Autor Tema: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje  (Posjeta: 16882 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #30 u: 30.09.2014., 09:17:04 »
Na javnim površinama dozvoljeno je fotografiranje ljudi (muškaraca, žena, djece i staraca), životinja, stvari i pojava, ako se nalaze na javnoj površini ili ako su vidljivi s javne površine, ukoliko ne postoji neki izričit znak zabrane. Čak i područja/zgrade/parkovi koja su pod upravom nekoga ili nečega, a javno su dostupna, smatraju se javnom površinom, tj. ako na ulazu nema znaka zabrane, fotografiranje je dopušeno.

Dakle, ako nema znaka, ne morate glumiti fotoreportere  :coolwink

Hm, da li u gornji opis upadaju i privatna dvorišta, šterne, zgrade, ... ?  :help2

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #31 u: 01.10.2014., 22:04:24 »
Ovo je mjesto do kuda smo došli zadnji put ali nije se išlo dalje...zašto, ne znam, dali se ekipa umorila ili nije bilo vremena  :pojmanemam ... uglavnom, nastavit ce se...



Hvala @RI898RR zapisala sam si ovo u mob:


Mrtvački put! On je Šmričan i spomenuo je taj Mrtvački put koji je dakle morao ići od Šmrike....prema groblju....idi starom cestom prema Kraljevici tj spoju sa A7 i prati ceste koje dolaze preko brda....ima samo jedna koju su barbari gradeći A7 unistili tj napravili skalin tako da uato više ne more po njoj....koputa nje ces naići tri bankina (kamena zida) i obrati pažnju na propust (mostić za vodu) kako je građen na starinski način......e sada odatle je išlo jedan put prema doli ali barbarska A7 ga reže no vjerojatno mora postojati .....
ružic govori da je zupa bakaraćka i Križćanska koristila to groblje do podjele tako da je moguce da su mrtvace nosili i po rimskoj cesti iz križišća? Moram ga pitati za tocnu lokaciju....jr jako je gusto unutra  a ako ideš u nutra naci ces jaako puno malih cisterni koje su služile za spremanje vode , sada najesen ima Uškoruša slatkih plodova zute boje koji rode svake druge godine....a prva nedilja va 10 misecu na Križišću se slavi Bela Nedilja.....nima samo kastav belu nediju ima je i Vinodol....nac ces i izvor potoka koji izlazi na paladi na Bakarcu....moran vidit kako se zove va knjigi od Barbića....dobru zabavu nac ces puno intersantnih stvari nutra.....ako ideš od mostine va Medomišljini kod kružnog toka onog donjeg ima put prema bakarcu priko Gubca najprije ideš preko poljane a onda prem adoli jako dobar put....spominje ga i Hirc...

I tu mi je palo u oko da smo kad smo hodali ovim putem ja i ilirija smo pričali o tome da se do ovog napuštenog groblja išlo iz grada Hreljina a neko je napomenuo da je to valjda bilo groblje za sva okolna mjestašca (tako vjerojatno i Šmriku) dok se ta mjesta nisu povečala pa je svatko napravio svoje mjesno groblje tako da je vrlo lako moguće da postoji vise "Mrtvačkih puteva"
aboriđinka

