Autor Tema: Meteorologija  (Posjeta: 79466 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Alen_Rijeka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 243
Odg: Metorologija
« Odgovori #60 u: 20.06.2012., 08:36:33 »
Vrlo toplo i danas

Rijeka 27 C
Pula 30 C
Senj 26 C
Crni Lug 18C


Svoj vrhunac ovaj će val vrućina doseći u četvrtak, kada će temperatura zraka biti većinom između 33 i 38 stupnjeva. Od petka vrućina će se lagano popuštati, no s dolaskom malo svježijeg zraka bit će i nestabilnije, što znaći da će porasti mogućnost lokalnih pljuskova i grmljavine.

Offline Alen_Rijeka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 243
Odg: Metorologija
« Odgovori #61 u: 27.06.2012., 09:57:51 »
ZA VIKEND POVRATAK VELIKE VRUĆINE

Fronta koja je u dijelu PGŽ donijela prolazno osvježenje, uglavnom u vidu vjetra, te manje oborina, odmaknula je od našeg područja. Posljedica njenog prolaska osjete se i tijekom utorka, ostala je svježina, a bura je smanjila relativnu vlažnost zraka. Jutros su mjereni svježiji minimalci, nego je to bilo prije fronte, pa je u gorju i riječkom zaleđu temperatura se kretala između 12 i 18°C, dok su obala i otoci imali minimalne temperature od 19 do 22°C.
Vrijeme se tijekom utorka brzo popravilo, pa utorak prolazi sa pretežno ili djelomice sunčanim vremenom. Izuzetak je bio jedino sjever Gorskog kotara gdje je bilo povećane naoblake. Temperature su nešto niže, u odnosu na prošle dane, od 18 u gorju do 31 °C na kvarnerskim otocima.
Idućih dana bit će većinom stabilno i sve toplije vrijeme. Vrhunac vrućina bit će od petka do nedjelje, kada bi temperatura mogla i do 35°C ili preko te vrijednosti. Na prognostičkim kartama vidljiva je i nova promjena vremena početkom drugog tjedna, s kojom bi stiglo i novo osvježenje nakon vrlo visokih temperatura za vikend

Offline gorgoroth

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.364
Odg: Metorologija
« Odgovori #62 u: 27.06.2012., 10:19:11 »
preživjeti ćemo par dana kada je na vidiku opet osvježenje,da nema tog osvježenja teško bi bilo

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.348
Odg: Metorologija
« Odgovori #63 u: 11.07.2012., 21:52:38 »
I dalje je iznimno vruće i najčešće kažemo da bi skinuli i kožu sa sebe! Uobičajeno se kaže za ovakve dane da su pasje vrućine.   Ipak, ja volim   :palacgore

Evo i što znače riječi "pasje vrućine" nije zbog pasa, iako to svi misle.. :knjizevnost
Dani “pasjih vrućina” traju od početka srpnja do kraja kolovoza i to je najveći  dio ljeta. U tom razdovlju najveće su žege, zrak je vruć i sparan. Mnogi ljudi zapitaju se ponekad kakvu vezu imaju takvi dani ljetne žege s psima. Odgovor obično nalaze, jer je porijeklo ovog izričaja mutno i gubi se u dalekoj prošlosti. Zapravo je izraz “pasji dani” nastao još u rimsko doba, kad se vjerovalo da  Sirius, zvijezda “Pas”, pojačava u tom razdoblju toplotu koja dolazi sa Sunca, pa se zato stvaraju ekstremno visoke temperature. Rimljani su te dane zato nazvali dies caniculares (pseći dani, dani pasa). Iako je ,dakako, besmisleno misliti ili tvrditi da Sirius dodaje svoju toplinu Sunčevoj u ljetno doba (to je besmisleno već i zato što je ova zvijezda 540. 000 puta udaljenija od Sunca) Rimljani su, ako ništa, barem naslutili njezinu temperaturu, koja iznosi na površini 10. 000 stupnjeva, što je otprilike dva puta više od temperature na površini Sunca.

