Autor Tema: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac  (Posjeta: 11947 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« u: 05.10.2014., 22:52:32 »
Evo napokon sam danas ulovila vremena da istražim put mrtvaca što već želim neko vrijeme.
Krenula sam istim putem kao što smo zadnji put krenuli od Ex Neptuna i uz korito potoka došla do istog onog slapa koji danas nije bio ni S od slapa ... presušio  ???



ali nema veze, ionako nisam radi toga tu. Usput sam uslikala ono skriveno perilo ali postavit cu ga na drugom mjestu. Zatim sam skrenula uzbrdo na gornju cestu prema napuštenom groblju.
Dosla sam do dijela gdje smo zadnji put izišli iz gustiša na gornju cestu i samo sam se okrenula prema gore i vidjela ovo (što nam je vjerojatno zadnji put promaklo)stepenište i put koji vodi uzbrdo



To jeste vjerojatno najbrzi put do Hreljina (vodi negdje ispod viadukta) ali razmisljala sam da sigurno nije "Mrtvačev put" jer sasvim je nemoguće tuda prtiti mrtvog čovjeka u lijesu pa još da uz njega ide dostojanstvena povorka, nema šanse. A i put izlazi niže od crkve i groblja tako da sam skoro pa sigurna da je to put kuda se najbrže stizalo do mora i do Bakarca ali nikako nije put mrtvaca. Tako da sam krenula dalje i ubrzo došla do crkve Sv.Trojice:



A odmah nakon toga i do napuštenog groblja:



Ali to nije bio moj cilj već da vidim kuda vodi put do tuda. Krenula sam uzbrdo i ubrzo naišla na ovo račvanje:



Nisam provjerila (drugi put ću ovaj put ne bih stigla sve) ali po meni bi ovaj put desno vodio prema Šmriki ali ja sam išla lijevo da vidim kuda ide put za Hreljin. Još jedan možebitni dokaz da je ovo pravi put je obnovljena kapelica na putu:



Usput hvala Asterix što mi je otvorila vidike  :greensmile do sada se nikada nisam bojala crnih zmija a sada kad mi je rekla da postoje crne riđovke koje samo trebam pogledati izbliza da vidim imaju li trokutastu glavu i uske oči (sto mi ni u najluđem snu ne pada na pamet  :greensmile) sada cvikam od svake zmije koja šušne ;)
Ali došla sam do A7 i nastavila uzbrdo..kad tamo, gle čuda, ni 50m od kuda smo zadnji put odustali, mjestašce:



Za mjestašce prvi put čujem i prvi put ga vidim. Zove se Mali dol:



i na lijevo dvadesetak metara od mjesta gdje sam vidjela kuće dolazi se na staru cestu za Hreljin.



Tuda je vjerojatno nekada išao Mrtvačev put do Hreljina (jedino što mi nije jasno zašto hreljani nisu imali svoje groblje...kao da je teško napraviti groblje  8) ali rečeno mi je su tada Hreljin, Šmrika i Križišće bila sasvim malecna mjestašca). Tu uz ovu kuću postoji još jedan strmi put koji vodi uzbrdo kroz šumu ali ja bih opet rekla da je to neka alternativa za prešu ;)
Pošto dalje uz cestu znam gdje vodi put, vratila sam se u Mali dol, gdje mi se jako svidjela ova prazna, kućica (Mali dol 13  :greensmile ) da imam koju kunu viška rado bih se tu uselila:



i krenula ravno...pravo...i došla do Križišća...i to točno na Belu nedeju :)



...iz obližnje boćarije se čuo šušur ali ja sam produzila dalje naći stari put do Šmrike i Kraljevice (tu sam naletila na par bunkera ali okačit ću ih u temu predviđenu za to).
Ide se uz staru cestu koja će se ubrzo spojiti sa zaobilaznicom ali to mi nije interesantno vec stari put. Tu sam malo omanula i krenula putem dalekovoda ali od dalekovoda nije daleko stari put:



s njega se pruža prekrasan pogled na Bakar, Bakarac, crkvu Sv.Trojice, kapelicu, Hreljin, zaobilaznicu,...



a po meni je ovo dokaz da je nekada ova cesta bila dosta važna. Na velikom zavoju su ova dva branika od kojih je jedan u opasnosti da nestane u provaliji...branili su da se vjerojatno kola u zavoju ne otkližu nizbdo



nakon zavoja pružaju se novi vidici ometeni nekom građevinskom infrastrukturom (tu bi Zoki mogao reci sta je sve ovo izrovano, vjerojatno kakvo parkiralište za građevinske strojeve i sl.) Ali bitno je da se vidi Urinj, Rijeka, otvoreno more,...



Ali me je prepalo kada sam vidjela kako je Krčki most blizu  :15



nadala sam se da će biti neko skretanje za Kraljevicu jer bih se zbilja nahodala da skretanja nema. Ubrzo su se nakon kamenjara punog aromatičnog bilja i rojeva pčela oko njih, počela pojavljivati stabalca šmrike po tome sam znala da sam na dobrom putu za Šmriku. Zatim je šumski put završio (iako sam vidjela da postoji sličan takav koji nastavlja pravo) ali mene je privukao makadam koji se pružao lijevo i desno. Lijevo za Šmriku a desno za Kraljevicu  :yes
Ubrzo sam naišla na most preko zaobilaznice, što me ful razveselilo jer sam razmišljala kako ću s Bondom preci duple vozne trake, a zatim i onaj prelaz koji je spominjao RI899RR di se spominje Kimi Commerce. To je tu:



Tu postoji jedan putokaz na kojem piše Etno selo Sitovica  :pojmanemam i cijelo vrijeme sam razmišljala šta je to i di je to i zasto je taj putokaz tu kada ga nitko ne vidi ali nisam naišla na nikakvo etno selo. Ali pustimo sada etno selo...meni je laknulo kada mi se osmijehnula Kraljevica  :pusiti