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #32 u: 02.10.2014., 16:43:55 »
Nisam bio godinu dana u dolini Svete Trojice ali mi se čini da je ovo Rimska cesta koja ide ispod A7 i to sa gornje strane sjeverne ako  se ne varam, tamo di su posadili onaj drvored. kada sam bio nije još bio formiran viadukt bila je samo iznakažena rimska cesta....i bio sam bijesan na opcinu Kraljevicu koja je dopustila devastaciju...
Sto se tiče grada hreljina postoji put za magarce i konje a na njega se ide od one autobusne stanice od crvene cigle kada od Križišća prođes naftovod i ides prema hreljinu. One kuće na gornju stranu se zovu BUČ (tamo je prava povijest križišća jer su netaknute gradnja iz 18 stoljeca)  a one na donju stranu ispod ceste su Kučani tj Kučanska Prenka. E sada ides cestom i na donju stranu poslije kanti za smeće ceš naići na nju tj autobusnu stanicu. Od nje se ide ravno gore preko ceste preko ravnice pod stranu ali malo ukoso negdje u ravnini onog brojila prometa odnosno ceste koja izlazi iz Kučana na glavnu cestu za Hreljin. E tu negdi bi trbao ići po strani put koji se lagano uspinje i koji izlazi na groblje na Hreljinu odnosno uz gradinu Hreljin, to je bio spoj grada hreljina i križišća kada nije bilo ni Suzanove niti ove nove ceste....gdje su zatrpali tunel. A drugi spoj je bio prko one ceste koja ide vertikalno gore nakon Turinskog sela na Bakarcu....Onaj zatrpani tunel na cesti Križišće hreljin (hirc mu spominje i ime)  je bio interesantan jer su u njemu sa obje strane  bile dvije velike rupe. Tu su u doba II svj rata Njemci napunili dinamitom no kada je prilikom prodora partizana  Švabo na motoru išao obaviti detonaciju je ubijen i tako je ostala ta markacija sve dok nisu proširili vanjsku stranu i zatrpali tunel......inače kada sam bio jaaako mlad tada u doba najžešćih motociklistickih utrka kada si bio prvi nije se islo sa Hreljina po vanjskoj strani uz tunel po pravilu nego bi se po noci pogasilo svitlo i direkt kroz tunel....a auti su prema hreljinu isli kroz tunel.....puno puta bi kamioni sa arnjevima znali zakuciti u podzid tunela zato je i zatrpan....dakle ta staza je ociscena od lovaca a kakva je sada ne znam ali znam da je jako siroka .....jer sam i ja cistio...

e sada ova donja strana tj cesta koja ide od Križišća prema kraljevici tj kružnom toku na Mostini kako se zove onaj most koji jezdi preko udoline zvana Medomišljina je dio koji sam prije opisao. Kada ideš od Križišća prolaziš uz Jog ili kak je zovu kuglana,tamo je kao mala gostiona i tamo ima lijepi put uz kuglanu uzbrdo na Mižolovo gdje je ta poznata spilja i kako kaže Starac sa pravom gradina u kojoj je iskopavao i pronasao anticku keramiku..zatim ..prolaziš uz bunker (nekada je bio skaldište za plin) pa uz onu radionicu za ograde pa dolaziš na one zadnje kuće, to ti se zove Protija i tamo ces vidit beloga golfa va dvorišću. Njegovo otac je imel Bianchia 500 ccm i njegov stari da je za okladu napravil slijedece: Motor su digli na Mostinu va Medomišljini i on je sel na njega i prošal vozeći ga sa jedne strane na drugu. Pred puuuno godina ga je bil hitil na smete i ja san ga bil pokupil no nije bilo love za restauraciju i hitil san ga i ja ca a taj je motor legenda....malo bi se ki usudil to napravit. kada prođeš kuce prolaziš uz naftovod pa uz skladište poduzeća viadukt i onda jos 200 metri pa ces na donju stranu opazit jedan put koji se ne more koristit jer su ga podrizali i napravili skalin....to je ta famozna Englezova cesta koja vodi u njegovu uvalu Scott. jaako je teško nac ali kada se po njoj ide negdi u ravnini kružnog toka za A7 na stijeni na donju stranu jako vela stijena 20 m2 je uklesano OVA CESTA GRADJENA JE 1178 GODINE.....ca nije tocno jer se tada pisalo glagoljicom....no kolobrani su jaako stari i jako je stara....po njoj ceš doć na staru cestu tj originalnu koja je spajala Šmriku i Kraljevicu i koja se spajala na cestu Križće Crikvenica....dakle Šmrika je napravljena na toj cesti a za vrime talijani 1941 je napravljena nova cesta Magistrala kako je zovemo....ili Nova Cesta kako su je zvali stari.....
e sada smo opet na gornjoj cesti tj Englezovoj kod ona 3 bankina na cesti križišće medomišljina......kod 3 bankina je poginul Bosanac va autu bili su tri i vracali su se pijani va Kraljevicu..zato je bankin i malo ostecen a ispod njega vidi kako je graden propust za vodu...stara je to cesta.......nekada dok nije bilo A/ ispod nje je bila jos jedna trasa neke stare ceste....koja je bila paralelna sa njom....dakle ako je postojal mrtvacki put on je jedino mogal dolazit po englezovoj cesti i spustat se nekuda va Sv trojicu...vidit ces po konfiguraciji tetrena da je jedino tako moguce....Sada 5/10 ti je bela nedilja na Križišću, toci se mlado vino...pa se raspitaj kako do spilje na mižolovo....na zalost stari su pomrli a novi ljudi nemaju pojma o nicemu...jedino bi se sin od Bianchia cega morda mogal sjetiti...jer je najstariji...
englezova cesta se spaja na staru cestu smrika kraljervica koja ide preko mosta priko magistrale va usjeku pise KIMI Komerce.......no nakon spoja se gubi i nikako njoj ne moren uc va trag, a slijedeci trag koji je vodil je dok nije bilo rotora Smrika direktno sa magistrale se je spustal na onaj dio koji od rotora vodi na magistralu kada gres prema crikvenici, onda nizbrdo ali ga riže usjek od ceste koja od rotora ide na most...nastavak ceste ces nac na cesti koja od Smričkog rotora ide na most krk jedno 50 ak metri na desnu stranu  gledano u smjeru kraljevice...lipo se vidi putic Jeep je gazil po njemu ove zime....onda prolazi uz vodu Sitovicu kadi se nalazi 4 kuce - ruševine za koje govore da su prve kuce va Šmriki ali da ih je kuga pobila....nedavno san cul da je zadnja iz tih kuc bila udana va Grmani...englezova cesta onda lipo gre prema Grabrovoj ili Uvali Scott i izlazi na tifonovu benzinsku tocno na parkingu...neka te ne zavara desni smjer koji vodi na staru cestu Banj - Most jer to ni original samo hodi ravno na tifon.......onda je onaj veliki zid i onda dolazi va Scott. Scott je napravil isto ca is Sanson ali da su ga našli mrtvoga...valjda od starosti...e onda ces se pozelit prošetat po mostu pjeske pa ceš onda vidit neke stare kuće na obronku uz most a za to govore da je nadzorna stanica za kanal od Cara Justinijana koji je otel obnovit Istocno rimski carstvo..pa ces na samome vrhu markova skolja naic na ostake neke gradine.....pa ces se zaplest va gradinu Lopar koja je isto njegova va Novom Vinodolskom...i nikad kraja ...naviru informacije ko bujica...cital Novi list da opet iskapaju nesto va loparu...u biti nista samo jedan zid ostal...

