Autor Tema: Meteorologija  (Posjeta: 81019 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Meteorologija
« Odgovori #150 u: 19.03.2013., 23:00:46 »
U Rijeci oboren kišni rekord iz ožujka 1979. godine!



Prema još uvijek neslužbenim podacima Pomorskoga meteorološkog ureda Rijeka, nakon jučerašnje kiše Rijeka je oborila stari kišni rekord iz ožujka 1979. godine. U dva dana pale su ukupno 82 litre kiše po četvornome metru i time se količina ukupne kiše u ožujku popela na 297 litara. Stari ožujski rekord iz 1979. iznosio je 268 litara.

Jučerašnji kišni rekorder je Crni Lug, u kom je u prošla 24 sata pala 131 litra kiše po četvornome metru. Slijede Delnice sa 68 litara, u Rijeci je izmjereno 56, na Kukuljanovu 54, a u Pazinu 52 litre.

Jučer poslijepodne na riječkom je lukobranu zabilježen nalet juga brzine 22 metra u sekundi, što je na granici olujnoga, dok je najjači službeno zabilježeni reful na mjernoj stanici PMU-a na Kozali iznosio 17 metara u sekundi. Na Krčkome mostu jugo je u jednom trenutku doseglo brzinu od čak 27 metara u sekundi.

Kako doznajemo od meteorologa Ivana Novaka, to je blizu granice s orkanskim jugom, kakvim se smatra ono koje puše brzinom od 32 m/s, ali to je na sjevernom Jadranu rijetkost, za razliku od Dalmacije i juga Jadrana. Tako je i jučer oko Dubrovnika i Mljeta jugo puhalo srednjom brzinom od oko 30 m/s.

Jugo i kiša smanjili su visinu snježnoga pokrivača, pa je tako u Delnicama ostalo još 16 cm, Pargu 38. I dalje se ne daju Begovo Razdolje sa 105 cm i gotovo nestvarna visina od 3,2 metra snijega, koliko ga još uvijek ima na Zavižanu.(radio rijeka)
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Meteorologija
« Odgovori #151 u: 30.03.2013., 20:51:32 »
 :facepalm


Velike količine kiše u nedjelju


Na vrijeme na Kvarneru djeluje ciklona s centrom nad Genovskim zaljevom, u sklopu djelovanja većeg poremećaja na Atlantiku.
U nedjelju nas očekuje pretežno oblačno s kišom, moguće i obilnijom i malo hladnije. Puhat će umjereno jugo, navečer bura. Najniža jutarnja temperatura od 5 do 9, a danju 7 do 12°C. Portal RIMETEO izdao je upozorenje prema kojem se tijekom nedjelje na prostoru PGŽ lokalno očekuje i preko 30 mm kiše!


Pa dobro do kada? Već sam lud od mokrine!!!   :palacdole
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Meteorologija
« Odgovori #152 u: 30.03.2013., 20:55:55 »
A i rekord količine padalina je oboren pred kojih desetak dana a jos mjesec nije gotov   :(

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Meteorologija
« Odgovori #153 u: 31.03.2013., 08:56:21 »
Sa RIMETEO: :eek

Iskopali smo i ovaj podatak, do danas, (od 01. siječnja) u Rijeci pala su 743 mm kiše, gotovo da smo na pola oborinskog prosjeka za 2013. godinu, i to u samo 3 mjeseca.
Koji su to kontrasti u odnosu na 2012. godinu najbolje se vidi ako kažemo da je od siječnja do rujna 2012. palo tek nešto više od 500 mm kiše!
************************

Ja sam se već naviknuo na kišu. Zapravo, uopće mi ne smeta, a i sve obaveze koje imam na otvorenom (posao, trening, radovi oko kuće) uspijevam odlično hendlat u terminima bez kiše. :yes Što se mene tiče, može nastavit padat. :happydancing

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Meteorologija
« Odgovori #154 u: 31.03.2013., 21:21:29 »
Ovogodišnji ožujak najkišniji je u Rijeci od 1948. godine otkada se mjeri količina padalina, objavila je Radio Rijeka  pozivajući se na meteorologa Ivana Novaka iz riječkog meteo ureda. Podaci pokazuju da je tijekom ožujka u gradu palo 388 litara kiše po metru četvornom, a tijekom posljednja 24 sata Rijeka je po količini kiše, s 36 litara tek na četvrtom mjestu.

Najviše kiše, 54 litre po metru četvornom zabilježeno je na aerodromu Krk, slijede Crni lug i Parg ispred Rijeke.

Unatoč kiši koja neprestano pada, u Rijeci nije bilo poplavljenih područja. Prema informacijama iz Javne vatrogasne postrojbe i Operativno komunikacijskog centra policije, noć je protekla mirno, a većih intervencija nije bilo ni tijekom dana.

BBC je, pak, objavio da je Uskrs 2013, najhladnija Uskrsna nedjelja otkako se u Velikoj Britaniji prati vrijeme. U mjestu Braemaru u škotskome gorju zabilježeno -12,5 stupnjeva.

