Autor Tema: Platak- Snježnik- Guslica  (Posjeta: 16883 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #45 u: 16.06.2014., 20:38:13 »
Evo danas sam dobila odgovor od Primorsko-goranske županije na pitanje šta je sa planinarskim domom na Snježniku i dali će ga netko obnoviti....
pa kaže, citiram:

......
Možemo samo očekivati da će tijekom ove zime i proljeća NP Risnjak i formalno ući u vlasništvo Doma na Snježniku, da će se postići konačni dogovor između Ministarstva zaštite prirode i okoliša – NP Risnjak – PGŽ i Riječkog planinarskog saveza kako bi se u lipnju/srpnju slijedeće godine krenulo s radovima I. faze na sanaciji Doma. Time bi se za početak zaustavilo daljnje propadanje doma."


Samo da prijavim da smo danas bili na Snježniku i nema apsolutno nikakvih pomaka po pitanju bilo kakve sanacije, a već smo debelo zagazili u lipanj.

Sabina, otišli smo na Mirnjak u inspekciju (nismo ni mi nikad prije bili) ... drugi put ideš s nama .. ima krasan vidikovac  :palacgore
To nas ne priječi da opet krajem srpnja ne pošaljemo ponovno upit sa osvrtom na dobiven odgovor  :greensmile Treba biti uporan....i dosadan.

A gdje god da idete slobodno me zovite, znate da ja volim hodanje po prirodi...iako sam malo ispala iz forme pošto mi je osobni trener u out-u 


Ja sam prvi put bio na nekom vrhu ... ako ne računamo Krvavec s gondolom .. koji mjesec prije 19-te i to  - Sljeme . :skartoc

Nemoj da ti je neugodno...nisam ni ja bolja: Risnjak, Platak i sl. vrhove pamtim samo kroz alkoholne pare i dim  8)
aboriđinka

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #46 u: 21.06.2014., 22:31:07 »
Krenuo sam danas u izvidnicu, da vidimo kako napreduju radovi na obnovi doma na Snježniku :lol2





Radovi...  :hmm


hmm.. da.. radovi.. pogled je odličan :greensmile


Onda sam krenuo prema Mirnjaku, ali sam stigao samo do Rudenjakovog vidikovca


I taj vidikovac me nije nešto oduševio.




Puno bolji je pogled sa Guslice



Offline trebor

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 1
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #47 u: 17.09.2014., 21:50:17 »
Bio u nedjelju 14. 09. 2014. , nema nikakvih radova, propada sve više, zaštita koja je bila na prozoru skinuta ili je pala sama.... šteta

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #48 u: 17.09.2014., 23:54:57 »
krasno, baš krasno, a glavno da su nam napisali da u 6-7.mjesecu počinju radovi

Ako ova zima bude jača, mogao bi dom biti sravnjen sa zemljom. Možda nam je i bolje tako, pa onda možemo i na temi o Snježniku plakati za prošlim boljim vremenima  :pop

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #49 u: 20.09.2014., 09:37:57 »
Vrijeme je da opet za zdravlje priupitamo gospodina Slavena Hrvatina iz Primorsko-goranske županije...dok još postoje i dok ih nisu ukinuli. :greensmile
Po meni bi ukidanje županija bilo sasvim opravdano jer koliko vidimo apsolutno ništa ne rade.

Upit poslan:


Poštovani,

ponovno vam se javljamo s jednakim upitom kao i u studenom 2013. godine.

Naime obećali ste nam da će NP Risnjak i formalno ući u vlasništvo Planinarskog doma na Snježniku i da će radovi na obnavljanju doma započeti u lipnju/srpnju 2014. godine.
Članovi naše Udruge 051 su obišli planinarski dom i vidjeli su da se na domu Snježnik ne dešavaju apsolutno nikakvi radovi koji bi spriječili daljnje propadanje doma već sasvim suprotno...dom je u još gorem stanju.
Molimo vas dali nam možete odgovoriti tko je kriv za to, ili još bolje dali ćete opravdati svoje postojanje i poduzeti nešto da nam ono što vrijedi ne propada.
Ima jako puno zaljubljenika u prirodu i ljepote Hrvatske kojima je to vrlo važno.

