Autor Tema: Povijesne priče i dogodovštine  (Posjeta: 133507 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.216
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Povijesne priče i dogodovštine
« Odgovori #330 u: 11.09.2017., 22:56:52 »
Priča o "Jugoslavenskom Klubu Jurislav Janušić" u Rijeci - napisao dr. Ante Švalba 22.07.1988.

6 i kraj
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.216
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Iz najnovije Sušačke revije - Nekad smo u Opatiju išli brodom 1 by Miljenko Smokvina
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.216
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Iz najnovije Sušačke revije - Nekad smo u Opatiju išli brodom 2 by Miljenko Smokvina
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.216
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Iz najnovije Sušačke revije - Nekad smo u Opatiju išli brodom 3 by Miljenko Smokvina
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.216
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Iz najnovije Sušačke revije - Nekad smo u Opatiju išli brodom 4 by Miljenko Smokvina
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.216
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Iz najnovije Sušačke revije - Nekad smo u Opatiju išli brodom 5 by Miljenko Smokvina
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.216
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Iz najnovije Sušačke revije - Nekad smo u Opatiju išli brodom 6 i kraj by Miljenko Smokvina
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Povijesne priče i dogodovštine
« Odgovori #337 u: 06.10.2017., 09:57:18 »
Lijep tekst. Je li Smokvina naš član?
A tko je Bebe? :89
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Povijesne priče i dogodovštine
« Odgovori #338 u: 09.01.2018., 23:14:30 »
Nakon dugo vremena, kupio sam N.L.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Povijesne priče i dogodovštine
« Odgovori #339 u: 09.01.2018., 23:33:42 »
Nona Marija Tancabel

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Povijesne priče i dogodovštine
« Odgovori #340 u: 10.01.2018., 12:13:19 »
Baš sam danas bio s Lovorkom. Tajnica je udruge omladinaca 3. maja. I Precednik Vito Kopajtić je okolo slao isječak iz Novog lista s tim člankom. A ja se pravio važan jerbo sam već pročitao. Naime, ja sam pretplatnik na on-line izdanje NL. Pazi dobro! PeMzioner koji si može priuštiti pretplatu i to još na on-line izdanje.  :lol1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.216
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Povijesne priče i dogodovštine
« Odgovori #341 u: 03.03.2018., 08:49:47 »
Sa Fb:

ibidem

Ovako je 1985.,tada osamdesetogodišnji Josip Surina,sjećajući se strašne zime 1929.,ispričao jedan događaj:

Živio sam na Zametu kao i sada. U veljači 1929. pao je silan snijeg,a temperatura je bila tako niska da je studen sve ledila. Na Zametu je umrla Dragica Starac,koja mi je bila rod po jednom od roditelja. Čitava četri dana njeno mrtvo tijelo ležalo je u kući,jer je od visoka snijega nismo mogli iznijeti van. Tek poslije četri dana,nakon što smo prokopali put u visoku snijegu,stolar napravio mrtvački sanduk,a mi osigurali konje i mrtvačku kočiju s kočijašem,mogli smo krenuti na Kastav na groblje što ga tada još nije bilo na Zametu. U pogrebnoj povorci bilo nas je svega šest mlađih muškaraca. Puhala je bura,vijavica je tjerala snijeg u oči. Jednom riječju bilo je strašno. Na kastavskom groblju,do kojeg smo se probili nakon više sati,dočekao nas je snijeg visok tri do četri metra! O kopanju grobne rake nije moglo biti ni govora. Sanduk s pokojnicom smo zakopali u snijeg! Tek nakon sto je snijeg okopnio,poslije nekih mjesec dana,na kastavskom groblju je iskopana raka i tako je konačno pokopana Dragica.
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Povijesne priče i dogodovštine
« Odgovori #342 u: 03.03.2018., 15:12:33 »
A proprorop :) tog silnog snijega 1929. godine.
U Studeni da je bilo, a kako drugačije, studeno. Ali oštarija da je delala. I jedan moj prezimenjak se dobro naribao pa se doma uputio. Nikad stigao. Umro od smrzavanja na putu iz oštarije do doma. Put dug cca 150 metara. Znam tu pričicu jerbo mi je pričao tata. Smrznuti pokojnik bio je muž sestre moje none po mami. Ostalo dvoje siročića, Stanka i Milan, ali se teta Marica brzo snašla. Udala se za Paveta i s njim izrodila Maricu. Zlatu i Jožića. I tako su sretno živjeli dok ih smrt nije rastavila. Najprije otišla teta Marica pa onda i stric (u Studeni se kaže stric starijima, a ne barba.) Pave.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.349
Odg: Povijesne priče i dogodovštine
« Odgovori #343 u: 20.04.2018., 11:17:27 »
Dio sudbine dobro nam poznate stare slike na kojoj vidimo Hotel Sušak u kojem je početkom 1900.-te sušački hotelijer, Petar Marač, prilikom gradnje istog predvidio i kazališnu dvoranu u njegovom nastavku. U toj će se dvorani sljedećih desetljeća odvijati gotovo sav kulturni, zabavni i mondeni život Sušaka. U njoj je između 1919. i 1924. god. (nije točno utvrđeno) otvoreno kino Balkan. Po završetku Prvog svjetskog rata, zgrada hotela stavljena je pod sekvestraciju a protiv vlasnika vođen je krivični postupak. Za to vrijeme u prostorije zgrade uselila su se brojna društva kao i Sokolsko društvo koje je zauzelo veliku dvoranu. Četvrt stoljeća stara zgrada bila je zrela za obnovu a najviše strop s kojeg je otpadala žbuka.
Nikola Polić, tada urednik Sušačkog Novog Lista, u svom je novinskom napisu optužio Sokolsko društvo zbog skandaloznog stanja dvorane navodeći kako: "Sokol ima priličan fond pa bi mogao, najzad, jedan dio žrtvovati za adaptacije jedine dvorane, a ne onako -špažićarski- sjediti na parama. "
Tijekom jeseni pristupilo se adaptaciji, dvorana oličena, strop saniran, popravljen krov, sanirana konstrukcija galerije ... Sokolsko je društvo odvojilo novac za nabavku novih stolica. Otkud sredstva za ostalo?!  :hmm
Financiranje ove obnove osigurano je većim djelom iz reklama a za reklamni prostor predviđeni su upravo stropovi dvorane i čekaonice, koji su bili potpuno prekriveni natpisima reklama sušačkih trgovaca i obrtnika!
Možemo samo zamisliti kako je to sve izgledalo ali nadasve snalažljivo, moramo priznati.  :p015
(Izvor: N.Palinić, Riječka kazališta, 2016., str.278., Foto: F.Penco))

novinski natpis = naslov;
novinski napis = članak.
« Zadnja izmjena: 24.04.2018., 21:49:41 od kobler »
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.523
Odg: Povijesne priče i dogodovštine
« Odgovori #344 u: 03.05.2018., 13:25:30 »
Ljuštenjem fasada izvire prošlost :