Autor Tema: Krk-Omišalj-park Dubec  (Posjeta: 4209 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Krk-Omišalj-park Dubec
« u: 09.10.2014., 22:16:00 »
Jučerašnji polukišni dan u Rijeci sam uspjela iskoristiti tako da pobjegnem na suncem obasjan Krk  :)
Ugodno s korisnim, nakon košnje na starini ostatak dana smo proveli u Omišlju.

Ima već neko vrijeme od kada me je prijateljica Zrinka koja ima kuću u Omišlju zainteresirala za park Dubec (ona kaže jedan od najljepših parkova) i ja sam to morala vidjeti. Prepisujem s neta:

Park Dubec
Zauzima površinu od cca 18 000 m2 sa stazama u dužini od 995 m. Posebnu draž strmom terenu daju sporedne staze poprečice i stepenice u dužini od cca 300 m.Uređenje ovog parka započelo je 1925. g. financiralo ga je Kupališno povjerenstvo. Radovi su s prekidima trajali oko 3 godine. Sadnja crnogorice i zimzelenog raslinja trajala je sve do II. svjetskog rata. Posebnost parka je upravo u potpuno sačuvanoj prirodi vertikalnoj razvedenosti oplemenjenoj stazama, odmorištima, vidikovcima i novounesenim raslinjem, a neponovljiva vrijednost leži u činjenici da je Dubec uzoran primjer prirodnog parka nastalog sporošću i temeljitošću ljudskog rada. Mještani su poklanjali vlastite terene za park, a on im je višestruko vratio prekrasnom mogućnošću romantičarskog doživljaja i rekreacije, presudno obilježivši i krajobraz Omišlja.


Mi smo došli sa strane Krka i parkirali na parkiralištu pored uvale Sepen. Prije parkirališta sam vidjela još dvije zanimljive šetnice i sada čitam njihovu relaciju Omišalj - riva - Pesja - Mirine, Fulfinum 30 minuta i Omišalj - Konska staza - Buč - Fortičina - Mirine - Fulfinum 25 minuta Obići ću ih prvom slijedećom zgodom.

Ovo je ono što smo ja i Lara uspjele snimiti u Omišlju:

Šetnica uz uvalu Sepen



Stari razrušeni hotel Učka, izgleda malo sablasno ovako u ranu jesen sa urušenim krovom i nekim čudnim gavranom koji odjekuje na pustoj plaži



Ulazak u park Dubec s morske strane:



strme stazice







sa odmorištima, ovo mi je najljepše jer je bas starinsko



drugi vidikovac (ja sam ih nabrojala tri, ali možda smo koji i propustili)





I na vrhu crkvica



Te edukacija







I još jedan pogled s vrha



Uglavnom Omišalj je vrlo živopisan gradić sa malenim zbijenim kućicama smještenim na brežuljku. To je najstarije živo naselje na otoku. Ako još niste bili (ili niste bili dugo) vrijedi pogledati.  :wavey


aboriđinka

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Krk-Omišalj-park Dubec
« Odgovori #2 u: 10.10.2014., 07:59:16 »
Bravo Sabina! :bravo2
Gledam Bonda i mislim kako mu i život nije "pasji".
A i stalno spominješ kao su lijepe starine. Ja ne mislim tako. Meni je pun kufer starina. Svaki dan kad se pogledam u zrcalu... :lol1
Prošeći se z manun okolo Trsata.