Kasnije, zaboravivši na porijeklo i postanak izričaja “pasji dani” ili “pasje vrućine” ljudi su, opet pogrešno, zaključili da su dani velikih vrućina dobili takav naziv zbog toga što je u takvim danima žega tako nepodnošljiva da psi od toga naprosto pomahnitaju. Neki psi doista “pomahnitaju” od vrućine i teške zapare, naročito u zemljama Sredozemlja, ali dovoditi tu pojavu u vezu s izričajem “pasja vrućina” je pogrešno.

Kako Vi podnosite ove pasje vrućine?  :greensmile
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline gorgoroth

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.364
Odg: Metorologija
« Odgovori #64 u: 11.07.2012., 23:29:03 »
u moru  :coolwink

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Metorologija
« Odgovori #65 u: 11.07.2012., 23:39:10 »

Kako Vi podnosite ove pasje vrućine?  :greensmile

nikako, brojim dane do vikenda :(


Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: Metorologija
« Odgovori #66 u: 11.07.2012., 23:41:22 »
... mocFarno  :P


p.s.
kad ce kisa  :help1

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Odg: Metorologija
« Odgovori #67 u: 12.07.2012., 01:03:12 »
Kako Vi podnosite ove pasje vrućine?  :greensmile
Odlično!  :bravo5
Što se mene tiče može biti i još koji stupanj toplije. Ja sam zimogrozan zip i trebao sam se roditi u Africi. :greensmile I uopće ne kužim kad ljudi jamraju protiv ljetnih vrućina. :pojmanemam
Samo neka grije!

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.277
Odg: Metorologija
« Odgovori #68 u: 12.07.2012., 03:17:06 »
ja sam obožavala ljeto ali sada volim više proljeće / ranu jesen, tzv.bablje ljeto ili indian summer

trebala sam se rodit u kaliforniji, USA ili nešto slično tome. može i grčka ili jug italije, palermo npr. a mogla bih mirne duše u starosti živjet negdje u istri :bravo5 i odlazit u planine.
ali, sasvim dobro sam i u rijeci. :)
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline gorgoroth

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.364
Odg: Metorologija
« Odgovori #69 u: 12.07.2012., 09:01:48 »
Na Biviu nema vrućine,zna Kigor  :bravo5

Offline Alen_Rijeka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 243
Odg: Metorologija
« Odgovori #70 u: 12.07.2012., 11:52:08 »
Promjena vremena u nedjelju....
Prolazno pogoršanje vremena, posebno u gorju gdje će biti kiše i pljuskova s grmljavinom, dok će na Kvarneru biti promjenjivo oblačno uz mogućnost za kraće pljuskove s grmljavinom. Vjetar veći dio dana slab, a krajem dana ojačat će bura i sjveroistočnjak. Najniža jutarnja temperatura u gorju od 13 do 17, uz obalu 19 do 23, a dnevne vrijednosti posvuda od 20 do 28°C.

Prema trenutnim prognostičkim materijalima, od 18. srpnja povratak vrućina, prema kraju razdoblja i do 35°C!


Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
Odg: Metorologija
« Odgovori #71 u: 12.07.2012., 12:11:54 »
Ovdje kod mene se za "pasjih vrućina" jedu psi... :o

Ozbiljno.

Juha od psa je, kao, dobra za vrućine.

(Dobro, ako baš nećeš, može i piletina...)  :greensmile

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Odg: Metorologija
« Odgovori #72 u: 13.07.2012., 16:51:27 »
Ovdje kod mene se za "pasjih vrućina" jedu psi... :o

Ozbiljno.

To bih volio probat. :kuhanje

Ozbiljno.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.348
Odg: Metorologija
« Odgovori #73 u: 13.07.2012., 20:22:39 »
Ovdje kod mene se za "pasjih vrućina" jedu psi...  :o
Jesi li probao?   :popcorn
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Odg: Metorologija
« Odgovori #74 u: 12.08.2012., 23:18:42 »
Ovdje kod mene se za "pasjih vrućina" jedu psi...  :o
Pas koji laje, nije dovoljno kuhan. :yes :kuhanje

Već 2 mjeseca nije pala kiša. Posljedice se vide na prirodi. Šuma je poprimila smeđu jesenju boju, iako smo još daleko od jeseni.

Crikvenica, pred neki dan: