Autor Tema: Grobničke vode, jezera i vetrenice  (Posjeta: 25796 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #60 u: 09.11.2014., 13:06:59 »
I za kraj jučerašnjih fotki iz Zale, most koji se vidi na prvoj mojoj fotki, sada izbliza ... Starost mu je neupitna  :palacgore
Ova oznaka pješačke staze direkt kroz korito vrijedi 364 dana u godinu, jučer jok!  :greensmile






Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #61 u: 09.11.2014., 13:18:16 »
E sad slijedi jedan pritok Sušice (ili jedan od izvora Sušice, kako se uzme), Sandro će možda reć i ime kako ga lokalni stanovnici zovu. Prekrasni prizori snage i ljepote vode ...











Mi idemo prema izvorima da se napijemo izvorske vode!
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #62 u: 09.11.2014., 13:21:02 »
super, bravo i hvala svima na fotkama  :palacgore

info je da postoji još jedan veći slap uzvodno od ovog, ali da je dosta daleko

Evo i naših exif-a sa 2 slapa. Pošto smo mi putem brali šparuge, mislim da nije duže od 45 min. Ja tu udaljenost pamtim kao vrlo kratku (a šparuga je bilo puno  :greensmile)


Zox, nikako da skužim kuda ste se kretali. Jeste vi to išli ful uz korito cijelim putem i onda kod slapa gore planinarskim putićem i izašli kod hranilišta?

Ovaj slap je jako atraktivan, ali vjerujem da je numero due spektakularan. Jedino što, kad se prođe prvi slap, skroz do drugog slapa nismo našli načina da se opet spustimo u kanjon. Tako da, ne znam kako bi se dvojka uspjela snimiti en face.

Uglavnom, do slapa broj dva vode ove škalice. Mene je oduševio taj detalj.


špilja koju je voda izdubila, slikano sa škalica


pogled iz špilje prema dole, visina nekih 10-12m


nije baš za vrtoglave


a u špilji je jezerce, to sam već negdje stavila tu sliku

Nadam se da će mi se jednom potrefit da ima vode kad sam u Ri.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #63 u: 09.11.2014., 13:25:41 »
U principu, izvori Sušice i njenih pritoka vodom se hrane od oborina u zaleđu, u Gorskom kotaru, gdje oborinske vode propadaju u podzemlje i podzemnim se kanalima probijaju nizvodno. No očito put vode nije samo nizvodan, kad se pred njom ispriječe vodonepropusni slojevi onda voda pod pritiskom (zakon spojenih posuda) izbija u mlazovima (najsličnije tome je gejzir, ali ovdje dotok dolazi stalno i jača povećanjem nivoa vode iza prepreke, a smanjuje se njenim snižavanjem kad oborine stanu, a voda ode nizvodno i padne ispod razine izvora). To imamo i ovdje, u jednom takvom mlazu sam popio pravu izvorsku vodu ... druga je bila u Borovičkom potoku koji ipak teče, kako ćemo kasnije vidjeti na slikama  :pusiti


Izvorna zona:






Moje pojilište:





Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #64 u: 09.11.2014., 13:32:31 »
"Zox, nikako da skužim kuda ste se kretali. Jeste vi to išli ful uz korito cijelim putem i onda kod slapa gore planinarskim putićem i izašli kod hranilišta?"

Aster, išli smo od negdje stotinjak metara uzvodno od mosta pa uz korito dokle se dalo (negdje pedesetak metara nizvodno od slapa br. 1), pa se onda digli upravo kako si rekla. Pa se od tamo spuštali ispod i iznad slapa. Kasnije još sišli do mostića.

Pa onda obilazak pritoka Sušice, Sušice malo ispod izvora u boriku, bunkera oko piste Grobnik, pa Borovički jarak, pa uzbrdo ispod Obruča malo ubrati imelu, pa još uzbrdo do Vojsko (?), pa preko vikendice oca predsjedničke kandidatkinje (usput poslikao 4 granična kamena, i to će biti uskoro na forumu), pa nazad u Podkilavac ... za finale kupih malo grobničkog sira tamo gdje i vi onaj dan kad sam vas vodio  :bravo5
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #65 u: 09.11.2014., 13:43:17 »
ok, sad kužim, super đir
Onaj sir redovito kupujemo kad smo u tim krajevima  :thankyou

Dakle, nije mi vrag dao mira, jer sam sigurna da je između dva slapa stvarno jako malo. I stvarno je tako. Gledala sam exife 2 različita fotića, gdje je na jednom podešeno ljetno vrijeme a na drugom nije  :skartoc
Tako da, između dva slapa ima max 5-10 minuta hoda, možda i manje (ne zaboravimo da je bilo puno šparuga putem pa nam je trebalo 12 min  :pusiti)

A za doći tamo, samo pratiti putić koji ide od hranilišta dalje.


Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #66 u: 09.11.2014., 17:06:49 »

Pa onda obilazak pritoka Sušice, Sušice malo ispod izvora u boriku, bunkera oko piste Grobnik, pa Borovički jarak, pa uzbrdo ispod Obruča malo ubrati imelu, pa još uzbrdo do Vojsko (?), pa preko vikendice oca predsjedničke kandidatkinje (usput poslikao 4 granična kamena, i to će biti uskoro na forumu), pa nazad u Podkilavac ... za finale kupih malo grobničkog sira tamo gdje i vi onaj dan kad sam vas vodio  :bravo5
Vojaka

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #67 u: 09.11.2014., 17:49:59 »
Od Sušice jučer samo dvije fotke, i to neposredno kod njenog prijelaza preko trase plinovoda, a parsto metara od njena izvora u ovom boriku na prvoj fotki





Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #68 u: 09.11.2014., 17:52:24 »
A sad malo bujica Borovički jarak koja po Lleonu jučer nije tekla (ima pravo za donji tok, ali Sandro i ja smo išli puno više gore)   :djavo











Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #69 u: 09.11.2014., 18:01:27 »
Uz korito ima i uređenih izvorišta, nažalost na krivoj smo strani bili, a prijelaz bez gumenih čizama nemoguć za šećeriće   :greensmile




Još jedan slap na bujici pored onog dvije slike prije




Sa samom okretištu, spajaju se dva kraka bujice u jedan, oba jedva teku i gube se nizvodno, pedesetak metara od ovog mjesta nizvodno korito je suho - iz ovoga desnog kraka na slici dolje sam se opet napio odlične vode, a i iz lijevog sam je probao  :bravo5




A pedesetak metara nizvodno s lijeve strane huči pravi izvor, od tuda na dolje stotinama metara bujica Borovički jarak je melem za oči, a i za žedne usne  :palacgore :wavey

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #70 u: 09.11.2014., 18:05:26 »
Još jedna grobnička bujica u nastajanju - u daljini vidite kako teče bujica kroz kanjon i dolazi u ovu udolinu, koja je očito obložena glinovitim vodonepropusnim materijalom, formira se jezero, te kada dotok uspije napuniti jezero kreće bujica dalje nizvodno ... Zove se Mišačka. Ide dalje direktno posred vojnog terena u Zahumu, i kad teče bez terenca nema prolaza. Zna teći toliko jako da izdere rupe u jerini par metara duboke ...



Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #71 u: 09.11.2014., 18:08:52 »
I za kraj jučerašneg obilaska grobničkih tekućica i stajaćica - jedan stari bunar (cijev zabijena duboko u zemlju) u kojem se prije svakodnevno mjerila i pratila razina podzemne vode, nalazi se parsto metara od poznatog mosta na kraju Potkilavca






Bilježim se sa štovanjem za idući put! Grobnik ima još puno puno voda za obići!
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #72 u: 09.11.2014., 20:31:31 »
A sad malo bujica Borovički jarak koja po Lleonu jučer nije tekla (ima pravo za donji tok, ali Sandro i ja smo išli puno više gore)   :djavo

Dobro, dobro, bez pretjerivanja, nije baš toliko puno više gore. Od mjesta gdje sam ja prešao Borovicu do mjesta gdje si ti slikao vodu u koritu nema niti cijeli kilometar. Gore ima vode, a dolje nizvodno nema.. ne kužim.. :297


Btw, mislim da smo se zamalo mimoišli. Uspoređujem EXIF-e; ja sam bio u koritu Borovice u 15:06, a vi ste bili uzvodno u 14:50. Krenuo sam uzbrdo prema Hahliću preko čeke, ma nisam prošao niti 100 metara od ceste kad je nešto bijelo prošlo nizbrdo po cesti. Ako se ne varam vidio sam krov Defendera.
:pusiti

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #73 u: 13.11.2014., 16:54:52 »

Zala - korito na raznim točkama ... prelijepo je kad korito nije suho, a ova voda ne teče baš često, tako da obilazak treba tempirati kad je puno kiše čim prije, čim više vode to je ljepši pogled, žubor, osjećaj prirode ...  ah  :wavey

Bijah danas, voda "izvire" par desetaka metara uzvodno od mosta kod Podkilavca a dalje je korito pretežno suho, ima još "džepova" vode ali nema više toka.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke vode, jezera i vetrenice
« Odgovori #74 u: 13.11.2014., 17:09:21 »
elvis, s obzirom na prognozu, sljedeći vikend ćemo prije ići u ophodnju slapova Zale nego na zapadni greben  :facepalm