U očekivanju skorog odgovora

Sabina K....


 
aboriđinka

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #50 u: 20.09.2014., 11:24:29 »
Bravo Sabina, svaka čast  :palacgore

Ti si bila gore nedavno? Mi smo zadnji put bili na Snježniku sredinom lipnja.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #51 u: 01.10.2014., 11:40:41 »
nada umire zadnja  :pop

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #52 u: 30.10.2014., 16:00:50 »
Ljudima nije bilo skupo za titova doba napravit dom na risnjaku/Hahlicu/Snježniku čiji je materijal nošen na konjskimi pleći. Danas mora bit cesta ne ispred nego do samoga ulaza va sobu za dnevni odmor, ima pravo gradevinska koja je sprijecila daljnju devastaciju.. Ali sa druge strane ....Na kraju cesta je napravljena i do doma na Hahlicu pa nakon 3 leta je va takovome stanju da samo poneki idiot kojemu nije zao razbijat auta ide gori, ostali u koloni po jedan preko mudne doli....tako je moglo bit i sa Snježnikom.

Stalno san po šumi pa se pitan kadi je onda ta gradevinska koja je dežurni policajac glede devastacije šume kada sumski bageri ne da kopaju nego ruju ko crvi po sumi nove ceste tako da kada se ide nutra se upadne va križaljku cesta da se vise ni nazada ne mores vratit, to valjda nije devastacija skupa sa onimi šleperi kojih najmanje 4 dnevno projde po magistrali prema italiji i to nakrcani našom jelovinom, razumel bi da je bukovina ma jelovi trupci... Va skoli su nas ucili da se ne prodaje sirovina nego gotov proizvod, samo mi se cini da  trenutno (zadnjih 20 let)  na vlasti oni ca su bili va zadnjoj klupi pa su slabo culi. Triba nami opet Austro ugarska da nam pokaže kako se gospodari ili Titova sfrj koja je od seljacke zemlje iz pepela stvorila najjacu rijecku regiju va SFRJ a danas je nasa regija najzadnja...
Gljedan neki dan izmedu Gornika i Grleša ima par jelovih drv i ča nisu skopali cestu i do tamo da ih poberu....kad ce konačno USKOK i va Hrvatske sume....
žal mi je doma na Snježniku ali dok je sadasnja Rijecka vlast na stolici koja nije vridna napravit ni željeznicki a o autobusnome kolodvoru da i ne govorin bit ce jos jako puno ovakovih kolumni. komadina je naš čovik Primorac koji želi dobro svome kraju ali ne more sam protiv krda...zato od Žute lokve moramo Knežićevom cestom na Senj pa doma....

Novinar pise da je skopana cesta do ispod padine Snježnika???? Ča ja znan Rimska cesta gre od Lasca uz Snježnik pa na radeševo izlazi na parking na Platku, va 8 misec san ju prosal sa jeepom i to je stara cesta nigdi ni traga bageru ni novoj cesti?????Da ni zaminil cestu za Guslicu? Doduse ima jedno raskrižji malo ispred radeseva i cesta vodi na zapad samo ni bilo vrimena za ispitivanje-, da ne misli na nju?


Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #53 u: 30.10.2014., 16:30:57 »
Nisam prošla tuda autom pa će možda moj odgovor bit malo neprecizan, ali evo:

kraj ovog putokaza si sigurno prošao:


Ovdje se u lijevo odvaja taj putić. Probijao ga je onaj najmanji bagerić i širok je cca metar, tako da zaboravi da tu može proći ikakav auto. Inicijalna ideja je i bila da se probije put za manju mehanizaciju a nikako za nešto širine auta. Tako da, ako želiš na Snježnik, nema druge nego  :hiker, na svu sreću.

