Autor Tema: 3. maj  (Posjeta: 88097 vremena)

0 Članova i 9 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: 3. maj
« Odgovori #360 u: 22.12.2017., 10:16:26 »
Znači to bi bio put!?  :greensmile
U DAR-u mi sugerirano da probam preko Trgovačkog suda. A valjda će nekako isplivati i taj dokument. Kad je već isplivao onaj iz 46. čini mi se, onda će valjda i ovaj.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: 3. maj
« Odgovori #361 u: 22.12.2017., 10:45:19 »
Ili narodne novine, to bi moralo biti objavljeno.
Promjena imena ni mala stvar, zatvara se jedno poglavlje i otvara novo, to je sigurno u novinama negdje zabilježeno.
A da ni isti slučaj kao i sa Viktor Lencem, svi sve znaju, a konkretnog zapisa nigdje.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: 3. maj
« Odgovori #362 u: 22.12.2017., 16:28:43 »
Dakle, da prostrem karte na stol. Iskreno, usputno mi je naišlo ova spoznaja o mogućnosti dosadašnje krive interpretacije vremena imenovanja Cantieri... u 3. MAJ. Nije mi to baš od velike važnosti tako da i ne čeprkam previše po tome.
Oba ova prijedloga, Koblerov za kontakt sa službenikom za informiranje i Dalukin za NN, su više nego konstruktivni i dobrodošla. Ma u 3. maju je - kako je. Oni su mi, kad sam tražio Informacije rekli jednostavno - nemamo mi više toga. Tako da mi je zbog toga nezamislivo nekoga moliti da mi potraži neki dokument.
Ovaj Dalukin prijedlog mi se čini praktičniji. Samo ne znam gdje ima NN iz tog doba. Možda Sveučilišna knjižnica?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Odg: 3. maj
« Odgovori #363 u: 23.12.2017., 01:01:02 »
Imaš i u riječkoj Sveučilišnoj. Od 1945. pa dalje ... Ustvari, ima od 1861., ako trebaš zalet ...

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: 3. maj
« Odgovori #364 u: 23.12.2017., 07:37:26 »
Imaš i u riječkoj Sveučilišnoj. Od 1945. pa dalje ... Ustvari, ima od 1861., ako trebaš zalet ...

Na tu Sveučilišnu sam i mislio. Nebih u Zagreb ni da me Šuvar tamo čeka. :301
A zalet mi je dovoljan od početka kolovoza 47. Barem mislim tako, ali će da vidimo.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: 3. maj
« Odgovori #365 u: 23.12.2017., 09:40:20 »

A zalet mi je dovoljan od početka kolovoza 47. Barem mislim tako, ali će da vidimo.

Mislim da bi trebao početi prije maja, svečano ustoličenje novog imena najvjerojatnije se dogodilo uoči dana oslobođenja Rijeke pošto je naziv simboličan, moje razmišljanje.
Postoji neka zakonska odredba o vremenskom čuvanju zapisnika sjednica tijela upravljanja (općenito dokumentacije), nakon toga se uništava ili predaje u arhiv. Tako da je dokumentacija iz 3. maja na Sovjaku, arhivu ili u privatnom posjedu.
Što kažu stare monografije?
 

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: 3. maj
« Odgovori #366 u: 23.12.2017., 11:34:23 »
Sve do 16. 8. 47. u Riječkom listu se brodogradilište spominje kao Cantieri... I u čestitci za 1. maj i kasnije u nekoliko članaka koje sam objavio ovdje.
Inače, u obje monografije spominje se ova fraza o imenovanju brodogradilišta 3. majem u čast oslobođenja Rijeke. Mislim da je Pero Trinajstić to prepisao u svojoj monografiji iz 1. koju je uredio, s povijesne strane, Danilo Klen.  Propusti, greške itd. događaju se i najboljima! Pa tako sam ja...  :lol1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: 3. maj
« Odgovori #367 u: 23.12.2017., 14:20:51 »
Mislim da je Pero Trinajstić to prepisao u svojoj monografiji iz 1. koju je uredio, s povijesne strane, Danilo Klen.

Trag

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: 3. maj
« Odgovori #368 u: 23.12.2017., 16:26:43 »
Kažem, odnosno pišem, još jednom.
Nije mi to toliko važno. Ali imam odgovor tj. trag na tvoje traženje u 1. monografiji: :reading
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: 3. maj
« Odgovori #369 u: 24.12.2017., 13:37:05 »
... trag ... u 1. monografiji:

