Autor Tema: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)  (Posjeta: 7667 vremena)

0 Članova i 8 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« u: 21.07.2014., 22:11:31 »
Jedna reportaža, života Jugoslavena, do trenutka njezina raspada, otvorena sredinom prošle godine u centru Beograda

ŽIVIO ŽIVOT

Jugoslavija, zemlja toplog imena i uzavrelih strasti, poznata kao druga Jugoslavija, koja je najduže postojala pod zvaničnim imenom Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije - SFRJ, ostala je nepovratno u drugoj polovici XX st., a s njom i jedna posebna vrsta čovjeka, tzv. "prosječan Jugoslaven". U periodu rastegnutom od 1950.-1990., u zemlji koja se protezala od Vardara pa do Triglava i graničila s B-R-I-G-A-M-A, pod trobojkom i grbom sa petokrakom sa šest buktinja, ustajući na himnu „Hej, Sloveni!" prosječan Jugoslaven je Živio život.

On, prosječan Jugoslaven, ponekad je bio građanin pokorni, a ponekad samoupravljač, ali se osjećao kao građanin svijeta. Imao je sliku rudara na novčanici i pasoš sa kojim je mogao svuda, mada je najčešće išao u Trst po traperice.

Prosječan Jugoslaven imao je bračnu drugaricu. Djeca su mu prvo bila pioniri, a poslije su pratila talijansku modu, vozila vespe i prigrlila rokenrol.
Ozbiljan prosječan Jugoslaven čitao je novine svakog jutra, a uvečer gledao Dnevnik u dnevnoj sobi, u stanu koji je dobio od poduzeća ili je čekao da ga dobije. Na poslu je imao radničku menzu, ili bonove za topli obrok. Prve kredite je podizao za Fiću a kasnije i za bijelu tehniku. Na more je išao preko sindikata. Prosječan Jugoslaven pratio je sport a u kinu gledao partizanske spektakle i svjetske hitove a imao je i Pulu i Fest.
Prosječan Jugoslaven je živio život s uvjerenjem da svakoga dana u svakom pogledu sve više napreduje.

Slike svakome govore više od riječi  :greensmile

U dućanu:

 





Nekome je potrebno dvije litre votke da uđe u depresiju, a nekome su dovoljne dvije Cockte pa da uđe u nostalgiju  :greensmile











Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #1 u: 21.07.2014., 22:20:40 »
Nastavak artikala dućana ...





















Nastavak slijedi ...
moda i kus stomatologije :djavo  ...
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #2 u: 21.07.2014., 22:41:51 »
Ajme koliko neke od ovih artikala nisam vidio  :popcorn
Sad bi se onaj moj Zdenka topljeni sir tj. prazna mu kutija iz 1962 ili tu negdje lijepo ukopčao ovdje   :bravo5
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #3 u: 21.07.2014., 23:39:33 »
more tu skenovi novinskeh reklam z 60eh let? leut magnetik, rade končar, tvornica obuće  itd?

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #4 u: 21.07.2014., 23:48:26 »
Ne tu, to stavi u povijes u novinske clanke  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #5 u: 22.07.2014., 06:31:09 »
Aha, to su original eksponati.
Već sam se htio svađati da nije tako dućan izgledao, mislim na prazne police.
Od šezdesetih, od kada pamtim dućane tj. prvi non-stop kako smo zvali markete, ponuda je bila bogata. (Znam da bi fusher sad rekal zato ste i tekli va Trst, ali tuđe-slađe).
Zokxy, pošalji im kutiju zdenke pa neka imaju, kad su si dali toliko truda.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #6 u: 22.07.2014., 09:53:10 »
Jedna reportaža, života Jugoslavena, do trenutka njezina raspada, otvorena sredinom prošle godine u centru Beograda

Slike svakome govore više od riječi  :greensmile

U dućanu:


