Autor Tema: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj  (Posjeta: 4248 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« u: 18.05.2014., 20:39:43 »
Tmurna i kišna nedjelja nije nas spriječila u naumu obilaska objektima Odašiljača i Veza d.o.o. na vrhu Učke. Deveteročlana ekipa u kojoj sam i ja pripadala sastala se ranije u 11 h, i usprkos lošoj prognozi koja nas je pratila, na cilj smo stigli 13 h; siti i napiti s frizurama kakve nalikuju kad ne koristite bezvremenski Taft  :greensmile



"Josipa" svuda oko nas  :P



Nekako smo u isto vrijeme stigli kad i ostatak ekipe s autima, pa smo zajedno prošetali do kule na vrhu, i to što nismo mogli slikati pogled koji bi inače pucao, to nas nije spriječilo da ne poslikamo jedni druge i par zajedničkih.
Bilo je hladno, vjetrovito (a većina znojna) i jedva sam dočekala da uđemo u objekte OiV-a.





Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Re: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #1 u: 18.05.2014., 20:50:11 »
Baš sam raspoložena za postanje i tako to, ali moram kratko vanka.
Pozdrav svima uz hvala hvala za domišljatost i organizaciju ovog izleta.  :wavey

Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Re: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #2 u: 18.05.2014., 22:38:21 »
meni je isto bilo super unatoc vremenu. dokaz ja nije bitno ni gdje ni kada vec s kim.
svaki tren od 10 i pol do 16 i pol imao je svoje draži. hvala svima. postavim koju sličicu kad se domognem kompa
aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Re: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #3 u: 18.05.2014., 23:50:20 »


Je li to netko stavio "gamašne"? Zar se očekivao snijeg?  :greensmile  :lol1

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Re: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #4 u: 19.05.2014., 11:02:24 »
Je li to netko stavio "gamašne"? Zar se očekivao snijeg?  :greensmile  :lol1
Šta se smiješ...netko je zaštitio nogavice i krenuo ... a nije se uplašio malo kišice tako da je ostao kod kuće ...... kao ti  :coolwink
aboriđinka

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #5 u: 19.05.2014., 11:28:15 »
meni nije jasno zašto se elvis čudi ... gamaše se često stavljaju pri kiši i blatu
Dobre su i kad se šećete kroz  kakvu "džunglu", odnosno šikaru i postoji opasnost od zmijskog ugriza. Ako vas zmija ugrize kroz gamaše i hlače, nema šanse da dođe do kože.

Online LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Re: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #6 u: 19.05.2014., 11:48:59 »
Šta se smiješ...netko je zaštitio nogavice i krenuo ... a nije se uplašio malo kišice tako da je ostao kod kuće ...... kao ti  :coolwink
Drugim riječima, Elvis, htjela ti je reć da si cukerić.  :lol1

Po kiši i blatu se skinem u kratke hlače. Koža se lakše i brže opere i osuši nego hlače.  :greensmile
Nego, hoćemo li mi cukerići napokon vidjet tu velebnu unutrašnjost zgrade OiV? Živo me zanima što to tako zanimljivo ima unutra za vidjet.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #7 u: 19.05.2014., 12:21:33 »
meni nije jasno zašto se elvis čudi ... gamaše se često stavljaju pri kiši i blatu
Dobre su i kad se šećete kroz  kakvu "džunglu", odnosno šikaru i postoji opasnost od zmijskog ugriza. Ako vas zmija ugrize kroz gamaše i hlače, nema šanse da dođe do kože.

Slažem se 100%  :palacgore

... samo što nema  toga nema Učki na putu od Poklona do Vojaka ...  :greensmile

Osima ako se ne ide kada je malo hladnije  :greensmile







Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #8 u: 19.05.2014., 20:08:16 »
Idemo unutra.
Nakon ulaska prvi pogled bio je u njihovu kontrolnu sobu ..



Iz koje je prolaz za njihov dnevni boravak; naime, dvočlana ekipa radi po sistemu 4 dana tu pa 4 doma a ako zapadne snijeg, onda produžuju na 8 dana i sve tako dok im put nije prohodan. Sami kuhaju, na katu su im spavaonice i stvar tako štima oduvijek. U dnevnom je velika dalekovidnica i ne čudi da primaju sve programe svijeta.



Ulaskom u poveću prostoriju dalje, našli smo se oči u oči s mnogim odašiljačima. Simpatični barba nam je objasnio po kojem principu sve radi, a ovo na slici su odašiljači za sve naše radio stanice. Naravno da smo odmah škicnuli Radio Rijeku.



Tu je i HR 2




U produžetku stoje tonsko-kontrolno mjerni ormari. Ovaj je konkretno za Radio Rijeku, Pulu, Hr 1 i 2.



