Autor Tema: Fenomen jezera kojeg »sad ima, sad nema« - Jezero Ponikve kraj Škrljeva  (Posjeta: 23918 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
LLeon, koliki je majketi onaj stup od struje???? Ja ne mogu vjerovati da je toliko vode bilo.

Nisam se penjao, majkemi. :lol3 Onako odokativno, rekao bih najmanje 7-8 metara, ako ne i 10.

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Sabina spominješ ime Koritnjak, jedan biser iz bogate riznice kojega sam tražio poduže vrimena. >Rudolf Strohar čovik koji je napisal svoje životno djelo i Bibliju koja se zove Uz Lujzinsku cestu a koja opisuje sve ča se tiče te ceste do u detalj a koju ima u GKRijeka....

a po postovima nisam skužio da li si ga našla?

Mene je zanimal prvenstveno Bakar i njegove prilazne ceste pa je tako prekrasno opisal današnju cestu koja ide od Bakra preko pruge pa preko magistrale na Meju, Zatim ide od Meje prema današnjoj gostioni bajta za koju piše:
Povrh Meje uz cestu se nalaze tri kuće, nesto povise ovih kuca cestu presiijeca karlovačko riječka pruga ....ovdje se nalazi malena kucica željezničkoga stražara....

Svakako posjeti željeznicku stanicu Meja prekrasan vidik i klupica....za odmor...skrenes sa ceste uz onu kapelicu...

Ja cu nadodat da se malo povise pružnoga prelaza nalazi i makadamska cesta sa  kojom se dolazi na krasicu tj na trafostanicu Melina. To ti je negdi malo ispod onog velikog livog zavoja kadi dalekovod presjeca cestu. A vidin da vise nema ni onog postanskog vagona va dolcu ispod pružnog prelaza  koji se stropostal nakon sudara vlakova, valjda sekundarna sirovina dejstvuje...

E pazi sada ovaj biser koji san puno vrimena ispitival kadi je, a bil mi je pod nosom ko vama ona gradina kod Bovna koju sam i ja istražival pred par godina

Strana 140 Rudolf Strohar Uz lujzinsku cestu....
Iza prijelaza željezničke pruge dolazimo u selo Koritnjak.... Koje je nastalo kada je trak lujzinske ceste povezao bakar oko 1820...Ondje su bile podignute dvije kuce najviše stoga sto ima žive vode ....sto je ondje rijetkost....i sto je na pola puta izmedu Bakra i Jelenja....te su mnogi kirijaši ovdje napajali svoje blago.....Odatle i ovome mjestu ime koritnjak,,,kada je 1865 napustena velika trgovina na ovom kraku ceste napustene su i ove dvije kuce i osudene propasti....

Povrh koritnjaka a podno jelenja uz cestu se nalazi mjesto Ostrovice....  ovdje se nalazi druga kuca dolje ima staje, a gore prostorije za obitavanje...i ona je sluzila kao konaciste ....a danas neznatom za one rijetke kirijase koji njom prolaze....(e a danas od auta ne mores disat) Mislim da je to ona kuca malo ispod odvojka za ARZ cvor Ostrovica

Koritnjak pak nikako nac a  tražen li je tražen...., a ne bis verovala kako ga je lahko nac.....u biti slucajno i to kad sam tražil rupnikove bunkere prema Matusajni....dakle cestom od pružnog prelaza pa prođes odvojak za Krasicu pa onda ispod dalekovoda i sada je ona duga ravnina i onda ulećeš va jedan jaki desni zavoj (ima one oznake za jaki zavoj njih nekoliko) . Tj vec na zavoju ces vidit makadamsku cestu ili put koji vodi ispod ceste...Dakle 100 metri prije plinovoda (ako si na plinovodu onda se vrati nazad) ces vidit jednu jako velu i lipu vikendicu. Ona je u biti Koritnjak jer je to stara kuca preuredena dok su preostale dvi kuce vjerojatno bivse stale  ispod nje. Malo je nezgodno bauljat jer je to izgleda privatno vlasnistvo, premda ima i put..  no nisam nasal tu zivu vodu koju opisuje strohar.........

