Autor Tema: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”  (Posjeta: 2297 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« u: 10.11.2014., 16:57:52 »
pošto se spominju bunkeri, možda i bude feedbacka   :o090

Citat:
Ako želite naučiti na koji način popraviti gromače uključite se u dvodnevnu radionicu „Očuvanje gromača na Kotoru“ koja će se održati tijekom vikenda, 15. i 16. studenog 2014. godine. Ove godine radit ćemo na urušenim gromačama s puškarnicama izgrađenima tijekom Prvoga svjetskog rata.

Subota, 15. studenog

Okupljanje sudionika u 9,00 sati kod „Labirinta“ u predjelu Podbadanj. „Labirint“ se nalazi na kraju Kotorske ulice u Crikvenici uz cestu za Grižane, odnosno Tribalj, a cca. 100 metara prije Griškog mosta iz smjera Crikvenice. Odlazak pješice do lokacije gdje će se održati radionica – početak puta od Podbadnja prema naselju Kotor. Rad je planiran od 10,00 do 12,30; od 12,30 do 13,30 ručak za sve sudionike, te nastavak radionice od 13,30 do 16,00 sati.

Nedjelja, 16. studenog

Rad je planiran od 10,00 do 12,30; ručak za sve sudionike i prezentacija učinjenog.

Prijava

Radionicu organizira Muzej Grada Crikvenice i Grad Crikvenica u suradnji s Udrugom 4 GRADA DRAGODID. Radionica je namjenjena za sve dobne i spolne skupine, a nadamo se da će se uključiti i lokalne udruge, građani, učenici, studenti i šira javnost.

Radionica je besplatna, a broj sudionika je ograničen na 20 osoba. Molimo sve sudionike da obuju odgovarajuću radnu obuću, a organizatori će im osigurati zaštitne rukavice.

Rad s kamenom po svojoj je prirodi opasan i može dovesti do ozljeda. Iako će organizatori voditi brigu o vašoj sigurnosti, potrebno je da sami procjenite svoje fizičke sposobnosti i vještinu za svaki od poslova koji će se obavljati na radionici. Sudjelovanjem na radionici prihvaćate vlastitu i odbacujete organizatorovu odgovornost za moguće ozljede.

Molimo sve zainteresirane da prijave svoj dolazak na sljedeće kontakte:

051/781000; 091/1241101; mgc@mgc.hr

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #1 u: 10.11.2014., 22:15:41 »
Eh da je lijepo vrijeme čovjek bi išao svugdje, ovako uz ovo vrijeme i ovu kišurinu ne preostaje nista drugo nego "čuvanje kuće"  :a025
aboriđinka

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #2 u: 09.04.2015., 11:39:33 »
Četvrta radionica obnove Bakarskih prezida održat će se 18. i 19. travnja u organizaciji Poljoprivredne zadruge Dolčina iz Praputnjaka i udruge 4 GRADA – DRAGODID iz Komiže uz potporu i pokroviteljstvo Grada Bakra i Turističke zajednice Grada Bakra.



Zadivljujuć i vrtoglav krajolik suhozidnih terasa koje se nadvijaju nad Bakarskim/Bakaračkim zaljevom malo koga ostavi ravnodušnim. A i one imune na impozantne vidike će zasigurno impresionirati povijest nastanka ovog spomenika nadljudskog truda nekadašnjih žitelja ovog kraja. Četiri do pet generacija Praputnjaraca su zidali ove terase od zadnjih desetljeća 18. do početka 20. stoljeća, u nadi da se izdignu iz siromaštva. Iskrčene dijelove između terasa su punili zemljom donešenom s okolnih planina te u nju sadili lozu i proizvodili vrhunski autohtoni pjenušac Bakarsku vodicu, danas službenu ‘Staru Bakarsku vodicu’. Naziv duguju ‘takanju’ – kotrljanju posječenih balvana do mora, gdje su ih ukrcavali na jedrenjake i prodavali, što je seljacima bio dodatni izvor prihoda.