A mislim da je i Bondu laknulo kada smo došli do vode :) inače nije ljubitelj vode ali se odmah uvalio i zavalio u navoz za barke  :bath



Ali još nismo blizu auta. Treba uz more pa do Bakarca. Srećom to je ljepši dio ture iako je "na vlastitu odgovornost"





i ta-taaaaa Bakarac je opet na vidiku:



A mislim da sam i ja zaslužila ohladiti noge :P



Sveukupno 13 km i 3 sata hoda...zaslužila sam  :wavey

« Zadnja izmjena: 05.10.2014., 23:01:24 od Sabina »
aboriđinka

Online LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #1 u: 05.10.2014., 23:47:05 »
Lijepa kružna tura. Od mora do gora. :bravo
Max speed 303 km/h. :pusiti Ja nikako prožvakat ovaj novi SportsTracker. :facepalm I nisam vidio da nova verzija ima mogućnost "export gpx file". :pojmanemam Sva sreća da postoji opcija "access old site".

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #2 u: 06.10.2014., 08:19:58 »
Lijepo je s tobom putovati skrivenim putovima. :bravo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #3 u: 06.10.2014., 11:08:19 »
Sabina, jako lijepi đir.

Bez brige, ovdje su male šanse da sretneš crno bićence sa trokutastom glavom, one su više karakteristične za gorske krajeve  :wavey


Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #4 u: 08.10.2014., 20:18:52 »
Bravo Sabina krasna tura......dakle onaj put koji ide uzbrdo prema sjeveru je put za stari grad Hreljin i on prolazi ispod vijadukta Burlica A7 te sijece cestu hreljin križišće na onom zavoju sa ogledalom i onda se okomito diže na Hreljinsku gradinu....Kada je Weiss 1729 napravio karolinu grad Hreljin pocinje nestajati i stvara se današnji Hreljin , Kraljevica i Šmrika....ova dva potonja mjesta se jako malo spominju po starim spisima dok Šmrike nema jer ona je Vlaško naselje...nastalo raspadom Hreljina....Juretići, Burići, Čabrijani, Bobuši, Turine, Moderčini, Grubišići, Matošići, Polići..su prezimena...
Ona mala kapelica je ona o kojoj sam pisao da je Frankopan je sagradio kada je pobio turke kako kaže legenda a o njoj mi nitko ne zna nista reči samo da je kapelica svetoga križa.....ono di piše mali dol su Kučani ....i to je ta rimska cesta koja vodi od Trsatice prema Senju.....ja sam ove zime jeepom otisao ispod Burlice ali nisam mogao dalje...ulovila me mrkla noc...isprijecio se kanal za odvod vode i rampom pregrađena cesta..
Ona cesta koja je kako si primjetila je jako stara i zove se u žargonu Englezova cesta koja vodi dalje sve do uvale Scott....ali je ispresjecana....i kako kažeš nikako joj ne mogu uci u trag nakon stare ceste Kraljevica smrika....ide prema doli dalje i ljubomorno cuva svoju tajnu...
Ona slika sa onim kolobranima, e tamo je negdje u onoj vertikalnoj stijeni usjeceno -ova ceta gradjena je 1178 godine....ali je tesko vidljivo...
Putokaz koji kaže za etno selo - tu su 4 stare rusevine za koje svi smatraju da su prve kuce od kojih je nastala Šmrika....naime znam 90 godisnjakinju koja tvrdi da je zadnja od tih kuca bila udana u Grmane....a da ih je navodno pobila kuga...nisam pratio znak tj put od mosta, no spusti se onim skalicama sa mostine na magistralu pa idi donjom stranom ceste....a možeš i po litici sa donje strane....tada ces prije skretanja za krk jedno 20 metara vidjeti kao rampa usjeceni put u stijenu sa desne strane ceste pa se uzdigni rampom - betonirana je.......tada ces vidjeti jednu veliku gromacu na donju stranu i ispod nje malo naselje ...etno selom ga nazvaše......niš drugo do stare kuce na Sitovici su to jer se voda ispod zove sitovica...
kada dobro osmotris to naselje uocit ces da sve stare kuce su gradene ispod gromace u zemlji zbog zastite od bure te blizu vode....vrlo interesantno naselje zgodno za procavanje stare arhitekture...dobro ocuvano...

nema lipšega gusta nego kad njezino visočanstvo održava svoj koncert sist ispod gromace obasjane popodnevnim suncem i gledat kako njezino velicanstvo prasi svoj koncert po moru....

