Autor Tema: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna  (Posjeta: 18035 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Online LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna
« Odgovori #45 u: 27.05.2014., 15:09:00 »
Kad je Asterix rekla da je otočić vrijedan posjeta, nije mi vrag dao mira, nego sam se danas zaletio do Sv. Marka. Bez kajaka, bez raznoraznih dozvola, propusnica, papirologije… Pristup otočiću je slobodan bez svega toga. Parkirao sam se uz cestu prema uvali Črišnjevo. Nisam htio autom do Sv. Marka, 35 kn je 35 kn, a nisam siguran kako bih naplatničaru objasnio da ću mu platit samo pola mostarine, jer ću prijeći samo pola mosta. :lol3 Imam i ENC, ali tu bih još teže objasnio…
Krećem ovim stepenicama


Izgradio ih je Tesar iz Slavonskog Broda


Ispod mosta


Može se proći i pored naplatnih kućica, ali kod skretanja za Črišnjevo i Uvalu Scott nekog vraga kopaju, pa nisam imao gdje parkirat, a i ovuda mi je bliže.


Osiguranje mosta


Državna cesta 102, 1. dionica, 2. kilometar


Nisam brzo vozio, majkemi. :pusiti


Približavam se otočiću. Ograničenje brzine 60 km/h, zabranjeno parkiranje i zaustavljanje (aha, znači za to ti treba dozvola) i obratite pažnju na dva stepeništa i gdje se nalazi znak zabrane. Gornje stepenište vodi prema antenama, a donje vodi na otok. 


Mislim da smo napokon riješili pitanje je li pristup na otok dozvoljen ili nije. Kakve dozvole, kakvi bakrači, zabranjen je pristup prema antenama, ali one ionako nisu predmet mog interesa.
Portun za donje stepenište je otvoren, samo treba povuć kračun, kasnije ga vratit ga nazad…


…da se odbor za doček ne razbježi po mostu. :greensmile


Online LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna
« Odgovori #46 u: 27.05.2014., 15:18:48 »
Zajedničko otvoreno lovište. Jesu li to oni koji puste vepra na otok, pa ga junačine ganjaju puškama? :facepalm :facepalm :facepalm


Ne baš svakidašnji pogled na most


Otok je prekriven oštrim kamenjem, nezgodno za hodanje, pogotovo ne bez čvrste obuće.




Jesu li ovo artefakti iz vremena gradnje mosta?






Dokaz da sam zaista koračao ovim otokom


I moj :djavo


Ostaci zidina, utvrda, crkvi i štatijaznamčega…




Online LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna
« Odgovori #47 u: 27.05.2014., 15:22:48 »
Biljni svijet otoka






Jezerce gdje blejavci piju vodu. Ima valjda cijela 3 kubika vode. :lol1


Sjeverozapadni dio otoka je puno gostoljubiviji za noge, ali sada mi oko glave zuji roj dosadnih muha. ::)


Kako se opasno naoblačilo sa strane Učke, a i iz Gorskog kotara, a i grmljavina se čuje sve bliže i bliže, krećem natrag. Nije da sam od šećera, ali… :greensmile špilju i ostatak otoka ostavljam za neki drugi put.
Najviša točka Sv. Marka- Glava 104 mnm.


Sa vrha puca pogled na oba luka mosta




Pozdravljam se sa svojim domaćinima i krećem preko mosta natrag na kopno.


Asterix je napravila panoramu prema jugoistoku, ja ću prema sjeverozapadu.


Suma sumarum, otočić Sveti Marko me i nije nešto oduševio. Tri i pol razrušena kamena zida, stado blejavaca, oštro kamenje na kojem u najboljem slučaju možeš proparat cipele, a u najgorem izvrnut nogu, past i proparat sebe. Tamo gdje nema kamenja, ima bodljikavih biljaka. Roj dosadnih muha koji mi je većinu vremena zujao oko glave. Jezerce veličine dječjeg bazena na napuhavanje bolesne fluorescentno zelene boje…

Jedino što vrijedi je pogled sa vrha otoka i tu špilju još da vidim… :popcorn :wavey

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna
« Odgovori #48 u: 27.05.2014., 15:40:50 »
super LLeone!  :palacgore

Daj mi reci, jer ja se više ne sjećam .. kad prelaziš most kao pješak nitko te ništa ne pita, jelda?

Nama je ostavio baš dobar dojam, dosta je impresivan taj pogled na most i prema dole s vrha. A i imali smo odlične uvjete za fotkanje, nakon dugo vremena. Za teren sam znala, pa smo vukli gojzerice.

