Autor Tema: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.  (Posjeta: 21991 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #135 u: 04.10.2014., 18:37:12 »
Kapija porte izbliže




Pogled iz ravnine porte prema brodogradilištu, ova zarasla staza lijevo mi je sumnjiva kao pristup onoj kući iza žice




Maca na ormariću




Ista maca u pokretu lijevo, a desno jedan pretili tigri ... lipo im je ovdje očito


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #136 u: 04.10.2014., 18:43:53 »
Pogled još jednom na sklop starih zgrada na zapadu brodogradilišta




Još jedan ulaz/izlaz van funkcije - onaj ka pećinskim plažama i groti gdje je onaj poznati bunker




Nekada su se tu spuštale stepenice, sada zarasle i zarušene




Pogled na zelenilo iza portirnice




Jedna od zadnjih fotki koje sam okinuo, neposredno pred razduženje od šljema i magnetne kartice




Mislim da bih ovime i ja završio ... ima još hrpa fotki, ali nema smisla da se ponavljam    :wavey :thankyou
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #137 u: 04.10.2014., 23:24:14 »
Klocne pod trupom broda, da se odigne od dna doka i omoguće popravci i radovi

A kako se popravlja do koji je pokriven klocnama? Da li se iste premještaju ili ?  :help2

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #138 u: 05.10.2014., 08:07:07 »
Posjet naše Udruge 051 Lencu izazvao je pravo općenarodno veselje ... naročito kad bi se na vratima pojavila Gabrijela ... na drugoj fotki uvećao sam te face   :greensmile :lol1 :wavey






Hahaha, odmah su se namjestili za fotkanje....  Kako smo sa svjetla ušli u jako mračan prostor nisam ih ni skužio u početku  ;)


Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Online LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #139 u: 05.10.2014., 08:48:31 »
Pogled između Doka 5 i Doka RI38 (valjda je točan naziv)
Točan. :palacgore


U radioni na mjestu nekadašnje plaže Veli pesak plazmom se reže u ovom bazenu
U suprotnom kutu radione je još jedan sličan stroj za rezanje limova, ali ne plazma nego autogeni.

Posjet naše Udruge 051 Lencu izazvao je pravo općenarodno veselje ... naročito kad bi se na vratima pojavila Gabrijela ... na drugoj fotki uvećao sam te face   :greensmile :lol1 :wavey
:lol1 :lol3

Ovo je valjda bila proba aparature za pjeskarenje mlazom vode pod ekstremno visokim pritiskom
Samo visokotlačno pranje. Malo jači miniwash.
Stroj za "pjeskarenje" vodom (glupo je to nazivat pjeskarenjem, jer nema niti zrna pijeska, ali ne znam kako bih to drukčije nazvao, uglavnom, postupak kojim voda pod visokim tlakom skida sve sa lima i ostaje samo golo željezo) je već isproban i u upotrebi i nalazi vam se blizu platoa na ulazu u Dok 11. Žuti stroj na kotačima sa hidrauličnom rukom.


Par detalja iz starog dijela brodogradilišta na zapadu gdje je i prije bilo brodogradilište
Taj dio brodogradilišta zovemo "Stara Martinšćica". Sa ovog mjesta se brodogradilište počelo širit i stiglo sve do Žurkova.

Još jedan ulaz/izlaz van funkcije - onaj ka pećinskim plažama i groti gdje je onaj poznati bunker

http://imageshack.com/a/img901/8449/EVaJA9.jpg
I nije baš potpuno van funkcije. Ovuda se vrši dostava za potrebe lučice SRD "Viktor Lenac" i (valjda) Pajol bara. To im je jedini kolni prilaz.


