Autor Tema: Šetnja područjem bivšeg Vulkana  (Posjeta: 5634 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« u: 27.01.2014., 22:19:40 »
Silom prilika danas sam par sati proveo na prostorima bivšeg riječkog industrijskog diva - tvornice Vulkan. Ova je fotoreportaža plod čiste dosade i gubljenja vremena uu iščekivanju Godota, koji i kad je stigao nije ništa riješio. Tako da sam makar obavio korisnu šetnju u fizičkom i istraživačkom smislu. U zdravu tijelu zdrav je duh, a u istraživačkom još i zdraviji! Tako nekako.

Neće ovo biti reportaža sa zavlačenjam u neke hale bivše tvornice, jer za to nisam danas bio raspoložen, ali ipak sam vidio neke prostore koje nisam prije s te strane nikad pohodio. Pa da pođemo!

Prvo da se pohvalim novim antifašističkim spomenikom koji se nalazi na srednjem ulazu u Ex-Vulkan, onom kraj Vulkanova nebodera! Fotke će naravno kasnije i u tu našu temu








Stanje spomenika - vidi se iz priloženog.   :facepalm :facepalm
Gdje nam je SAB sada?

Usput, ovaj je nekada parkić za uzor, sa fontanicom i pozornicom od dasaka koje su u truležnom stanju ograđen žicom i osiguran kamerama firme Alius! Tako da nema razbijanja!   :greensmile
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #1 u: 27.01.2014., 22:26:06 »
Kad prava firma štiti  :greensmile
Šta nije sada u tom prostoru Vulkan-nova ?....uh kad se sjetim kakav lik vodu tu firmu dođe mi slabo ali ne smijem ništa pričat, vjerojatno će propasti kao i nekadašnji Vulkan
aboriđinka

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #2 u: 27.01.2014., 22:26:29 »


Naravno da ne znate što je ovo! Ali ima i starijih kojima je ovo jaaako poznato! Odlagalište za kartele koje su bile sredstvo kojim se utvrđivalo prisustvo na radnom mjestu - cvikale su se u posebnim napravama zvanim cvikalice koje nisu cvikale kartu kao u busevima Autotroleja, već su otiskivale neizbrisivi zapis vašeg kašnjenja na radno mjesto! (Osim ako niste nazvali kolegu koji je savjesno prije vas došao na radno mjesto da se spusti i cvika kartelu i za vas, jer će i njemu to možda zatrebati)



Ulazni natkriveni prostor gdje su se nekad dok je u Vulkanu kruh zarađivalo i preko nekoliko stotina radnika stvarala fila na ovim aparatima:



Cvikalicama! Jedna je potpunoma sačuvana do dana današnjega! Proizvođač Insa! Mašala!   :bravo5 :palacgore
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #3 u: 27.01.2014., 22:27:42 »





Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #4 u: 27.01.2014., 22:32:01 »
Mogao si nas pustiti da malo pogađamo...ja bih znala da je to držač za kartele. Vidjela sam ih nekada u rafineriji dok su još bile u funkciji. Sada umjesto kartela sofisticiranu kontrolu ulaza radi ista prijespomenuta firma
aboriđinka

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #5 u: 27.01.2014., 22:36:04 »
Poslikao sam naravno i dvije od tri stražarnice u kojima sam nekad u studentskim danima stražario preko riječke Sigurnosti - valjda sada Protecta (lijepo hrvatsko ime!). Treća sa strane tehničkog pregleda je davno srušena, a tamo sam najviše vremena proveo - 4 noći u tjednu od 20 do 6 ujutro ... Poslikao sam i Dvoranu Jehovinih svjedoka, Dharma hotel i okoliš sa prijenosnim talijanskim bunkerima i prekrasno uređenim okolišom, par zgrada unutra, ali sve to stavim kasnije.Sada sam razvio samo dio oko istočnog ulaza i dio van žice gdje su i danas vidljivi ostaci troske od nekadašnje proizvodnje olova ...




Stara ograda Vulkana, stara rampa - nepromijenjeno tridesetak godina makar ...



Zaobišao sam oko žice i spustio se dolje prema izlazu tunela zaobilaznice prema nasipu pruge - kad tamo - neka se djeca zaista znaju zabavljati - sanjkalište u pijesku!   :palacgore :bravo



Pogled na portal tunela, zaobilaznicu, ostatke troske i nasip pruge
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #6 u: 27.01.2014., 22:41:13 »
Cijelim se područjem od istočnog ulaza pa sve do željezničkog nasipa nailazi na skrutnute ostatke proizvodnje olova. Putem sam naišao i na pravi bivak sa šatorom u kojem očito neki beskućnik preživljava, lijep veliki kameni zid, tragove novodobnog iskopavanja očito u cilju spašavanja željeznih ostataka koji se daju utopiti u lokalnog trgovca sekundarnim sirovinama, te veliko smetlište uz cestu koja se penjala uzbrdo i prolazila ispod nasipa tunelom kojeg vam sada prvi puta predstavljam u malo detaljnijem svjetlu ...


Pogled prema zapadu









Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #7 u: 27.01.2014., 22:44:25 »
Pogled sa zapada sa strane Vatrogasaca i pekare, moram zaista istaknuti prekrasan rad starih kamenara jer se ovdje zaista vidi pravo majstorstvo! Pogledajte onaj peterokutan kamen na spoju! Savršenstvo!







Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #8 u: 27.01.2014., 22:52:46 »
Sad sam već završio na velikom željezničkom nasipu između Lenca i Vežice ... prvo što mi je upalo u oko je da je bura, ne znam koja, ne znam kad, ali jedna jaaaka - otpuhala gotovo sve betonske poklopnice visokonaponskog kanala na nasipu koji sada predstavlja opasnost za prolaznike koji zabrani unatoč ipak ovud hodaju i prolaze - ni ja nisam bio iznimka kad sam živio tu blizu, bio mi je pravi doživljaj biti na sred nasipa kad prolazi vlak ... a nekada su bili duuuuugiiii

Vratimo se mi betonskim poklopnicama  :facepalm



A gdje li su samo završile? Pa naravno - vidi dolje!   :greensmile




A ovdje na donjoj fotki označio sam crvenom strelicom lokaciju majušnog tunelića za prolaz oborinske vode kroz trup nasipa, kojim sam se nekoć dva puta provukao, u jedan proljetni sumrak - prvo od Lenca ka vrtu u kojem su tada bile prakrasne sočne trešnje koje smo poklopali dok se nije oglasio uvijek oprezni pas vlasnika trešanja, a onda nazad u modusu za bježanje! Sjećam se i danas te tmine i uskoće na početku, o zmijama nismo ni razmišljali jer tko bi onda pojeo trešnje!   :bravo5


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #9 u: 27.01.2014., 22:55:42 »







Par željezničkih naprava za koje sam siguran da ću dobiti objašnjenje što predstavljaju ... Sumnjam da su nekakvi mjerači brzine nailaska vlaka koji ako vlak ide prebrzo uključuju sigurnosni sustav na stanici Pećine i odvode vlak na krajnji desni kolosjek koji završava bikom, u cilju izbjegavanja većih nesreća na spustu ka stanici Rijeka
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #10 u: 27.01.2014., 22:57:31 »


Još naprave iz prethodnog posta - slika gore





Ovaj mi komad metala nimalo nije jasan ...   :pojmanemam

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #11 u: 27.01.2014., 23:03:18 »


Ispod mosta kod Lidla, sagrađenog 1970-71, a na samom otvaranju ceste bio je naš Drug Tito. I ovdje je bura otpuhala zaštitu visokonaponskih žica, dvije zaštitne table završile su kraj pruga, a jedna je odvaljena s gornje strane ... Znam da nam je željeznica u rasulu, ali mislim da bi se ovo moralo pod hitno popraviti! Posebnu kritiku zaslužuju zbog onih betonskih ploča! Tko je normalan mogao misliti da će one izdržati na onoj vjetrometini? Blaženo naše fušarenje!



I završio sam sa ovom fotkom jedinog ostatka bivšeg industrijskog kolosjeka za tvornicu Vulkan, kod tehničkog pregleda ...


Dopunjavat ću ovaj putopis u hodu, dodat ćemo i neke povijesne fotke i opis bivše tvornice postepeno, za sada toliko!  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #12 u: 27.01.2014., 23:11:11 »
na ten komade metala fale koloture za sajle...te sajli san prokjel aš kad san ih preskakal san se brageše zamazal z nekakovun mastun..


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #13 u: 27.01.2014., 23:26:49 »
Odlagalište za kartele koje su bile sredstvo kojim se utvrđivalo prisustvo na radnom mjestu - cvikale su se u posebnim napravama zvanim cvikalice koje nisu cvikale kartu kao u busevima Autotroleja, već su otiskivale neizbrisivi zapis vašeg kašnjenja na radno mjesto! (Osim ako niste nazvali kolegu koji je savjesno prije vas došao na radno mjesto da se spusti i cvika kartelu i za vas, jer će i njemu to možda zatrebati)

I ja sam imao kartelu nekoliko puta kada sam radio praksu ili preko student servisa u Rafineriji!  :301

Možda su stanovnici grada to zbilja rješavali pozivom, ali mi iz prigrada, da ne kažem brđani nismo imali povlasticu telefona pa se to obično dogovaralo unaprijed  :greensmile

Eh, baš bi volio da imam barem fotografiju jedne od tih kartela ali tada mi to nije ni palo na pamet ..a  i ne bi bilo jeftino ko danas ... da ne kažem besplatno ko danas.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Šetnja područjem bivšeg Vulkana
« Odgovori #14 u: 28.01.2014., 09:00:46 »
Pol ure sam izgubio tražeći svoju posljednju kartelu. I nisam je našao. Ja sam inače pedantan pa ne vjerujem da sam je zametnuo negdje, već prije bacio u fazi čišćenja "suvišnih" stvari. Tako da ne mogu elvisu poslati ni sliku moje kartele. :facepalm
Ali ima jedna priča, vic koji sam sličnim povodom ispisao na LPR-u.
Tamo negdje 80-ih dođe u ured mog prijatelja Tomota i mene naš dragi prijatelj Kompa. Valjda najpopularniji lik u 3. maju.
Sjedne i onako sav usplahiren popije konjak pa kaže:
-Ste čuli šta se dogodilo? Kako je nastardao onaj cjevar?
-Šta? Koji ? Kako?
-Pa išao čovjek ujutro normalno na kafe u Rivijeru i vidi red u onoj butižici do. Šta se čeka? Ulje. I stane u red pa strpljivo čeka ulje umjesto da je već mako travu i kavu. Kad najedanput, preko reda, bane neki tip i hoće ulje jer mu se žuri. Riječ po riječ posvađaju se oni, a ovaj prekoredni u džep i cap! Cap! Procapari ovaj dvaput našeg cjevara. Brzo su nazvali hitnu.
-Iiiiii???
- Niš, ubacili ga u karabulancu. A znaš koje su mu bile zadnje riječi?-
- ?
- Cvikaj mi kartelu!!!!
Evo toliki je značaj u svakodnevnom životu imala kartela. I moram Kompu konačno pitati, kad ga vidim, je li to bila istina ili jedan od njegovih uspjelih viceva.
Prošeći se z manun okolo Trsata.