nemoj me niš pitat o cestami vise jer san cital da se je bitka Cezara i Pompeja dogodila bas va Uvali Piškera i da je tu cezar sredil Pompeja pa san proucaval ti stari puti od Jadranova prema Šmriki i našal nevjerojatne stvari...Recimo na onoj punti koja se zove >Rtac tj Turnac ispred Jadranova na Krcku stranu ima jedna stara građevina a niki mi ne zna objasnit odakle potice ....Hodi va Jadranovo pa uz Tuneru prema Havišču češ nac ostatke stare rimske kuce a nutri su nasli legionarski sljem koji se cuva va Austriji jer su Austrijanci jos kopali doli a na brdu da ima neka grobnica ali nisan je uspjel nac...a svaka kuca je imela žaru a to je rimska posuda....Sve je ovo potanko opisal Ranko Starac....
Moja su zadnja istraživanja upravo bila Englezova i Suzanova cesta...marko Suzan Senjski trgovac koji je izgradio cestu Plase Kraljevica radi svojih magazina i upravo velicanstveni most va medomisljini je njegovo djelo...po kome je prošal Mario sa Bianchiem...500ccm a onaj ca pise NAGADANJA neka se javi vlasniku beloga golfa....ili neka pita vlasnicu Milenijuma na Hreljinu...ča njoj je nonic izvodil.....a ranko ce  potanko objasnit ca se nalazi va Lokvišču kraj jadranova...
Ako budes produžila prema Kacjaku uz more na gornju i donju stranu da su uklesani kipiči to san videl iz barke na donju stranu prije Rudine na Krku....decko i cura da su na parići (vesla) sa barkun hodili va Riku po veštu za ženidbu....ali beštija zvana BURA se je oprtila na scenu da obavi svoj nastup....nikada nisu došli do Rike a niti do domi....zavavik su ostali na donjoj strani kod Rudin....za donji kipic znan kadi je i nije mi bilo jasno ca to znaci ali moran pronac i gornjega....

