Autor Tema: Šume u Hrvatskoj  (Posjeta: 50311 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #45 u: 14.05.2014., 11:31:06 »
bukov obli ogrijev je : (da sad ne citiram standard jer bi još manje bilo jasno) oblo drvo raznih dužina i promjera, počevši od 2 m dužine na više(višemetrica) koje se ne može koristiti za pilansku obradu zbog zakrivljenisti, granatosti, natrulosti, debljine ili nekih drugih grešaka. Takva se je oblovina nekad u šumi, kod panja, rezala na metar i prema potrebi raskolila na tzv cjepanice, te slagala u one složajeve koje mnogi nazivaju prostorni metar, kako je izrada te vrste proizvoda prilično skupa , te je još potrebno iznositi je van na konjima, u zadnje vrijeme se to ne radi, već se prodaje onako dugo. :help2
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #46 u: 14.05.2014., 11:48:37 »
Takva se je oblovina nekad u šumi, kod panja, rezala na metar i prema potrebi raskolila na tzv cjepanice, te slagala u one složajeve koje mnogi nazivaju prostorni metar, kako je izrada te vrste proizvoda prilično skupa , te je još potrebno iznositi je van na konjima, u zadnje vrijeme se to ne radi, već se prodaje onako dugo. :help2

Možda glupo pitanje, pogotovo kada se uzme u obzir koliko sam metara drva do sada "iznio" iz šume (zapravo od mjesta gdje bi posjekli do mjesta gdje može traktor doći), ali zar ne ispada da je "neobrađeno" drvo, dakle ostavljeno u velikim komadima, ne raskoljeno u cjepanice i ne posloženo u složajeve prilično skupo ("bukov obli ogrijev je sad oko 2500 kn m3") a nakon što se sve napravi (jer tako bude u Pevecu, Bauhausu, ...) bude samo 160kn ?!? :eek

Di je kvaka? Da li u "obradi" nestane puno drva, jer ne vidim logiku ili sam nešto krivo shvatio?  :help2

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #47 u: 14.05.2014., 12:48:00 »
dakle
računica je jednostavna, 1m3 u sebi sadrži 1,50 prm i to je sva mudrost
bolje biti vjetar nego list

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #48 u: 14.05.2014., 13:09:44 »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #49 u: 14.05.2014., 13:54:57 »
dakle
računica je jednostavna, 1m3 u sebi sadrži 1,50 prm i to je sva mudrost

Napisao si da "bukov obli ogrijev je sad oko 2500 kn m3" i "ono što obično ljudi zovu metar, u HŠ se prodaje za oko 160kn/prm"

Od 160 do 2500 ima malo više od 1.5.  :help2  Je li možda gore jedna nula viška, pa je trebalo pisati "bukov obli ogrijev je sad oko 250 kn m3"

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #50 u: 14.05.2014., 13:55:29 »
  :facepalm    :skartoc
« Zadnja izmjena: 16.05.2014., 11:02:50 od z355ko »
bolje biti vjetar nego list

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #51 u: 14.05.2014., 14:02:09 »
Šutim i pratim raspravu, a da je riječ o 250 kn sam skužio odmah, pa nije u pitanju tikovina  :greensmile :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #52 u: 14.05.2014., 14:06:44 »
Znači 250kn ali  treba kamion ili nešto što može voziti trupce od barem 2 metra dužine? A i par jačih za nakrcat i poslije iskrcat  :greensmile

Još uvijek najjeftinija solucija za grijanje, naravno ako ne računaš vlastiti rad.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #53 u: 16.05.2014., 11:09:06 »
mislin da kamion dođe još oko 80 kn/m3, s tim da sam natovari i istovari, no cijena ovisi i o kilometraži, ako je u pitanju Grobnik, Opatija ili tako nešto koštat će više. Nakon dopreme treba još računati trošak rezanja ili cijepanja, no to se može potpisat pod slobodne aktivnosti , rekreaciju, sport i zanimaciju za duge, dosadne popodnevne sate.
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #54 u: 16.05.2014., 12:09:35 »
Evo nešto novija informacija o odmaralištima(sada već bivšim) Hrvatskih šuma, ili kako smo to zvali sindikalnim odmaralištima i aferi oko njih
:   http://vijesti.hrt.hr/na-pomolu-afera-u-hrvatskim-sumama

kako to da se televizija sjetila istraživati afere, je li to zbog raspada aktualne vlasti pa se sad dodvoravaju mogućim nasljednicima, sačekat ćemo pa ćemo saznati.

