Autor Tema: Močvare  (Posjeta: 1771 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Natasa

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Vel 2013
  • Postova: 1
Močvare
« u: 05.04.2014., 17:39:12 »
Da li mi zna netko reći, molim vas, gdje mogu naći močvare po Rijeci i okolici (u kojima su prisutne zabe, a ne crvenouhe kornjace i zlatne ribice)? Hvala!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Močvare
« Odgovori #1 u: 05.04.2014., 19:20:48 »
Opcenito, priobalni mediteranski pojas nije pogodno podrucje za mocvare u pravom smislu rijeci. Razlog je ocit - ljeta su susna i tlo vecinom ljeti i popuca od nedostatka vlage. Medjutim, ipak ima par podrucja razmjerno blizu Rijeke gdje mozemo reci da postoji nesto nalik mocvarama.
Prvo bih spomenuo podrucje Malog i Velog luga, uzvodno od jezera Njivice, koje se dvadesetih i tridesetih godina isusivalo zbog malarije, a danas ga zeleni i ornitolozi zele nanovo zamocvariti.
Zatim, podrucja oko jezera u Fuzinama, koja su vecinom poplavljena zbog vodostaja doticnih jezera. Ima nesto i oko Lokava, ali ni izbliza toliko kao prije izgradnje jezera, sto govori i samo ime mjesta.
A vidio sam i nesto daljih zamocvarenih podrucja sa tzv. Creti, zasticenim mocvarnim krajolikom sa posebnim i jedinstvenim biljnim i zivotinjskim svijetom - tri koje sam posjetio su iznad Klane (lokacija Trstenik, ako se ne varam), na Stirovaci (Velebit) te u Baskim Ostarijama iznad Karlobag.
Btw. cestitam na prvom postu
« Zadnja izmjena: 05.04.2014., 19:22:25 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Močvare
« Odgovori #2 u: 05.04.2014., 22:15:42 »
meni je, kao pravo močvarno područje, jedino na pamet pala Močvara Palud, kraj Rovinja

http://www.natura-histrica.hr/palud.html

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Močvare
« Odgovori #3 u: 02.08.2014., 17:23:25 »
Močvara u Brinju, dobro, nije baš močvara, ali je mokra njiva ... roda u lovu   :bravo5






Don't drive faster than your guardian angel can fly!