Vlasnik gostione Katarina u šmriki mi tvrdi da je njegov stric napravio povijest Šmrike i da je bio po arhivima te da je htio izdati knjigu no kako je poceo rat 1991 je i ubrzo umro pa je sve to propalo....njegovu sam ženu vidio i pitao za taj materijal ali se pravi da ne zna nista o tome!? Sad tko laže tko zna....ima jedna profesorica u šmriki ciji je diplomski baš povijest šmrike no otpilala me ko da sam okužen kugom.....Tako da na žalost ne mogu uci u trag ......neki tvrde da su prvi bili prezimena Šmrikanovići no to su NAGAĐANJA, jer Šmrika je karakteristična biljka (vrste šmrike je opisao a tko drugi nego Hirc) i u šmriki se ona kiti za badnjak kao i gle cuda u Selcima pokraj crikvenice........
Oni kolobrani su i mene fascinirali na englezovoj cesti.....nisam vidio onako stare i izlizane nigdje do sada mora da to datira u duboku prošlost...uostalom spoj krka i kopna je bas nekako na tom pravcu...pa i Ćrišnjeva i Voz su bile trajektne luke....
Negdi 2000 sam bio u Reggio calabria i reko idem se navecer prošetati đigom.....puno turista svi uživaju a ja radim....i gle čuda ima puno starih brodova kad među mnoštvom ugledah NAŠ trajekt VOZ od jadrolinije koji je godinama prometovao na relaciji voz Črišnjeva...sve do otvaranja lijepoga lunoga betonskoga mosta u to vrijeme mislim 3 po duljini luka, djelo mozga Slavka Šrama inženjera Mostogradnje iz Beograda koji kad je sve bilo gotovo ponosno izjavio - ovaj je most PROMAŠAJ.....Zaboravili oni kao i Radić na maslenici na njezino visocanstvo koje se rađa u Senju, vjenčaniciu da njoj oblače na Bakarcu a va Trstu da je konačno umrla....kod Markova školja onda slavi djevojačko vecer...
Gledam i očima ne vjerujem - naš VOZ stoji vezan na vanjskoj đigi koja je i tamo rezervirana za otpisane...još ne vjerujem i kročim nogom na njega ali istina, on je...naš Voz..od ushićenja pa do tuge.....jadan napušten, sve otvoreno, razvaljeno, stakla u komadima  po podu ,splavi otvorene....pomislih koliko je samo ljudi i vozila taj trajekt za svoga života prebacio sa kopna na Krk i obratno....nije zaslužio takvu sudbinu....na žalost poslije su mi govorili da su ga Nordijci htjeli ponovo povuci kod sebe jer da je bio gore graden no njegovo je umorno staro srce stalo kucati kod Kalabrije....u Mesini...predugi je to put bio za njega....oteglili su ga tamo i ostavili ko zadnju štracu....on je zaslužio biti na Porto Barošu jer je njegovo srce kucalo skupa sa svim Bodulima..oprašivano solju uzdignutom od NJezinoga velicanstva....(a ne ona nakaza od Galeba....) a kamo mu je sudbina namijenila put nikada nisam kasnije saznao....Bilo je dosti njegovih  slika na izložbi u šmriki povodom 100 godišnjice postojanja knjižnice....
Drugi puta napravi turu sa onom starom cestom od bakarca preko hreljina na staru gradinu onda se planinarskim znakovima uzdigni na Suzanovu cestu (staza je ociscena, ja sam je cistio pred 2 godine) pa onda na Križišće pa se uzdigni na onu špilju .....onda produži na mostinu da vidis kuda se onaj vozio motorom skreni desno starom cestom prema kraljevici na A7 te na onom velikom lakat  zavoju imaš rampu i vodovod koji vodi točno prema Sansovu...tj bakarcu...

Ona udolina na slici je nekada bila prekrasna močvarna dolina i pojiliste za životinje bogata vodom puna zelenila i trave...nauživalo se moje oko pogledu na nj....i onda stigoše barbari i odlučiše napraviti asfaltnu bazu za izgradnju te nesretne A7 .....ne bijaše barbarima dovoljno što unakaziše predivnu udolinu nego odlućiše tu i zadržati se do izgradnje kraka prema žutoj lokvi....napisao bi a tko drugi nego Hirc da se opet prošeta ovim krajem....Medomišljina se ona udolina zvađe a ono brdo prema Bakarcu Gubac...tuda vodi jedan put na Bakarac ali godinama nisam bio po njemu....

Idi na tube pa upiši mislim Križišće i njegove stare ceste ili tako nekako ili samo križišće pa potraži tamo film među onim alkoholom iznakaženim facama od mačkara  ima tamo moj film o suzanovoj cesti...napravio sam ga za Sandrovog prijatelja koji me pitao a sto je onaj stari put iznad križišća i onaj zavoj obojan u plavo...nekada su tamo pisali TITO....uvijek sam imao želju da napišem ANTE....onako stosa i zajebancije radi....nije realizirano....

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #5 u: 08.10.2014., 22:13:47 »
jer Šmrika je karakteristična biljka (vrste šmrike je opisao a tko drugi nego Hirc) i u šmriki se ona kiti za badnjak kao i gle cuda u Selcima pokraj crikvenice........

Taj običaj je bio i kod nas u Kastafštini.

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #6 u: 11.10.2014., 14:42:06 »
Vrlo interesantno, vjerujem da prije nije bilo toliko jelovih božićnih drvca (plastike kao danas) i mislim da je ili šmrika ili obični crni bor bio koristen za kicenje kuca. Moram pitati nase stare, vrlo interesantno pitanje.