evo ti i slika tog puta, došao je do nekih 200tinjak metara prije doma

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #54 u: 30.10.2014., 21:48:14 »
Upravo je to taj odvojak na koji sam mislio, thks Asterix. imam rimsku cestu snimljenu fiksnom kameron iz auta cijelu dionicu od Filipoviceva doma na Lascu pa sve do ispod platka tako da mi je odlicno i sada poslužila. Steta sto ne mogu  aviti plocu no mali ispod doma na Snježniku piše slijedeće_

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #55 u: 30.10.2014., 22:22:46 »
80 godina planinarstva u Hrvatskoj
Dom Moše Albahari
HRVATSKI SNJEŽNIK 1490 M
P.D. RIJEKA 27 VII 1954
IZGRAĐEN 27 VII 1951
OBNOVLJEN 16 VII 1974

ako neki ima sliku ploce na hrusti ispod doma neka je objavi...toliko o trudu i ljubavi ljudi koji su nekada vladali Rijekom tj Hrvatskim Primorjem.

nisam planinar ali volim osvajati vrhove uz uvjet da ima najvise 1000 m od auta do vrha ......
Sa svakoga vrha napravim kamerom 360* panoramski pogled tako da mogu kad me ulovi volja lipo na  miru uživati u pogledu...jasno uz puno slika....tako je osvojena i Dinara preko doma na Brezovcu  (autom do Velikog samara tik ispod vrha---dio ceste kuda je Rojs iz bosne probio put za tenkove i zavukao se Vlasima iza leđa u Knin) te jos dosti vrhova, problem je Vaganski vrh jer nema ceste a sa gornje strane preko Raduča se ide kroz minsko polje (cesta + 1000 metara pjege....)pa me prpa da ne zavrsim u nosilima HGSS-a dok sa donje strane ima 4 ure hoda ...autom  do Ramići.......u planu jest bilo za ovo leto ali nije realizirano...jako mi je žal ali necu odustat....posebno me zanima Sveto brdo i vlaški grad....

ova je cestica na sliki iliti put samo za bagera koji je trebao biti vjerojatno poboljsan sa tamponom da može tomo vinkovic gore....a ako more i tomo tada  prolazim i ja jer sam sirok 1,6 metara....tribat ce pricekat....

Mislio sam danas reko najprije su oprali lovu preko projekta za obnovu Albaharijevog doma a zatim i preko bagerista a da prikriju krađu tada su poslali gradevinsku koja je sve zatvorila, tako da je novac potošen (PODIJELJEN) među sudionicima a file closed preko gradevinske. <Bas me zanimaju računi....imam podatke o Hahlicima gdje je prevoz kostao skoro koliko i dom kada je izgrađen (srusili ga talijani u WWII) a kada je obnovljen pred par godina kostao je oko milijun i 200 hiljada kuna zupanija je dala 350 000 bio i Komadina gori....Inace navodno Komadina je iz ledenica i to kada se ide u Ledenicko polje prema Viništu.... Oni su napravili onaj put koji sada voda lipo i obilato dere tako da se vise autom ne more gore, osim jasno# road for Jeeps only#. Stari domar da je bio dvadeset i dvije godinu gore i da ga nije bilo samo 3 vikenda....kakovi su to zaljubljenici...mene gori vavik ceka Velebitska crna, kapuz, kobasičina, kos palente i Štrudel od jabuk....onda si podbrig va autu se to lipo protresen da bolje side pa san va Potkilavcu već skoro opet pa lačan....onda va putnika se strplit sa drugun Velebitskun....pa priko G. jelenja doma...
Jos jedamput hvala Asterix upravo je to ta cesta ali necu gore jer je jaaako losa....ma u stvari ima jedan odvojak malo vise sa kojim bi se trebalo doc na cestu koja spaja cestu lazac medvida vrata (krece od raskrsca kadi počinje uspon na Risnjak ali sa donje strane od platka) sa cestom platak gornje jelenje...izade se malo povise maloga doma na asfalt....tako da morda navratin i ispod Snježnika - cipel cug.
« Zadnja izmjena: 01.11.2014., 07:33:09 od ilirija »

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #56 u: 30.10.2014., 23:11:39 »
Guštam te čitati jer tako podrobno radiš svoj posao, guštaš u svom hobiju, na način da budiš želju ostalim kandidatima koji su tek u pripremi  :pusiti
Samo tako naprvo! RI898RR  :palacgore :thankyou
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #57 u: 30.10.2014., 23:47:59 »
80 godina planinarstva u Hrvatskoj
Dom Moše Albahari
HRVATSKI SNJEŽNIK 1490 M
P.D. RIJEKA 27 VII 1954
IZGRAĐEN 47 VII 1951
OBNOVLJEN 16 VII 1974

ako neki ima sliku ploce na hrusti ispod doma neka je objavi...


