Autor Tema: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica  (Posjeta: 7119 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #15 u: 13.09.2014., 15:45:53 »
RI898RR,daj se tu predstavi da nebi bilo batina od "gazde" foruma pa onda idemo dalje u istraživanje terena i 4x4 vožnju tvojim krajem
http://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=194.0

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #16 u: 13.09.2014., 15:53:17 »
Bravo RI898RR sve je lijepo opisano i sada vidim da sam vecinu ovih puteva prosla (naravno ne u jednom komadu vec iz vise puta) i ovaj dio od Čadare do Bakarca i od Krasice preko trafostanice do Škrljeva i od Škrljeva do ceste za Jelenje a imas i moj mali putopis Sv.Kuzam-Solin-Martinscica. I ovaj put prema Kleku mi je poznat. Nisam bas na ti sa bunkerima ali planinarske staze i stari putevi su mi itekako zanimljivi.
Hvala na detaljnom opisu puteva i povezanosti ovih krajeva.
aboriđinka

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #17 u: 13.09.2014., 16:00:01 »
ove turneje imam u svojoj kolekciji ali na YTube trenutno nisam u mogucnosti plasirati ih ...postavit cu linkove....
Budući da je RI898RR negdje nasred slane vode, ja ću staviti link  na njegove videe na  you tube
https://www.youtube.com/user/ppr1001/videos

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #18 u: 13.09.2014., 16:43:40 »
Govorin si gren malo pošćurit na naš forum prvo nigo ča pasan van. I man ča i za videt. Jasno, hvala Sandro, prvo san pogledav filmić Podkilavac - Klana.  Baš san uživav.
Nigo, man špot na zajik.
Napr. ki je ovo zajik:
Ovako izgleda livi put koji se spušta doli.
Miš-maš.
Ja bin voliv da je napisano po gromišku. Ali se, a ne saka peta besida.
Ali, opet govorim, bravo za prikaz! :bravo
Sad idem van pa ću druge filmiće pogledat kad stignem. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #19 u: 13.09.2014., 19:55:29 »
Hvala Sandro za linkove na tube.
Na ovome forumu sam pronasao ljude koji se bave istim istraživanjima kao i ja, pa je šteta da svoja zapažanja i putopise ne podijelimo. Uglavnom se bavim i off roadom i planinarenjem i povijesti, lovac sam, istažujem stare utvrde, stare ceste,stare mostove  obišao sam sve Frankopanske utvrde u Hrvatskoj, a u 8 misec sam bio u Szigetvaru na mjestu pogibije Nikole Zrinskog....u povratku se svratilo do Zrina grada odakle su Zrinski bili ....itd... tako da kada se sve to spoji se dobije profil autora....
Evo gledam da se i Sabina bavi istim putevima koji i mene zanimaju pa sam i ja kao i ti Sabina u više navrata istraživao kuda su ti putevi išli a sve to sam najprije pokušao naci u knjigama a onda poslije na terenu. Ova cesta Trsatica (Trsat-Senia) je dosti duga i komplicirana a zapeo sam iza Crikvenice jer nisam mogao proc autom bilo je preusko... te kod Francikovca premda prepostavljam da je isla preko Ledenickog polja...ali pustolovni duh me vuče da je ispitam do kraja. Imam isto tako prijatelja koji se bavi istaživanjem Vinodola i njegove povijesti. pronasao je 200 tinjak izvora i dosti napustenih crkvica i upravo zahvaljujuci njemu su i nastale one reportaže o Vindolskim cestama. Fascinantna je ona Bribir-Pokojista...uklesana u stijenu.....ono mi je jedna od najdražih tura. Ona grižanska (Grižane -Stojač) da je navodno Napoleonska te da ima kamen sa uklesanom godinom...negdje na trasi...on ima jednog starog covijeka koji bi nam to pokazao... premda imam i gotov film Studena (limes) * Klana -Rebar-izvor Reke- Gumanac-- Pota di Ferro-obruč*pa spust autom uz Grobnički Šćulac ispod potplanine na Potkilavac tj, Žalu...traje oko 3 ure .....to sam prekopirao sa ovog foruma...tj pratio vasu repotažu...
Imam i reportažu o karolinskoj cesti tj onom dijelu koji niko ne spominje a to je potez od Vrbovskog do Bosiljeva...koji prolazi kroz šumu ....originalna nativa Karolinska cesta. koga god sam pitao kuda ide trasa svi ti ljudi koji žive uz cestu sa posebnim žarom u ocima su mi odavali najdublje tajne te prekrasne ceste prepune interesantnih detalja...nisam odolio a da je ne prođem kompletnu od Rijeke do Karlovca...
teško je držati se stroge čakavštine kada se rade ovi filmici no tu jako postujem i Grobničane i Bribirce koji govore svojim čakavskim jezikom u svakoj prilici...
Ovu Rimsku cestu preko Platka isto moram kompletirati jer sam promasio jedan dio a onaj obrastao dio cu morati proc pjeske....pregusto je za auto...
Ima dosti Rupnikovih bunkera po Vinodolu a zadnji je izgleda u polju iza Novog Vinodolskog...
imam dosti materijala premda sam se dobrano  koristio vasim forumom da bih ih ostvario....a i hvala Sandru koji mi stalno pomaže....Imam i putopis Gornje jelenje - Lepenice preko izvidackog doma na Kraljev jarak pa na Fužinu....htio sam poci onda preko Vrata pa bijelom cestom izaci na Špičunak no bila je kiša a jeep dosti pusta vodu....rutu mi je pokazala mama od predjednika off road kluba na Vratima....cemo kompletirati najesen
Zacrtana je ruta Porta di Ferro - Klanjski šculac pa na Koreniku a onda cemo pokusati do Studene ....ča misliš Sandro mogli bi skupa...


Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #20 u: 13.09.2014., 20:36:08 »
pa sta nisi isao s nama? mogli smo razmjeniti svi skupa iskustva i nauciti nesto jedni od drugih.... :)
aboriđinka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #21 u: 13.09.2014., 21:16:09 »
"...teško je držati se stroge čakavštine kada se rade ovi filmici no tu jako postujem i Grobničane i Bribirce koji govore svojim čakavskim jezikom u svakoj prilici... "

Ma daj  RI898RR, ja se malo zezam s jezikom. Tu superinadekosala piše talijanskim i možda par članova govori talijanski, ali se razumijemo. Samo ti piši kako ćeš. A vidim da imaš. hvala bogu, o čemu pisati i postati. Dobro kaže Sabina, mogao si s nama, ali nikad nije kasno, stalno se nešto događa kod nas.
Najljepše te pozdravljam! :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #22 u: 13.09.2014., 22:19:28 »
Hvala Sandro za linkove na tube.
Stavio sam gore na forum link, jer si rekao da nemožeš na you tube kad si na brodu
Zacrtana je ruta Porta di Ferro - Klanjski šculac pa na Koreniku a onda cemo pokusati do Studene ....ča misliš Sandro mogli bi skupa...
Malo ćemo okrenuti turu, iz Studene na Koreniku, Šćulac i onda na Željezna vrata
Tu je link od foruma gdje smo raspravljali RI989RR i ja
http://www.schnee-hr.com/forum/viewtopic.php?t=6802

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #23 u: 14.09.2014., 06:45:53 »
Nema problema, cemo se dogovoriti kada buden doma.....Onaj dio oko Pišćina je jako interesantan.

