Autor Tema: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica  (Posjeta: 7121 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« u: 15.04.2014., 22:10:19 »
Već neko vrijeme proučavam tu staru stazicu: Sveti Kuzam - Bakar.
Prvo sam je uočila sa vrha Sopalj i jasno se vidio puteljak koji vodi ispod podvožnjaka u Svetom Kuzmu, nekadašnjom cestom (koja je sada mrtva cesta) pored jedne kućice, pa preko glavne ceste za zaobilaznicu, stepenicama i onda vrludavo kroz kamenjak i livadu



do ceste iznad Bakra.



Nju se pređe i jednosmjernom cestom se dođe pored vodocrpilišta Bakar



pa preko pruge



do kaštela u Bakru





I za čas si na moru  :)



Od Kuzma do Bakra nizbrdo za 20 minuta uzbrdo za 30 minuta. Zaista slatka i ekspresna ruta za protegnut noge i udahnuti malo morskog zraka.


« Zadnja izmjena: 23.04.2014., 07:42:04 od Sabina »
aboriđinka

Online elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.552
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #1 u: 23.04.2014., 10:35:28 »
 :bravo :bravo3 :fotka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #2 u: 24.04.2014., 08:54:58 »
Prekjučer sam nastavila ovu turu da istražim kuda dalje vodi put koji često vidim na cesti prema Bakarcu.

Znači krenula sam istim putem ... ispod podvožnjaka u Svetom Kuzmu:



pa do ceste koja vodi na zaobilaznicu, zatim nizbrdo po starim puteljcima do ceste iznad Bakra.
Ali onda nisam krenula prema Bakru već nastavila uz glavnu cestu (pažljivo treba ići jer nema nogostupa a automobili jure). Nakon dva zavoja i vidikovca ukaže se ovaj markiran puteljak:



Uvijek sam se pitala kuda vodi taj put ali nikada nisam imala prilike istražiti ga. Kad sam se počela penjati shvatila sam da je to starinski put koji vodi do Bakarskih prezida:



to su pregradni kameni suhozidi na padinama Bakarskog zaljeva, tradicionalna arhitektura. Korišteno je okolno kamenje, slagano bez vezivnih materijala, stepenasto. Na tim terasama sadila se vinova loza.
Naravno to više nije u funkciji jer nitko više ne obrađuje te vinograde i sve je zaraslo u graju  :(

Ali put je jako lijep, prostran i dobro označen

aboriđinka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #3 u: 24.04.2014., 09:05:54 »
Ide se tim putem do ovog mjesta:



Na tom mjestu put vodi ravno ali lijevo je planinarska oznaka pa sam je odlučila slijediti:



Vjerojatno je ovo mjesto od kuda su snimljene neke fotografije Bakra i okolice pa je dobro za izradu staro-novih usporednih fotografija:



kada se uspne ovim putem pojavi se zaobilaznica a nestaje markacija  :pojmanemam :



Odlučila sam prijeći na drugu stranu zaobilaznice i ubrzo sam ovim dražesnim puteljkom:



stigla do glavne ceste u Krasici negdje kod broja 226 (ili tako nekako), uglavnom kod pošte i banke u Krasici.
aboriđinka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #4 u: 24.04.2014., 09:25:35 »
Dalje put do kuće znam ali odlučila sam si malo zakomplicirati ...jer zašto jednostavno (i dosadno) kad može i komplicirano  :P

Išla sam po glavnoj cesti nekih 300-tinjak metara i zatim skrenula pored jedne kuće prema livadama.
Tu sam pitala jednu ženu dali su ovo privatni posjedi i dali mogu tuda doći do Svetog Kuzma. Gospođa je rekla da jesu privatni posjedi ali da mogu proći i naći puteljak.
Vrlo brzo sam našla pravi put i nastavila tuda:



Put je zaista ugodan, netko se čak poigrao i iskušao u pravljenju suhozida (sad mi je palo na pamet da bismo možda mogli organizirati radionicu pravljenja suhozida  :greensmile ... građevinari razmislite o tome)



i ubrzo sam stigla do pruge:



Odlučila sam nastaviti istom stranom uz prugu. I taman kad sam se pomislila "Tko zna koliko sam bunkera putem propustila?" Pojavi se ovaj ljepotan  :greensmile



Ubrzo nakon bunkera pojavio mi se poznati dio moje skoro svakodnevne rute...prugom preko ceste i već sam u Svetom Kuzmu



A sada još karta...pa ko voli nek izvoli (napomena: put je pitom pa se može i biciklom)







aboriđinka

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #5 u: 24.04.2014., 11:43:12 »
Sabina, i mene je dugo kopalo kamo vodi ona markacija šta se vidi na cesti pa sam isto jednom krenula.
Isto kao i ti, došla sam u Krasicu. Ne sjećam se točno detalja ali nisam imala problema sa markacijom za dalje. Uglavnom, išli smo prema sjeveru i došli do nečeg ograđenog zidom (mislim da je to groblje). Na zidu je markacija za dalje i piše da smo na Hermanovom putu i dalje se ide prema sjeveru do pruge i dalje. Krajnje ishodište je vrh Svib.  :wavey

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #6 u: 24.04.2014., 15:12:58 »
pa nisam ni ja imala problema zbog markacije jer mi je taj kraj relativno poznat a pruga ili zaobilaznica su dobre smjernice. samo kazem da nisam uocila markaciju dalje.
ali hvala na uputama da se tuda moze do Sviba mozda jednom istrazim i taj dio
aboriđinka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #7 u: 24.04.2014., 17:48:39 »
Odličan ti je report. :palacgore
Nego meni je zapela za oko tvoja maxspeed 19.1 km/h. Mora da si se negdje gadno kotrljala. :lol1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #8 u: 24.04.2014., 17:53:44 »
Odličan ti je report. :palacgore
Nego meni je zapela za oko tvoja maxspeed 19.1 km/h. Mora da si se negdje gadno kotrljala. :lol1
I ja danas upalio tu stvar. Nisam se maknuo od broda 1 km, a pokazalo ... trenutno stanje 31.27 km. Lako je to, ali kaže razbojnik da sam bio do Klisa. Vjerovatno na janjetini :yes .Pokazao bi vam sve te crtarije, ali nisam još ušao u dubinu toga

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #9 u: 24.04.2014., 18:36:59 »
Lijepa šetnjica. :bravo

Nego meni je zapela za oko tvoja maxspeed 19.1 km/h. Mora da si se negdje gadno kotrljala. :lol1
Zna ti ponekad tako malo zablesavit. Pogotovo na početku čim ga uključiš pa dok mu se signal ne stabilizira. Zato nikad ne obraćam pažnju max. speed, a niti u nadmorsku visinu se ne pouzdam previše. Ostali parametri su uglavnom ok.

I ja danas upalio tu stvar. Nisam se maknuo od broda 1 km, a pokazalo ... trenutno stanje 31.27 km. Lako je to, ali kaže razbojnik da sam bio do Klisa. Vjerovatno na janjetini :yes
Da ti nije izgubio vezu sa satelitom, pa računao put do trenutnog GSM odašiljača? :help2 Nije mi se to nikad desilo, a ST koristim često. 4-5 puta tjedno.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #10 u: 25.04.2014., 20:59:28 »
Nego meni je zapela za oko tvoja maxspeed 19.1 km/h. Mora da si se negdje gadno kotrljala. :lol1
Hahahahaha možda sam potrčala negdje nizbrdo za Bondom...to je još razumljivo ubrzanje...ali danas mi je na jednom mjestu pokazalo 70 km/h  :greensmile . To bi bilo moguće samo da sam bacila mobitel sa Hahlića  :D

I ja danas upalio tu stvar. Nisam se maknuo od broda 1 km, a pokazalo ... trenutno stanje 31.27 km.

