Autor Tema: Obilježavanje svjetskog tjedna dojenja  (Posjeta: 564 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

madcox

  • Gost
Obilježavanje svjetskog tjedna dojenja
« u: 02.10.2014., 10:07:03 »
Stavljam malo unatrag, ali nema veze, da znate da se i ovakve stvari događaju u Rijeci:


Svjetski tjedan dojenja


Svjetski tjedan dojenja prigodno će se, uz ostale aktivnosti, obilježiti u srijedu, 1. listopada 2014, godine, u 12 sati, predavanjem na temu Dojenje u prevenciji pretilosti koje će se održati u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke.



Tjedan dojenja predstavile su: Ankica Perhat i Karla Mušković iz Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb,  Alenka Lučić i Dragica Juričić, patronažne sestre Doma zdravlja Primorsko-goranske županije i Patricija Barbieri, voditeljica Savjetovališta za prehranu dojenčadi.
 
Kako je naglasila pročelnica Ankica Perhat, Svjetski tjedan dojenja se obilježava od 1.-7. kolovoza, no u našoj je zemlji taj termin pomaknut na 1. listopada jer je ljetni termin nezgodan za djecu i majke. U povodu obilježavanja 24. po redu Svjetskog tjedna dojenja, uz ostale aktivnosti, u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke, Korzo 16/prizemlje, u srijedu, 1. listopada 2014, godine, u 12 sati, bit će održano predavanje na temu Dojenje u prevenciji pretilosti.

Perhat je kazala kako je Odjel gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb još davne 1996.g. tiskao prvu knjižicu o dojenju za majke i buduće roditelje, a naknadno je ta knjižica doživjela još nekoliko izdanja. Grad Rijeka sa 300.000 kuna godišnje podupire rad  Savjetovališta za prehranu dojenčadi, što je jedinstveni projekt u Hrvatskoj, a sa 30.000 kuna podupire i grupe za potporu majkama. Osim toga se godišnje s iznosom od 50.000 kuna  financiraju i dva tečaja za trudnice. Rad Savjetovališta temelji se na zdravstvenom prosvjećivanju koje provode medicinske sestre, svakodnevnim osobnim ili telefonskim kontaktima. Najčešće se majke savjetuje u vezi s prehranom,  promovira dojenje te savjetuje dohranu ili komplementarnu prehranu djeteta, ali i prehranu bolesnog djeteta. Godišnje pravo na besplatnu dojenačku prehranu ostvari prosječno od 16% do 20% dojenčadi u odnosu na ukupan broj rođenih u Rijeci. Najveći je broj, njih 60%, u dobi od 1-2 mjeseca, a kao najčešći razlog prelaska na adaptirano mlijeko majke navode da nemaju mlijeka ili ga nemaju dovoljno.



Cilj obilježavanja Svjetskog tjedna dojenja je naglašavanje važnosti i promicanje dojenja kako bi se produljilo vrijeme isključivog dojenja, kao i ukupno vrijeme trajanja dojenja. Promicanje dojenja i ukazivanje na važnost dojenja za zdravlje djeteta putem edukacije, čine Grupe za potporu dojenja osnovane u sklopu akcije Rodilište prijatelji djece, pod vodstvom UNICEF-a. Grupe za potporu dojenja djeluju u suradnji i uz potporu savjetovališta za trudnice, zdravstvenih i socijalnih službi, a cilj im je informiranje, pomoć i potpora majkama koje doje. Trenutno u Hrvatskoj djeluje preko 90 grupa za potporu dojenju. Uključivanjem u grupu za potporu, majke se međusobno druže, razmjenjuju informacije i savjetuju. Osnivači i organizatori grupa za potporu dojenja su patronažne sestre.
U Rijeci djeluje 11 grupa potpore koje su tijekom 2014. g. održale sedamdeset sastanaka kojima je prisustvovalo 611 osoba, većinom majki i beba. Majke koje su dolazile na sastanke grupe u prosjeku doje oko devet i pol mjeseci, dok one koje ne dolaze, u prosjeku doje  oko pet i pol mjeseci. Kako kažu patronažne sestre, idealno bi bilo da se svako dijete doji do dvije godine života, odnosno sve dok majka i dijete to uzajamno žele i mogu.

Izvor : http://www.rijeka.hr/SvjetskiTjedanDojenja01


Inače, svjetski tjedan dojenja je prvi tjedan u kolovozu, ali se kod nas obilježio sada. Predavanje je bilo vrlo zanimljivo, o dojenju se nikad dosta ne možeš naslušat i uvijek čuješ i naučiš neke nove stvari. A predavačica je voditeljica Savjetovališta za prehranu dojenčadi, ili popularnije Mliječna kuhinja, koji se nalazi u sklopu dječjeg dispanzera u Cambijerijevoj, gdje majke mogu doći (i ne samo dojilje) po savjete i uzeti si tablicu dohrane (koju izdaje Dom zdravlja PGŽ, ta je odlična, topla preporuka), a isto tako Grad Rijeka u sklopu socijalnih programa omogućava majkama (roditeljima) slabije socijalne situacije da besplatno dobivaju adaptirano mlijeko i hranu za dojenčad. U Rijeci ima puno grupa potpore dojenju, ja u nima sudjelujem odavno, još sa starijom kćeri, a sada i sa mlađom.....moja patronažna je profesorica na faksu za primalje pa često odem na neke prezentacije, predavanja i slično vezano za dojenje, čak sam bila i na faksu na jednom predavanju, kao gost sa bebom, da studenti imaju bolji uvid u sve to,a i da mogu pitat ako ih nešto zanima. Kod nas u Rijeci se održavaju i tečajevi za trudnice kod patronaža i u KBC-u, topla preporuka za buduće mame proći oba tečaja. Na ovom predavanju jučer su nas dosta slikali, posebno Korinu, pa ako bude di koja fotka izašla ću stavit.  :greensmile

« Zadnja izmjena: 02.10.2014., 12:22:04 od zokxy »