Autor Tema: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)  (Posjeta: 127812 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #45 u: 25.04.2014., 23:14:19 »



Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #46 u: 25.04.2014., 23:15:26 »



Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline marija

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Tra 2014
  • Postova: 3
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #47 u: 29.04.2014., 12:43:18 »
pomozite mi! Suprug mi donio ovu biljku, mislim da je tip nekakvog grma ili sl. Uglavnom, neznam ništa o njoj: kako se zove, šta voli (sunce ili sjenu).... Želim ju presaditi no morala bih više podataka znati o ovoj biljci, tako da joj mogu naći najpovoljnije mjesto - mjesto gdje će biti sretna. Hajde prirodoljupci , prosvjetlite me.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #48 u: 29.04.2014., 17:14:31 »
Marija, dobrodošla!
Ja ti ne mogu pomoći. Možda netko iz ekipe.
Ili pitaj, kao ja kad ne znam, u Čistoći jer oni sad uređuju parkove. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #49 u: 29.04.2014., 21:46:03 »
pomozite mi! Suprug mi donio ovu biljku, mislim da je tip nekakvog grma ili sl. Uglavnom, neznam ništa o njoj: kako se zove, šta voli (sunce ili sjenu).... Želim ju presaditi no morala bih više podataka znati o ovoj biljci, tako da joj mogu naći najpovoljnije mjesto - mjesto gdje će biti sretna. Hajde prirodoljupci , prosvjetlite me.

Pozdrav Marija, rado bih ti pomogla ali slika je dosta nejasna...da bar imas koji podatak više...ako ju je suprug kupio sta nije pisalo na vazi kako joj je ime. A ako ju je dobio mozda zna gdje je prije rasla...ako nista probaj na balkonu pa ako ti se dobro drzi ostavi ako ne unesi unutra...iako bih ja rekla ako je grm da slobodno može vani
aboriđinka

Offline marija

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Tra 2014
  • Postova: 3
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #50 u: 01.05.2014., 14:13:48 »
Nije kupljena, dobivena je od ljudi koji isto ništa ne znaju o njoj- vjerovatno su je doboli i neznajuću šta sa njom proslijedili meni. Opis: na šibi duguljast listovi - duljine 2-3 cm max.,na zelenim listovima bijele fleke (podsjećaju me na vitiligo bolest kože, kada se gubi pigment), biljka cvte tipa -resice (nešto sl. kao breza, samo što su resice puno manje). Nemam baš neki mob. sa dobrom kamerom pa evo još slika, ako mogu pomoći.

Offline marija

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Tra 2014
  • Postova: 3
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #51 u: 01.05.2014., 14:14:50 »
evo još jedna sličica.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #52 u: 07.05.2014., 21:52:35 »
Na žalost marija ne mogu pomoći...najbolje posaditi pa kad živne i probuja ponovo uslikajte i pohvalite se izgledom  ;)


a sada jedna moja slikica...ja bih je nazvala "čisto zdravlje iz prirode"...toliko ljekovitih biljaka oko nas ima
na ovom prirodnom kamenjaku procvala kadulja i mravinac (origano)



ko zna koliko ste para dali na one cuclalice protiv grlobolje...a treba samo prozvakati par gorkih listića kadulje i ko novi ste
aboriđinka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #53 u: 08.05.2014., 07:19:53 »
Haha, ja sam jučer dao 34 kune za Angi Sept kadulja od dr. Theissa. Mislim da to ništa ne pomaže, ali tako me grlo stislo da sam morao nešto napraviti. I, začudo, već danas je bolje.
Ja trdoglavac znan da ni to od cuclanja nego od vlastitog imuniteta. Ali, vrag zna... Možda je i dr. Theiss tu umiješao prstiće. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #54 u: 08.05.2014., 09:43:30 »
Haha, ja sam jučer dao 34 kune za Angi Sept kadulja od dr. Theissa. Mislim da to ništa ne pomaže, ali tako me grlo stislo da sam morao nešto napraviti. I, začudo, već danas je bolje.
Ja trdoglavac znan da ni to od cuclanja nego od vlastitog imuniteta. Ali, vrag zna... Možda je i dr. Theiss tu umiješao prstiće. :wavey

Ja sam također mislio da je to samo zavaravanje ali jednom kada me nekoliko dana "greblo" grlo i nikako da popusti sam ja popustio i uzeo neke od tih  pastila - i grlo se "popravilo" na neku normalnu razinu (znači da sam još bi nezdrav ali nije  intenzivno greblo) u roku od ... recimo par sati , s time da sam poboljšanje osjetio već nakon nekoliko minuta.


ko zna koliko ste para dali na one cuclalice protiv grlobolje...a treba samo prozvakati par gorkih listića kadulje i ko novi ste

Pred koji dan dobio sam forwarduršu koja je nabrajala otrovne vrtne biljke   :eek ... nekako se ne bi više usudio tek tako iz vrta ili kamenjara ubrati nešto i žvakati   :help2

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #55 u: 08.05.2014., 11:13:24 »
elvis to je kao i gljive, tko pozna, ne boji se probat
Ja recimo i znam nešto biljaka, pogotovo kadulju koju svugdje prepoznam bez problema. Ali za gljive sam antitalent i tu se niti jednu ne usudim taknut :skartoc

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #56 u: 08.05.2014., 12:45:15 »
Ali gljive nisu baš u okućnici, a ovdje su nabrojali 10-tak biljaka .. faktički vrtnih koje su sve od reda otrovne.  :eek