Tako i ja kad zaboravim isključiti a ukrcam se u auto..."pretrčim" za čas 37 km  ;)
aboriđinka

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #11 u: 26.04.2014., 09:12:12 »
I ja danas upalio tu stvar. Nisam se maknuo od broda 1 km, a pokazalo ... trenutno stanje 31.27 km.

Tako i ja kad zaboravim isključiti a ukrcam se u auto..."pretrčim" za čas 37 km  ;)
A ne, nema auta. Auto je u RI, a ja u ST.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #12 u: 27.04.2014., 07:32:22 »
Tako i ja kad zaboravim isključiti a ukrcam se u auto..."pretrčim" za čas 37 km  ;)
A ne, nema auta. Auto je u RI, a ja u ST.

Ali ti se brod kreće pa mislim da GPS to bilježi kao tvoje kretanje
aboriđinka

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #13 u: 13.09.2014., 11:25:20 »
Dotaknula si jednu vrlo interesantnu cestu na kojoj radim vec neko vrijeme. NJezin opis možeš naci u knjizi (gradska biblioteks RI) BAKARAČKE TUNERE autora Ružića a pisao je i Dragutin Hirc u svojo knjizi Hrvatsko primorje koji je dao prekrasan povijesni opis Bakarskoga Zaljeva. Sve ovo napisano je prepis iz tih knjiga koje koristim kao izvore  no ukratko:

Mi živimo u Rimskoj pokrajini Liburniji gdje je centar bio Trsatica (Trsat) koji je bio cestovno povezan sa Akvilejom (Duino pokraj Trsta). Cesta je dalje išla od Trsatice preko Drage (današnjom trasom) na Sveti kuzam a onda se spuštala ispod današnje pruge uz onu kuću gdje uz rampu na staroj zatvorenoj cesti (e koliko puta smo vozili na pistu na grobniku tom cestom???!!!) skreneš livo pa preko Kalvarije i (turčinova) tj. današnjeg spoja A7 i spoja za magistralu kod Bakra na BAŠKOTU. Ona crkvica i Kalvarija je itekako poznata u povijesti i po skalama se spuštaš dalje na ostatak te rimske ceste koji te vodi preko magistrale pa dolaziš do staroga rimskoga grada Volcere odnosno Bakra. prema slikama sam uspio odgonetnuti tok te ceste na PRIMORSKO tj obalni dio Bakra grada no onda slijedi raskrsknica sa dvije ceste koje obje izlaze kod Gaćeše i njegove baskotarne. Cesta ide dalje na ulaz u Luku Bakar gdje je progutana no nastavak možeš uloviti ako je obiđes i prugom produžis uz luku dalje prema Bakarcu. tada nailaziš na poznati Bakarski izvor pitke vode PIZDINU onda se prebaci uz more i ogradu pa ceš naići na Čađaru i tu ces se opet sresti sa Rimskom cestom koja izlazi na bakarac. Obrati pažnju na kamene gromade u podzidima...Na Bakarcu je nađen miljokaz (kod meteorološke stanice) a onda ideš dalje odmah preko magistrale i produživaš prema TURINSKOME SELU. Ta je cesta zanemarena tj neasfaltirana a upravo podzidi i širina su dokaz njezine starosti. Ako prodiužiš dolaziš na crkvu Svetoga Trojstva koju su podigle Vinodolske djevojke i žene u cast pobjede nad Tatarima na Grobničkom polju....zašto? Jer su ih i tatari....
Dolaziš preko Kucanske Prenke na KRIŽIŠČE koje ima oko 7 cesta i isto toliko Bunkera (nabavi knjigu Povijesnim cestama da  mora gdje je to opisano u detalj) ---zatim kroz centar Križišća ideš preko Malog i Velikog Dola Vinodolskom kotlinom. Dolaziš u Ad Turres tj Crikvenicu no tu ima Rimski most koji ide zadnjim dijelom brda prema Novom i Dalje senju. Moraš skrenuti na raskršcu koje vodi za Grižane....prema zatvorenom kamenolomu
Senjski Zbornik tvrdi da postoji gradina KUK koja je iz Rimskog doba stacionirana na zapadnom obronku Senjske Drage tj ta cesta dolazi na SENIU (Senj). Od tog Rimskog mosta ne znaju trasu no tvrde da je išla preko Vrataruše (iz Krmpota skrenš prema Bilama) i zatim preko Francikovca a izlaziš na onom lakat zavoju na cesti Senj-Vratnik. Odamh nakon toga dolaziš na Legendarni planinski prevoj Vratnik a autori tvrde da je original trasa u samu Seniu išla po južnom obronku senjske drage.... Struppi koji je radio Jozefinsku cestu a nakon njega Knežić (ciji je grob i mauzolej u mjesti MAJORIJA u dragi tamo gdje je onaj izvor ukomponiran u stećak) je tvrdio da je preatio neku staru cestu....dakle to je ta famozna cesta Senia - Siscia preko Kapele....a druga je išla prema Dalmati-i. ispitao sam i taj dio i dosao do istih zakljucaka...materijal imam samo ga triba objaviti na you tube....Trsatica - Senia....kažem sve je prema prije navedenim autorima...
Druga cesta koja se spajala na ovu u gradu Bakru je sto je spominješ a ona ide uz Bakarsko groblje, prelazi magistralu, danasnju A7 (onaj mostic9 pa ides uz trafostanicu uz Krasicarskio groblje i zlazis uz Market. ona nastavlja dalje i ide prema Trafostanici Meline koja ju je progutala no ako pazis naides na nju nakon trafostanice i dižeš se prelaziš prugu i izlazis na cesti Gornje jelenje-Meja malo iznad pruznog prelaza... Na nju se ispod ceste spaja jedan trak koji se diže i izlazi na SOKOLICEVI DVORI koje se nalaze malo ispod ceste Jelenje -Meja kod onog lakat zavoja...a onda jedan krak ide Mulatijerom preko Rupnikovih Bunkera na Matusajnu i cestom se dalje spuštaš na kamenolom Škrljevo (Bovan-Plosnu).
Odvojak koji ide na cestu iznad pružnog prelaza se spaja na Mulatijeru na Svibu....
Po svemu sudeci to je neka stara cesta koja je zaleđe spajala sa Bakrom....

