Autor Tema: Lovački dom i lokva Kalac, između Bribira i Liča  (Posjeta: 3931 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Lovački dom i lokva Kalac, između Bribira i Liča
« Odgovori #15 u: 05.11.2014., 00:11:32 »
Ovaj put koji sam postavio sam dosta dugo tražio jer pred 5 godina nije bio u bajnom stanju kao sad da se može obicnim autom gore do vidikovca. Cak je i ona vikendica tj kuca za odmor bila ruševina na ulazu kod Franovića a danas su njoj postavili i bazen....Dok smo ga tražili obišli smo stari grižanski grad Belgrad a usput našli smo jednu planinarsku stazu koja ide iz samoga centra Grižana (kod doma) gdje kod crikve počinju planinarski znakovi koji vode na vrh stijene kod vidikovaca. Ima gore i jedna nepoznata cesta koju nikako ne mogu uklopiti u postojeću shemu pa cu morati opet do gore da posložim i te detalje kao i ona 4 bunkera jer mislim da je to mulatijera ali nisam skužio kamo vodi........ baš me zanima što će reći #Bunkeraši # kojoj klasi pripadaju. Sada po zimi kada ima snijega se spustam na niže nadmorske visine...Premda originalni stari put ne ide u Franovice nego dalje prema smijeru Bribira ali ide u jedan uski prolaz medju kuce pa na cestu a ja mislio da se tu završava i nije mi se dalo naguravat auto,  pa mi je i to ostalo za kompletirati.

Glede tih filmova ja ih obicno dam frendovima kao orjentir jer kada razgovaramo sve je to nekako u oblacima i na kraju ti nitko ne zna objasnit ili ako ti objasni onda zaboraviš a ono sto i zapamtiš se na licu mjesta se sve izgubi tako da se dosta puta i izgubis. Tako je i na blogovima jer svi nesto opisuju no kako do tamo i kojim putem to nitko ne opise pa si onda u problemima jer uglavnom svi imaju prijatelje vodiče, stoga je to sve detaljno opisem tako da nema frke ni za početnika ....jer mi nema gorega kada nekamo idem a ne nadem, pa se moram vratit doma neobavljena posla. Možda su filmici podugi no ja ti lipo nakon posla legnen pa si pustin jedan filmic i uzivan va virtualnoj voznji....i muziki po gustu...u recmo pogledu sa Obruča, Snježnika, Risnjaka, Guslice....

Razmisljam da otvorim jedan post koji ce se ticati samo vinodola jer unutra ima mali milon interesantnih stvari. Vinodol je mala Slavonija smjestena odmah iza mora, bogata plodna zemlja puna vode koja je oduvijek hranila i zadržavala veliki broj ljudi. Nekako mi od Novog Vinodolskog pa sve preko Sv kuzma*Drage do Ričine djeluje isto , velika plodna dolina bogata hranom i kulturom još od Liburnskih/Japodskih  vremena pa sve do danas, a na žalost sada je postala leglo travurine i diraka, drača...

Išao sam navecer provozit se na staro leto oko osme ure kroz vinodol, sam, onako za svoj gust da vidin kako su okicene kuce...i usput obnovin svoju mladost jer svaki zavoj na onoj cesti priča svoju pricu...vratil san se va proslost....ovdi su Moki i lidija motorm odleteli priko gromače na smokvu .ovdi su Žaba i Čedić skoro skinuli staru babu sa Tomos cross juniorom jer su skakali sa glavne ceste na sporednu...ovdi šordan sje stojadina....ovdi su žule i ada finili fićom  na boku a kuzma i toma uz njih na petnajstici prošli pivajuć Ti si žena mog života a da ih nisu ni videli jer su pili rakiju va Mirnoj dolini na casu od dva deca....i na kraju zakljucak ....koje li zalosti svaka treca kuca ima svitlo a sve drugo napusteno i zatvoreno....propada.....

Inace moj frend je upoznao covjeka koji za ovu cestu na filmu tvrdi da je narod zove Napoleonska i da zna gdje ima uklesana godina kada je napravljena u kamenu....problem je sto je on u Rijeci ima oko 80 godina, no morda ga navucemo da nam to pokaže....cesta ako si primjetila je nova jer ima i stara trasa i vidljiva je na par mjesta gdje se križaju tako da je vjerojatno zbog vojske napoleon dao popraviti tj smanjiti nagib staroga puta kao sto je i završio Lujzijanu koja je dobila ime po Lujzi....a tko je bila lujza triba proćitat va Stroharovoj knjizi Uz Lujzinsku cestu.....ima u gradskoj...

Za pocetak mores poc po prvoj horizontali od Male Plase kadi je putokaz....vidikovci ---premda ga imaš i na Križišću točno va centru kod one kuce sa zakrivljenom facadom i on te vodi starom neasfaltiranom cestom na karolinsku cestu hreljin - Mala plasa...(naslovna strana knjige Starim cestama do mora je baš zavoj nakon cerkula na toj cesti) ..na maloj plasi tj kod prve kuce na deesno nakon mosta preko pruge skreces na asfaltirani sumski put...
Obrati paznju na drugoj strani ceste prikoputa te kuce  u smijeru rijeke je ležište rampe od kamika jer je tu bila mitnica, placala se cestarina..Sobol su se prezivali..a malo dalje ispod ceste ces nac stari bunar (benzinsku stanicu za konje)....dakle va sumu i ..samo pici po toj cesti i otkrivat ce ti svoje tajne vinodolski vidikovci jedan po jedan.....ko knjiga ....

a onda ces ako bude lipi dan srest i paraglajdere a vidit ces i jedan prekrasan najvisi vrh Medviđak se zove..jako se lako dignut na na jega...ima asfaltirani odvojak za na njega......uz njega mores cestom asfaltiranom doc va lič ali prije liča svakako skreni na željeznicku stanicu Drivenik.....sidi i uzivaj i cekaj vlak.....ne znan odvavik su me ti vlakovi privlacili..tesko mi je opisaz tu stanicu ....ko na filmu.....samo pazi jer zna bit cesta poledena od mraza, gorski kotar je to.....no ti samo prati horizontalnu cestu i znakovlje za vidikovce pa ceš doc i na razomir odatle se mores spustit prekrasnom cestom asfaltiranom va kamenjak podno grižan.....pa onda na tribalj pa doma....ako produziš ravno tj pratis znakove dalje ides makadamom i onda sices ovu napoleonovi cestu sa filma.........makadam nije los.....i onda izlazis na palisin na cestu Bribir Lukovo.....

Ca je ovdi ne znan ali morda ti posluzi jer kada na internetu upises oci vinodola nema nista, no vavik se nadje budala koja nesto postavi....