Društvene i gospodarske promjene tijekom vremena su dovele do zapuštanja bakarskih prezida i loze, no 2001. godine kulturno-društvena udruga Praputnjak pokreće ambiciozan projekt revitalizacije ovih kamenih terasa i ponovne sadnje vinove loze, tradicionalne sorte beline. Cilj obnove je očuvanje tradicije, poticaj gospodarstvu i privlačenje turista u ove krajeve. 2002., osnutkom poljoprivredne zadruge ‘Dolčina’ nastavlja se projekt obnove i oživljavanja vinograda u želji da se promovira važnost Bakarskih prezida te poboljša njihovo stje i radni uvjeti za lokalne vinogradare. Iz istih razloga, poljoprivredna zadruga ‘Dolčina’ i udruga 4 GRADA – DRAGODID uz potporu i pokroviteljstvo Grada Bakra i Turističke zajednice Grada Bakra organiziraju radionicu uređenja i popravka praputnjarskih prezida – Takala koja će se održati 18. i 19. travnja. Radove će pod vodstvom lokalnih mentora, iskusnih suhozidara, izvoditi volonteri ovih dviju udruga. Zainteresirani posjetitelji moći će razgledati radove, dati ruku u pomoćnim poslovima i pritom nešto naučiti o nastanku ovog vrijednog spomeničkog krajobraza, vještini zidanja u suho i tehnikama izvedbe prezida te terasiranja zemljišta.



Ukoliko nas i sami želite posjetiti, s dionice Jadranske magistrale između Bakra i Bakarca skrenite u brdo prema Meji i  parkirajte na prostoru neposredno ispred gradilišta nove autoceste. Pristup među prezide kreće preko puta ceste od parkirališta, strmom kamenitom stazicom sa koje se otvaraju prekrasni vidici na Bakarski zaljev. Dođite spremni i prikladno obuveni za šetnju krševitim terenom i ponesite nešto vode, a ukoliko želite pomoći u radovima svakako ponesite zaštitne rukavice!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.557
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #3 u: 09.04.2015., 15:34:40 »
Četiri do pet generacija Praputnjaraca su zidali ove terase od zadnjih desetljeća 18. do početka 20. stoljeća, u nadi da se izdignu iz siromaštva. Iskrčene dijelove između terasa su punili zemljom donešenom s okolnih planina te u nju sadili lozu i proizvodili vrhunski autohtoni pjenušac Bakarsku vodicu, danas službenu ‘Staru Bakarsku vodicu’. Naziv duguju ‘takanju’ – kotrljanju posječenih balvana do mora, gdje su ih ukrcavali na jedrenjake i prodavali, što je seljacima bio dodatni izvor prihoda.

Pokušavam skužiti koji to naziv duguju takanju?  :help2 :pojmanemam :help1

Radove će pod vodstvom lokalnih mentora, iskusnih suhozidara,

Za posložiti kamen na kamen u zid do visine s jedne strane ni do koljena a s druge do iznad glave ali naslonjen na zemlju treba iskusni mentor?  :help2 :pojmanemam

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #4 u: 09.04.2015., 16:48:42 »
Takanje - kotrljanje (Potači boću semo!)
Samo ne znam je  li ikad bilo tamo toliko drva za takanje balvana. Možda su ih odnekud dovozili pa ih od tamo takali do mora. :hmm
Nadalje znam da su po Kastavšćini zemlju nosili iz dolčića, a ne iz planina kako to tu piše. A i kad se kamenje stavlja u suhozid izvlači se iz zemlje, tako da nešto zemlje ima i na samo mjestu. Mislim, sve ovo sam čuo jer znam da je moja nona  - mamina linija- sirota za žurnadu nosila po Kastavšćini (Sv. Matej i Marčelji) zemlju za terase, najviše za lozu - ruži kako bi rekli Kastavci.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #5 u: 09.04.2015., 16:57:19 »
U nedjelju 29.03. bio sam u Studeni pa sam malo prošetao s mojim Talijanima prema Židonju.
Evo suhozid (gromače ih još zovu) u području Antonove prenke, na staroj cesti Studena prema cesti Marčelji - Lipa.





Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.557
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #6 u: 10.04.2015., 10:32:35 »
Takanje - kotrljanje (Potači boću semo!)
Samo ne znam je  li ikad bilo tamo toliko drva za takanje balvana. Možda su ih odnekud dovozili pa ih od tamo takali do mora. :hmm

Četiri do pet generacija Praputnjaraca su zidali ove terase od zadnjih desetljeća 18. do početka 20. stoljeća, u nadi da se izdignu iz siromaštva. Iskrčene dijelove između terasa su punili zemljom donešenom s okolnih planina te u nju sadili lozu i proizvodili vrhunski autohtoni pjenušac Bakarsku vodicu, danas službenu ‘Staru Bakarsku vodicu’. Naziv duguju ‘takanju’ – kotrljanju posječenih balvana do mora, gdje su ih ukrcavali na jedrenjake i prodavali, što je seljacima bio dodatni izvor prihoda.