Delal san skupa sa jednim Skrljevcaninom koji mi je potanko opisival sve te cestice u zaledu Škrljeva pa sam to sve prosal...malo autom malo biciklom....Plosnu Ponikve Bovan....

Zalutala si nakon onoga okrugloga bunkera kadi je pružni zavoj tj poslije one kuce va onoj valici ispod pruge.

Zao mi je da ne mogu postat slike ali evo ti teoretskog opisa moguce trase,

Od pruge cestom ces doc na prvo raskrsce sa rampom koje si i opisala. Desna cesta na kojoj je rampa vodi na Matusajnu i na sokolicev dvor tj. Koritnjak a ova druga liva cesta tj ako ides ravno prema gori vodi tocno ispod ARZ na podvoznjak  kadi se racva pa liva vodi na Lujzijanu preko talijanskih kasarni točno malo ispod raskrižja za platak, dok desna vodi na krak koji od ostrovice vodi na Meju a prolazi uz Sokolicev Dvor odnosno Koritnjak.....(na njoj na desno ima jedan odvojak i planinarski znak za Meju)
E sada ti je vec jasno kamo ciljan tj kružnu turu kojom se vraces na polaznu tocku... 
Najbolje bi ti bilo pazit jer na kamiku uz cestu malo povise raskrizja ima oznaka koja glasi za Ljubibelj a to je vrh iznad Koritnjaka pa ako pratiš planinarsku stazu tocno ces doc na Koritnjak....
Ako te zanima nastavak cu ti napisat kuda tocno treba poc, samo mi reci ako te zanima mulatijera i rupnikovi bunkeri ili cisto staza do Koritnjaka....
Ova vertikalna cesta je jako intersantna jer se od nje sve racva ša na livo ides na grobnik a desno prema Krasici tj Bakru...Ima jako puno tih planinarskih staza no kako one koriste ili presjecaju makadamske ceste kojima se ja koristim  ja se ne obazirem na njih nego ih pratim neposredno samo pred sam vrh koji treba osvojit jer predstavljaju daleko najlaksi i najsigurniji put do vrha...
Ja planiram poc tom cestom vertikalno ali se probit autom od plinovodne stanice pa na Vranu a zanima me spoj od vrane na cestu za platak jer bi to mogal bit trak rimske ceste koja vodi od lasca preko platka na grobnik...
Malo san van teme no uz jezera se more posjetiti i okolica...

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
po meni, Ponikve bi se trebale prodavati kao atrakcija, a ne da sve skupa 200 ljudi zna za ovaj fenomen.

Ideja nije loša samo kako - jezera ima faktički samo kada je ružno vrijeme i to mora biti solidno ružno vrijeme, čitaj puuuno kiše, a čak ni tada se ne mora skupiti dovoljno vode.  :hmm

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Sabina spominješ ime Koritnjak, jedan biser iz bogate riznice kojega sam tražio poduže vrimena. ....

a po postovima nisam skužio da li si ga našla?

Na žalost, nisam :( kao i što sam napisala:


Ja sam dvaput lutala tim krajem i oba puta sam se zagubila...jednom završila na cesti blizu Gornjeg Jelenja a drugi put pored elektrane prema Krasici...oba puta sam se zagubila kod onog bunkera na kojem je planinarska oznaka...prvi put sam odlutala previše gore a drugi put preko pruge...po poljima...i na kraju, kako kažeš, odjednom nestanu oznake i puteljci. Ako ikada bude izlet ja želim ići i nači taj put...ovako piše u mojim uputama koje nikada nisam uspjela pronaći:
ŠKRLJEVO - BOVAN - KORITNJAK - KRASICA (2h i 30min)
Iza željezničke stanice potrebno je pratiti markaciju do obavijesne ploče za liburnijsku gradinu Plosna. Cestom preko Bovana (veliki željeznički nasip s desne strane) dolazi se do raskršća s rampom, te se nastavlja desno preko kamenjara i šume prema Koritnjaku, starom pastirskom stanu koji je do nedavno bio naseljen (Sokolićev dvor). Iza kuće desno vodi staza
koja se spušta u Krasicu.