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #33 u: 02.10.2014., 20:57:47 »
i ši taj z belen golfon zna ku dobu je julije cezar prdnul? čisto pitan...se je to lepo samo neki put trebeda razumet za ča je neki napisal nagađanja. niki me neće mazat da zna jušto ča je bilo pred 500 let kad se još nezna ča je bilo pred 20
inače mi se gade folcfageni i nemačke kašeti općenito. valda genetika.

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #34 u: 04.10.2014., 01:21:24 »
Ja ko i ti ne verujen sakome  zato san prošal se te lokalitete ca je opisal Ranko Starac, reko ma ca ovaj mutikasa melje o nekimi nalazišti tamo iz antike.....i reko gren ja va tu spilju va Mižolovu vidit te iskopine i stvarno ima jedna skulja kadi je kopal....i nasal neke predmete iz antike....onda san se nabedaćil po timi brdi i opet je va pravu...ima tu neke logike stvarno postoje ti kupi kameja za koje on tvrdi da su ostaci obrambenog bedema....kad se malo bolje zagledaš ima tu necega ca jedino iskusno oko arheologa vidi..a laičko smatra da je to djelo čobana....onda je pisal o Lokvišću kod Jadranova pa ode i ja tamo i nasal tamo cuda od antike....pa po brdu neki grobi.....kad sve to pocnes povezivat ko da slažeš puzle....jer ako samo gledas jednu stvar onda je normalno pomislit ma vidi budale .....sve te pisarije su ulomci iz arhiva ili Bizanta ili Venecije jer kod nas pisanih stvari nema i to je problem a pobjednici pišu povijest ......uostalom i Darwinova teorija je samo teorija dakle puko NAGAĐANJE , ja obično verujen va ono ča vidin...a po timi gradinami san se nagljedal svega i svacega...by the way za mene je samo NJemacki auto pravi auto....uz Alfa Romeo

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #35 u: 04.10.2014., 06:59:52 »
Ajooooj sad si gotov  :greensmile fusher obozava talijane osim...Alfe :P ona je za njega Monica Belluci (samo za pokazivanje i nista vise) :)

a ovu rutu do Jadranova sam prosla tj. i sire. uspjela sam od Črisnjeva do Jadranova (imas negdje taj moj putopis samo su mi nestale slike kad sam prckala po Imageshacku) i u drugom navratu od Jadranova do Kacjaka.
Jako me se dojmila uvala Dumboka (ili tako nesto) pa ako imas sta o njoj voljela bih procitati.
aboriđinka

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #36 u: 06.10.2014., 18:39:36 »
Dumboka....
.....jako dugačka povijest o kojoj imam napisano jako puno stranica
....jesi li uočila one bijele kamene bitve odnosno preze rasute po uvali..4 komada .a ....ona kamena perila iza onog mostića, tamo je bio plan da se naprave vezovi....Toma Mungos mi govorio da se to radi ....moj je odgovor bio....Tome ti si Lican i mi dva moremo govorit kako se sadi krumpir, a ovdi nikada barke nece bit vezene jer je jaka štiga...prva barka koja je bila privezna joj je iščupalo provenu aštu...otada vise nije bilo vezivanja a mostic trune ..Tomina kuca tj njegova tasta od pokojnoga Tekuta je ona velika kamena iza istezališta za barke.....---nekada je tamo ponosno sjajilo prekrasnih 13 Šmričkih Bracera koje su gradile riječku đigu...odn rivu....posljednja se danas nalazi u nekom jadnom polustanju u Nerezinama ....bio neki pokusaj izmjene....kao da ce biti neki jedrenjak pa vlasnik umro od raka i sve stalo....sada da je zovu nekim imenom....ne znam ---.Nerezinac....bio jedan clanak u novom listu o  Megari kako je njezino pravo ime........spremam se posjetiti je i napraviti reportažu ali Nerezine kao da su kilometrima daleko....druga Karlinova Vrtlić je mislim negdje po Mošćeničkoj Dragi....obadvije moram posjetiti poslikati pa cu napraviti reportažu o njima....nemoj mislit da je svih 13 bilo u Dumbokoj bile su po Črišnjevoj, Trnovoj, Grabrovoj....najjači brodovlasnici su bili Šmričani u to doba....cijela mala flota...

