Autor Tema: Klana, Studena, ...  (Posjeta: 98126 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #195 u: 13.04.2015., 12:20:32 »
lijepe slike, LLeone, super mi je srndać, naglim porastom populacije jelenske divljači sve je rjeđe vidjeti takav prizor.
Dođi kod mene i biraj
Kad idem ujutro u 4 i pol raditi, stado od cca 20 komada mi pase ispred kuće
pase stado, ali čega? najvjerojatnije su košute i telad
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #196 u: 13.04.2015., 12:40:19 »
Kod mene je bio rekord od 7 komada ... IIRC 4 srne i 3 srndaća. U zadnje vrijeme vidim ili jednog srndaća ili srndaća i srnu.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #197 u: 13.04.2015., 13:24:42 »
gdje ti otprilike stanuješ?
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #198 u: 13.04.2015., 15:09:09 »
Otprilike između Jardasi i Kosi. BTW dok sam tražio fotografije shvatio sam da je maksimum srneće populacije bio 2013-te. :hmm





Ovdje se došla počastiti s kumadorima (rajčica, paradajz,....)



A nakon jela treba malo prileći, eee   :greensmile



Na sreću ova trešnja je preživjela , ali opet su mi to napravile ove godina na friško posađenoj   :97




Ljubav ....





opet odmor ...



"ljuštenje" rogova

« Zadnja izmjena: 13.04.2015., 15:17:23 od elvis »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #199 u: 13.04.2015., 16:53:36 »
A nakon jela treba malo prileći, eee   :greensmile


enti gospu " - Bi rekao jedan moj Dalmoš. Od njega mi ono izist, sasić, otpilat...


Na sreću ova trešnja je preživjela , ali opet su mi to napravile ove godina na friško posađenoj   :97


Sad znam i zašto je manje srneće populacije u Elvisovom vrtu, enti gospu i srnama...
 :yes
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #200 u: 13.04.2015., 19:23:51 »
Do kuda si išao po ovoj cesti za Obruč?
Vidim da ima tragova od 4x4

Pa do tu. :pusiti

Slikano danas, 3 km od Suhog prema Platku, blizu skretanja prema spomeniku "na 3000 metara je spomenik Viktor Lencu..."
http://i695.photobucket.com/albums/vv319/LLeon_album/Croinfo/DSC06057.jpg

Ijaaooo... :ruka mea culpa.. Sandro me pita o cesti za Obruč, a ja odgovaram o onoj za Platak.

Nisam išao cestom prema Obruču, osim prvih 50 metara dok sam se motao oko tunela.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #201 u: 13.04.2015., 19:28:47 »
enti gospu " - Bi rekao jedan moj Dalmoš. Od njega mi ono izist, sasić, otpilat...

To izist sam i ja pokupio od Dalmatinaca, to mi je tako sočna riječ  .. odmah mi sline krenu .. ono izist ... idem sad odmah nešto pojest ...

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #202 u: 13.04.2015., 19:30:17 »
enti gospu " - Bi rekao jedan moj Dalmoš. Od njega mi ono izist, sasić, otpilat...
Ovi kod mene kažu "uzmi nož i okini"

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #203 u: 13.04.2015., 20:56:18 »
Do kuda si išao po ovoj cesti za Obruč?
Vidim da ima tragova od 4x4

Pa do tu. :pusiti

Slikano danas, 3 km od Suhog prema Platku, blizu skretanja prema spomeniku "na 3000 metara je spomenik Viktor Lencu..."
http://i695.photobucket.com/albums/vv319/LLeon_album/Croinfo/DSC06057.jpg

Ijaaooo... :ruka mea culpa.. Sandro me pita o cesti za Obruč, a ja odgovaram o onoj za Platak.