Trebao si samo počet čitat temu od početka. :greensmile






Guštam te čitati jer tako podrobno radiš svoj posao, guštaš u svom hobiju, na način da budiš želju ostalim kandidatima koji su tek u pripremi  :pusiti
Samo tako naprvo! RI898RR  :palacgore :thankyou

Ne obaziri se. To se ona samo grebe za vožnju u džipu. :o090

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #58 u: 31.10.2014., 00:12:46 »

Jos jedamput hvala Asterix upravo je to ta cesta ali necu gore jer je jaaako losa....ma u stvari ima jedan odvojak malo vise sa kojim bi se trebalo doc na cestu koja spaja cestu lazac medvida vrata (krece od raskrsca kadi počinje uspon na Risnjak ali sa donje strane od platka) sa cestom platak gornje jelenje...izade se malo povise maloga doma na asfalt....tako da morda navratin i ispod Snježnika - cipel cug.

Možda je to ova?


Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Platak- Snježnik- Guslica
« Odgovori #59 u: 31.10.2014., 07:55:57 »

nisam planinar ali volim osvajati vrhove uz uvjet da ima najvise 1000 m od auta do vrha ......

na sreću za prirodu, dosta ih je koji ostaju neosvojivi s motorizacijom

Citat:
tako je osvojena i Dinara preko doma na Brezovcu  (autom do Velikog samara tik ispod vrha)

a slabo je to osvajanje bez truda, mi smo na Dinaru krenuli iz Glavaša i vratili se u Knin

Citat:
problem je Vaganski vrh jer nema ceste a sa gornje strane preko Raduča se ide kroz minsko polje (cesta + 1000 metara pjege....)pa me prpa da ne zavrsim u nosilima HGSS-a dok sa donje strane ima 4 ure hoda ...autom  do Ramići.......u planu jest bilo za ovo leto ali nije realizirano...jako mi je žal ali necu odustat....posebno me zanima Sveto brdo i vlaški grad....

Vaganski vrh nije problem, dapače  :greensmile
Pričamo o vrhovima unutar NP i ti bi se tuda vozikao od vrha do vrha? Teško  :pusiti

Na Sveto Brdo i Vlaški grad možeš doći iz Libinja, imaš i stazu iz Medka. Iz Medka još nisam prošla, kažu za nju da je to najkraći pristup do vrha. Naravno, zaboravi auto jer je razminirana samo širina pješačke staze, tako da, bez mrvice uloženog truda, teško da ćeš na Sveca.

Staza Vaganski vrh - Sveto Brdo je meni osobno jedna od najljepših tura na Velebitu, posebice dio preko Zlih ploča (a prošla sam ga poprilično)




Postojao je jednom davno, negdje 2007 jedan debilni projekt o skijalištu na Svetom brdu, sa pripadajućom žičarom do vrha, sva sreća pa je to zamrlo.

U tvojih 1000 metara hoda taman ulaze Tulove grede, ako nisi bio, toplo preporučam, autom dođeš taman ispod a i to su sad razminirali. Ili odi cestom do Panosa, destinacija kao stvorena za ljubitelje militarije. Sa te ceste imaš odvojak za sklonište Šugarska duliba, krasno mjesto i vidici. Ili Gola Plješivica, isto je jako panoramska, gore su one militarijske gluposti u propadanju, ali cestom dolaziš skroz na vrh.

By the way, vidim da barataš s puno podataka, ali malo te je teško pratiti bez da koji put to potkrijepiš kojom slikom.