Autor Tema: Fenomen jezera kojeg »sad ima, sad nema« - Jezero Ponikve kraj Škrljeva  (Posjeta: 23925 vremena)

0 Članova i 12 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Ej Asterix, a dali si obratila pažnju kad ideš kroz Ponikve planinski puteljak s lijeve strane? Odmah negdje na početku sela.
Vrlo lijep puteljak kojim se popneš na jedan vrh, zaboravila sam kako se zove ali cijelo vrijeme je bio putokaz za Suhi vrh. Taj dan sam se ja zeznula jer sam krenula po oblačnom vremenu i na pola puta me je uhvatila kiša.
Popneš se na taj vrh i jako lijepo vidis i jezero i more i otok Krk i Grobničku dolinu...tih slika više nemam jer kad sam mjenjala mob sve sam iz njega obrisala  :(
Od vrha se dalje ide nekom Seniorskom stazom koja je jako lijepo uređena i jako dugačka...na kraju se završi kod kamenoloma (od kojeg postoji puteljak za Suhi vrh...ali meni je taj dan bilo previše i bila sam mokra do gole kože) koji se spaja sa cestom na kojoj je gostiona "Putniku".
aboriđinka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Prvi je naravno jezero i đir kajakom sljedeći put kad dođem ... i zato želim Rijeci puno kiše sljedeća 2 tjedna  :pusiti :pusiti
Drugi je ovo
 

Ovo nisam uspio pronaći, našao sam nekoliko putokaza, pratio ih ... i nestali putokazi , nestao i put a kako sam ionako mislio na drugu stranu, na tome je ostalo.
Ja sam dvaput lutala tim krajem i oba puta sam se zagubila...jednom završila na cesti blizu Gornjeg Jelenja a drugi put pored elektrane prema Krasici...oba puta sam se zagubila kod onog bunkera na kojem je planinarska oznaka...prvi put sam odlutala previše gore a drugi put preko pruge...po poljima...i na kraju, kako kažeš, odjednom nestanu oznake i puteljci. Ako ikada bude izlet ja želim ići i nači taj put...ovako piše u mojim uputama koje nikada nisam uspjela pronaći:
ŠKRLJEVO - BOVAN - KORITNJAK - KRASICA (2h i 30min)
Iza željezničke stanice potrebno je pratiti markaciju do obavijesne ploče za liburnijsku gradinu Plosna. Cestom preko Bovana (veliki željeznički nasip s desne strane) dolazi se do raskršća s rampom, te se nastavlja desno preko kamenjara i šume prema Koritnjaku, starom pastirskom stanu koji je do nedavno bio naseljen (Sokolićev dvor). Iza kuće desno vodi staza
koja se spušta u Krasicu.

Nikada ja ovaj pastirski stan nisam našla  :skartoc
« Zadnja izmjena: 18.02.2014., 21:42:41 od Sabina »
aboriđinka

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Skužila sam markaciju i to 2 različita tipa. Sad mi se čini da od ove tabele vodi novija markacija pa je možda lakše i naći tu gradinu. Ajme sad me totalno zaintrigirao taj kraj ... kad idemo?  :hiker

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Ja neću reći kada jer ako ja vodim...mogli bismo stići greškom do Zagreba  :greensmile
aboriđinka

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
evo, gps trag je spreman, idemo prvom prilikom, taman poludnevni izletić




Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Pa imaš pravu kartu!!!

Može...ja sam 100% ZA...sto se mene tiče Yr.No kaže da će ovaj vikend biti vedar...ali tko zna hoće li se izvrtiti vrijeme
Možemo i na jednu i na drugu stranu s time ako krenemo prema Suhom vrhu treba nas čekati neki prijevoz kod Putnika...a ako idemo prema Krasici tu nam ne treba ništa...osim možda kompas ;)
aboriđinka

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
imam, sa svim ucrtanim planinarskim putevima  :hiker

Tura je kružna, počinje tamo di se odvaja cesta za Ponike, a tamo i zatvaramo krug.