 predsjednik opcine Viškovo Petrc Goran (da li je još uvijek?) njegova mama Davorka / Radojka (dvije su sestre) e njihov otac Slavan Benaš je bio oženjen za moju očevu tetu. Bio sam na Goranovu vjenčanju povodom te daleke rodbinske veze i ostao mi je u sjecanju običaj da se baci pogaca od strane mlade umjesto cvijeca.....sreo sam tada bio jednu prekrasnu curu koja mi se jako dopala te veceri....ali sve je ostalo na kontaktu.....Sa Damirom Jugom (stari mu imao onu elektro radionu danas frizerski na samom ulazu u centar viskova od strane rijeke na donju stranu ceste)  sam godinama pucao na trap streljani u Ilirskoj Bistrici...danas pucamo na Kukuljanvu (na žalost ja sve manje a Damir jos manje...) tako da znam dosti ljudi sa Kastavštine....uvijek me impresionira stari Kastav grad. On je bio vlasništvo Duinskih knezova iz starog grada u Duinu pokraj Trsta kojeg nisam posjetio....a misim i da su grofovi celjski imali uticaja jer kastav nisam bas previse nasao u frankopanskim spisima, no necemo otvarati temu o Kastvu gradu. Bela nedeja se slavi i u kastvu i na Križišću. Sabina je bila na Križišću ona more dat opis, ja  nisam bio godinama i ne znam kako je ali prije je to bilo mislim puno jace. Tanci su bili u domu subotu i nedilju, šank je radio na kuglani, drugi je bio u staroj skoli.....bilo je veselo...
O uvali Dumboka imam puno materijala ne znam da li je Sabina primjetila ostatke starih perila tamo gdje je onaj izvor u more u stijeni odmah iza one kamene bitve (PREZE) tamo gdje je kao onaj mostić.....perila su bila ocuvana sve do prolaska vodovoda kada su miniranjem bila zatrpana i vidi  se samo jedno tamo gdje ona stazica prolazi tik u nivou mora....Bio je godinama ostatak od bracera (NISAM GA LANI VIDIO) jedna cijev dugacka 10 metara promjera 150 mm i na jednom kraju je bila rucka.....sa time se kopalo pijesak u uvali Zminca na Bakarcu te uvali Moruzgva (uvala između Novog V i povila). Ja imam doma sacuvan obruč na koji se stavljala vreca i sa time se dizalicom dizalo pijesak SABIJU  ba braceru....onda su došli motori i grajferi, dobro se sjecam kada su palili ARANA (ima u Kuterevu jedan odbacen te u šmriki jedan koji je mislim i radio nedavno). To je bio motor dizel koji je radio torpedo a ime je dobio po Aleksandru Rankovicu za vrijeme SFRJ....ima na tube upišite deutz ....nije bilo lako biti barkariol.....nije bilo motora islo se na jedra a najcesce na vesla....u Kraljevici brijac Braco ima sacuvanu prekrasnu originalnu sliku bodulske bracere dao mi ju je poslikati, a znam covjeka u Jadranovu koji ima isto original od šmričke Sloge.
moj je stric radio na braceri negdje 50 ih godina i kako su bili vezani u Novom na rivi da dolazi covijek iz unutrasnjosti i da razgleda braceru pa na kraju kaze....pa vi u ovom živite kao gusari....

žao mi je sto sam 100 puta bio na posljednjoj i nikada nisam slikao unutrasnjost gdje su zivjeli....stvarno kao gusari....
.Sabina ti si vidjela onu zadnju uvalu u kojoj leži onaj talijanski bunker prvi dio uvalice se zove Porat, a ona druga Marenska e tamo je onaj veliki u sredini nedovrseni gat. Tamo je ležala posljednja šmrička do svoje prodaje.....bila je vezana najprije u Dumboki skupa sa Vrtlicem, no dolaskom auta premjestili su je u uvalu Perćin u jadranovu. To je ona uvala posljednja kada prođes citavu jakovarsku obalu od Grabrove (ima ona stara dizalica i kafici sa slasticarnom) preko Perkova mula stižeš na Mulinu e pa onda uz Paškvalovu kucu stižeš u Percin (ima onaj izvor) ako produžiš drugom stranom uvale stižeš na cestu kojom se dižeš kroz borovu sumu prema Havišću, tamo je ona Jakovarska tunera u produžetku.....ako pratiš uski put malo iznad tunere stižeš u Lokvisce tamo je veliko rimsko nalaziste i onaj prekrasni svjetionik za odmor duši očima  i nogama...uvalica je prekrasna posebno zimi kada Njezino visocanstvo ima koncert...a suncem obasjan svjetionik sluzi sa sakriti se i uživati u prizoru.... Ima dalje put iz centrra uvalice (lokvišća) kojim se stiže u Havišće na onu veliku uvalu sa plažom, tamo je vikendica Veljka Bulaića redatelja kapelskih kresova....e sada odatle se cestom dižeš prema Perhatima dolaskom tamo kod posljednjih kuca  ima jedan putic prema doli u uvalu Vodna....od Perhata vodi lijepi siroki put na Kacjak....a odatle sve do autokampa Selce i uvale Jasenova.....
E da su Hirc i Premužić živi imali bismo šetnicu od Opatije do Novoga uz more....garantirano...
ovo od Jadranova (SVETI JAKOV) mu je originalno ime pa do Jasenove se može i biciklom .....


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #7 u: 11.10.2014., 15:06:40 »
Redatelj Kapelskih kresova je Ivan Hetrich i ima vikendicu pred Sungerom, a Veljko Bulaić je režirao Bitku na Neretvi i Kozaru, kao svoje najpoznatije filmove uz još mnoge druge.  :wavey
« Zadnja izmjena: 11.10.2014., 15:53:20 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #8 u: 12.10.2014., 14:00:02 »
Hvala na ispravci....ne znam da li je Bulaic jos ziv ali pamtim mu poziciju kuce, jer danas u Haviscu ima tri paralelne ulice dok je nekada bilo samo Havisce Klostar i Perhati povezano s 2 ceste ..one zgrade na Baniji...sve neke nepoznate face....nema vise Jakovara...iščezli.........koji su za vrime najjace vrucine po ljeti za velu gospu i dalje furali duge gace i kosulju na dugi rukavi..... + crni klobuk....
Va 8 misec ima regata drvenih barki na vesla od Tunere do Muline....nekada je znala bit ribarska vecer...zastitinik je Sveti Jakov pa se jakovlja slavi ko i margaretina va Bakru...inace je Sveti Jakov - Šiljevica bio izvozna luka frankopanskoga grada Drivenika....bio sam pronasao i cestu koja je vodila preko brda no moram pitati kolegu crikvenicana specijalistu za vinodol kuda je trasa jer je nisam uspio pronaci pred par godina...sada ima neke nove prokopane ceste ...

