Autor Tema: Park heroja - Trsatski park  (Posjeta: 124536 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Park heroja - Trsatski park
« u: 12.01.2014., 18:35:05 »
Otvorio sam ovu temu s namjerom da u njoj vi i ja upisujemo rječju i fotografijama sve što znate, što vidite, što ste doživjeli... u ovom parku. Kako sam ja često u njemu to ću se povremeno javljati ovdje sa svojim impresijama.
Za početak par prigodnih rečenica o parku koje su već objavljene. Ja ih prenosim da ne mudrujem previše.
...
Niknuo je u istočnom dijelu grada, na Trsatu, na nadmorskoj visini od 95 do 142 m. Ideju o njegovom nastanku možemo tražiti još u spisima iz 1911. godine, kada je Andrija Bahorić, ugledni riječki pomorac i veliki ljubitelj prirode, vodio učenike ondašnje građanske škole na Trsatu na pošumljavanje trsatskih goleti izloženih buri, mladicama crnog bora. Gradonačelnik Sušaka Juraj Kučić inicirao je 1926. godine nastanak parka upravo na opisanom mjestu, s kojeg se vidio Grad koji se razvijao u podnožju, uz samu obalu. Arhitektonski projekt za novi park, predviđen na prostoru od 33.500 m2, izradio je arhitekt Zlatko Prikril 1927. godine, a hortikulturno uređenje povjereno je Josipu Kulfaneku.
Krajem tridesetih godina prostor parka proširen je za još 11.500 m2, te je sada površina od 45.000 m2 tvorila skladnu cjelinu horova, čempresa i zimzelenog grmlja, okruženog listopadnom šumom. Od 1951. do 1957. godine, prema idejnom rješenju Zdenka Kolacija i Zdenka Sile, na najvišem platou parka izgrađena je spomen-kosturnica. Tom je prigodom uređen i srednji dio parka, nestale su stube i putići, te terase geometrijskog oblika i dobiven je otvoreni prostor za sadnju niskog raslinja oko kripte spomenika. Park na Trsatu smješten je u predjelu objekata od najvećeg povijesnog značenja za grad, od srednjevjekovne frankopanske gradine, povijesne jezgre starog naselja Trsat i trsatskoga groblja do baroknog franjevačkoga samostana.


Preuzeto sa: http://www.lokalpatrioti-rijeka.com/forum/viewtopic.php?f=150&t=2050
Autor zokxy

Ja bih tome još nadodao da je park podijeljen na dva dijela, u razgovoru nazvano Gornji park i Donji park, Radićevom ulicom.
Netko kaže da i nije baš tako, tj. da Donji park ne pripada u Park heroja. Po meni Radićeva ulica nasilnički je podijelila park na dva dijela. Pa neka govore šta ih volja. I da, ovaj park u svom jugoistočnom dijelu ima dječje igralište s napravama. Pa tu, pogotovo za toplog vremena, odjekuje veselim dječjim glasićima.

Evo nekih fotki snimljenih ovih dana.

Dvije tise fotkane bez mog dragog prijatelja O.




« Zadnja izmjena: 09.04.2020., 13:40:18 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #1 u: 12.01.2014., 18:58:58 »
Pogled od spomenika prema moru.


Špina, kako ju ja zovem, odnosno slavina za vodu. Uz spomenik. Vlasnici pasa su sretni jer njihovi ljubimci tu nalaze osvježenje.



Posuda za cvijeće, a može i za druge namjene.



Evo, i ovdje uza sjeverni zid parka, zimski jasmin.


« Zadnja izmjena: 09.04.2020., 13:41:04 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #2 u: 13.01.2014., 21:22:35 »
Sanirani tragovi orkanske bure od 11.11.13.


Kameni stup s predviđenom nadgradnjom. Možda razbijena vaza, a možda i nešto drugo?


Nekad lijepo jezerce uskoro će postati žabokrečina. A možda ga čiste?


