Autor Tema: Foto reminiscencija  (Posjeta: 118863 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.511
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #30 u: 09.03.2014., 15:59:47 »
A čuj, meni to liči na cijev čeličnu fi 48,3 mm,

A čuj, preko slike meni to liči na čeličnu cijev od 2" (fi 60,3), ako ne i veća 2 1/2" (fi 76). Kroz ruke mi ih je prošlo za napunit kompoziciju vlaka dugu valjda do Zagreba. Ponuda za večeru još uvijek vrijedi.


va čen bi to bil problem napravit ogradu od tubi za skelu???
Ne bi bil problem.. da su to tube za skelu :greensmile

Ma nebitno, zaboravite. :wavey

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.523
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #31 u: 09.03.2014., 21:30:18 »
A čuj, preko slike meni to liči na čeličnu cijev od 2" (fi 60,3), ako ne i veća 2 1/2" (fi 76). Kroz ruke mi ih je prošlo za napunit kompoziciju vlaka dugu valjda do Zagreba. Ponuda za večeru još uvijek vrijedi.

ili ti se omako proračun ili su ti kroz ruke prošle neke druge  :greensmile

1 inch = 2.54 cm.  2.00 inches = 5.08 cm
2 1/2 inch = 6.35 cm

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.511
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #32 u: 09.03.2014., 21:38:45 »
Ne miješaj dužinske cole i cijevne cole. :citam2

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.523
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #33 u: 09.03.2014., 22:51:03 »
Ne miješaj dužinske cole i cijevne cole. :citam2

Ne izmišljaj nove jedince  :greensmile

Znam da postoje morske milje i "obične milje"  ali coli i inchi su jedna te ista stvar i tu nema nikakve razlike.

A do razlike između tvojih i mojih dimenzija cijevi nije došlo zbog toga što postoje nekakvi cijevni coli  :lol1 nego zato što se  promjer cijevi može izraziti kao unutarnji ili vanjski promjer .  :knjizevnost

Recimo standardna pocinčana cijev od 2" ima NO 50mm (sto je priblizno 2") i vanjski promjer 60.3mm. Isto tako postoji cijev od 2" sa vanjskim promjerom 63mm. Razlika je u debljini stijenke.

Da citiram "Da je to rekao neki laik, ne bih ni riječ rekao, ali kad to kaže čovjek koji je puste godine odradio u škveru " i kojemu je "Kroz ruke mi ih je prošlo za napunit kompoziciju vlaka dugu valjda do Zagreba"   :greensmile

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.511
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #34 u: 10.03.2014., 06:52:11 »
Ha, vidiš da znaš. Jesi dobro proučio materiju? :knjizevnost Ovo a x b = c bi znala i moja mala pomnožit.

Trebao sam napisat:
Citat:
Ne miješaj dužinske cole i "cijevne"cole.
Falili mi navodnici.
Jedno je nazivni promjer cijevi, a drugo je stvarni promjer te iste cijevi.

Još uvijek ne znam hoće li Milić složit tu skelu i ja platit večeru. :lol3

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #35 u: 10.03.2014., 08:31:09 »
milić, molin te, zami šubler i hodi zmeri tuba.... :lol3

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.523
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #36 u: 10.03.2014., 12:24:05 »
Trebao sam napisat:
Citat:
Ne miješaj dužinske cole i "cijevne"cole.
Falili mi navodnici.
Jedno je nazivni promjer cijevi, a drugo je stvarni promjer te iste cijevi.

Falilo ti puno više od navodnika. Razlika između nazivne i stvarne dimenzije se ne označava navodnicima nego se obično zove tolerancija.  :knjizevnost

Pa tako je unutarnji promjer cijevi 50mm+-tolerancija , a  vanjski promjer je 60mm+-tolerancija. Neka konkretna cijev će tako imati nazivni promjer od 50mm a stvarni npr 49.5mm. Cijev nazivnog promjera 50mm a stvarnog od 60mm bi imala toleranciju od ~20%  :eek

Naravno da je pri ugradnji važniji vanjski promjer, pa vjerujem da je to razlog zašto se barata pretežno s vanjskim dimenzijama ali to nisu nikakvi "cijevni" coli nego iskrivljeno (ali lakše) označavanje/pamćenje dimenzija. Onome tko treba konkretnu cijev ugraditi je (jedino) bitno da za cijev koja je u nacrtu upisana kao 2 cola, treba napraviti prihvat/rupu/nosač ne od 2cola ili ~50mm, nego od ~60mm (~2,4 cola).  :palacgore

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.511
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #37 u: 10.03.2014., 12:28:28 »
Daj Milić izmjeri je. Ako je to skelarska 1 1/2" x 25,4 = 48.3mm ja ću je od muke zubima pregrist.  :pusiti

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.277
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #38 u: 10.03.2014., 14:17:37 »
Miliću, vidi koju si prepisku izazvao, a samo si trebao napisati "ograda od cijevi" :lol3

Premda i meni se čini da su cijevi prevelike da bi bile skelarske.....