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #9 u: 19.10.2014., 15:23:48 »
Ne znam kamo smjestit vise ove komentare glede bakarca no raskopal san arhivu i tematiku kojom sam se bavil 2005 / 2006 pa san nasal jos dosti interresantnih stvari glede Bakarca ponajvise zahvaljujuć našemu Barbiću koji je napisal moren reć morda jednu Bibliju našega kraja kao jedno crpiliste informacija....fasciniraju me ti ljudi koji tako do u detalj opisuju realno naš kraj. Nedavno san finil jedan film Gumanac-pakleno *Obruč- (prikopotplanine/ čobani)Potkilavac-Bakarac.....fascinantno je kada si od jelove sume gorskoga kotara na bakarcu za uru vrimena na pivici a moreš i noge odmocit ako si kupace gace zel sa sobun......nema kraja na svitu koji ima takovo nesto...da na rezervnoj gumi vijori jelvina grancica a na gu....ci kupace gace za more....vavik san govorel da ce kada A7 bude gotova Bakarac bit pretvoren va jednu oazu poput oštra kod Kraljevice....Kostrena-Opatija-Crikvenica...puno ljudi gužva....ono ca ima Kraljevica to se traži oaza mira i spokoja bez one guzve ljudi auti pasi zmij i gusceri pauki i kakovih sve ne kucnih ljubimci ...i cega sve vec ne....to nalazim i va grobnickimi alpami...Obruč i pakleno su jedna takova oaza skupa sa gumancem....vavik se puna srca vracen pomalo navecer doma....i sjetin se Hirca i tih ljudi koji su nasli vrimena sve to stavit na komad karte....
Govori mi prijetelj da je sklopil poznanstva ljudi koji znaju partizanske logore po Griskoj sumi a kako san ja nehoticno snimil i prosal dobar dio tih logori dosal san na ideju da ih izdvojin i posebno objavin....ali o tome projektu kasnije...

Evo jos nekih detalja i sjecanja na Bakarac....nije osobno i ne zelin uvrediti nikoga....

Evo nastavka o Bakarcu da ne zapustimo temu....

. . Inače posjed iza Graca ili Zagradac je 1700 va urbaru Grada Hreljina dobil vlah  Matija Milić. Ružić govori da su Vlahi bili starosjedioci koji su bili na prostorima kadi i Slaveni ali su godinama se stopili sa Hrvatima (oni katoličke vjere)....Tj svi vlahi koje su dovodili Frankopani i Austrijanci su bili ili pravoslavci ili kršćani, no kršćani bi nakon nekoliko generacija izgubili naziv Vlah dok su pravoslavci to zavavik ostali.....posebno va dalmaciji do danas
Navodno da je car Dušan strogo zabranil Srbima da stavaraju zajednice sa Vlasima ....

