Povezani Događaji

  • Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu: 18.10.2014
  • Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu: 19.10.2014

Autor Tema: Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu  (Posjeta: 1682 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu



Osmi Internacionalni sajam pršuta održat će se u Tinjanu predstojeću subotu i nedjelju, 18. i 19. listopada. Očekuje se nastup više od trideset proizvođača pršuta iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Italije, Austrije, Španjolske i Slovenije, a u sklopu sajma predstavit će se i Klaster hrvatskog pršuta, koji okuplja sve proizvođače svih tipova pršuta u zemlji, te Svinjogojski klaster CroPig, koji će ponuditi proizvodnju svinja i za istarske pršute.

Poseban prostor ekološkoj hrani

Uz pršute, na sajmu će se predstaviti i ostali suhomesnati proizvodi, kao i sirevi, vina, rakije i drugi autohtoni proizvodi, a poseban prostor namijenjen je i ekološkim proizvođačima.

Tinjan se 2006. godine proglasio “općinom istarskog pršuta”, budući da je na ovom području otvorena polovica od tada registriranih pršutana u Istarskoj županiji, pa je organizacija sajma bila ne samo logičan korak u nastavku stvaranja imidža općine Tinjan kao kraja u kojem se njeguju izvorne istarske delicije, već i doprinos procesu zaštite istarskog pršuta prema najprije hrvatskim, a zatim i europskim propisima. Zahvaljujući Udruzi proizvođača istarskog pršuta i potpori Istarske županije, istarski je pršut postao prvi hrvatski prehrambeni proizvod uopće koji je dobio zakonsku zaštitu oznakom izvornosti, a pri kraju je postupak njegove zaštite također oznakom izvornosti za područje cijele Europske unije.

Desetak istarskih proizvođača

Tako se istarski pršut, danas čuven ne samo po tradicionalnoj kvaliteti već i po institucionalno priznatom ugledu, na tinjanskom ISAP-u može kušati na štandovima desetak registriranih istarskih proizvođača, ali i uspoređivati s pršutima iz ostalih hrvatskih i mediteranskih regija. U vrijeme ISAP-a u Tinjan se slije i po dvadesetak tisuća ljudi, što je petnaestak puta više nego što čitava općina ima stanovnika!

Zabavni program traje tri dana

Sajam se svečano otvara u subotu 18. listopada u 11 sati, kada će se proglasiti i najbolji pršuti u tri kategorije. Pokrovitelji ISAP-a su Istarska županija, Predsjednik Republike Hrvatske, Ministarstvo turizma, Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo gospodarstva, a organizatori su mu općina Tinjan, LAG “Središnja Istra” i Udruga proizvođača istarskog pršuta. Tijekom dva sajamska dana organizira se i niz pratećih edukativnih, rekreativnih, te kulturnih i zabavnih programa. U subotu u 9 sati ujutro počinje svjetsko prvenstvo u pljočkanju, u 10 starta pješački pohod Stazom suhozida a u 11 rekreativna biciklijada, dok će se u nedjelju u 15 sati održati turnir u potezanju konopa. Tradicionalna izložba kosira otvara se u subotu u 10 sati, a istog će dana poslijepodne od 14 do 18 sati u prostoru tinjanskog Doma mladih biti održavana predavanja o poljoprivrednim temama. Za nedjelju poslijepodne planira se održavanje prvog natjecanja rezača pršuta, a istog dana u 19 sati birat će se također po prvi put “kraljica pršuta”.

Dok sam ISAP traje dva dana, zabavni programi protegnuti su na tri dana jer naime već u petak navečer u 21 sat u sajamskom šatoru nastupa Neda Ukraden, u subotu će zvijezda koncertne večeri biti Maja Šuput, a u nedjelju Mladen Grdović. U vrijeme održavanja sajma posjetitelje će zabavljati i Replay band, Ribalta Band, Kvintet barique, DJ Hoki, Fenix band, Provin band, Magnolija, Tu i tamo bend i Acord band te etno grupa Veja koja nastupa u nedjelju u 17 sati.


Vrlo sam blizu toga da ovo pohodim.   :o090 :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.557
Odg: Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu
« Odgovori #1 u: 17.10.2014., 11:48:40 »
Klaster hrvatskog pršuta, koji okuplja sve proizvođače svih tipova pršuta u zemlji, te Svinjogojski  CroPig, koji će ponuditi proizvodnju svinja i za istarske pršute.

A ja cijeli ovaj tjedan na tečaju iz klastera  :lol1

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu
« Odgovori #2 u: 17.10.2014., 22:33:25 »
 :bravo5

Dakle sutra krećem oko podne - 1 za Tinjan ...

Info za one koji me žele, ali i za one koji me ne žele vidjeti!    :greensmile :d020

 :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu
« Odgovori #3 u: 19.10.2014., 20:15:29 »
Eto, jucer sam ovaj event prvi puta pohodio, ali ne nikako i zadnji ... Bili su tamo i Milanovic, Jakovina, Komadina, Zeljko Jovanovic, direktor Hrvatskih Voda Plisic, dakle jucer je bio dan SDPovaca. Danas gledam Kolindicu kako se presetava tamo.  :ruka
Ima ljudi, ima hrpa vrsti prsuta, ima terana, bilo i eko proizvoda ... Fotke kad ih razvijem.  :popcorn :greensmile :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu
« Odgovori #4 u: 19.10.2014., 20:46:54 »
ako si proval ov iberijski iliti španjolski pršut život ti se vjerovatno zgadil.... :o090

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu
« Odgovori #5 u: 19.10.2014., 21:02:16 »
Proval sam i taj. Meni po rangu najbolji bio neki hercegovački, zatim dalmatinski i kraški iz Slovenije, tek potom neki od istarskih  :kuhanje
Iberijski ništa posebno  :297
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu
« Odgovori #6 u: 19.10.2014., 22:51:46 »
Ja sam taj pršut probao prije 2 godine, i bio mi je jako dobar. Drniš je lani i preklani odnio pobjedu (meni). Ove godine isto neki dalmoši. Sinoć nisam probao Antolovića (pobjednik). Bila je prevelika gužva oko njega.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu
« Odgovori #7 u: 20.10.2014., 13:46:06 »
španjolski neznan zač al smrdi po koze.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu
« Odgovori #8 u: 20.10.2014., 20:56:42 »



Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zanimljiv vikend u “općini istarskog pršuta” Tinjanu
« Odgovori #9 u: 21.10.2014., 11:37:11 »
A di su slike di ste ili i pili? Sama pisanija.
Oćemo slike, oćemo slike...!!! :fotka
Prošeći se z manun okolo Trsata.