Nisam išao cestom prema Obruču, osim prvih 50 metara dok sam se motao oko tunela.
Pitao sam za Platak, a vidim da si išao i prema Obruču, pa pitam i za tu cestu

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #204 u: 14.04.2015., 00:08:05 »
vidi stvarno srne, pa vi ste još dobro prošli, kod mene navale košute, a predvodi ih jelenčina, ono kužiš 4 m dužine bez repa i rogova, ko kombajn , kad uđu u vrt sve požderu, čak su mi i nekakav ukrasni zimzelen pobrstile do visine od 2m. A opet ne da mi se pucat nekako mi se čini da i oni trebaju živjeti.
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #205 u: 14.04.2015., 08:39:59 »
Mada sam mislio da sam u previše urbaniziranom kraju i za srne, ipak ne vjerujem da bi toliko blizu i između kućama došla tako velika divljač.  :hmm Na rubu sam naselja ali opet u okruženju ...



A ovo je primjer koliko su se navikle na ljude ...




Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #206 u: 14.04.2015., 10:09:20 »
Danas smo jedna grupica planinara i šetača, a ovi potonji  san ja, napravili turu iz Klane kroz šumu ka Studeni, točnije do  Vranjiniga i Rimskiga zida, podno kojeg sam prvi put vidjela ove rožice.Nijedan jin ne zna imena, pa molim vrsne znalce da me pouče.Hvala
Riječ je o šumskom cvjetiću imena pasji zub( Erythronium dens-canis), nije tako rijetka biljka koliko je možda prilagođena nešto drugačijim biološkim zajednicama
najčešće tu vrstu nalazimo u mješovitim sastojinama graba i hrasta kitnjaka(ta kombinacija je u okolici Klane nešto rjeđa) Biljka je iz porodice ljiljana.Biljka je hranjiva i bogata škrobom, tj jestiva, jede se lukovica.Zbog ranog cvjetanja i atraktivnog izgleda vrlo je tražena vrsta za hortikulture(GB)
bolje biti vjetar nego list

Offline grašćina

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Lip 2013
  • Postova: 537
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #207 u: 14.04.2015., 14:18:28 »
Danas smo jedna grupica planinara i šetača, a ovi potonji  san ja, napravili turu iz Klane kroz šumu ka Studeni, točnije do  Vranjiniga i Rimskiga zida, podno kojeg sam prvi put vidjela ove rožice.Nijedan jin ne zna imena, pa molim vrsne znalce da me pouče.Hvala
Riječ je o šumskom cvjetiću imena pasji zub( Erythronium dens-canis), nije tako rijetka biljka koliko je možda prilagođena nešto drugačijim biološkim zajednicama
najčešće tu vrstu nalazimo u mješovitim sastojinama graba i hrasta kitnjaka(ta kombinacija je u okolici Klane nešto rjeđa) Biljka je iz porodice ljiljana.Biljka je hranjiva i bogata škrobom, tj jestiva, jede se lukovica.Zbog ranog cvjetanja i atraktivnog izgleda vrlo je tražena vrsta za hortikulture(GB)


Hvala na trudu i tumačenju, ali ima jedna "kvaka", naime, šla san i kopat tu rožicu, ali nima lukovice.I kaj sada?

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #208 u: 14.04.2015., 14:23:47 »
Hvala na trudu i tumačenju, ali ima jedna "kvaka", naime, šla san i kopat tu rožicu, ali nima lukovice.I kaj sada?


A sada na policiju -  Lukovica biljke je jestiva, a jestivi su i listovi, no mogu se sabirati samo u ekstremnim situacijama, jer je kod nas biljka zakonom zaštićena.

 :d020

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana, Studena, ...
« Odgovori #209 u: 14.04.2015., 14:31:48 »
istina, biljka je skoro iskorjenjena kod nas čestim sabiranjem
no jedna lukovica više ili manje, dapače uzeti jednu ili dvije lukovice da bi se presadilo je zapravo rasprostranjivanje te vrste
lukovica se nalazi nešto dublje pa je potrebno okolo malo zakopati da se dođe do lukovice i korjenčića.
Elvis , pusti sad policiju , ne zazivaj vraga, imaju se oni čime baviti, dok pofataju ove koji su pokrali preko miljonče, do nas neće ni stić :a045
bolje biti vjetar nego list