Nikada ja ovaj pastirski stan nisam našla  :skartoc

A ne može se reći da se nisam potrudila i tražila. Poslije sam još jednom napravila cijeli đir od Plosne preko Ćićave i opet do bunkera ali ni tu nije bilo...ustvari možda sam i prošla pored njega a da nisam ni znala kao što smo tražili Gradinu na tom mjestu a ono "Gradina" su dva kamena jedan na drugom  :greensmile
Ima vremena, dug je život, naći ćemo i koritnjak jednog dana  ;)
aboriđinka

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Ako ikada bude izlet ja želim ići i nači taj put...ovako piše u mojim uputama koje nikada nisam uspjela pronaći:
ŠKRLJEVO - BOVAN - KORITNJAK - KRASICA (2h i 30min)
Iza željezničke stanice potrebno je pratiti markaciju do obavijesne ploče za liburnijsku gradinu Plosna. Cestom preko Bovana (veliki željeznički nasip s desne strane) dolazi se do raskršća s rampom, te se nastavlja desno preko kamenjara i šume prema Koritnjaku, starom pastirskom stanu koji je do nedavno bio naseljen (Sokolićev dvor). Iza kuće desno vodi staza
koja se spušta u Krasicu.

Nikada ja ovaj pastirski stan nisam našla  :skartoc


Sabina, imam ja Koritnjak na jednoj bici karti, staza prolazi onuda. Onuda se stvarno može lijepih tura složiti, možemo i otići skupa jednom prilikom, ja sam s orijentacijom ok.
U međuvremenu daj otvori ovaj link u novom prozoru, trebao bi ti ga browser automatski spremiti: www.hps.hr/hp-arhiva/200712.pdf , to je pdf izdanje hrvatskog planinara, i odmah na početku imaš članak o planinarenju u tom kraju. 

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Ne mogu na tube ali mislim da je dio ovoga sto Sabina traži......



kad sam se sa tunela tuhobic spustio na magistralnu cestu Meja ostrovica...20-ta minuta na videu

Tamo kod reklame akvarijum kada izlazim sa sumske na glavnu asfaltiranu cestu...se asfaltom  spusta na dole prema Meji i na donju stranu su vikendice nakon sto plinovod presjeca cestu....a zadnja vikendica prema Meji je Koritnjak... ispod nje su jos stare stale a vlasnika triba pitati gdje je vrelo no mislim da je vjerojatno na njemu napravljen kakav bunar jer ga nisam vidio......onda prati kada se spustam po asfaltiranoj cesti prema pružnom prelazu ali malo prije  skrecem na onaj makadam za krasicu....e tamo na tom makadamu ima jedan veliki kamik sa planinarskim oznakama no staza vodi tocno ispod stupa od dalekovoda iznad pruge imas ga na videu i lipo se vidi trag tj staza...prema Rijeci na Koritnjak.u biti je to lmulatijera...moglo bi se i autom......može se i odozdola sa Krasice sa glavne ceste koja prolazi kroz krasicu...ono sam namjerno dobro snimio ..tamo di je onaj bijeli peugeot iz 1972 bez jednog kotaca odnosno kod kuce od Javnog biljeznika koji ima nissan terana......pa se ide uz groblje preko mostica na A7 na stari put za bakar .....odatle i objesnjenje zasto je onaj mostic na A7 ispod krasice....

Inace video / slide show... vodi iz Hreljina pa na bakar tj kuzam a htio sam sebi dokazati da je to mozda neki stari put i veza grada Bakra sa zaledem i rudnicima željeza koje su držali zrinski a svakako prije izgradnje Lujzijane i njezinog kraka ---na Bakar...jer se od koritnjaka može cestom doc na spoj lujzijane gdje se ide asfaltom na platak a od platka ide Rimska cesta pravo na rudnike željeza u Gerovski kraj koji su držali zrinski prije svoje pogibije 1671 godine u Beću....i kada Gradačka komora plijeni njihova imanja a mi potpadamo slijedecih 250 godina pod Austriju....pod nazivom Austrijsko primorje...