Ja i dalje ne znam koji naziv je došao od "takanja" - zar Praptunjak/Praputnjaci dolazi od takanja?  :help2 :pojmanemam

Nadalje znam da su po Kastavšćini zemlju nosili iz dolčića, a ne iz planina kako to tu piše. A i kad se kamenje stavlja u suhozid izvlači se iz zemlje, tako da nešto zemlje ima i na samo mjestu. Mislim, sve ovo sam čuo jer znam da je moja nona  - mamina linija- sirota za žurnadu nosila po Kastavšćini (Sv. Matej i Marčelji) zemlju za terase, najviše za lozu - ruži kako bi rekli Kastavci.

Možda su zemlju uzimali iz dolčića u planinama?  :help2

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #7 u: 10.04.2015., 10:38:06 »
Ja i dalje ne znam koji naziv je došao od "takanja" - zar Praptunjak/Praputnjaci dolazi od takanja?  :help2 :pojmanemam


najbolje da odeš zasuć rukave na radionicu pa ćeš saznati sve iz prve ruke  :citam2

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.557
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #8 u: 10.04.2015., 10:48:26 »
Još najbolje da mi treba radionica da naučim slagat kamik na kamik  :lol1 :lol2

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #9 u: 10.04.2015., 10:53:27 »
Još najbolje da mi treba radionica da naučim slagat kamik na kamik  :lol1 :lol2

poanta radionice nije da se nauči, već da se urede i poprave praputnjarski prezidi

Ma sve 5, već iz aviona je jasno vidljivo da čim je neka "radna" akcija u pitanju, sve članove odjednom boli ku*, pardon leđa  :treeswing

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #10 u: 10.04.2015., 11:16:09 »
Takale su te terasice na kojima se uzgaja vinova loza.
Povremeno pratim Neverinov blog pa sam tako jučer naletio na ovu njegovu objavu.
http://blog.dnevnik.hr/blogodneverina/2015/04/1631933943/dragodid-na-trsatskom-kampusu.html
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #11 u: 10.04.2015., 11:42:31 »
Neverina pratim i ja  :palacgore

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #12 u: 10.04.2015., 11:49:37 »
Asterix, kažem ja da mi imamo slične poglede na život. :wavey
A u vezi tih radionica i ORA (Omladinskih radnih akcija) i tu se slažemo. Ali još mi zvuči smijeh kad mi je ujak objašnjavao kako je moj nono tjerao ljude u Seljačku radnu zadrugu :
- Hote ljudi!
Tako i ja... Stvarno me bole leđa, tako da razmišljam i o otkazivanju akcije Senj.
Ali to ćemo još vidjeti, danas i sutra.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #13 u: 10.04.2015., 12:17:57 »
Asterix, kažem ja da mi imamo slične poglede na život. :wavey 

 :beer2

Citat:
A u vezi tih radionica i ORA (Omladinskih radnih akcija) i tu se slažemo. Ali još mi zvuči smijeh kad mi je ujak objašnjavao kako je moj nono tjerao ljude u Seljačku radnu zadrugu :
- Hote ljudi!
Tako i ja... Stvarno me bole leđa, tako da razmišljam i o otkazivanju akcije Senj.
Ali to ćemo još vidjeti, danas i sutra.

miliću, ima nas dosta radno sposobnih u udruzi ... tebe čak ni ja tiranin ne bi tjerala da kamenje preslaguješ  :rose


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.557
Odg: Radionica “Očuvanje gromača na Kotoru”
« Odgovori #14 u: 10.04.2015., 12:34:25 »
Ma sve 5, već iz aviona je jasno vidljivo da čim je neka "radna" akcija u pitanju, sve članove odjednom boli ku*, pardon leđa

A zanimljivo kako te akcije privlače samo one koji žive u stanovima  :pusiti

Ja već imam zakazanu "akciju" za ovaj vikend od koje će me sigurno boliti leđa  :tnp