Sustav hlađenja riješen je kroz ove cijevi spojene na svaki odašiljač



Izvana to izgleda `vako




Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #9 u: 19.05.2014., 20:19:49 »
U sljedećoj povećoj prostoriji stoje odašiljači od televizija



Jedna od mnogobrojnih satelitskih antena; ova konkretno pripada Hrvatskom Katoličkom Radiju. ( :smile  :greensmile )



U samom dnu zgrade upoznati smo s agregatima (stari i novi) koji su tu za slučaj ne daj Bože.. O tehničkim stvarima neka se oglasi netko stručniji.





Pred sam kraj ugodno smo se podružili u njihovom dnevnom boravku, te uz ćakulu zaključili da je najpametnije rješenje da se nitko od nas ne penje na glavnu antenu zbog velike radijacije. Iako su nam SVIMA dali odriješene ruke da biramo hoćemo li ili ne krenuti u tu pustolovinu, razum je pobijedio pa smo se nas nekolicina samo na kratko poslikali ispred, iza, uz, pored, nasmijani, ozbiljni i tako.. :coolwink



Odlazak i mah mah jedni drugima..



.. i zadovoljni ali gladni i žedni krenuli, na sada već tradicionalan, pun dojmova, ručak. U slast i živjeli  :beer2



Toliko od mene, hvala na pažnji, pozdrav ekipi  :palacgore :wavey :dvoje
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #10 u: 19.05.2014., 21:59:08 »
Riječanka...odlično si opisala ove tehničke stvari. Napisala si baš sve što je i meni ostalo u glavi od tehnikalija. Iako sam i ja poslikala unutrašnjost (ali više radi kolega koje to zanima) mislim da je nepotrebno da postavljam identične slike.

Ja ću se malo osvrnuti na hodački put do vrha.
Našli smo se u Bregima na starom poznatom nam mjestu i krenuli prema Dopo lavoro. Moram priznati da se ima šta voziti do gore a vrijeme je bilo maglovito i kišno.
Ispod Dopolavoro je put kojim smo krenuli i odmah na početku nas je dočekala sličica daždevnjaka a nakon jedno 20 m i čovjek koji je postavljao drugu drvenu sličicu sa slikom leptira  :greensmile vjerojatno su skupili koju kunu od ulaznica od 01.05. do (kada ono) 03.05. pa su krenuli obnoviti staze  ;)

Put je bio polulagan...šumovit i u početku malo strmiji ali kasnije je bilo lakše ... ili smo već uhvatili ritam



Ovu sliku postavljam samo zato da šečerćići vide da je i malo dijete moglo taj dan u šumu  :greensmile (tata na leđima nosi bebu od cca godinu dana)



Nakon malog odmora uz poučne "slikovnice", sendviče i prefine muffine (hvala L.) te nakon jedno sat i pol hoda smo izišli na asfaltiran put:



I taman tada je prošla motorizirana ekipa...mislim tajming je bio savršen.

Došli smo do kule:



I nakon snimka zajedničke fotografije za sjećanje (iz suprotnog kuta)  :bravo5



Bacili smo se na pogled  :lol3





mogli smo samo zamisliti šta bismo sve vidjeli da je bio vedar dan  :greensmile ...ali koga briga. Kao da je nama teško ponoviti ovu avanturu jednog sunčanog dana (kada sazriju šumske jagodice i maline  ;) )

Bitno je da smo mi osvojili vrh Vojak i 1400 m/nm  :bravo5



Evo i jedna karta s vrha...



I nakon toga znate sve dalje o antenama :



Zaista izlet je bio prekrasan...od različitih vremenskih prilika do različitih visina, terena, objekata gledanja i aktivnosti.

Hvala svima...a pogotovo cjelokupnom podmlatku što su mi uljepšali ovaj vikend.  :)
« Zadnja izmjena: 19.05.2014., 22:01:41 od Sabina »
aboriđinka

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #11 u: 19.05.2014., 23:03:04 »


isusatikrista! :eek  a nisan vjernik
 v12! koliko konji? 1000?


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #12 u: 20.05.2014., 00:22:03 »
isusatikrista! :eek  a nisan vjernik
 v12! koliko konji? 1000?

Nemam pojma, ali pred kojih 15-tak godina podatak je bio o 10kW snage po TV programu, sada su multipleksirali više programa u jednu frekvenciju ali emitiraju na barem dvije, što ako je snaga ostala ista daje 20kW samo za TV programe plus nešto manje za radio programe, pa računaj  :greensmile

Offline mušica

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 741
Odg: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #13 u: 20.05.2014., 08:50:28 »
Mislim da je 600 dok je noviji Perkins redni šestak 700 KS.
Kaže majstor da su sa Perkinsom imali samih problema, neće da pali ispod 10 °C (ne - 10°) :facepalm
Tako da su mu morali stavit dodatno grijanje u prostoriju da mu bude teplo.

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Odg: Obilazak antena na Učki uz penjanje na toranj
« Odgovori #14 u: 20.05.2014., 18:32:12 »
Riječanka je sve fino opisala. Da se ne ponavljam evo moje reportaze:
http://igor.kramarsic.com/index.php/reportaze/401-obilazak-antena-na-ucki-18-5-2014