Autor Tema: Park heroja - Trsatski park  (Posjeta: 124533 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #30 u: 11.04.2014., 22:02:59 »
poznata mi je i lokacija i izgled stabla ... rekla bih da je to divlji limun


Poncirus trifoliata - divlji limun
Moze se uzgajati i unutra i u dvoristu. Sadnja u vrtu se preporucuje poslije trece godine, kada ujedno poncirus i pocinje bujnije rasti. Ukoliko ga uzgajate u vazi, zimi je potrebno unositi ga u hladniju prostoriju kako bi imao period mirovanja.
Odlicna je podloga za kalemljenje ostalih citrusa. Izdrzava temperature do -25°C


Evo milicu, nema nam druge nego na njema nakalemiti neku mandarinu ili naranču  :D
aboriđinka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #31 u: 12.04.2014., 18:17:38 »
Vrijedilo bi probati. Zahvala Aster što je raskrinkala enigmu. :bravo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #32 u: 29.04.2014., 21:06:20 »
Evo mene opet među svoje...kopriviće. Samo sad su dobili lišće. I to mnogo lišća. Narasla im kosa. Možda da mi šapnu kako se to opet dobiva kosa. :lol1



Pokosilo se i nešto trave.




Ovdje, oko spomenika i vode, obično ima pasa. Danas ni psa nema.



Ali ima golubova.



...
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #33 u: 29.04.2014., 21:31:50 »
...Divlji limun je dobio listove, a tu i tamo ostao je pokoji cvijet.
N.D.
Sad pažljivo gledam i čini mi se kao da se i plod zaokružio?! Vidite li i vi to?



A lipa samo što nije procvala.



Jasno, ono urušeno kamenje i dalje nedirnuto leži.



Doviđenja dragi parku, doviđenja.
« Zadnja izmjena: 29.04.2014., 21:35:54 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #34 u: 14.05.2014., 17:51:01 »
Evo, vraćam se parkiću tebi, tebi pod okrilje lipe, divljeg limuna i jošte koječega.
Prvo šta me osupnulo bilo je nepokošena trava, odnah na istočnom ulazu.
Otkad je to opet u "društvenim" firmama ne ide, pa bog. Sjećam se kad sam početkom devedesetih tu dolazio sa sinom radnici ondašnjih Parkova i nasada sjedili bi, marendali, od ujutro do popodne, a onda bi pobjegli, i komentirali kako su slabe plaće, kako moraju raditi, itd. i tsl.
Onda je to preuzeo netko i pretvorio u Parkovi plus, čini mi se, pa je to nekako bilo ok.
Sada eto vraga opet.



No, ipak sam krenuo tim putom jer mi je, prvi puta ove sezone, zamirisao jasmin. I eto ga, tog mirišljivca.



Nažalost, moram prekinuti ovaj napeti :lol1 report jerbo me prijatelj, kum, kolega etc. zove na rođendansko okupljanje. (On, ja i par boca  :dvoje). Do pisanja  :wavey .
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #35 u: 15.05.2014., 08:41:01 »
Završilo je i to okupljanje i evo me nazad u parku.
Baš  me zanimalo je li lipa procvala. Bio sam siguran da je. Ali još joj malo fali. Valjda čeka lipanj :lol1.



Malo sam pogledao šta se događa s divljim limunom jer jedva čekam da Sabinu pozovem na limunčatu.



I on ne napreduje dovoljno brzo, kako bih ja htio. Ništa nije kao što bih ja htio.
Ali, eto, ipak ima i nečega što je kako bih ja htio. Tu su pokosili travu.



Baš je lijepo vidjeti pokošenu livadu. Majko božja, kako bi to izgledalo da kose na ruke, kao nekad. Sjećam se da su i u doba "mraka" Studenjci kosili na žurnadu parkove po Rijeci. Tamo negdje 1967. na Vežici smo mama i ja naišli na Iveta Perčeviga koji je, s još nekima, kosio novoformirane parkovne površine po Vežici.
Prije nego se oprostim, za ovaj put od parka, evo i jednog lijepog aranžmana.



 :rose :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #36 u: 15.05.2014., 09:05:13 »
Baš je lijepo vidjeti pokošenu livadu. Majko božja, kako bi to izgledalo da kose na ruke, kao nekad.

U kom smislu "kako bi to izgledalo"? Da li  bi bilo lošije pokošeno ili bi bilo interesantnije za gledat ili bi duže trajalo ili?  :help2

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #37 u: 15.05.2014., 10:22:34 »
Ma da, baš je nerazumljivo :skartoc. Mislio sam kako nebi nikad pokosili da kose na ruke. I ovako, vidiš, da ne stignu.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #38 u: 15.05.2014., 22:12:54 »


Baš sam i ja neki dan kad sam šetala po Trsatu primjetila kako su parkovi nepodšišani i ako sjedneš na klupicu trava ti bude do koljena

ali zato je moj put plinovoda savršeno postrižen...



