kažem ja da mi imamo slične poglede na život.
A u vezi tih radionica i ORA (Omladinskih radnih akcija) i tu se slažemo. Ali još mi zvuči smijeh kad mi je ujak objašnjavao kako je moj nono tjerao ljude u Seljačku radnu zadrugu :- Hote ljudi!Tako i ja... Stvarno me bole leđa, tako da razmišljam i o otkazivanju akcije Senj.Ali to ćemo još vidjeti, danas i sutra.
Ma sve 5, već iz aviona je jasno vidljivo da čim je neka "radna" akcija u pitanju, sve članove odjednom boli ku*, pardon leđa