ako si išla sjeti se tamo kod Vošćice je onaj svjetionik prekoputa na Krku a na gornju stranu ima jedna riva polurazrusena tamo je bila Šmrička tunera a pokrej nje malo dalje u žbunu moraš naci vodu, pitku....pa onda jedan siroki put koji uzbrdo vodi preko staroga igrališta i izlazi tamo na Magistralu kod onog trokuta....(NK Primorac je osnovan 1923 godine) ..taj put je bio najkraći put Krk kopno i vjerojatno je da ima svoju poviest no ne nalazim ga nigdje ....jesi vidjela ostatke maslina tamo ....prva uvalica nakon Črišnjeve se zove BOČJA DRAGA zatim onaj se dio gdje ide telefonski kabel na Krk zove POD BOKE ....zatim prva uvala Dumboka sljedeca je MARENSKA pa RASATICA pa dolaziš u Sveti Jakov u NERIZ ..
Onaj veliki bunker se zove STRAŽNICA a prvi je u nizu od njih 5 koliko ih se proteže prema Križišću.gradili su ih Talijani...postojao je motor koji je korišten za vucu vagona prilikom gradnje a nakon rata je zavrsio u utrobi Vrtlića,,,,..ona crvena Kućica nakon Dumboke sa svetionikom u mjerilu odmah iza nje ima jedna stara kuca ...rusevina...- baš me zanima sto bi nas Ranko pronasao tamo....ove naše Kraljevicke profesorice nesto organiziraju u vezi nekih rukotvorina pa cu ti dati vezu na njih ----onako malo su uzvišene ali rado komuniciraju,,,,imaju svoju Povjesnicarsku prostoriju u Frankopanu u Kraljevici....vrlo su jaki....mislio sam napisati povijest Šmričkih bracera na jedno 100 stranica ali je sve stalo u projektu, doduse stranice su napisane....u glasilu Frankopan svako malo netko nesto objavi...

Vlasnici bracera pošto su krali tj pisali samo teret na palubi a onaj u grotlu lagali tj vozili prazan Austrijanci su skužili i sve ih poplijenili.

Vozili su baš sa Kavranića kamenje u Rijeku. Druga grupa je bila opatijska koja je vozila sa Preluke ...Kako je 1918 austrija propala tako su i bracere dosle pod Kraljevinu SHS i jasno otišle na dražbu....oni su bili u vojsci pa nije bilo love za otkup tako da je flota propala....no neki su uspjeli otkupiti svoje barke....u toku II svj rata preostale tri Sloga, Vrtlic i Dudina  su potopljene u kraljevici u uvali gdje je jedrilicarski klub no ipak su je vlasnici uspjeli otkupiti....Vrtlica su Prodali negdje sredinom 80 ih a Dražicu 22 12 2007 godine (nisam siguran u datum) kada se gase svjetla na pozornici sudbine Šmričkih bracera i njihovih barkariola... Burića, Turina . Moderčina.....(vidi prezimena iz Urbara grada Hreljina iz 1700 godine???!!)
Možda ih nakon ovog poticaja ipak podem potraziti...jedan izlet na cres nece skodit....najprije su mi pokazali emisiju o njemu pa su mi pokazali novinski clanak ,ca je najgore sa vlasnikom skvera sam bio ugovorio posjet, Pere Adelin me pozvao doli da vidin Nerezinca pa sada ti stavljas sol na ranu....

a Nerezincu sam davno bio obecao da cu ga pratiti i pisati o njemu ma gdje bio .....vidi kako me zove i preko ovog foruma....i on i Vrtlić....da ne poveruješ....

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #37 u: 06.10.2014., 21:30:49 »

Onaj veliki bunker se zove STRAŽNICA a prvi je u nizu od njih 5 koliko ih se proteže prema Križišću.gradili su ih Talijani...postojao je motor koji je korišten za vucu vagona prilikom gradnje a nakon rata je zavrsio u utrobi Vrtlića,

5?? Ako se dobro sjećam zar nije Lappino ili Zoky rekao 4 , a Zoky je sve obišao (meni fali jedan).