Ovaj vikend me nema, idem u Liku, vikend nakon ću doć pa možda nešto i iskemijamo (a ja idem i veslat na jezero  :pusiti). Ako netko želi prije, mogu mu poslati ovu kartu i gps trag na mail.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
pojača je tura...koliko sam shvatila 16,5 km ali jako mi se sviđa sto je kružna...ne volim se vraćati istim putem a to me često i zezne pa tvrdoglavo idem naprijed dok ne nay....  :greensmile

poslat cu ti na pp mail pa mi pošalji ako ti nije teško da malo proučim...ako ne bude sta pametnije ovaj vikend mogla bih je isprobati...a ako ne barem po njoj mogu pokušati doći do te famozne Gradine dok se ne skupimo svi zajedno...unaprijed hvala ;)
aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553

Iza željezničke stanice potrebno je pratiti markaciju do obavijesne ploče za liburnijsku gradinu Plosna. Cestom preko Bovana (veliki željeznički nasip s desne strane) dolazi se do raskršća s rampom, te se nastavlja desno preko kamenjara i šume prema Koritnjaku, starom pastirskom stanu koji je do nedavno bio naseljen (Sokolićev dvor). Iza kuće desno vodi staza
koja se spušta u Krasicu.
[/i]
Nikada ja ovaj pastirski stan nisam našla  :skartoc

Ovo je najbliže što sam ja došao, piše Gradina 15min:



Još sam desetak minuta u smjeru oznake  na gornjem kamenu tražio neko daljnju naznaku ali nisam ništa našao, a kao što rekoh to mi ionako nije bio cilj pa sam odustao.

Sada kada sam pogledao taj stari track, vidim da nisam baš desetak minuta tražio a i da sam možda krivo shvatio oznaku. Po mojoj logici oznaka je govorila da idem po putu i skrenem lijevo, ali kada pogledam "iz satelita" , možda juje trebalo doslovno shvatiti i odmah skrenuti, mada se nije nazirao nikakav put.   :hmm


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
 :pojmanemam

Ajd sad to još preklopi sa Astermapom pa da se snađemo i mi. Otprilike znam gdje sam falio. Izlet je OK, najbolje kad Aster bude tu za 2 vikenda, ne garantiram da ću moći jer mi je stari već par tjedana lošije, pa sam svaki dan po par sati tamo, no samo se vi organizirajte. Možda doletim s bunkerom u gajbi  :lol1
Elvis, jel to na vrhu blizu točke odustajanja neki bunker?  :djavo
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D

Ovo je najbliže što sam ja došao, piše Gradina 15min:



Citat:
Po mojoj logici oznaka je govorila da idem po putu i skrenem lijevo, ali kada pogledam "iz satelita" , možda juje trebalo doslovno shvatiti i odmah skrenuti, mada se nije nazirao nikakav put.   

po onom šta je nacrtano na markaciji, trebao si odmah skrenuti lijevo .... nema veze što se nije nazirao put, bitno je naići na sljedeću markaciju

Sabina pošaljem ti kartu i gps trag (pa si ga možeš otvorit u google earthu) večeras kad dođem doma.

Nikako da skužim na ovoj elvisovoj sa GE što bi uopće mogla bit gradina, ništa mi iz zraka ne daje na tako nešto, eventualno onaj okrugli krater na vrhu  :greensmile. Elvis, može please malo šira perspektiva?

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Elvis, jel to na vrhu blizu točke odustajanja neki bunker?  :djavo

Misliš ravno prema Ponikvama? Ja bi rekao da bi prije nego bunker mogla biti ta Gradina, ali opet putokaz kaže lijevo,  skoro prema vrhu.  :help2




Nikako da skužim na ovoj elvisovoj sa GE što bi uopće mogla bit gradina, ništa mi iz zraka ne daje na tako nešto, eventualno onaj okrugli krater na vrhu  :greensmile. Elvis, može please malo šira perspektiva?

Naravno  :palacgore



I par "užih"





i kao "bonus" extra široka


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Za one koji joś nisu ovo posjetili, jezero je sada joś veće, podiglo se za 1 metar! Ne propustite ovo!
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Ajmeeeee, samo da tako zdura još 8 dana


Sent from my iPhone using Tapatalk

madcox

  • Gost
Ajmeeeee, samo da tako zdura još 8 dana


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ma hoće, gle opet se nebo otvorilo danas.