Pošto su osmalije skoro pa opustošile naš dio zemlje ča se ljudi tiče jer ono ča nije pobiglo prema Novome Mestu je završilo ili na kolcu ko ražnjinć ili va roblju tako da feudalci više nisu imeli koga daim  obrađiva zemlju...Vuk Frankopan od loze Tržačke onda počinje eksperimentalno dovoditi Vlahe Katoličke vjere oko Severina  kao zamjensko stanovništvo koji sa sobom donose svoj jezik i običaje (izdržljivi gorštaci i dobri stočari...) kako su se ovi pokazali jako dobri tada dovodi i one pravoslavne vjere koji su se pokazali katastrofa. Naime ovi pravoslavne vjere imali Austrijsku zaštitu jer su bili takozvani graničari ljudi koji su bili slobodni seljaci a po potrebi vojnici.....dok su ovi katličke vjere bili kmetovi i vojnici....Problem sa pravoslavcima je bio Hajdukovanje koje je u Bosni bilo čast jer se otimalo turcima ali ovdje su haraćili po gorskome kotaru naročito po Karolini pa Španjolka * Marija Terezija strogo brani bilo kakvo naseljavanje uz tu cestu.....ako žele bit uz cestu tada moraju preći na Katoličku vjeru.....tako da Markovići postaju katolici i Hrvati.....zbog toga slučaja ima jako puno istih prezimena samo različite vjere što je 1991 godine poslužilo Jugoslaviji da zavadi Vlahe međusobno....Ovo je lipo opisao Hirc u dijelu kod Lokava gdje opisuje Hajdukovanje ....te Vrbovskog....o Markovićima...inače nakon Oltara prema Krasnome ima selo markovići a malo dalje Turinski Krč....reko mala odakle si ti kad imaš prezime Turina pitan ja curu na tehnickome va crikvenici.....Iz Turinskog krča na Velebitu ponosno odgovara....reko ca poslije Markovići pol kilometra prvo raskrižji livo pa va šumu....Točno, pogodio si....e sada ti Turine dakle nisu talijani nego Vlahi...tako da neka Ružić piše ča ce....
Čakavski jezik se je govorel skroz do Dubovca no kako su ljudi pobijeni ostal je samo na Primorju.....Hirc objašnjava i zbog čega se govori va Delnicami Slovenskim Kaj.....jer su se potomci vratili ali su bili to mladi Cakavci koji su sa godinama poprimili slovenski jezik....Moran poć i do novog Mesta jer je tamo Vuk Frankopan imel svoj rezervni polozaj...tj grad. Severin ste opisali tj ono ca je naša vojska od njega napravila....plakal sam od muke....gren ja va Neptun na Bakarac va disko ali na Benzinskoj lizalica se sviti i da mi prednje svitlo ne dela....ako cu ga prominit*sijalicu..reko..ma daj idi u krasan..cu ti ja na 10 navecer minjat sialicu....i daje mi biljet...a ja od jada hitil ga ca...va Bakarcu dosadno nikoga poznatoga..saka me odbije a 3/4 ni ne pogljeda ko da san radioaktivan...ča ću? ..mislin si  gren ja do Severina aš je prijatelj rekal da su nutri va dvorcu radodaljke...samo da triba pokucat.i uživat......i evo mene va Severinu, lipi dvorac, ko iz bajke nacrtan, onako va šumi, ni baš ni ugodno samome... nikakovo svitlašce ko lumin gori nutri, kucan  ali niki ne otpira.još par put ali vrata su na miru....opet neuspjeh...vraće se mačina doma jadan neobavljena posla...a još vavik nabrušen na radodaljke....kad li evo ti va delnicah opet lizalica sviti i maše va kraju i opet da mi svitlo ne gori....e jbg onaj kraljevički biljet je .....i tako opet platil po drugi put biljet....tako da san po tome zapamtil taj Severin ali je bil jako lipo ureden...to je bilo malo prije rata....zato nisan mogal ocima verovat da je to ono ca je od njega danas ostalo....i to HV....gori su nego Turčini....
Šok i još jedamput šok!  I dva put platil biljet....i da stvar bude bolja ja sal sa zadnje strane nutar a ono milicija kruži oko njega???!!! Ovaj put bez biljleta....ča imaju kružit oko legla guštera i zmija....prekrasan pogled mislin na rijeku Dobru sa onoga dijela....vredi poć do gori...ali on leži na Lujzijani....
Kad se gre po Karolini ...kod osojnika se izađe van na cestu ogulin -rim a baš na tome rakrižju naša Ljepotica Karolina opet skriva svoje skute i zalazi sada kao šumski put prema Bosiljevu...vješto krijući svaki svoj trag.......a mi skrenemo livo prema lujzi i izlazimo uz gostionu u Rimu na Lujzi....pa onda na autobusno stajalište severin....koje više ne postoji pa uz njega prema Severinu dvorcu Vuka Tržačkoga....pišuć ove retke sada mi postaje jasno recimo kako je Lujza nekada izgledala recimo na Gornjemu Jelenju kadi je bila gostiona, umorni u napaćeni ljudi i bičem izubijani konji..umorni...muhe ubadaju...(one vele konjske) ..piju ..vodu , ljudi marendaju....kratki predah...jedni odozdola a drugi odozgora...razmjenjuju informacije--..a onda prema Fiume..ili Bakru...to isto je bilo nekada va Severinu samo Autobusi i ljudi..jedni gori drugi doli ..gostiona ...gužva...ne mores do pive...zahod smrdi....a danas više nikoga....pusto....poneki zalutali radoznalo izgubljeni turist i lokalci....moreš na cestu zalegnut nece te auto strt..a nekada one silne kolone kamioni autobusi ... auti slabi ne mores preticat stalno ulećeš va škare...oni janjci i prasci se peku uz cestu skoro saki kilometar..po noci bi promet bil popustil....e kako je gorski kotar bil živ uz njegovu Lujzijanu (Strohar Lujzinska cesta to prekrasno opisiva) -....a ča njn je ARZ donesla....ništa.......obnavljali smo te uspomene umirovljena gospođa koja je delala va motelu Severin ....pokazala mi je točnu trasu Karlove ceste naše ljepotice trnoružice  koja svoju tajnu ljubomorno ne pokazuje nikome baš va osojniku....4 san puta moral poć se družit sa našom krasoticom da mi ukaže na  svoje tajne .4 puta ih je tako ljubomorno čuvala....4 puta me mučila....jadna isprekidana sa ARZ, naftovodom, plinovodom.....lokalni ljudi su mi pokazali tocnu trasu jer je sam nikada ne bi pronašal....tajnu koju skoro i ne želim odat jer se ko i Stipe Božić pitan da li ima smisla odavat takve ljepote....(njegocvi serijali sa HTV o Hrvatskim rijekama)......ne znan ali i po 4 ti put kada san konačno otkril najdublju pukotinu njezine duše osjecal san se kao oni kad su našli Keopsa..a sa toliko san ljudi razgovral i svakome žari onaj sjaj va oku kad ga pitaš za trasu.....zarazili su me ....morat cu je poć pokazat Jeepu da i njegova kola osjete njezinu prekrasnu kaldrmu....posebno onaj skriveni dio.....motirat cu i kameru jer odavno iman želju da je iman snimljenu citavom njezinom trasom....od Piramide v Riki do Piramide va karlovcu....pa sa se lipo na miru moren provozit po njoj kad god me volja....a onda se vratit preko kapele, napit na izvoru ispod Modruša grada ...preskočit priko Gvozda..spustit se na Brinje (posjetit frnakopanski grad Sokolac).... odmorit već pomalo umorne Jeepove brenze na izvoru va Majoriji –Senjskoj Dragi kadi je mauzolej i grob kapetana Kajetana Knežića graditelja Jozefinske ceste.......tamo kod onoga mijokaza odakle tece voda......Prikoputa je jedna stara mala kućica....zaprta...tad je bila još i drvena stolica na ulazu kadi je sidela....rožice su još bile na poneštri..bele koltrine ..starinske...ali nje više nije bilo..sve je bilo još friško....šla se je odmorit na početak Senjske Drage na donju stranu med ono mnoštvo crnoga mramora...Senjsko groblji....ove zime san opet bil ali stolice vise ni kod ni rožic...........a umorni kamionski motori muku muče da se nadviju na Vratnik. I odmore prema Melnicami.........a se po cesti prolaze uz čovika koji ju je delajuć tako zavolel da je odlućil zavavik slušat kako kola po njoj štrču... pil san onu mrzlu vodu i mislin si koliko samo je znoja i muke tribalo da se sa koli dovuće teret do vratnika.....jadni konji bili su samo dva izmučena i žedna a meni danas ni dosti ni 170....kad bi poredal 70 zaprežnih koli bi dosal do senjske drage...

Stali smo na Vlahi....
Recimo, naši stari do 1945 su govoreli Zagonjane a to je znacilo da si vlah..i bilo je znak za poniženje ko recimo bedačino.....ili Bribirci su govoreli da Zagonjan kad se rodi već ima malu maturu.....Uostalom kada slušate MIK vavik san se pital zbog čega ima tu udijela slovenske polke? Recimo Grobnička Potresuljka ni niš drugo do polka.....ili va Kastvu se reče za dite Otrok ...tu je jak uticaj Slovenskih velikaša  Grofova Celjskih .koji su preko njihove Barbare udane za Frankopana došli do posjeda cak samoga grada bakra i trsata.........kastav je izgleda bil njihov jer ga nikada ne spominju u vlasti frankopana...
.I autor ovoga teksta je ispital svoju povijest jer su ga ove knjige navele da vidi odakle potiču njegovi preci koji se spominju u Urbaru grada Hreljina....I danas postoje kuće na Hrastenici a Suzanova cesta Plase –Križišće prolazi pokraj njih...tj naših..... Polić Ružić Kružić Miklić, Moderčin, Kos....