BTW od kuda su vukli vagone? pretpostavljam s mora ili?

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #38 u: 08.10.2014., 18:41:58 »
E baš taj peti bunker je prava mala tajna oku nevidljiva.
bila je tada 1991 godina i balvan revolucija u punom tijeku...vracen se sa velike nagrade Mađarske u Hungaroringu a mat govori sinko biži ča odavde dobro se ne sprema......mislim si ja reko ne dam ja svoj kraj nikome ZA DOM POGINUT VAVIK SPREMAN! ako su ga frankopani obranili cu ga bogami valjda i ja....da vidin ja te likove preko nisana ....koji žele otet naš prekrasan Kvarner....e bogami reko necete brka omastit....cemo vas potprasit

kako san tada vec bil va ZNG reko si mislin odakle ce ti ljudi koji nama žele zlo doć? pa si mislin siguro ce doc od planine pa pucat po nami jer odozgora svaku kucu imas na dlanu....i ode ja gori po staroj cesti od Križišća da markiran polozaje za borbu. Dakle onaj prvi veli bunker na samoj cesti kad krenes od križišća pa onaj lakat zavoj pa nastavak po cesti i negdi va vertikalnoj ravnini donjeg bunkera bunkera je i gornji.....razrusen je sa gornje strane ceste a kanal vodi ispod ceste i napola je zatrpan ne more se proc a izlaz vodi na skarpu sa donje strane ceste kadi su dvi puskarnice. jako ga je tesko uocit....ali se triba koncentrirat na donju stranu ceste....jer je gornja obrasla...

i tako 1991 ja do njega jer san sve te bunkere obisal glede tadasnje situacije...a ono nutra jedno 100 litaR VODE va kantami od 20 litar.....ko da me sunce obasjalo - NISAM SAM.....DOBRO JE ...neki misli kao i ja.....cemo skupa...ali na svu sricu .....

Nedavno san ga pokazal mome prijatelju crikvenicanu specijalistu za Vinodol, bil je odusevljen.....onaj drugi bunker na naftovodu je rupnik a ako se ide dalje od naftovoda va onome drugom lakat zavoju ispod brda ima jos jedan rupnik na brdu....koji se nastavljaju prema Hreljinu....i dalje priko Sviba...SVAKA cesta na Križišću ima svoj mali bunker...nisan mogal sebi doc koliko ima tih bunkera.....
napravili su ih Talijani i tu  je bila granica jer nisu sli nikada dalje, dakle vinodol je ostal za NOB i partizani slobodan....zbog toga na Bribirskome groblju ima 128 grobova, Smrička spomen pljoca ima jedno 50 ljudi , hreljana na tuhobicu  isto pun K....zbog toga su ti ljudi i dan danas za SDP....na žalost, ali necemo politiku u svoju butigu....
Kada su talijani kapitulirali onda su se partizani puni veselja spustili sa planina no Švabe da su potiho se spustile preko Jelenja.....i pobili tu nejač a dio da ih je preplival na krk....sve barke iz Dumboke da su poslije pronasli po krku....no ni Svabe nisu sle dalje nego su ostali va bunkeri....va tih 5. Nasal san jednu intersantnu pricu o bitki koja se odigrala kod Šmrike..a..onda se nastavila na Katarini....
jako puno njemci ima pokopanih po Šmriki i po Križišču...nedavno san jednoj bogomoljki pokazal jedno od njemackih groblja....a drugo je va jednome va dvorišću, trecemu je svabo pokopan va dvorisću....jedan da je ranjen skocil i hitil bombu i da je partizanki otkinulo dio vilice - partizani da su ga odma zaklali....tu bitku o šmriki mi je dosti ljudi opisalo....