Ista maca u pokretu lijevo, a desno jedan pretili tigri ... lipo im je ovdje očito

Stolari ih dobro hrane. :greensmile


Pogled još jednom na sklop starih zgrada na zapadu brodogradilišta


Ovu sliku ću citirat, lakše za objasnit. Tri inžinjera stoje na mjestu nekadašnjeg navoza.
U zgradi sa klimama je nekad bio projektni ured Lenca. Početkom stečaja 2003. se broj zaposlenih u projektnom uredu drastično smanjio i onda se taj ostatak ostataka preselio u L zgradu (prva zgrada desno od glavne porte)
Ne znam kako se dolazi do one stare napuštene privatne kuće u pozadini, nisam nikad pokušao.
U onom malom žgabucinu na sredini slike su se nekad prodavali topli sendviči, sokovi i tako to. Leglo štakora i otrova. Da je došla sanitarna, već sa porte bi počeli pisat odluku o zatvaranju. Sada je unutra samo aparat za kavu.

Klocne pod trupom broda, da se odigne od dna doka i omoguće popravci i radovi
A kako se popravlja do koji je pokriven klocnama? Da li se iste premještaju ili ?  :help2
Te "klocne" nazivamo karigoni. ;)
Što misliš pod "popravak". Ako je samo pituranje u pitanju, onda nikako. Taj dio koji je na karigonu ostane neopituran i gotovo. Opiturat će se drugi put.
Jedini brod kojega sam vidio da se pomicao zbog toga je Bella Desgagnes. Pretposljednji brod koji je izgrađen u Kraljevici. Brodu je opiturana oplata, zatim je dok potopljen, brod se pomaknuo za pola metra ili metar koliko je potrebno da ovi neopiturani dijelovi dođu van karigona i dok se opet dignuo. Ali to je bio poseban zahtjev brodovlasnika.

Ako treba ispod napravit kakav tehnološki otvor ili promijenit dio oplate, onda se prije dokovanja taj dio karigona koji smetaju jednostavno makne (može i kada je brod već na doku, ali je jednostavnije i lakše dok nema broda).

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #140 u: 05.10.2014., 08:56:07 »
Posjet naše Udruge 051 Lencu izazvao je pravo općenarodno veselje ... naročito kad bi se na vratima pojavila Gabrijela ... na drugoj fotki uvećao sam te face   :greensmile :lol1 :wavey





Hahahahaha šta ti radnici nemaju dozvolu izlaska iz Viktor Lenca kao da nikada nisu vidjeli ženu  :greensmile

U svakom slučaju vidim da ste se lijepo proveli. I meni je zanimljiv V.Lenac (nisam mogla ici zbog vremena obilaska) manje me zanimaju te tehnikalije ali sam položaj i zgrade su mi interesantni. Ali uz vaše slike kao da sam bila tamo ;)
aboriđinka

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #141 u: 05.10.2014., 13:08:28 »
...iskreno, nikad mi nije bilo jasno ponašanje muškaraca u tom Lencu. to je i jedan od razloga što mi baš ne fali. a provela sam siolne godine u njemu...muškarci doslovno k'o da nisu nikad vidjeli ženu....svašta dobacuju, izgledaju baš često ko manijaci...čast izuzecima, možete mislit kako mi je bilo "ugodno" šetat po njemu kada sam bila mlada :97
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #142 u: 05.10.2014., 13:53:45 »

Skoro svugdje je tako gdje su muški na okupu, nose neku vrstu radne odjeće ili uniforme.... Čast izuzecima.


To je psihologija grupe/čopora gdje se na neki način moraš dokazivati u grupi/čoporu, lovačke priče i čudno ponašanje...


U velikoj većini slučajeva totalno bezopasno.


Možda je tebi (i ostalima) bilo neugodno, ali njima je to bilo smiješno.


Nagledao sam se toga u bivšoj firmi i vojsci.
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #143 u: 05.10.2014., 16:07:31 »
Evo, Magnum mi je oteo odgovor ispod prstiju.
Kod nas u "3.maj"-u su se iste stvari događale. A neke žene su to i prihvatile kao mogućnost pokazivanja novih cipela, treaperica, haljine, dekoltea...
Ti si jednostavno trebala okrenuti pilu naopako i uživati u tome. Kao ono: gdje mogu imati bolju publiku. :treeswing
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #144 u: 05.10.2014., 18:53:19 »

Te "klocne" nazivamo karigoni. ;)
Što misliš pod "popravak". Ako je samo pituranje u pitanju, onda nikako. Taj dio koji je na karigonu ostane neopituran i gotovo. Opiturat će se drugi put.