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #57 u: 08.05.2014., 22:23:14 »
Ali gljive nisu baš u okućnici, a ovdje su nabrojali 10-tak biljaka .. faktički vrtnih koje su sve od reda otrovne.  :eek
Možda i Oleander?  Mnogi ga imaju, a on je smješten u pet (5) najsmrtonosnijih biljaka na svijetu!  :hello
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #58 u: 08.05.2014., 23:34:22 »
oleander, glicinija, đurđica...gladas i ne jedeš kao mnoge otrovne stvari u životu ... elvis, proslijedi proslijedušu pa da vidim znam li i ostale
aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #59 u: 09.05.2014., 10:24:55 »
Otrovno cvijeće
 


 
LJUDI često u svoje vrtove zasade cvijeće o čijim otrovnim svojstvima nemaju pojma. Green Magazine je objavio listu 10 najotrovnijih vrtnih biljaka, koje vas mogu stajati života.
1. Glicinija (Wisteria)
Glicinija je listopadna penjačica koja cvjeta u proljeće. Veliki mirisni cvjetovi su grozdaste strukture i obično su plavkaste, bijele ili crvene boje.
Godišnje može narasti u visinu i do tri metra. Nerijetko se viđaju i čitave zgrade urasle u tu biljku koja je ponijela titulu "najotrovnije".
2. Naprstak ili pustikara (Digitalis purpurea)
 
Naprstak ili pustikara je biljka sa zvonolikim bijelim, ružičastim ili ljubičastim cvjetovima. Koristi je se u medicini, za proizvodnju lijekova za srce.
Pojedete li bilo koji od dijelova ove biljke, koja je zbog svog izgleda čest ukras u vrtovima, u blažim slučajevima će doći do mučnine, nesvjestice, dijareje i grčeva, a kod težih slučajeva trovanja do otkazivanja krvožilnog sustava i infarkta. Nerijetki su slučajevi gdje je života stajala pokoju znatiželjnu mačku ili psa.
3. Hortenzija (Hydrangea)
 
Česta stanovnica okućnica je i hortenzija, grmolika drvenasta biljka. Cvate od lipnja pa sve do kraja jeseni. Odlikuje se velikim cvjetovima živih boja - mogu biti bijeli, rozi, crveni, plavi i ljubičasti, a njihova boja varira ovisno o pH sastavu tla.
Zauzela je treće mjesto na listi najotrovnijih biljaka. Ubrzo nakon trovanja se javlja osip i svrbež kože, naticanje, mučnina, pojačano znojenje, a ukoliko se ubrzo ne dobije protuotrov, trovanje hortenzijama može dovesti i do kome te otkazivanja krvožilnog sustava.
4. Đurđica (Convallaria majalis)
 
Bijela biljka intenzivnog mirisa, đurđica, često se sadi u vrtovima kao ukrasna biljka. Cvijeće đurđice je otrovno, jer sadrži heterozide koji utječu na rad srca.
Otrov uzrokuje mučninu, vrtoglavicu, povraćanje, bolove u ustima i trbuhu, dijareju i grčeve. Đurđica ima crvene plodove koji sazrijevaju u rujnu, a također su otrovni. Nakon dodira cvijeta, stabljike ili korijena ove biljke, potrebno je oprati ruke kako ne bi došlo do trovanja.
5. Flamingov cvijet (Anthurium)
 
Anthurium ili Flamingov cvijet je tropska biljka čiji su cvjetovi srcolikog oblika. Najčešće su crveni, ali ih se može naći i u drugim bojama.
Gutanje dijelova biljke može dovesti do izrazito bolnih oteklina i opeklina unutar probavnog sustava. Naticanje sluznice može dovesti i do gušenja.
6. Krizantema
 
Cvijeće koje svake godine na Dan mrtvih ukrašava grobove, također je izrazito otrovno. Kod ljudi izaziva svrbež kože i otekline.
Poznato je oko 100 do 200 vrsta ove biljke. Vrtlari je često sade i kako bi otjerali zečeve - naime, oni ovu biljku zbog njenih toksičnih svojstava zaobilaze u širokom luku.
7. Oleandar
 
Oleandar je biljka na kojoj je otrovan baš svaki njen dio. Čak i slučajno udisanje dima gorućeg oleandra može izazvati probleme.
Ova zimzelena biljka, česta na Mediteranu, utječe na brzinu rada srca te trovanje njome može dovesti do infarkta.
8. Fikus
 
Još jedan stanovnik vrtova - fikus, poznat kao i Benjaminovo drvo, ima otrovna svojstva. Postoji oko 800 podvrsta fikusa, a sve u doticaju s kožom dovode do oticanja i svrbeža. Dođe li do trovanja, potrebno je posjetiti liječnika koji će propisati neki od antialergika.
9. Azaleja (Rhododendron)
 
Grmovi azaleja imaju halucinogeno i laksativno djelovanje. Simptomi trovanja su povraćanje, osip na koži, glavobolja, zamagljen vid i slabost u mišićima. Osim za ljude, osobito je otrovna za konje. Postoji više od 1.000 podvrsta spomenute biljke.
10. Narcis
 
Jedan od "vjesnika proljeća", narcis, zauzeo je 10. mjesto na ljestvici "lijepih, a ubojitih". Progutate li lukovicu spomenute biljke, dolazi do grčeva, dijareje i povraćanja. Popratni simptomi su i glavobolja, mišićna slabost i zamućen vid. Utječe i na rad srca.