inace kod Grmani ima jedna kapelica ratni zavjet 1942.....njemac da ga nije otel ubit a da ga je mogal....bil je to vlasnik Vrtlica bracere....
partizani su se navecer spustali sa planine i vrbovali nove snage....ima dosti tih ploca po griškoj sumi na Stojaču, te kod Sumarske kuce na lukovu....zatim na palisinu .....
Cesto lutam po sumi pa me i noc zna ulovit.....tako se ja vracem sa Lukova (Croatia relly) prema Palisinu si Bribirci mi govore cu te zet doli  ma reko gren ja pjeske da osjetin kako su nasi stari hodili....ali vraga ulovil mene prvi mrek, pa jaci mrak pa se vec na Palisinu spustila i noc..kriva procjena ..sada gren ja po cesti kad nesto zasuskalo vjerojatno zec ili kuna no odu meni misli dalje i sada si ja mislin ti boga da sada prema meni dode kolona vojniki odozdola, ali va uniformami samo kosturi.....kamo pobic prema gori ili proc uz njih ko fol ne vidin vas.....kada ono  100 metri nize spomen ploca u cast ubijenih partizana....i moj auto malo nize.....ni bas ugodno lunjat uokolo ali me vavik privlaci noc....zanimljiva je...svasta san dozivel....nauciš se na njih ....puno puta iman dojam da im smetam...daju ti do znanja da im ne smetaš...

donji bunker zove se stražnica na moru ima pjescaru valje iza... no druga je kod Grmani, triba poc po vodovodu od Grmani prema Jadranovu pa ce se naic na pjescaru i odatle su vagoni hodili na donji bunker..ima jos i danas šina po dvorišći od tog bunkera.....ima jedan put tamo koji ide na more i prolazi uz GROFIJU....ima bunar nutra i rusevina....jedan od njih je i Marijan ca dela va Crikvenici na tehnickome....ona draga se zove Judićeva draga....
Slijedeci je na vrhu i va njemu da su svabu pogodili ali samo kao nakupina kamenja.....nasli smo rep od minobacaca morda je i od njega poginul vrag ce ga znat, onaj donji se zove POD STRAN , onaj na cesti POD ROV a ona dva na gornjoj cesti nemaju imena...zna se nac bodljikave zice, ja iman njemacku kacigu probusenu od šrapnela...minobacači...


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #39 u: 08.10.2014., 19:20:08 »
Samo da malo prokomentiram:
Ovi veli betonski bunkeri - 4 njih, peti bih molio da staviš poziciju na karti, koje sam obišao sve osim onog na moru, su definitivno talijanski.
Talijani su prešli i u Vinodol. Ima podosta spomenika po Grižanama i Bribiru i okolnim krajima p njihovim zločinima. Tek kad su vidjeli da ne mogu držati sve što bi htjeli povukli su se iza linije koju čine ova 4 bunkera.
U samom Križišću obišao sam dva kružna, baš danas mi je Lappino objasnio di je treći, za četvrti sam čuo da je bio na rubu sadašnjeg igrališta osnovne škole, i dalje ne znam nijedan. Ti bunkeri su ili talijanski ili Ndh što je po Lappinu vjerojatnije.
I konačno, onaj bunker ispod ceste s dvije puškarnice našao sam i obišao, i s Lappinom. Njega i sve ostale gore po brdu sagradila je stara Jugoslavija, u sklopu Rupnikove linije. A ne Italija kao što je gore navedeno. Ima negdje na forumu i pokoja slika toga valjda, ako ne razvit ćemo ih preko reda.
Volio bih da jedan dan sjednemo u auto i sve o čemu pričaš natenane obiđemo. Spominješ hrpu stvari i podataka za koje ne znam, i to me zanima.
Toliko za sada.  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #40 u: 08.10.2014., 20:43:57 »
Na križišću sam baš toga na rubu kod skole tražio ove zime jedno 2 sata i nikako ga pronaci....prvi je na staroj cesti kod kalvarije prema smriki, drugi iznad samog mjesta kod kuglane u brdu, treči ispod kuglane na cesti za Kraljevicu, cetvrti ispod frizerskog salona na rimskoj cesti, te peti  onaj kod skole...
znao sam de ces me ispravit zato sam i namjerno naveo ove bunkere gore na brdu no ako se ide po vidikovcima oci vinodola ima jedan na cesti kod franovica sa njega je vidikovac na griže , zatim jedan prema bribiru u stijeni koga nikako da posjetim, te jedan na onoj gornjoj cesti koja ide prema pališinu, no saznao sam da ima jedan u novljanskom polju na brdu gdje se ide za ledenice....Idi na tube pa upiši Grižane starom napoleonskom cestom pa ces vidjeti ova dva prije opisana..lipo sam ih poslikao ...ima tamo film kako se ide od Franovica pa sve do ceste za Kalac koji si opisao....to je Grižanska suma...