Mislio sam da ću više toga prepoznati, odnosno prisjetiti se .. ali rekao bi samo cca 5-10% artikala sam "prepoznao" u sjećanju.  :help2
« Zadnja izmjena: 22.07.2014., 11:19:14 od elvis »

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #7 u: 22.07.2014., 09:58:15 »
jer je većina artikala ipak iz Srbije..... jes da je to bila jedna država, ali mlijeka i piva, te  npr. još neki artikli  ipak su bili većinom regionalni....
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #8 u: 22.07.2014., 11:26:03 »
I ja sam se ponadao da ću više proizvoda prepoznati i da će me to asocirati na neki lijepi doživljaj. Ali evo, od svega, najviše me kosnula cockta. A znam tko ima bočicu iz sedamdesetih, je li.
Netko, njega, zove svaštaskupac, a ja ga zovem znalac :djavo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #9 u: 22.07.2014., 11:52:46 »
Vjerujem da se ovoga svi sjećate  :djavo

Borovo Startas!

Nikako ih ne miješati s kineskim šangajkama, Startasice su bile jugoslavenski odgovor na popularne "Starke"  :301















Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #10 u: 22.07.2014., 23:06:39 »
Ordinacija Jugodent

Kao da nije dovoljna pomisao na zubara, već i sam pogled na ovakvu ordinaciju boli  :facepalm







(U nastavku: dnevni boravak)
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #11 u: 23.07.2014., 11:56:38 »
Riječanka
ovakvu ordinaciju još imaš kod onog lika u Škalnici
mislim da se još koji put i koristi :facepalm
bolje biti vjetar nego list

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #12 u: 23.07.2014., 13:20:16 »
U ovakvoj ordinaciji sam ja bila još nedavno  :greensmile

Startasice i Borosane imas i danas kupiti u robnoj kući Korzo na prizemlju samo što su uveli i one u bojama (mi smo u moje vrijeme bijele Startasice bojali flomasterom ili bojama za tkaninu da budu zanimljivije)

a ovi neki proizvodi s početka su čak i meni nepoznati...neke sam mozda viđala u nekim starim časopisima ili samo nalijetala na prazne kutije za gumbe i sl.
aboriđinka

Offline Damir

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 904
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #13 u: 23.07.2014., 15:26:59 »
Jako zanimljivo Riječanka!  :bravo3

I ja se sjećam bar 90% artikala ovoga muzeja,a među 10 % neznanih spada i ova zubarska stolica. :skartoc

 :wavey

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Živio život - Jugoslavija (1950-1990)
« Odgovori #14 u: 23.07.2014., 20:19:21 »
Točno, ovakva ordinacija još egzistira u Škalnici.. ja sjedila u njoj  :help2

Nego, ajmo mi vedrije teme  :coolwink



Standardna dnevna soba sastojala se od dva kauča, dvije fotelje, stolića, vitrine i stolića za televizor. Uz to, još tepih i zavjese, pa je dnevna soba novog stana zadovoljne jugoslovenske obitelji mogla počet živjeti. Jugoslaven bi se ispružio na kauč da poslije ručka odmori leđa i pročita novine. Po potrebi, kad dođu gosti iz zavičaja, kauč bi se preko kliznog-mehanizma spustio u pristojan krevet. Fotelje su imale drvene rukohvate od istog materijala od koga je napravljen ormarski dio kompleta. Najviše se cijenila mahagonij boja drveta, a naročito ako je lakirana. Nedjeljom, prije podne, lakirana politura glancala se vunenom krpom, tako da je mogla služiti kao ogledalo. Isto tako, nedeljom, ali prije podne, podizao se tepih da se očisti parket, pa da se premaže tekučinom i onda izglanca (po sjećanju 4 asa) . Glancanje parketa naročito su voljele djevojčice, jer se sa krpama na nogama moglo vježbati umjetničko klizanje na ledu, koje su porodice navečer pratile na crno-bijelim televizorima, dok im je Milka Babović opisivala boje haljinica na klizačicama.

Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)