U prilogu se spominje "Vojna uprava ..." , tragom toga, ovaj dokument (neznam kako je opisan u monografiji) je krivo prikazan i predstavljen, ako se bolje pogleda dokument vidi se da se radi o dvojezičnom dokumentu, Kvarnerska brodogradilišta nebi bilo ništa drugo nego prijevod Cantieri Navali del Quarnaro.
Iz dokumenta se jasno vidi da predstavlja dopis, zahtjev brodogradilišta, CANTIERI NAVALI DEL QUARNARO-FIUME - Kvarnerska Brodogradilišta D.D., Okružnom narodnom sudu - Trgovački registar za imenovanje glavnog upravitelja (dali) odnosno ovjeru njegovog potpisa, a ne zahtjev za upis novog imena brodogradilišta to se ne spominje.
Pravno gledano "novi" naziv se nije mogao službeno koristiti dok ga nije ovjerio i prihvatio Trgovački sud, a ovdje imamo dokument sa tim nazivom prije navodnog upisa?
Bilo bi zanimljivo vidjeti što sadrži naredba br. 49?

"U prilogu Vam dostavljamo u ovjerovljenom propisu naredbu br. 49 od 01. 10. o.g. Vojne Uprave J.A. i arak sa ovjerovljenim potpisom našeg glavnog upravitelja ing. Antona Jagodnika.-
Molimo da odredite upis u Trgovački registar.- S.F.-S.N."

Ovo piše na stranicama 3. maja:
"Povijest brodogradilišta nakon 2. Svjetskog rata
          Po kapitulaciji Italije (1943.), Rijeku okupira njemačka vojska. Brodogradilište pada pod vojnu upravu. Proizvodnja je gotovo zamrla, a o razvojnoj aktivnosti da ne govorimo. Stiže 1945., njemačka vojska se povlači. Neposredno pred odlazak, vojska uništava eksplozivom sve vitalne objekte, strojeve i uređaje Brodogradilišta. Nekad uzorno, napredno brodogradilište pruža tužan prizor gotovo posvemašnje opustošenosti.

   Oslobođenje je Rijeka dočekala 3. svibnja 1945. Budući da je Brodogradilište bilo temeljito razoreno, a raspoloživi materijalni izvori krajnje skromni, obnova je pretpostavljala izuzetne napore. Na obnovi se radi danonoćno i 1948. Brodogradilište je u stanju započeti gradnju manjih plovnih objekata uz nastavak obnove. U spomen na dan oslobođenja Rijeke, te godine Brodogradilište poratni naziv ˝Kvarnersko brodogradilište˝ mijenja u ˝BRODOGRADILIŠTE 3.MAJ˝. Proizvodna orijentacija okreće se gradnji trgovačkih brodova i početkom pedesetih godina izlaze prvi prekooceanski brodovi za potrebe domaćih brodarskih poduzeća. Postupnim usvajanjem novih tehnologija raste produktivnost, a kakvoća izradbe sve je bolja."
« Zadnja izmjena: 24.12.2017., 14:40:25 od Daluka »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: 3. maj
« Odgovori #370 u: 24.12.2017., 14:54:44 »
Još je jedna stvar znakovita na tom dokumentu, a to je pečat kojim ga je ovjerio ing. Jagodnik.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: 3. maj
« Odgovori #371 u: 24.12.2017., 17:54:20 »

Bilo bi zanimljivo vidjeti što sadrži naredba br. 49?

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: 3. maj
« Odgovori #372 u: 24.12.2017., 18:11:48 »

Bilo bi zanimljivo vidjeti što sadrži naredba br. 49?


... trag ... u 1. monografiji:

U prilogu se spominje "Vojna uprava ..." , tragom toga, ovaj dokument (neznam kako je opisan u monografiji) je krivo prikazan i predstavljen, ako se bolje pogleda dokument vidi se da se radi o dvojezičnom dokumentu, Kvarnerska brodogradilišta nebi bilo ništa drugo nego prijevod Cantieri Navali del Quarnaro.
Iz dokumenta se jasno vidi da predstavlja dopis, zahtjev brodogradilišta, CANTIERI NAVALI DEL QUARNARO-FIUME - Kvarnerska Brodogradilišta D.D., Okružnom narodnom sudu - Trgovački registar za imenovanje glavnog upravitelja (dali) odnosno ovjeru njegovog potpisa, a ne zahtjev za upis novog imena brodogradilišta to se ne spominje.
Pravno gledano "novi" naziv se nije mogao službeno koristiti dok ga nije ovjerio i prihvatio Trgovački sud, a ovdje imamo dokument sa tim nazivom prije navodnog upisa?


Znači moja pretpostavka o sadržaju dopisa prema Trgovačkom registru je točna.
Broj priloga u dokumentu dva:
-naredba br. 49
-ovjera potpisa glavnog upravitelja

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: 3. maj
« Odgovori #373 u: 21.01.2018., 16:57:22 »
Razni prilozi o nesreći na brodu Arctic Troll
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: 3. maj
« Odgovori #374 u: 21.01.2018., 17:19:18 »
Razni prilozi o nesreći na brodu Arctic Troll
Prošeći se z manun okolo Trsata.