Sada kada smo se vratili na paladu (na mesto kadi potok utiče va more) opet smo na parkingu na gornju stranu  ispod stare gradine gradac pa je steta ne poć po stubami gori i uživat va pogledu odozgora na celi bakarac...Ima tabela tj putokaz...sama gradina je mala i skoro niš za vidit jer potiče od rimljana vjerojatno kao neka nadzorna tocka, ali je zato pogled .....
Potok ca tece ispod Križišća nema imena govori naš barbić....ime je imel Bujica a onda je prevladal naziv Potok....Melioracijskim radovima ouči prvog svetskog rata uređen je na 19 kaskada u razmacima od 44 metra ukupne duljine 980 metara a njegov  ulaz u more se zove Melina, Melina jer je nosil mel va ušću... Dio na ulazu je uređen  i zovu ga Jardin....ima putić-cesta za proć sve kaskade....  Emilij L. govori da je prilikom procjene grada Hreljina bio uračunat  i mlin na potoku....vjerojatno sada kada ovi dažji padaju mora da ga ima dosti..

Ako se spustimo nazad na parking vidimo jednu kavu valje iza kućice –tunere prve, a tu da je kaval kameji neki Karleško i da su on i žena mu videli da se riba praća va moru i tako počeli lovit ribu......vrh kavranić-  da je njegova žena prozvala po koloniji gavrana ....ali to da je samo legenda no karleškova kava postoji kao ime.....Godine 1937 pas modrulj ženka da je bil poklon ribara prirodoslovnom muzeju zagreb....kadi se cuva kao preparat....Interesantno da ne spominje onaj napad na kupača na Sršćici,,,,ako ima koji forumaš da zna detalje neka objavi...govori da je bilo 7 tunera va zaljevu.....no ove današnje da su ipak bile najbolje posebno prva i druga....te ona treća iza uvale Sansovo.....tj punte Zagradac...barke su vezane tamo danas...a na brigu je nogometno igralište i svlačionice...lipo se vidi na sliki terase tj prezidi kako je Sanson uzgajal voćke......i lipu mladu Bakarku.....piše ružić...vrag stari....ili bakarka njega..samo bog zna.....

>To be continued>

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #10 u: 19.10.2014., 16:31:02 »
Ne znam kamo smjestit vise ove komentare glede bakarca no raskopal san arhivu i tematiku kojom sam se bavil 2005 / 2006 pa san nasal jos dosti interresantnih stvari glede Bakarca ponajvise zahvaljujuć našemu Barbiću koji je napisal moren reć morda jednu Bibliju našega kraja kao jedno crpiliste informacija
Govori mi prijetelj da je sklopil poznanstva ljudi koji znaju partizanske logore po Griskoj sumi a kako san ja nehoticno snimil i prosal dobar dio tih logori dosal san na ideju da ih izdvojin i posebno objavin....ali o tome projektu kasnije...


Pa jednostavno otvori novu temu u putopisima ...   :wavey


Godine 1937 pas modrulj ženka da je bil poklon ribara prirodoslovnom muzeju zagreb....kadi se cuva kao preparat....

O tome ima ovdje: http://zg-magazin.com.hr/bakarac-i-morski-psi/


Interesantno da ne spominje onaj napad na kupača na Sršćici,,,,ako ima koji forumaš da zna detalje neka objavi...


Velika bijela psina ubila kod Kraljevice

Krajem 19. i početkom 20. stoljeća velika bijela psina bila je redovit gost podmorja. Njihovu pojavu gotovo uvijek pratili su napadi na ljude koji su u to vrijeme Hrvatsku svrstali na listu rizičnih država u kojima postoji opasnost od napada morskog psa.

Prvi zabilježeni napad morskog psa u Hrvatskoj dogodio se 1934. u Kraljevici. Velika bijela psina napala je i ubila 17-godišnju učenicu Vjeru Novak iz Slovenije koja se oglušila na upozorenja lokalnih ribara koji su ranije vidjeli morskoga psa na tome području.

Otišla je plivati van označenog kupališta. Njezino tijelo nikada nije pronađeno, a prema opisima očevidaca stručnjaci su zaključili da je riječ o velikoj bijeloj psini.

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #11 u: 19.10.2014., 19:53:42 »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #12 u: 21.10.2014., 09:36:39 »
Nedavno san finil jedan film Gumanac-pakleno *Obruč- (prikopotplanine/ čobani)Potkilavac-Bakarac.....fascinantno je kada si od jelove sume gorskoga kotara na bakarcu za uru vrimena na pivici a moreš i noge odmocit ako si kupace gace zel sa sobun....

Ovdje mi nešto ne štima, osim ako su djelovi obavljeni pješke. Na Obruč se nije uspjela popeti ni ekipa s motorima (ali su došli  dalje nego što sam očekivao  :palacgore) baš ove 2014 godine. I mislim da osim s onim "trik" motorima s kojima se penju po betonskim cijevima/bačvama/bloketima i preskaču s jednog kamena na drugi, nema šanse s ičim motoriziranim a da se kreće po tlu popeti na Obruč. Pretpostavljam da se misli na koliko se može bliže doći do Obruča na 4 kotača (a može se dosta). Ista priča i za Pakleno, ako je Pakleno ono što mislim da  je ni tamo se ne može autom.

Zatim "priko potplanine" - ni tu se ne može autom, a od kako je voda izlokala stazu ni motorom više nije lagano, mada ni prije nije bilo.