Šmrika je trebala biti spaljena od talijana (popur lipe,Vele ucke i Podhuma) jer su mladež Skoja stvarali nepodobštine no stvar je spasio pokojni pop Matij Burić Duda čiji se grob nalazi u centru šmričkog groblja ispod betonskog križa....tako vele stari šmričani.....inace ima spomenik u šmriki pokojnom Kružiću koga su talijani izubijali kundacima na smrt kada je isao u sumu partizanima....kod skole ima na spomeniku poduži popis mrtvih smričana....ja tada obično vidim koja su starosjedilacka prezimena...

Ima dosti tih bunkera cemo se dogovoriti kada budem doma....posebno je interesantan dio oko hreljina

volio bih ako možete napisati sto o toj borbi u šmriki jer sam citao negje na nekom forumu ali zaboravih skinuti za arhivu a odlicno je bilo opisano..

.smričko groblje ima uza sebe i njemacko groblje a na križišću ćeš primjetiti križ i rožice kraj groblja tamo su isto njemci pokopani...
posjeti bribrsko groblje tamo je onih 128 partizana ako sam tocno nabrojao no intersantni su odbaceni  stari kameni nadgrobni spomenici odmah na ulazu...njihova crkva ima 9 oltara i stara je preko 500 godina....ne znam da li su jos stara crkvena zvona sa konjcima vani...

Ako te put nanese u Starigrad pokraj senja pa idi cestom za Modriće no produži za velike brisnice no prije brisnica ima jedan kamen na kome pise groblje.....e tamo su moje oci vidjele originalno groblje staro tko zna koliko godina....drveni križevi su tamo od obicnoga drveta,,,,nevjerojatno.....zao mi je sto ne mogu postati slike....NJegovani su odatle....

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #41 u: 08.10.2014., 22:00:10 »
Kod groblja Krizisce su u travnju 1945. partizani strijeljali oko sto Nijemaca. Fotke ima negdje na forumu, kao i partizanskog groblja u Bribiru.
Sto se tice groblja u Brisnicama, bio proljetos, i dalje od njega do rusevine skole, jer je bujica zimus izderala put do njega i sad ni terenac tamo ne moze, pa bi put trebao popravljati iduce leto.
Groblje u Smriki nisam jos posjetio, ali bit ce vrlo uskoro i to obavljeno.
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #42 u: 08.10.2014., 22:22:24 »
E baš taj peti bunker je prava mala tajna oku nevidljiva.

Gdje je na kraju?  :help2  :popcorn

donji bunker zove se stražnica na moru ima pjescaru valje iza... no druga je kod Grmani, triba poc po vodovodu od Grmani prema Jadranovu pa ce se naic na pjescaru i odatle su vagoni hodili na donji bunker..ima jos i danas šina po dvorišći od tog bunkera...

Je li ovo opisuješ onog do mora? Ako da, s koje strane bi trebale biti te šine ili ostaci istih?  :pojmanemam

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #43 u: 11.10.2014., 14:00:49 »
Etpo, Lappino je iskopao fotku tog zatrpanog bunkera s dvije puškarnice ispod stare ceste koja se od Križišća penje iznad Hreljina ... ovo je moj uspon nazad na cestu ... prilično škakljivo bješe, sjećam se ko danas   :help2 :bravo5

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Odg: Bakarac-Križišće: staro napušteno groblje
« Odgovori #44 u: 11.10.2014., 19:12:20 »
Vidim legla ti je ta slika kao kec na desetku...

Da zaključimo: talijanskih bunkera je 4 (slovima: četiri). Onaj peti ispod ceste je od Kraljevine, iz doba utvrđivanja granica potonje u sklopu gradnje Rupnikove linije. Tipski objekt ojačane poljske fortifikacije tipa "MG/7", samo sa vrlo zanimljivom prilagodbom uvjetima na terenu.