Predlažem da uslikaš cijev mjerenu šublerom da se uvjerimo u istinitost mjera :lol3
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #39 u: 10.03.2014., 14:43:35 »
morda su to tuba za skelu za debji judi? :lol3

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #40 u: 10.03.2014., 19:00:05 »
Evo, ja bio, ali moram razviti film. :lol1
Vidjet ćete koji je promjer cijevi.
I pričao sam s ekspertom za skelarske cijevi koji me podsjetio da je dimenzija istih: vanjski promjer 48,3 mm, što sam znao, a debljina stijenke je 3,6 mm.
Obično se naručuju dužine 3,4 m jer su se pokazale optimalne za rad. Dužina od 1 m = 4 kg, a mala je izračunala da je to 13,6 kg. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #41 u: 10.03.2014., 21:47:35 »
Evo, film je razvijen, a rezultat je:



LLeon je ostao s lovom u džepu. :lol1
A svoje neznanje mogu pokušati braniti tako da sam na brodu radio do 1976. A od tada do 1996. sam bio samo ponekad na njemu. Ovdje za brod, skoro isključivo, mislim novogradnja na navozu.
Ali, priznajem, naručivao sam na tisuće cijevi za skelu.
I na kraju, a ne manje bitno, a šta mnogi od vas ne znaju, moj vid je tako loš da samo s lijevim okom vidim prvi, drugi red kod okulista. Tako da razliku od 10 mm teško mogu zamjetiti. Ali, da sam opipao cijev, sigurno bih znao da je deblja nego skelarska. Jer danas, čim sam je opipao, znao sam da je deblja. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #42 u: 10.03.2014., 22:19:28 »
hahahaha milicu...od cijelog Trsata mi smo se uhvatili za jednu obicnu hrđavu cijevčugu. Doduse puno smo toga naucili o cijevima, colima,",mm, duzinama, sirinama, tezinama. Toliko me zainteresiralo da prvom prilikom idem opipati tu cijev pa makar do Lujzijane :P
aboriđinka

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.511
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #43 u: 11.03.2014., 06:44:58 »
Trebao sam napisat:
Citat:
Ne miješaj dužinske cole i "cijevne"cole.
Falili mi navodnici.
Jedno je nazivni promjer cijevi, a drugo je stvarni promjer te iste cijevi.

Falilo ti puno više od navodnika. Razlika između nazivne i stvarne dimenzije se ne označava navodnicima nego se obično zove tolerancija.  :knjizevnost

Pa tako je unutarnji promjer cijevi 50mm+-tolerancija , a  vanjski promjer je 60mm+-tolerancija. Neka konkretna cijev će tako imati nazivni promjer od 50mm a stvarni npr 49.5mm. Cijev nazivnog promjera 50mm a stvarnog od 60mm bi imala toleranciju od ~20%  :eek

Naravno da je pri ugradnji važniji vanjski promjer, pa vjerujem da je to razlog zašto se barata pretežno s vanjskim dimenzijama ali to nisu nikakvi "cijevni" coli nego iskrivljeno (ali lakše) označavanje/pamćenje dimenzija. Onome tko treba konkretnu cijev ugraditi je (jedino) bitno da za cijev koja je u nacrtu upisana kao 2 cola, treba napraviti prihvat/rupu/nosač ne od 2cola ili ~50mm, nego od ~60mm (~2,4 cola).  :palacgore

Tolerancija je sasvim nešto drugo od ovoga o čemu ti pričaš. Tolerancija je dozvoljeno propisano odstupanje od apsolutno točne mjere. Znači ako je standardom/ nacrtom određena mjera 60,3 tolerancija može bit +/- 0,2 mm (lupam otprilike jer nemam tablice tolerancije za cijevi kod sebe) zbog nesavršenosti alata i materijala kod valjanja cijevi ili nekog drugog postupka ako govorimo o strojnoj obradi.