Super si sve objasnio  :palacgore A upravo sam na to mislio, dakle Ahil je imao sreću, jer da ga je mama potopila u rijeku Stinks koristeći karigone, ne bi mu samo peta bila slaba točka, nego bi mogao raditi kao model za akupunkturu  :lol1

Online LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #145 u: 06.10.2014., 11:42:42 »
možete mislit kako mi je bilo "ugodno" šetat po njemu kada sam bila mlada :97

Dobro, dobro, ajde nećemo pretjerivat, nisu baš toliko očajni bili.  :lol3

Sve je onako od slova do slova, kako je Magnum objasnio. Snaga čopora. Razdvoji ih i svaki za sebe je manji od makova zrna. Slična je i psihologija navijača.
Inače, šljakeri nisu toliko "agresivni" prema ženama koje tu rade, pogotovo prema onima koje susreću svakodnevno, ali čim nanjuše "novo meso"... :greensmile

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #146 u: 06.10.2014., 12:13:15 »
joj da, meni je bilo najgore kad bi se oko marende skupio čopor od stotinjak ljudi kraj ulaza zu Nautiku....

ali imala sam ja i gorih neugodnosti:jedan stari poslovođa-kooperant me proganjao po Centralnom skladištu u izgradnji. jednom je došao u moj ured da mu potpišem radnu listu i navalio da me želi poljubiti....kada sam ja počela vikat na njega i prijetit mu da ću urlat dalje ako ne izađe....a nikog nije bilo cijeli hodnik prazan, svi na GO....ja sam mu izlagala da je moj šef Ivić u kancelariji poresd moje...upalilo je.izletio je k'o metak :97

od tada bez muškog kolege nisam išla u Kontejnersko selo prema Žurkovu....nikad ne znaš, jednom kada se opečeš pušeš i na hladno  :229
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Posjet remontnom brodogradilištu Viktor Lenac 01.10.2014.
« Odgovori #147 u: 11.01.2015., 10:12:17 »
U Brodogradilište ”Viktor Lenac” 15. siječnja drugi put dolazi zapovjedni brod američke šeste flote USS Mount Whitney. Time se samo nastavlja dobar niz, jer je prihod ”Lenca” prošle godine porastao za 30 posto – na 48 milijuna eura i to uz rekordan broj poslova, čak 81, najviše u posljednjih deset godina.

Ima i jedno ‘ali’, zbog krize pada prosječna vrijednost posla. Predsjednik uprave Robert Škifić tumači da je prosjek remonta po brodu 260 tisuća eura, a 2008. godine ti prosjek je bio 500 tisuća eura.

Cijena goriva je pala, predviđa se porast prema kraju godine, ali i ostajanje na nižem nivou od lanjskog. To znači da će biti više novca za tehničke službe brodara, a oni će ih vjerojatno pokušati utrošiti na remonte, pa Škifić očekuje i više posla za remontna brodogradilišta.

Jedan posao koji podosta znači i za ugled Brodogradilišta trebao bi početi već u četvrtak. Zapovjedni brod američke šeste flote USS Mount Whitney ponovo dolazi u ”Lenac”. Posao je ovaj put veći, prelazi 20 milijuna dolara, pa ostaje trostruko duže, šest do sedam mjeseci. Uključuje kompletan remont i dokovanje broda, uređenje dijela nastambi i kuhinja na brodu, radove na izmjeni čelične strukture oplate i palubnih kućica, preinaku postojećeg sustava elektro-energetskog napajanja broda, preuređenje sistema preljeva goriva, reverzne osmoze, ispiranja crnih i sivih voda, sistema dojave požara…

Predsjednik uprave ”Lenca” očekuje zadržavanje lanjske razine prihode, a pojave li se konkretni znakovi oporavka brodarstva i njihovo povećanje.(radio rijeka)
Don't drive faster than your guardian angel can fly!