Dotad malo mentalne gimnastike:
spomenuo sam u jednom postu prije neke detalje o neugodnom mirisu koji se širi iz poslova u koje je upleten Pavelić, no ovo ne mogu tvrditi pa ću samo postavljati pitanja, nije li Pavelić predavač na visokoj poslovnoj školi LIBERTAS? pogodite tko još tamo predaje iz osiguravajuće branše? tko je vlasnik te škole? nije li tamo povremeno predavao i sadašnji ministar financija Lalovac?
slijedimo li taj ljigavi trag neugodnog mirisa dalje dođemo do citata i knjige Židovska masonerija, MODERNA SOCIJALNA KRONIKA
Godina II., /Br. 1
Svezak za mjesec siječanj 1935.
......."a i danas (op.a. 1935.g.) su Židovi obilno zastupani u ložama koje rade pod zaštitom Velike Lože "Jugoslavije", kao i u onima koje su pod zakutnom Velikom Ložom "Libertas"

Miliću, što misliš, je li i ovo dostojno prije spomenute autorice krimi romana?
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #55 u: 16.05.2014., 12:19:42 »
Miliću, što misliš, je li i ovo dostojno prije spomenute autorice krimi romana?

Agata se nije bavila teorijama zavjere  :greensmile, no mislim da Adam Smith , pionir političke ekonomije ima sasvim prihvatljivo i razumno objašnjenje, da ne kažem teoriju :

"People of the same trade seldom meet together, even for merriment and diversion, but the conversation ends in a conspiracy against the public, or in some contrivance to raise prices"

U slobodnom prijevodu," kad god se ljudi iste profesije nađu, pa makar i na zabavi razgovor završava u uroti protiv javnosti." 

S ovime ne želim reći da nije istina da postoji "urota" protiv HŠ, samo da nije potrebna masonska organizacija da bi do nje došlo.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.587
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #56 u: 16.05.2014., 12:35:07 »
Miliću, što misliš, je li i ovo dostojno prije spomenute autorice krimi romana?
A ne znam šta misliti više. Ovo je opće ludilo. Bolje zato pobjeći u žutilo  :lol1 i čitati o kraljevićima i prinčipesama.
Ali 3, 4 indicije su već dokaz!
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #57 u: 16.05.2014., 13:05:22 »
Da Elvis, sve su to pomalo nagađanja, zato sam to i oblikovao kao pitanja, no previše je tih slučajnosti. S jedne strane nedostaje radnika u šumarstvu i jedva se pokrivaju sva područja rada, pa se uzimaju se ljudi na određeno vrijeme, a s druge strane prijeti se otkazima i to prijeti čovjek koji kaže da mu je predugo čekati 50 godina da hrast naraste da bi ga mogao posjeći, te da treba profit ostvariti odmah. mU žargonu ih nazivamo LIDL menađerima( po trgovačkom lancu)
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #58 u: 16.05.2014., 13:09:26 »
Da Elvis, sve su to pomalo nagađanja, zato sam to i oblikovao kao pitanja, no previše je tih slučajnosti.

Ne osporavam ja tvoje teze čak mislim da si potpuno u pravo što se tiče ciljeva tih "slučajnosti", samo kažem da je to  (nažalost) sasvim normalno ljudsko ponašanje  :palacdole te ne vjerujem da iza toga stoji neka posebno lukava i organizirana tajna družba. Što ne znači da se nisu udružili ... dapače, bez umrežavanja teško bi to mogli izvesti.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.599
Odg: Šume u Hrvatskoj
« Odgovori #59 u: 17.05.2014., 14:03:56 »