Koristim planinarski, camping, off road i jeep forum te google earth slike za prikupljanje korisnih informacija za organizaciju ekspedicija. Uglavnom svaki autor je na forumu dosti ogranicen sa prostorom  (tekstom i slikama) pa je vlastita organizacija puta dosti složena, jer cilj je poznat ali ostaje samo kako do njega, stoga ja napravim filmic sa sto vise informacija kako doci do destinacije gdje su ukljucena sva skretanja i raskrsća tako da je dolazak na cilj uglavnom osiguran. Obično kada raspravljam sa frendovima onda im dam link na tube gdje mogu skinuti film....Recimo vidim da su ljudi prosli vidikovce Oci Vinodola no kako doci do njih i kako ih sve proči jer treba poč od Križišća pa sve do Krmpota..30 km ..milim da ima i link na onaj put za Senjsko Bilo..i vjetenjače.on je samo nastavak toga puta.?....Recimo ovdje ima opis Lovačke kuće na Kalcu u Grižanskoj šumi.....no kako doći do nje? Da li sa Ličke ili Bribirske strane, a što je najgore može se i preko Križišća-Hreljina.  ima mali milion raskrižja stoga ja u tim filmićima uvijek napravim i kompletan plan puta....
Nisam postavio ali onaj put Bribir -Pokojišta je samo dio puta koji počinje na Benzinskoj stanici u Crikvenici pa ide kroz Zoričiće i preko brda starom cetom do Šarara pa do Bribira tj Podskoča pa onda trnoružicom na cestu kojom se izlazi baš na cestu kojom se ide na Kalac.....Prolazio sam puno puta tom gornjom cestom i pitao se kamo vode ovi odvojci...
Recimo Dinara, mislim da cete je naci na linku tamo sam isao sa kamp kućicom....no kako do Dinare tj našeg navišeg vrha Sinjala? Koristio sam Bjelanov putopis no i po njemu sam jedva nasao tocno kuda cestom do gore...naime planinare doveze autobus na ishodisnu tocku u Guge i onda ih pokupi na drugoj strani u Glavašima a kada ides sam ipak je tu u pitanju cijeli vikend i 400 km i ako što pođe po zlu tj ako se zaluta onda je šteta jako velika....stoga uvijek pažljivo pripremim plan puta.
Interesantno je da nitko ne ide na izvore četiriju Dalmatinskih rijeka čiji su izvori tu baš ispod Dinare a najinteresantniji je baš sam Kraljevski grad Knin sa svojom fascinantnom legendarnom tvrđavom sa koje se vidi slap Krčić. Njega sam slucajno vidio sa tvrđave a zahvaljujući Stipi Božiču sam skužio da riječica krčić slapom pada točno u izvor rijeke Krke....a kod Glavaša je izvor rijeke Cetine dubok preko 100 metara....a prije samog Knina je izvor Zrmanje...
Svrha svih ovih filmica i naših reportaža je da ljudima damo na vidjelo neke stvari koje su nam tu svakodnevno pod nosom i uz koje svaki dan prolazimo ali nemamo vremena za obici ih.
Nisam mogao vjerovati ljepoti koju pružaju baš te Vinodolske ceste koje su uklesane u liticu Kavranice odnosno Podolja....a o spustu autom ispod Obruča na Šćulac i Potplaninu je teško  pisati, čak i na filmu nije to ono....
Stipe Božić je autor mnogih putopisa i puno se puta pita da li te ljepote i godinama skrivene trnoružice koje poznaju samo Lovci, planinari i šumari uopće otkrivati za javnost? Treba, jer me mnogo ljudi pitalo baš iz Bribira upravo za tu cestu pa sam tako saznao da je postojao projekat obnove te ceste i baš zbog toga i jeste prohodna....Ja sam prosjekao stazu pa ako još jedan auto prođe godišnje  i neko održi put prohodnim uspjet ćemo ga oteti zaboravu...Mislim da je to i svrha svih ovih naših putopisa...jasno da se uvijek javi neki vlasnik vikendice koji nije zadovoljan da mu imanje bude na slici no ja se pravdam pa nema znaka zabranjeno slikanje!
Kada ulovim vremena postavljat cu jedan po jedan izlet na forum....

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #24 u: 14.09.2014., 08:35:45 »
 :bravo2

Sve navedeno mi je interesantno. Složit ćemo par tura za Udrugu kad se vrneš.
Naročito mi je zanimljivo ovo oko Grižana jer one klisure vrijedi obići. Ja sam obišao dosta toga dolje i gore, ali ovaj put usječen u stijenu mi je interesantan posebno. Mogli bi složiti turu za obilazak svih očiju Vinodola, i nešto usputno, npr stari grad Ledenice i okruglo groblje, vidikovac jedan je odmah uz njega. Danas idemo stari grad Hreljin, staro groblje Bakarac, te vodotok Bakarački rov s vodopadom 1 km od mjesta. Nepoznato ljudimma.
I još par tura po Gromiškim Alpama uz završetak recimo kod spomenika pilotu - krilo aviona dolazi u obzir! Dogovaramo se kad stigneš.   :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #25 u: 14.09.2014., 12:24:43 »
....a prije samog Knina je izvor Zrmanje...
Zanimljivo je da kad ideš na izvor Zrmanje, morač preći preko pravoslavnog groblja
Izvor je ispod vrha Poštak, nije teško za prehodati do vrha

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #26 u: 15.09.2014., 21:28:13 »
Odlično RI898RR  :bravo i hvala što si sve podijelio s nama  :palacgore

... tada nailaziš na poznati Bakarski izvor pitke vode PIZDINU onda se prebaci uz more i ogradu pa ceš naići na Čađaru i tu ces se opet sresti sa Rimskom cestom koja izlazi na bakarac. Obrati pažnju na kamene gromade u podzidima...Na Bakarcu je nađen miljokaz (kod meteorološke stanice)
O miljokazu kojeg spominješ sam pisala u temi Epigrafija na Lpr-u:





Natpis:
IMP/ERATOR/ CAESAR M/ARCUS/ ANNIUS FLORIANUS P/IUS/ F/ELIX/ AUG/USTUS/

Prijevod:
Car Cezar Marko Anije Florijan, pobožan, sretan, uzvišen.