Čini mi se da bi ovo trebao biti put Gumanac - (jugoslovenski) Štulac/Šćulac - Vojak ili Padeži - Požarine - Podkilavac - ...   :help2

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #13 u: 21.10.2014., 18:28:23 »
Nisam mislio na vrh autom...došao sam cestom od gumance preko porta di ferro do kružnog toka okrenuo nazad i po planinarskim znakovima se uspeo 500 metara pjeske na vrh obruca (pakleno je izostavljeno jer je vec bilo kasno) zatim povratak ali na grobnicki sćulac po onoj maloj cestici tamo di ima ona sterna i ostaci položaja gdje ste nasli onaj komad zeljeza tj medaljon ili isto vec (malo mi krivo jer i ja sve pretražio a nista ne nasao) a zatim onom cestom se ide dalje pa se dodje na vikendicu sa rostiljem koju si slikao na google earth pa onda spust ispod potplanine na cobane i dalje na potkilavac....iznad vikendice sa roštiljem i zadivljujucem pogledom na onaj dio grobinstine ima onaj skalin o kome priča sandro i provalija da su cure vriskale (sandro daj link na off road forum di su slike...).....(vrag ce znat su vriskale zbog skalinna ili zbog cega drugog) ----ne mogu ti tocno kazati lokacije tj imena pozicija jer nemam ovdje Smand kartu, a adria topo ne navodi lokacije....moj stroj gazi po tim cestama bez problema.....od gumanca nakon porta di ferro izgleda da ima cesta koju nisam vidio??? pa se spusta na Klanjski sćulac pa onda se ide dalje uz onu pitku vodu IZNAD Korenike (gdje dolazi ona cesta koja ide preko lovacke ceke i izvora od cobana tuda ste vi dosli u opisu) odakle se produzi do ISPOD vojarne pa jedan kraj ide na cestu gumanac klana (uruseni dio ceste tuda ste vi prosli ) a drugi se izgleda spaja sa ovim kojim sam prosao tamo kod one lovacke tabele ispod potplanine nakon lovacke ceke ali prije one velike lokve na raskrižju prije izvora.......za to nisam siguran jer sam na raskrižju produžio dalje preko one lokve prema izvoru i korenici...dakle put koji od vojarne Korenika vodi prema grobniscini ako se ne skrece na ceku (prema gore)  bi po mome misljenju trebao izlaziti odvojkom na onu poljanu na cestu klana gumanac kod one zgrade odnosno ako se ide dalje  cak možda i na Limes na studeni preko kiceja odnosno na grobniscinu....taj dio moram proc najprije pjeske da procjenim težinu pa ako bude moguce i autom...ima tamo prekrasnih cesta za vrludanje...jasno da je lakse motorom...ali stos je ipak sa autom...ne mogu slat slike ni tube pa ce to biti kada se vratim doma....
Dakle plan je gumanac porta di ferro pakleno klanjski stulac korenika e onda je nepoznato ali je zčlja doci na limes na studenu preko kiceja jer kad sam traži limes produžio sam dalje prema kiceju ali je plan bio drugi pa je ruta ostavljena za drugi put...inace imam plan napraviti jedan serijal kojim bi se išlo ovom prije objasnjenom rutom na potkilavac zatim preko ostataka grobničke pjesčare preko autodroma pa na vranu pa onda na cestu prema matusajni pa prec cestu gornje jelenje (ukljuciti bunkere na matusajni i mulatijeru od sokoliceva dvora) pa uz ljubibelj preko tunela tuhobić na satnicko pa cestom na plase uz prugu pa onda karolinom do kratice na naftovod pa onda povratak na cestu plase veli tic pa onda proc sve vidikovce oci vinodola do krmpota pa izaci preko bila i francikovca na vratnik pa onda iza vratnika stražnjom  cestom na kuterevo preko vrzica pa onda kroz kuterevo (google earth onaj crveni defender na likvi) na cestu krasno- lipovo  polje pa na rudinku  te centar lipovog polja na rupu gdje rijeka lika ponire pa onda dalje na kosinjski most pa kosinj sa pogledom na jezero Kruscicu pa onda stari grad ribnik i najstarija tiskara pa onda kosinjski bakovac sa crkvom i frankopanskom plocom e onda slijedi specijalitet jer ima jela car kao najveca jela na velebitu odnosno drugim ogrankom na pisani kamen još od rimljana uklesani znakovi .....tu se dižem na cestu krasno stirovaca i onda slijedi starac velebit preko rossijeve kolibe i svih mogucih kukova pa izlaz na konjsko kod Prpe onda dir po staroj cesti i spust na karlobag jer dalje vise nema ceste ....samo planinarski put prema vaganskom vrhu....najvisem vrhu velelbita
imam dosti filmova tj skoro pa 100% opisane ture no problem je sto smjerovi ne odgovaraju jer su neki snimani u kontra smijeru ....uglavnom di je god moguce je off road ....premda se tura more i obicnim autom...nazovimo to putevima Dragutina Hirza...Premužića i ostalih velikana nasega kraja...triba sve to poslozit jer to su uglavnom kopirane ture koje su ljudi već prosli i opisali...izmedu ostaloga i vi ovu gumanac stulac....pomalo kad ulovin vrimena cu postavit poseban post na you tube jer ima dosti toga.....

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Bakarac-Križišće-Šmrika-Kraljevica-Bakarac
« Odgovori #14 u: 22.10.2014., 16:17:29 »
iznad vikendice sa roštiljem i zadivljujucem pogledom na onaj dio grobinstine ima onaj skalin o kome priča sandro i provalija da su cure vriskale

Ne znam za cure ali ja sam taj skalin dobro zapamtio, prvi put sam odustao i vratio se nazad (došao sam odozdola). Drugi put sam bio uporniji  i nekako ga uspio proći ali nije bilo lako.