Bubnuo si glupost
ili ti se omako proračun ili su ti kroz ruke prošle neke druge  :greensmile

1 inch = 2.54 cm.  2.00 inches = 5.08 cm
2 1/2 inch = 6.35 cm
jer se petljaš u nešto u što se ne razumiješ, množiš a x b na mjestu gdje ta matematika "ne igra" i sad mene jebeš za navodnike i skrećeš temu na toleranciju, nazivne mjere...
2" jesu 50,8 mm, ali ne kad su cijevi u pitanju. Kad me kolega traži cijev od 2" ja mu dajem onu od 60,3. Govorimo o normalnoj debljini stijenki koje se koriste u 99,9% slučajeva (debelostijenke od 63 su toliko rijetke da se ne sjećam da sam je ikad i vidio). Ova tvoja mjera 50,8 mi apsolutno ništa ne znači ni za unutarnji, a još manje za vanjski promjer. Sa njom mogu slobodno rit obrisat.
Znači: 1 "cijevni" (stavio sam navodnike, vidiš, jer ti coli službeno ne postoje, ali se u žargonu koriste) col je 33 mm (zanemarimo decimale) 2- 60, 3-89, 4-114..... etc...

LLeon je ostao s lovom u džepu. :lol1
Ma pusti lovu, sačuvao ja zube. :lol3
Znači, ipak sam dobro procijenio preko slike. :yes

hahahaha milicu...od cijelog Trsata mi smo se uhvatili za jednu obicnu hrđavu cijevčugu.
Bitno je da se mi družimo i razglabamo, pa makar i o piz...... :rollin2 Tako be boli tintilinić za običnu cjevuljagu, na poslu mi ih je preko glave, pa ih još i ovdje moram gledat.
Sad smo Miliću zachatali temu sa glupostima. :skartoc Najbolje da sve ovo prebacimo u chat, a Miliću pohvale za temu, fotografije i neka samo tako nastavi. :bravo3

EDIT: Evo tko hoće proučavat:
http://www.docstoc.com/docs/31100212/Tubing-Size-and-Weight-Table-Tube-Outside-Diameter-Nominal-Weight
« Zadnja izmjena: 11.03.2014., 06:48:28 od LLeon »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Foto reminiscencija
« Odgovori #44 u: 13.03.2014., 21:09:21 »
Kao što sam u chatu najavio, danas sam s moja 2  rođaka i kujicom Brkica pokušao naći sabirni logor broj 7, ili tako nekako, koji je funkcionirao na području Lipovca za vrijeme WWII. Ujak V. je zadnji put bio u njemu prije 40-ak godina, a ja i G. nikad. Ali, kao , imali smo upute. I sjeli u kampanjolu, njih dva naprijed, a ja i Brkica iza. I to je vožnja za liječenje kamenaca, bubrežnih. Više letiš nego šta sjediš.
I tako mi došli na poziciju, koja je očito bila loša. I hodali smo dva i pol sata

po dolcima, putićima, zvali, kad se pojavio signal, ljude koji bolje znaju, ali logor nismo našli. A ja i nisam bio tako razočaran. Ali njih dvojica da. Jedino je Brkica bila vesela. Ja sam bio zadovoljan, obzirom na moje fizičke sposobnosti, kako sam taj dril izdržao. Ali da ste vidjeli ujaka, čovjeka od punih 80 godina. Napredovao je kao torpedo.
No odustali, za sada, smo od logora, ali mene su i druge stvari zanimale.
Pa smo tako vidjeli limes u Presiki.


Nakon toga u Ravnom smo posjetili ruševine talijanske kasarne


s .../pojma nemam kako se ovo zove - obzidani položaj?/


Uz ove povjesne građevine jedan, meni poznati, Studenjac je nataknuo i ovaj kontejner

koji koristi za povremene boravke tu, na svome.

Vidio sam i limes u Podprhavcu.


Sjetio se i korita u Mržljaku.


Kao i

bazena u kojima se skupljala voda za opskrbu korita iz kojih su Talijani napajali mule, a valjda, i konje.


I tako, misija propala, ali uspješno završena  :lol1, pa se moglo i nazdraviti s pivom.


A za one koji vole cvijeće, kao ja, snimak ovih šafrana iako se meni čini da i nisu.
 

Prošeći se z manun okolo Trsata.