Cvjetnjak na koji pazi ploča s imenom osnivača parka.




Lijepe, zdrave palmice. Ja bih ih nazvao špade jer mi djeluju kao sablje.


I za kraj jedan jaglac, valjda.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #3 u: 22.01.2014., 13:41:16 »
Evo moga današnjeg obilaska parkom, a ima nešto i oko njega.
Ovo se najprvo odnosi na proređen i očišćen okoliš ulaza u park s istočne starne, iz ulice N. Katunara.



Počinje šetnja parkom. Malo pogled dolje u tratinu. Baš je zelena.



Neki dan je jezerce bilo skoro prazno. Sad je skoro puno. Valjda su nešto radili u/oko njega.



Penjući se prema vrhu s lijeve strane spazih klupu posebnog značaja za mene.



Ovi upojni bunari, jel' se to tako kaže?, su dosta pomogli da bujice ne uništavaju šetnice. Prvi put sam ih ugledao početkom devedesetih.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #4 u: 22.01.2014., 13:59:43 »
Rado neke sportske ekipe u parku treniraju. Ne znam koji su ovi.



A golube baš briga jesu li odbojkaši ili košarkaši. Oni se hrane.



I još jedan jako važan detalj koji se tiče ljubitelja dlakavih lajavaca. Čak i ima vrećica.



Obilazak završen. Do ponovnog obilaska do viđenja, dragi park.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #5 u: 28.01.2014., 22:04:37 »
Donji Park

Danas ćemo malo o donjem parku. On je "ispod" tj. s jugozapadne strane Radićeve ulice. Meni je nekako mirniji, intimniji od gornjeg tj. Trsatskog parka.
Evo ulaz na koji sam ušao.



Ima i drugi koji je više prema vrhu Radićeve, tu na vrhu ovog putića.



Stazice koje vode ovim parkićem su betonirane. Nažalost, odavno, jer je na mnogim mjestima beton jako oštećen.




Evo dio vegetacije parkića.





Na rubu parkića, na sjeverozapadnoj strani, nalazi se jedna kuća. Ništa neobično da do nje, kroz park, ne vodi put, betoniran do nje.



Evo, kako sam spomenuo, jedan miran kutak, za meditaciju, čitanje...



I evo, mala šetnja završava s lijepim pogledom na crkvu sv. Georgija, Đorđa ili, kako je Trsaćani, zovu Pravoslavnu crekvu.



Malo dalje, niže, ispod crkve počinje ulica Vidikovac kojom se stiže do Vodovoda . Ali tu je nestalo baterije, pa o tome slijedeći put.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #6 u: 30.01.2014., 11:38:05 »
Ako vas je zanimalo koji je ovo grm



nastavite čitati. A ako vas ne interesira...pa i nemojte.
Dakle naučen i povučen od Riječanke poslao sam upit jučer u Čistoću, koji održavaju i parkovne površine. I jutros stiže odgovor.

"Poštvani, ako pitate za grm koji se nalazi na ovoj slici to Vam je VIBURNUM TINUS."

A ovdje http://www.mediteranka.com/index.php/hr/component/k2/item/94-viburnum-tinus kažu o tome:

Lemprika (Viburnum tinus) je zimzeleni loptasti ili piramidalni grm čija visina doseže do 3 m. Prirodno stanište grma su sredozemne šume, do Maroka i Portugala, Azorski otoci, Kanari te kompletni Mediteran ali ne izvan njega niti zapadnije na Atlantskim otocima gdje ga navodi tek starija literatura do 19. stoljeća. Preferira zasjenjena vlažnija mjesta. Kod nas je prirodno zastupljen u južnoj istri, otocima i dalmatinskoj obali. Na sjevernom primorju i u zaleđu je sađen, a u unutrašnjosti vani dobro prezimi i cvate bez većih šteta od mraza jer je vrlo otporan na hladnoću, kod nas jedino stradaju mladi vrhovi kad ih zasoli bura. Relikt je lovorolisne vegetacije iz vremena toplije Europe. Lišće je jajoliko, često obrnuto srcoliko, dugačko od 4 do 12 cm, a listovi su cjeloviti s dlakavim rubom. Lice lišća je tamnozeleno, a naličje plavozeleno. Cvjetovi su skupljeni u grozdaste cvatove, bijeli, izvana crvenkasti i mirisni. Plodovi su jajasti, tamnoplavi i metalnosjajni.
Koriste se u medicini kao purgativno sredstvo. Razmnožava se pomoću sjemena ili zeljastih reznica u proljeće.