Britanci službeno prate vremenske prilike od 1960., a dosad je najhladniji bio Uskrsni ponedjeljak 1986., kad je temperatura pala na -9,8 stupnjeva.

U ovo doba godine prosječne su temperature od 10 do 13 Celzijevih stupnjeva, a meteorolozi najavljuju da će hladnoća ove godine u Velikoj Britaniji trajati do sredine travnja. Najavljeno je da će i Uskrsni ponedjeljak biti veoma hladan.

Glasnogovornik britanske meteorološke službe govorio je za BBC o Uskrsu te objasnio kako taj blagdan, koji pada na prvu nedjelju poslije prvog punog mjeseca u proljeću, može biti od 22. ožujka do 25. travnja, a samo ih 22 posto bude u ožujku.

Objava uskrsnog temperaturnog rekorda potvrda je tvrdnji da je i cijeli ožujak u Velikoj Britaniji bio najhladniji od 1962.
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Meteorologija
« Odgovori #155 u: 31.03.2013., 21:52:19 »
Zapravo, uopće mi ne smeta, a i sve obaveze koje imam na otvorenom (posao, trening, radovi oko kuće) uspijevam odlično hendlat u terminima bez kiše. :yes Što se mene tiče, može nastavit padat. :happydancing

Koliko je bilo dana bez kiše rekao bi da se nisi ubio trenirajući.  ;)

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Meteorologija
« Odgovori #156 u: 31.03.2013., 22:03:57 »
Koliko je bilo dana bez kiše rekao bi da se nisi ubio trenirajući.  ;)
:lol1 Pa da sam se baš ubio i nisam, ali 80% predviđenog programa je ispunjeno. :cool3

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Meteorologija
« Odgovori #157 u: 31.03.2013., 22:41:19 »
U ožujku je bilo podjednako kišnih i suhih dana, a ni ovaj desni dijagram ne izgleda strašno. Dobro je naš prešidente nedavno rekao da smo mi narod koji voli kukat.


Offline Alen_Rijeka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 243
Odg: Meteorologija
« Odgovori #158 u: 01.04.2013., 12:24:51 »
43 godine nakon unutrašnjosti Hrvatske: Dalmacija dobila prvi meteorološki radar!



Premda je radarska meteorološka mreža u Hrvatskoj uspostavljena još 1970. godine, meteorološkim radarima pokriven je samo kontinentalni dio zemlje. No, nakon više od četiri desetljeća radarskih mjerenja, ulazak Hrvatske u Europsku Uniju 1. srpnja, donosi velike novosti! Dalmacija je jedna od najdinamičnijih meteoroloških regija u Hrvatskoj, što je potvrdila i ova godina. Upravo na ovom području od početka godine bijesnile su ciklone, no unatoč svemu, meteoroloških radara do sada nije bilo. Sada je tome konačno došao kraj. Vlada RH, u suradnji s Državnim hidrometeorološkim zavodom, prijavili su projekt postavljanja 3 velika meteorološka radara na Jadranu u sklopu pristupnih fondova EU. Projekt je dobio zeleno svjetlo u siječnju ove godine, a prvi od tri radara u rad je pušten onaj na Vidovoj Gori na Braču. Za sada su meteorološka očitavanja u testnoj fazi, a Crometeo tim vam donosi prikaz probne radarske snimke s novog radarskog centra Vidova Gora!

- Do sada je samo kontinentalni dio Hrvatske imao meteorološke radare i oni su u početku služili isključivo za potrebe sustava obrane od tuče. Razvojem prognostičke službe radarski podaci već više od 10 godina koriste se za potrebe upozorenja na opasne vremenske pojave, a u tijeku je uključivanje radarskih podataka u računalne prognostičke modele atmosfere, čime će se znatno poboljšati točnost lokalnih vremenskih prognoza. Sada smo konačno dobili i prvi meteorološki radar na Jadranu, na Vidovoj Gori. Do ulaska Hrvatske u EU bit će puštena u rad i preostala dva novokupljena – kaže mr. Ivan Čačić, ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda.

U noći nedjelje na ponedjeljak jak grmljavinski oblak prešao je preko srednje Dalmacije. Radar je zabilježio nevrijeme koje se noćas premještalo sjevernije od Kozjaka gdje je bilo čak i tuče, a u Kaštelima je u samo sat vremena palo 20 litara oborine po metru kvadratnome.

Javnosti dostupnu radarsku snimku za Dalmaciju u realnom vremenu DHMZ će uvrstiti u svoju web stranicu krajem travnja.

CM

Offline Alen_Rijeka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 243
Odg: Meteorologija
« Odgovori #159 u: 01.04.2013., 12:29:29 »
Tornado u Srbiji oštetio preko 100 kuća (VIDEO)


Tijekom poslijepodneva sjeveroistok Srbije  je zahvatilo jako nevrijeme. Mjesto Torda u općini Žitište je poharao tornado. Oštećeno je preko 100 kuća. Jak vjetar je čupao  drveće i nosio krovove. Proglašeno je i izvanredno stanje. Ozlijeđenih osoba nije bilo.