Mi ne samo da smo zaboravili na špilju nego i na figuru gospe na vrhu, a još smo sjeli tamo i jeli jabuke  :facepalm :skartoc :facepalm




Mislila sam da je špilja neka mikro, a kad sam kasnije našla opis, ispada da se možda isplati posjetit je. Pošto se mi kupamo u toj zoni, vjerovatno ćemo jednom i otić u obilazak. Mali hint, imamo jedan kajak i veslo viška za posudit  :cool3

Citat:
Vrag mi nije dao mira i počeo sam se pitati gdje je ta špilja, špilja galeba Marka i njegovih nebeskih prijatelja. A bila je tamo, jako blizu, pokraj lanterne. Iz daljine sam u brdu, u kamenjaru ugledao drveće kako raste jako čudno, na neobičan način. Približio sam se i stvarno imao sam pravo, špilja galeba Marka je ovdje, preda mnom, blago je otkriveno. Špilja je imala dva ulaza koja su prekrivala dva drveta i razno grmlje (divlji šipak, kupine, šparoge, spičke...). Prvi ulaz je bio u potpunosti neprohodan, dok sam se drugim oprezno spustio. Ispod površine sam ušao dobrih 10 ili 15 metara te stao. Za ići dalje je bilo previše opasno, bio je mrkli mrak,  a za ulazak nisam imao gotovo nikakvu opremu. Uzeo sam kamen u ruke i bacio ga, no kuda je on pao i koliko duboko nisam uspio utvrditi. Vratio sam se na površinu jer je unutra bilo dosta hladno i lagano krenuo ka mostu

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna
« Odgovori #49 u: 27.05.2014., 17:11:29 »

Lijepo si nam to predočio LLeone.  :bravo
A sad, nekome se sviđa nešto, a drugome je to baš bezveze. O ukusima...
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Online LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna
« Odgovori #50 u: 27.05.2014., 17:34:55 »
Daj mi reci, jer ja se više ne sjećam .. kad prelaziš most kao pješak nitko te ništa ne pita, jelda?
Nitko te niš ne pita. ;) Bili su tamo neki radnici na održavanju mosta, prošao kraj njih, ali nisu me niš pitali.

Imaš 3 pristupa mostu sa kopnene strane:
1. pored naplatnih kućica- tražio sam preko street viewa ako ima kakav znak zabrane prolaska za pješake, ali nema ni sa kopnene ni sa krčke strane.
2. spiralno stepenište kuda sam se ja popeo. Baš sam obratio pažnju na eventualni znak zabrane, ali ništa, ni znaka ni bilo kakve fizičke zapreke.
3. između točki 1. i 2. je još jedno obično stepenište, nisam previše zagledao 




A sad, nekome se sviđa nešto, a drugome je to baš bezveze. O ukusima...
Upravo tako. :palacgore Smijem valjda reći ako mi se nešto ne sviđa ili ako me se nije dojmilo.
« Zadnja izmjena: 27.05.2014., 17:36:48 od LLeon »

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna
« Odgovori #51 u: 27.05.2014., 21:58:27 »
Bravo i za Leona i Asterix  :bravo3
Prvo, ovaj prilaz s mora mi se čini puno zanimljiviji...iako kako sam vidjela na slici: plažica ne izgleda previse gostoljubljivo...nekako mi se čini da su kamenčići preoštri a ja sam uvijek tamo zamisljala idiličnu plažu s oblutcima.
Ona slika s vrha gdje se vide obje strane mosta je savršena
Drugo, hvala Leonu za ovo otkriće dolazak stepenicama s parkinga od cestice prema Črišnjevu. Tu sam i ja jednom parkirala i promatrala most odozdo ali nisam imala pojma da se može stepenicama.

Neću obećati da ću posjetiti otočić sama (jer mi se bas čini negostoljubljivo) ali barem ću se popesti do mosta i bacit oko na ovce s otoka  ;)
aboriđinka

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna
« Odgovori #52 u: 27.05.2014., 22:15:04 »
plažica ne izgleda previse gostoljubljivo...nekako mi se čini da su kamenčići preoštri a ja sam uvijek tamo zamisljala idiličnu plažu s oblutcima.

Hej Sabina, ovo je jedina plažica koja gleda na sjever. Nisu baš obluci, ali nije ni preoštro. Puno ljepše (i veće) plaže su na strani koja gleda prema Krku.
Iako ti se otok čini negostoljubljiv, pogled sa vrha na most će ti stostruko vratiti sav uloženi trud.  Mi volimo takva divlja mjesta pa je nama  bilo super. Sad kad je LLeon probio led sa kopnenim pristupom, posjet stvarno ne bi trebao biti problem.
A Zoxu hvala na ukazanoj zanimljivoj destinaciji (a da nisu bunkeri :D:palacgore

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna
« Odgovori #53 u: 27.05.2014., 22:55:40 »
Meni je maglovito u sjećanju da sam ljeti znao vidjeti turiste kako se šetaju po mostu ...

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna
« Odgovori #54 u: 28.06.2016., 12:49:49 »
Špilja na Sv.Marku je dosta veća nego što smo očekivali. Ima 2 ulaza, od kojih se po jednom može spustiti unutra, uz lagano otpenjavanje. Drugi ulaz je zarastao u trnje, a i previše je vertikalan da bi se mogao koristiti bez opreme.





 


pogled na drugi ulaz


špilja ide i dalje u dubinu, no radi se o popriličnoj vertikali, tako da nismo mogli dalje a opremu nismo imali

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna
« Odgovori #55 u: 28.06.2016., 18:16:10 »
 :bravo :thankyou
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Eugen

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Kol 2013
  • Postova: 181
Odg: Obilazak otočića Sveti Marko između Krka i kopna
« Odgovori #56 u: 29.06.2016., 20:14:51 »
Je ima tko više informacija o špilji? npr. dubina i da li je bila korištena za šta?