Naime kod Lasca ispod Risnjaka ima jedan pano koji prikazuje RIMSKA CESTA i njome ideš uz Snježnik (preko planinarskih oznaka) pa preko Radeševa na Platak a onda se spustaš na raskršće za Crni vrh i Klek. Tu imas 4 ceste i jedan odvojak vodi (zarastao u granje) skupa sa ovom danasnjom koja se sa platka spušta na Lujzu....a onda sa Lujze se ide uz one talijanske kasarne i dolazi na ovu Gornje jelenje-meja malo iznad Sokolicevog dvora....a malo iza nje ima jedna koja pak vodi na Satničko ispod tuhobica pa na Zlobin i Fužine....sa ove pak ima odvojak na željeznicku stanicu Meja (mulatijera za Rupnik iznad Stanice).....itd itd.....
E sada ta Rimska koja ide od Lasca do Kamenjaka, da li je to cesta Trsatica Panonia????? Dosti pitanja .....
ove turneje imam u svojoj kolekciji ali na YTube trenutno nisam u mogucnosti plasirati ih ...postavit cu linkove....
Imam i turneju Sv kuzam -solin-talijanski bunkeri na solinu iznad Kostrene....tj citava kružna tura....

Online elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.552
Odg: Stari put Sveti Kuzam - Bakar - Krasica
« Odgovori #14 u: 13.09.2014., 12:42:59 »
Dotaknula si jednu vrlo interesantnu cestu na kojoj radim vec neko vrijeme.


 :bravo3 :welcome :bravo2

a onda sa Lujze se ide uz one talijanske kasarne i dolazi na ovu Gornje jelenje-meja malo iznad Sokolicevog dvora.

Imam i turneju Sv kuzam -solin-talijanski bunkeri na solinu iznad Kostrene....tj citava kružna tura....

Nego, koje su ove talijanske kasarne i bunkeri ? :help2