Ta staza je transverzala od Škrljeva preko brda Matusajna ili Krasice na sokolicev dvor pa na Ljubibelj pa prema Tuhobicu...planini koja je direktni sraz goranske i mediteranske klime.....pogled fascinanatan...




Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Stari sony iz 2007 godine sa 520 MB pro duo memory stick pa sad ti napravi film...kvarat ure snima a onda na ostatak memorije slike a pa na kraju i  telefon...

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
A zašto mora biti film?  :help2

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502

Sabina, imam ja Koritnjak na jednoj bici karti, staza prolazi onuda. Onuda se stvarno može lijepih tura složiti, možemo i otići skupa jednom prilikom, ja sam s orijentacijom ok.
U međuvremenu daj otvori ovaj link u novom prozoru, trebao bi ti ga browser automatski spremiti: www.hps.hr/hp-arhiva/200712.pdf , to je pdf izdanje hrvatskog planinara, i odmah na početku imaš članak o planinarenju u tom kraju.

kad si s orjentacijom OK onda žemo  :greensmile jer smo ja i orjentacija posvađani...ali ima i to svoje prednosti. Često nađeš nešto što uopće nisi tražio  :))
PDF cu otvoriti na poslu i isprintati ako se bude moglo a čim uhvatim slobodnih 40 i nešto minuta vremena pregledat cu i Ri-xxxRR-ov video/slide show (da mi elvis, cjepidlaka, ne zamjeri  :P) pa možda dok čekam tebe obavim jedno solo lutanje  :wavey
aboriđinka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Ne mogu na tube ali mislim da je dio ovoga sto Sabina traži......




sada sam pogledala prvih 5 minuta videa i mislim da sam ovim na početku videa išla. Samo sto sam ja dosla iz smjera elektrane i spustila se u Krasicu (ako je to to) ali...više mi se svidio dio od kuda počinje muzika...i šuma. Taj dio je zaista lijep za hodanje.
Ma svi ovi nasiu krajevi su mi tako prelijepi. Najbolje mi je kad se popnem na planinu a u daljini vidim more...di to ima?
aboriđinka

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Najbolje mi je kad se popnem na planinu a u daljini vidim more...di to ima?

I meni, ali tako je u velikom dijelu Hr, od Istre do krajnjeg juga. U krasnoj zemlji živimo  :kiss2

Offline KarlaRi

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 456
Najbolje mi je kad se popnem na planinu a u daljini vidim more...di to ima?

I meni, ali tako je u velikom dijelu Hr, od Istre do krajnjeg juga. U krasnoj zemlji živimo  :kiss2

no ono što drugi nemaju je to da mi imamo skijalište sa pogledom na more. jednom davno su me učili da je Platak među rijetkim skijalištima sa kojih vidiš more. nemojmo sad u detalje kakva je kvaliteta Platka kao skijališta  :greensmile

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
no ono što drugi nemaju je to da mi imamo skijalište sa pogledom na more. jednom davno su me učili da je Platak među rijetkim skijalištima sa kojih vidiš more. nemojmo sad u detalje kakva je kvaliteta Platka kao skijališta  :greensmile

Svima su nam to govorili, a kasnije sam shvatila da to baš nije tako :(. Od nama bližih to isto ti imaju francuska rivijera, Grčka, Italija, Španjolska. U Norveškoj puno skijališta ima pogled na fjordove. No daleko od toga da se ta činjenica za Platak ne bi mogla malo bolje iskoristiti u promotivne svrhe

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
pregledat cu i Ri-xxxRR-ov video/slide show (da mi elvis, cjepidlaka, ne zamjeri  :P)

Da li nakon gledanja power point prezentacije kažeš da si gledala film ili slide show? A ako netko snimi tu istu prezentaciju ali tako da se ne vidi ni prezenter niti čuje njegov glas, nego je preko cijelog kadra samo prezentacija - bi li rekla da si gledala video ili prezentaciju/slide show ? :greensmile