Autor Tema: Na našim prugama!  (Posjeta: 54783 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Damir

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 904
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #255 u: 07.01.2018., 18:35:07 »
Neznam da li znate ili koliko to uopće nekoga interesira,ali HŽ Cargo ima novu šemu farbanja lokomotiva.
Lokomotive marke ASEA su ofarbane u boju RH zastave i nazvali smo ih Hrvatice. Do sada nije bilo nadimaka...jednostavno ASEA.
Friško snimljene na Škrljevu.


Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #256 u: 08.01.2018., 07:24:50 »
Neznam da li znate ili koliko to uopće nekoga interesira
Moš si mislit.. :lol3

Ali evo, reda radi, tek toliko da ostane zabilježeno, isti vlak, sa druge strane pruge. :bravo5 :wavey


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #257 u: 08.01.2018., 08:41:20 »
BTW je li pravilnije reći vlak ili kompozicija?  :help2 :pojmanemam :hmm

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #258 u: 08.01.2018., 09:52:34 »
BTW je li pravilnije reći vlak ili kompozicija?  :help2 :pojmanemam :hmm
Nisam nikad razmišljao o tome. :89

Rekao bih- vlak, jer je to širi pojam.

Wiki kaže:
Vlak je naziv za skup željezničkih vozila, koji se kreću po tračnicama. Vlak je sastavljen od jedne ili više lokomotiva (vučnih vozila) i jednog ili više vagona (vučenih vozila). Posebna vrsta vlaka je motorni vlak, koji služi samo za prijevoz putnika.

Kompozicija
(lat. con = sa, ponere = staviti, dakle sastaviti, tj. staviti jedno pored drugoga) predstavlja raspored i odnos dijelova neke cjeline.

I samo jedna lokomotiva na pruzi se službeno računa kao vlak (ima svoj broj vlaka, vozni red), a nije kompozicija.


Ovo je (elektromotorni) vlak, ali nije kompozicija.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #259 u: 08.01.2018., 13:24:55 »
Wiki kaže:
Vlak je naziv za skup željezničkih vozila, koji se kreću po tračnicama. Vlak je sastavljen od jedne ili više lokomotiva (vučnih vozila) i jednog ili više vagona (vučenih vozila). Posebna vrsta vlaka je motorni vlak, koji služi samo za prijevoz putnika.

Kompozicija
(lat. con = sa, ponere = staviti, dakle sastaviti, tj. staviti jedno pored drugoga) predstavlja raspored i odnos dijelova neke cjeline.

I samo jedna lokomotiva na pruzi se službeno računa kao vlak (ima svoj broj vlaka, vozni red), a nije kompozicija.


Meni svejedno ali onda nije usklađena "definicija" i stvarnost , jer ako je vlak po wiki barem jedna lokomotiva i (AND) barem jedan vagon, onda samo lokomotiva ne bi trebala činiti vlak.

A što se tiče kompozicije, vjerojatno treba biti precizniji i reći željeznička, jer postoji gomila drugih kompozicija od kojih mi prva pada na pamet glazbena  :palacgore

Offline Damir

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 904
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #260 u: 08.01.2018., 22:43:18 »
onda samo lokomotiva ne bi trebala činiti vlak.

Po meni i nije! Na mapperu za nju kao jednu ili dvije u tandemu bez vagona ne postoji tovarni list. Kada idu bez vagona pravilno se kaže strojno. Kada ide sa vagonima,kažemo ASEA ta i ta ide sa brutom tamo i tamo. Uglavnom to je onda vlak u punom sastavu.

A što se tiče kompozicije, vjerojatno treba biti precizniji i reći željeznička, jer postoji gomila drugih kompozicija od kojih mi prva pada na pamet glazbena  :palacgore

Slažem se,ali ako smo na pruzi ne padaju nam napamet ikakove kompozicije osim vlaka kao i kada smo u ovoj temi. :coolwink

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #261 u: 09.01.2018., 06:33:42 »
Zakonodavac nigdje u zakonu ne koristi pojam (željeznička) kompozicija, nego samo vlak, koji definira:

Citat: Zakon o sigurnosti i interoperabilnosti željezničkog sustava (NN 82/2013)
Članak 7.

Pojmovi uporabljeni u ovom Zakonu imaju sljedeće značenje:

32. Vlak: sastavljeni i spojeni niz željezničkih vozila s jednim ili više vučnih vozila, ili samo vučno vozilo, odnosno više međusobno spojenih vučnih vozila, koji prometuju pod određenim brojem ili oznakom, označen signalnim znakom čelnoga i završnoga signala; vlakom se ne smatraju vozila za posebne namjene s vlastitim pogonom, koja sama ili s priključenim vozilima, ne udovoljavaju propisanim tehničkim uvjetima (osovinsko opterećenje, električni otpor osovinskog sklopa, izmjere kotača i sl.)

Dakle, kao što sam rekao; i samo jedna lokomotiva koja se kotrlja po pruzi je vlak. Nije mi baš jasno kakvi su to "propisani tehnički uvjeti" za vozila posebne namjene, koliko mora biti osovinsko opterećenje itd...

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #262 u: 09.01.2018., 08:24:13 »
Nije mi baš jasno kakvi su to "propisani tehnički uvjeti" za vozila posebne namjene, koliko mora biti osovinsko opterećenje itd...

Razumno mi je za pretpostaviti da su ubacivanjem tih uvjeta htjeli izbjeći da se npr ovo dole ikada vodi kao vlak  :))


Offline Damir

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 904
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #263 u: 09.01.2018., 11:44:36 »
Razumno mi je za pretpostaviti da su ubacivanjem tih uvjeta htjeli izbjeći da se npr ovo dole ikada vodi kao vlak  :))

Ne! Ovo je vozilo HŽ Infrastrukture kao i ova servisna škatula ne vode se kao vlak.


Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #264 u: 12.02.2018., 20:35:34 »
Jučer nas je posjetio rijetki gost, nakon 5 godina, Macosa na riječkoj pruzi: "Veseli Bjelovarac". :bravo5 :wavey

Škrljevo, 11.2.2018.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #265 u: 19.01.2022., 14:15:28 »
Malo idem van teme
Ima gdje za kupiti željezničkih pragova?
(ako se tako zovu "gredice" ispod pruge)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #266 u: 19.01.2022., 20:37:53 »
Malo idem van teme
Ima gdje za kupiti željezničkih pragova?
(ako se tako zovu "gredice" ispod pruge)

Bilo je pred relativno nedavno (čitaj 3-4-9-...) mjeseci negdje da prodaju gomilu tih pragova.

Ali što će ti to?   :help2

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #267 u: 19.01.2022., 22:49:01 »
Uzet ću komoru od kamiona
I stavit ju na njih
Jer....ako zabetoniram i stavim komoru na beton, mogu me susjedi tužiti
A kad je na pragovima, onda mi ništa nemogu

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #268 u: 20.01.2022., 15:11:00 »
Uzet ću komoru od kamiona
I stavit ju na njih
Jer....ako zabetoniram i stavim komoru na beton, mogu me susjedi tužiti
A kad je na pragovima, onda mi ništa nemogu

Ne betoniraš kompletnu podlogu nego nosive kocke na kutevima i eventualno na sredini, tako se radi u unutrašnjosti RH, štagljevi raznorazne pomoćne zgrade, ... i to bez problema prolazi kog odjela za građevinarstvo.
Probaj zvat, 335290, Brajdica 10.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Na našim prugama!
« Odgovori #269 u: 20.01.2022., 19:35:05 »
Mislim da sam kod Bana u Dražicama vidio pragova  :help2
Don't drive faster than your guardian angel can fly!