Još samo da samo tuda prolazi više šetača ... ili su možda podšišali za divlje svinje  :lol3

aboriđinka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #39 u: 21.05.2014., 18:50:42 »
Sjećate se ove fotke puta obraslog u travu?



Danas sam skarso, kako bi rekli Kastavci, pogotovo boćari, obišao park i začudio se silnom napretku. Nisam mogao vjerovati da je već pokošena ova travurina. Ma pogledajte samo, kako je lijepo vidjeti ovo, zar ne. Do punog izražaja dolaze i ostale biljke, poput jasmina, a ne samo trava.



No, zadovoljan odoh put donjeg parka, jer nisam htio ometati grupicu od pet, šest šišača, kako bi ih Sabina nazvala, koji su žučno diskutirali s koliko gasa treba kositi. A trava neka čeka dok oni strategiju razviju. :vahidrk

A u donjem parku drama.



Protutnjio sam ljut kroz njega, ne osvrnuvši se. Pa zar je to takav problem - travu pokositi. Moj stari, da je živ, bi to, na ruke pokosio za jedan dan.


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #40 u: 01.06.2014., 18:39:07 »
Subota nije bila samo dan za Trawa party već i za posjetu mom omiljenom izletištu i mjestu meditacije.
Odmah na ulazu-šok! Ovo prvi put vidim. Da u parku korov tretiraju herbicidima!?  A da se to počupka rukicama? Ma da, previše je posla za one kojima je i trava na travnjaku-iznenađenje.



Uspjeli su me razljutiti. Još malo pa ću biti k'o onaj Štrumpf Ljutko ili tako nekako. A možda Mrkonjić  :lol1. Nekako domaće zvuči.
Zato sam brzo napravio krug po parku tako da nisam niti sjeo na kakvu klupicu. Bacio sam jednooko na Sabinin limun od divljači. Ali još će mnoge noći proći, a limun žut neće doći.



Pa ni lipa, iako je, eto lipanj, još se nije rascvala. Stalno gledam, uslikavam i mislim-kad idući put dođem, za par dana, bit će rascvjetana. Ali nije još. Valjda će idući put.



Jedva čekam njezin opojni miris. Podsjeća me na, nekad popularni, parfem Poison. Meni se baš sviđa miris. I lipe i parfema.
Jasno, nije popravljen niti ogradni zid koji odvaja park i Šćitarovu ulicu. Kad će-ne zna se.



Ma, idem brzo van jer sam se razljutio. Nered, nered, svugdje oko nas.
Van parka, na jednoj tratini nedaleko Trsatskog groblja, spazih koloniju margareta. Pa me to obradovalo. Sjetio sam se moje none koja je imala upravo to ime. Jako neobično za Studenu.



S mislima o noni  pohitao sam domu svom. Na brzinu ručao i posvetio se pripremama za Trawa party. Make up, depilacija i to... :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #41 u: 01.06.2014., 20:02:29 »
...
Odmah na ulazu-šok! Ovo prvi put vidim. Da u parku korov tretiraju herbicidima!?  A da se to počupka rukicama? Ma da, previše je posla za one kojima je i trava na travnjaku-iznenađenje.
...

Takvim načinom zaštite svaka tretirana biljka će sigurno biti uništena i  iduće godine u proljeće neće biti problema prilikom uzgoja nove poljoprivredne kulture. Tlo će biti manje zakorovljeno što će na kraju rezultirati boljom kontrolom prinosa zasijane kulture.  :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #42 u: 01.06.2014., 20:30:58 »
Subota nije bila samo dan za Trawa party već i za posjetu mom omiljenom izletištu i mjestu meditacije.
Odmah na ulazu-šok! Ovo prvi put vidim. Da u parku korov tretiraju herbicidima!?  A da se to počupka rukicama? Ma da, previše je posla za one kojima je i trava na travnjaku-iznenađenje.


Reče onaj koji je zadnji put rukicama čupkao  travu u prošlom stoljeću  :lol1  :greensmile

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #43 u: 01.06.2014., 20:43:07 »
Oglas:
Dajem njivu za pivu.
Šifra: milić. :lol3

Ja sam umitnik, pisnik... Ja ne mogu radit jer bi moje rukice blabla...

Ali da ti samo jednom vidiš koliko njih održava taj park. Ma sa škaricama za nokte bi ga mogli održavati, a ne herbicidima. Stvarno!
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Park heroja - Trsatski park
« Odgovori #44 u: 03.06.2014., 08:52:37 »
Moji su doma uvijek  sve "ručno" tamanili, čak i danas prvo ručno skupljaju krompirove zlatice i tek ako je nekakva super najezda idu špricat kemikalije. Ali zato, od kako su otkrili herbicide za korov, svagdje gdje ne sade hranu ih koriste nemilice. Jednom tretirana površina ostane čista puno duže vrijeme nego kada to radiš ručno, a i puno lakše je očistiti teren koji je prije pošprican.