Takvi kameni stupovi s natpisima kojima su obilježene antičke ceste, prikazivali su udaljenost među većim gradovima u rimskim provincijama i udaljenost Rima u rimskim miljama (1481 metar), međutim, ovaj nema oznake milje, a nije pouzdano jasno, je li se cesta račvala već u sv. Kuzmu (krak kroz Praputnjak, krak iznad Bakra) ili čak u Bakarcu (krak na Križišće i dalje u Vinodol, te krak na Kraljevicu, uz more do Ad Turres).
Datira iz 3. i 4. st., smješten u lapidariju.

Vjerujem da smo mnogi zainteresirani za izlete na ovu bandu; da se malo maknemo iz Klane  :greensmile


     



Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #27 u: 15.09.2014., 22:11:20 »
Na ovome forumu sam pronasao ljude koji se bave istim istraživanjima kao i ja, pa je šteta da svoja zapažanja i putopise ne podijelimo. Uglavnom se bavim i off roadom i planinarenjem i povijesti, lovac sam, istažujem stare utvrde, stare ceste,stare mostove  obišao sam sve Frankopanske utvrde u Hrvatskoj, a u 8 misec sam bio u Szigetvaru na mjestu pogibije Nikole Zrinskog....u povratku se svratilo do Zrina grada odakle su Zrinski bili ....itd... tako da kada se sve to spoji se dobije profil autora....

Jesi bio u dvorcu Bosiljevo? Već sam ga nekoliko puta obišla, no nismo još ulazili unutra. Baš smo prošli vikend s tugom ponovo otišli dvorac u Severinu. Sramota je gledati kako nam baština propada :(

Citat:
zapeo sam iza Crikvenice jer nisam mogao proc autom bilo je preusko... te kod Francikovca premda prepostavljam da je isla preko Ledenickog polja...ali pustolovni duh me vuče da je ispitam do kraja.

kakav si ti to planinar??? ako ne prolazi auto, gojzerice na noge i  :hiker

Citat:
Imam i reportažu o karolinskoj cesti tj onom dijelu koji niko ne spominje a to je potez od Vrbovskog do Bosiljeva...koji prolazi kroz šumu ....originalna nativa Karolinska cesta. koga god sam pitao kuda ide trasa svi ti ljudi koji žive uz cestu sa posebnim žarom u ocima su mi odavali najdublje tajne te prekrasne ceste prepune interesantnih detalja...nisam odolio a da je ne prođem kompletnu od Rijeke do Karlovca...


jesi pročitao knjigu "Starim cestama do mora"? Topla preporuka, autori su prošli biciklom sve 4 ceste i to  originalnim trasom. To mi je već dugo na to-do listi, čak se i gora polovica ponudila da će glumiti safety car.


Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #28 u: 16.09.2014., 18:49:02 »
Bio sam u Bosiljevu može se uci sa straznje strane preko skele, a u Severinu sa stražnje strane kroz prozor imam jako puno slika od ta dva dvorca....Točno, upravo ta knjiga mi je uzor za sva istraživanja..a naslovna strana je slika od ceste Križišće*Plase i to odmah onaj zavoj iza velikog skretanja ......mogli bi se dogovoriti i poći još jedamput karolinom ja sam bio 4 puta da kompletiram tu dionicu...

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #29 u: 16.09.2014., 23:06:00 »
Bio sam u Bosiljevu može se uci sa straznje strane preko skele

 :help2 kad si to bio? jer ..ja se stvarno ne sjećam nikakve skele, mada već su mi i spominjali da se može ući sa zadnje strane i kroz podrum  ...nisam probavala pa ne znam

Citat:
, a u Severinu sa stražnje strane kroz prozor
 
tamo smo bili, čak smo i prošli vikend prošetali onuda, sad je kod tog ulaznog prozora netko čak i škalice postavio tako da je ulazak još lakši

Bili smo i u dvorcu Ribnik, tamo se da provući ispod vrata ... nekakvi radovi se odvijaju unutra, mada to sve jako skupa sporo napreduje. Nisam tu zalazila već neke dvije godine, možda je sad situacija malo bolja.

Citat:
mogli bi se dogovoriti i poći još jedamput karolinom ja sam bio 4 puta da kompletiram tu dionicu...

za tako nešto sam uvijek za  :palacgore