Malo, pomalo i upoznat ćemo vegetaciju u Trsatskom parku. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #7 u: 05.02.2014., 18:01:21 »
Na početku sam napisao:
... I da, ovaj park u svom jugoistočnom dijelu ima dječje igralište s napravama. Pa tu, pogotovo za toplog vremena, odjekuje veselim dječjim glasićima....
Pa evo i fotkica tog igrališta.
Hm, nešto ta fotkica neće da se rastegne pa da je stavim u ovom obliku.
« Zadnja izmjena: 05.02.2014., 20:18:32 od zokxy »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #8 u: 05.02.2014., 20:39:55 »
Na početku sam napisao:
... I da, ovaj park u svom jugoistočnom dijelu ima dječje igralište s napravama. Pa tu, pogotovo za toplog vremena, odjekuje veselim dječjim glasićima....
Pa evo i fotkica tog igrališta.
Hm, nešto ta fotkica neće da se rastegne pa da je stavim u ovom obliku.

Na ovim prečkama sa lijeve strane, sam prije nekih 40 i još malo  :skartoc  , pao i razbio glavu. Još jednom  :skartoc. Usput, nisam bio u parku 30-35 godina.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #9 u: 05.02.2014., 20:59:50 »
Ja se ovih prečki sjećam od, valjda 1965., 66. Prije preuređenja stajale su, prečke, zarotirane za cca 90°.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #10 u: 05.02.2014., 21:33:00 »
Ja se ovih prečki sjećam od, valjda 1965., 66. Prije preuređenja stajale su, prečke, zarotirane za cca 90°.
40 i još malo je negdje 1970. Tako je nekako bilo

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #11 u: 05.02.2014., 22:00:03 »
Opa, pa ni to ni za bacit. Ehej, 40 i još nešto. :bravo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #12 u: 20.02.2014., 21:55:20 »
Jučer sam prošetao malo po parku. Hvala na pitanju, dobro je. Nema nekih promjena. Čak i ono sadgaimasadganema jezerce je ispunjeno potrebnim sadržajem.
A  evo i kako koprivići strpljivo čekaju novu proljetnu robicu. /Ko ja nekad traperice/. Mirni i u redu.



Kako nema novitadi tako je i report kratak. Ali doći će i naših pet minuta kažu nasadi u glas. :wavey


« Zadnja izmjena: 04.03.2014., 21:39:30 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #13 u: 04.03.2014., 21:49:03 »
I danas sam svratio da se pozdravim s parkom. I kaže on meni da šta silujem stvari. Očekuješ da će zbog tebe sve procvasti, izrasti...
Ma ne, ne, ja sam strpljiv. Čekat ću koliko bude terbalo. Nego me strah da mi nešto ne izmakne, da ne primjetim nešto što bih volio vidjeti.
A park se nasmijao i kaže ako i ne budeš vidio, osjetit ćeš.
I jedino šta sam zamjetio bilo je to da se lovor sprema procvasti.



Čekajmo da park napravi slijedeći potez.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #14 u: 04.03.2014., 22:25:57 »
...
Ma ne, ne, ja sam strpljiv. Čekat ću koliko bude terbalo. Nego me strah da mi nešto ne izmakne, da ne primjetim nešto što bih volio vidjeti.
...
Gotovo da taj crv čuči u svima nama  :e025
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)