Danas su u Srbiji najviše dnevne temperature nerijetko prelazile 20 °C. U Sremskoj Mitrovici je mjereno 22.5 °C, Loznici 21.6 °C, a u Beogradu 21.4  °C.


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Meteorologija
« Odgovori #160 u: 01.04.2013., 19:50:50 »
U ožujku je bilo podjednako kišnih i suhih dana, a ni ovaj desni dijagram ne izgleda strašno. Dobro je naš prešidente nedavno rekao da smo mi narod koji voli kukat.


Zavisi s koje stajališta gledaš - ja gledam kako bi se popeo na koji vrh i za to volim imati baš lijepo vrijeme. Nije neki gušt popeti se na Risnjak samo da bi bio u magli, što se desi i kada je pretežno lijepo vrijeme a skoro sigurno s vremenom kakvo je bilo tokom ožujka.

Ali nije samo za razonodu bitno lijepo vrijeme, moji još nisu mogli početi sa radovima u vrtu,  ne kopa se i ore po kiši a i dobro je da zemlja nije natopljena vodom. Tako da nije da samo kukamo bez veze.

BTW danas, 01.04. 2013  sam se skijao na Platku :happydancing Do sada mi je bio rekord 21.03
« Zadnja izmjena: 01.04.2013., 19:53:44 od elvis »

Offline Alen_Rijeka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 243
Odg: Meteorologija
« Odgovori #161 u: 01.04.2013., 20:46:20 »
Zavižan u „lovu“ (i) na travanjski snježni rekord! Teško dostižni rekordi za svibanj i lipanj?

Ove godine  se na Zavižanu izmjenjuju ciklone koje donose obilniji snijeg, sa ciklonama koje donose kišu i južinu i značajnije ga tope.

Nakon što je s ciklonom  Roman, visina snježnog pokrivača u srijedu 27. ožujka dosegnula 320 cm, uslijedilo je smanjivanje visine snijega koje je osobito bilo izraženo proteklog vikenda s ciklonom Sibila. Do jutros je ciklona na Zavižanu donijela ukupno 83.8 litara oborine, ali je većina pala u obliku kiše. Nakon što je u u nedjelju ujutro  mjereno 270 cm snijega, počeo je novi „oporavak“, pa je jutros njegova visina 276 cm.

Budući da nova ciklona već sutra donosi Zavižanu nove snježne oborine, vrlo je izgledno da se već treći mjesec zaredom zabilježi rekordna visina snijega. Podsjetimo da novi rekord za veljaču iznosi 311 cm (27. veljače 2013.), a za ožujak, ujedno i novi apsolutni rekord je 322 cm (21. ožujka 2013.)

Travanjska maksimalna visina snijega mjerena je 5. travnja 1984. godine. Iste je godine, 6. ožujka bio postavljen i, do ove godine apsolutni snježni rekord (320 cm).

I dok je „rušenje“ travanjskog rekorda izgledno, znatno teže će to biti s rekordnim visinama za svibanj i lipanj.  Ti su rekordi postavljeni 1980. godine. Za svibanj rekord iznosi čak 272 cm (1. svibanj 1980.), a za lipanj 106 cm (1. lipnja 1980.). Ta dva, teško dostižna rekorda su postavljena za vrijeme najhladnijeg klimatološkog proljeća na Zavižanu.  Ožujak, travanj i svibanj te su godine na Zavižanu imali srednju temperaturu od -0.8 °C, što je gotovo za 3 °C niže od prosječne temperature za proljeće.

Hladno proljeće je doprinijelo sporom topljenju snijega , a doprinos rekordima  su dale i obilne snježne oborine početkom treće dekade travnja.  Tako  je između 20. i 26.travnja  visina snijega porasla sa 196 cm na čak 289 cm, dakle skoro za cijeli metar.  Te snježne zime, neprekidno snježni pokrivač na Zavižanu je trajao gotovo do polovice lipnja.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Meteorologija
« Odgovori #162 u: 01.04.2013., 21:01:35 »


BTW danas, 01.04. 2013  sam se skijao na Platku :happydancing Do sada mi je bio rekord 21.03


Moj rekord je (ne znam baš točno) ali oko 21.04. - naravno, ne na žičari!
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Meteorologija
« Odgovori #163 u: 02.04.2013., 12:23:41 »


BTW danas, 01.04. 2013  sam se skijao na Platku :happydancing Do sada mi je bio rekord 21.03


Moj rekord je (ne znam baš točno) ali oko 21.04. - naravno, ne na žičari!

Ali na Platku ili?

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Platak, da
« Odgovori #164 u: 02.04.2013., 13:03:25 »
Da da Platak.
Don't drive faster than your guardian angel can fly!