Autor Tema: Selce  (Posjeta: 1611 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Morton1905

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Lis 2014
  • Postova: 45

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Selce
« Odgovori #1 u: 09.11.2014., 00:25:57 »
Baš sam prosli tjedan posložio materijale u jedan film (nije još gotovo) naime ide se od magistrale prema Bribiru uz posjet onoj crikvici Sv Fabijanana na raskrću  kod Selačkog groblja pa se onda ide uz ono ruglo od Izgradnjinog kamenoloma te se dode na prevoj prema Bribiru. Tamo na vrh brda prema Novom ima ona lipa crikvica Sv.Barbara se zove. Ima one druge kapelice na Crikvenicku na samoj cesti u ostacima borove sume stranu nije mi poznato. Zatim sam se vratio 100 metara cestom nazad pa sam išao onom makadamskom cestom prema Novom to je nasuprot one protupožarne ceste i došao do one lokve i lovačke čeke. onda sam išao dalje ali mi je auto posustao pa je morao biti zamijenjen jeepom....no pokazalo se da je to dalje samo vodovodna trasa sa kojom sa došao na vrh brda negdje iza prvih kuća u Novom, no dalje je nizbrdo i to bez povratka a put izlazi kod Konzuma u novom....premda sam mislio prema karti se spojiti na donji put koji ide od Novog prema barbari, no spojnice nisam nasao. Doduse ima jedan konjski put koji sa stražnje strane brda vodi od Bribira u Novi ali iza barbare.....tada sam se vratio i otisao po protupozarnoj cesti preko onog partizanskog spomenika te sam dosao na vrh Drenina odakle puca prkrasan pogled na Crikvenicu i Selce...produzio sam dalje i izasao u Gornji Kraj u Zoričiće te se spustio preko ladvića na Džordanovu pumpu u Crikvu....premda se preko zoričica more doć u Šarare tj cestu Bribir Grižane----
Prekrasan vidikovac sa Drenina posebno fascinantno na Vinodol i onaj dio gdje ima ona crikvica na brdu Sopalj ispred samoga Triblja..do nje se dolazi preko lokvice na raskrižju za Kačjak.....sada moram naci put koji prema karti od Zoričića vodi u udolinu izmedju Kotora i ladvica na taj Rimski most ispod Mavrića. U stvari isao sam jeepom do ispod Kotora (ona vertikala prije tehnickog pregleda) ali mi je jeep presirok za gori pa sam pjeske obisao fascinantni rimljanski Kotor .svaki puta kada prolazin vijaduktom iznad crikcenice ga mjerkam...ima stara gradina gori.....vratio se pa sam produzio putem dalje u kotlinu prema mavricima...ali je bila razrusena gromaca pa nisam mogao dalje.onda opet pjesak...dosao sam pjeske do onoga elektro stupa gdje je pronaden grob zene iz doba Ilirika (izvor ranko Starac)....i sada tamo sam zapeo jer rimskog mosta nigdje....ima konjski put preko brda i spusta se na partizanski spomenik iza selac ali to nije to....rimska cesta ide nekuda drugdje...
Daj postavi par slikica ako imas jer je to jedan krasan izlet biciklom (more i auto jer je cesta odlicna i zasada otvorena) tj kružna tura selce drenin crikvenica selce....more i onaj obicni bicikel iz peveca jest da mi stalno mjenjac dela krrk krrrk i delaju samo srednje brzine no ipak za sad vozi, (žena mi je kupila svoga kod ZMR i puno je na žalost bolji) to nije losa turica....ili pjesak.....prekrasan pogled na vinodol koji je bil rezerviran samo za nas lovce i pokojeg entuzijasta...
Ako imas kakva saznanja daj napisi glede ove nekompletne ture...jer ako ima rimski most tada ima i rimska cesta (trsatica -senia projekt) , samo ne misaj onaj most kod Milmana na cesti za kamenjak...jer bil san i va kamenolomu ali ceste ni mosta ni za lijek....a stariji bračni par mi je ukazal da ga ima ali da se autom ne more na njega, sreli smo se kod elektro stupa...????  postavi jos starih slika jer volin usporedivat nekada i danas...daj postavi Jasenovu... jer se biciklom sada more od kampa va Selicih sve do Jadranova do Neriza, tj uvale Rasatica....

Online elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.552
Odg: Selce
« Odgovori #2 u: 09.11.2014., 21:56:23 »
Baš sam prosli tjedan posložio materijale u jedan film

BTW tek onako usput ... iako se svaki film sastoji od pojedinačnih sličica, da bi bio film potrebno je brzo izmjenjivanje sličica, obično se kao neki standard uzima 24 sličica u sekundi, a u zadnje vrijeme idu na 30 pa i 60 sličica u sekundi. Ovo spominjem jer sam primjetio da tvoji "filmovi" imaju negdje između 0,1 i 0,3 sličice u sekundi  :lol1 :pusiti

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Selce
« Odgovori #3 u: 14.11.2014., 15:19:37 »
HM HM SVATKO IMA PRAVO NA KOMENTAR!

da ne Slovarin stalno evo nesto proomotivnog materijala za izletnike najlipšse rivjere na jadranu opatijsko-crikveničko vinodolsko senjske....

Nakon požara područje je čisto pa nema problema za pješačenje

http://cro.time.mk/cluster/ed18bbdc0e/ekskluzivna-snimka-posljedica-pozara-iznad-crikvenice.html

Za planinare jako pogodno sve oznaceno dojdeš ko po špagu po onimi njihovimi znakovima koji me podsjecaju na saobracajne za zabranjen promet va oba smijera....., pa onda nazad recimo priko selac...a more se i sa biciklom, jako lipa setnica...proplaninarena i probiciklirana sa moje strane isto jer da ima na vrhu gradina pa san istražival kadi je to....jbg jeep ni mogal tada još do gori....

biciklisticke staze

http://rivieracrikvenica.com/croatia/biciklisticke_staze
  planinari Drenin

http://www.jadran-crikvenica.hr/prirodne-ljepote-izleti-setnice-crikvenica.aspx


spust biciklom sa barbare


još prikaza i promocije selackoga zaleda

požar selce


crikve vinodolske
http://www.kvarner.hr/hodocastiti-svetistima/kapele-vinodol.html

Šteta ča nema odgovora sa Selačke strane valjda nisu po forumima, inace mi je dosti Bribiraca dalo na znanje u vezi one zaboravljene ceste preko Pokojišta za na Lukovo. (SLIDE SHOW???!!! Sa 0,0000000000000000000000000000000002531 sličicom na jedan sat!!!!!!!!)

Hirc spominje povjesnu bitku sa Tatarima na 67 stranici pod dijelom grobinštine......kada kralj Bela IV daje Krčkome knezu posjede na kopnu tj Vinodolu i time počinje stvaranje velike Frankopanske Državine i našega Vinodolskoga Zakonika......
 
Ovdi cu se bazirat na prednje morsko brdo vinodola opet citirajuc a koga drugoga nego nasega Dragutina, strana 187 pa nadalje....

#Ono na desnu ruku ti je vrh Ugrin a ispod njega seoce Podugrin#, misli kada se gleda od Bribira prema Selcima. #Preko vrha spušta se cesta sada pusta i mrtva#. Lipo se vidi sa Kosavina podzid te ceste a na to mi pitanje nikako Bribirci dat pravoga odgovora a evo i zašto.
#Mjestimice se je kamenje odvalilo, mjestimice drač sa šikarom probujao i pravi joj trag zameo.  Nije cudo –stara je- negda stupahu po njoj rimske sandale,dočim ju sada i Bribirskj opanak napustio, a vodila je iz Selca gdje rimska naseobina bijaše. Da je takova i oko Bribira postojala svjedoce tamo iskopane žare koje se razlikuju od onih u bakru iskopanih zaokruženih zemljanim poklopcem. Od vrha Ugrina kao da se je drugi kameniti vrh odmaknuo i stvorio sedlo preko kojega cesta u Selce vodi.Tjemenicu mu okrunila stara crkvica Svetoga Jurja. Ostaviv Bribir i popev se na pomenuto sedlo gledaš cielu Bribirštinu , a kad si minuo crkvicu Sv Barbare zasvjetluca ti opet ono divno i daleko more.

Tamo negdi na magistrali kod staklene autobusne stanice iza Selac kadi murija obicno dežura sa radarom (bivse skladiste Karlovačke)  ide jedan okomiti put i piči direkt uz gromaču na vrh briga među Klekovinu -  borovu sumicu. Tu unutra jedan krak vodi na taj podzidani put ali u smijeru Crikvenice a drugi prema sedlu kuda ide danasnja cesta (jos od 1880 kada Drago ovo piše). Tu me je kisa prekinula, čitaj smocilo jer je lumbrela ostala kod žene va autu (bila je lukava pa je na vrime odustala) pa je propalo daljnje istraživanje. Ova crikvica Sv jurja je na samome vrhu i vodi asfaltirana cestica,  prekrasan puca pogled na sve strane. Morda jedno od najlakših točki za pregled vinodola sa jedne i druge strane.

Drugim riječima pronađena je još jedna rimska / Frankopanska vertikalna cesta koja je od Selac vodila na ovu Trsatica Senia.koja je gazila kroz Vinodol ali kuda zasad ostaje pitanje, da li pod gornju ili donju stranu piam se pitam i pomalo skitam vinodolom i stalno mi otkriva svoje velom zaborava pokrivene tajne.
.
Ova protupožarna je napravljena zbog pošara koji umalo nije proširen na Selca i Crikvu.... Tamo doli na cesti na raskrižju za bribir sa magistrale lezi ceikvica Svetoga Fabijana tik uz selacko groblji nasuprot rasadnika.....pazite jer tamo murija obicno dežura radarom.....


Online elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.552
Odg: Selce
« Odgovori #4 u: 14.11.2014., 23:14:59 »

spust biciklom sa barbare



E ovo je pravi film.  :palacgore :bravo3 ... nego, dobra neka bicikla, ima dashboard i dva brisača  :lol1

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Selce
« Odgovori #5 u: 14.11.2014., 23:50:00 »
Bit ce da mu je biciklo bio pričvršćen na nosač pa se zanio!