Autor Tema: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)  (Posjeta: 127814 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #15 u: 10.10.2013., 20:43:30 »
Tamarix

Ovo prelijepo i neobično drvo porijeklom je iz sušnih predjela Azije, a široko je rasprostranjeno duž cijelog Mediterana!
Dobro podnosi i kontinentalnu klimu!
Cvjeta tokom travnja milijunima sitnih roza cvjetova koji su gusto načičkani na granama, tako da cijelo drvo izgleda kao roza pjena!
List mu je neobičan, ljuspast.
Može narasti do 6 m, a može se i oblikovati po želji jer odlično trpi orezivanje!


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #16 u: 10.10.2013., 21:19:57 »
Myrtus communis - Mirta


Mirta (Myrtus comunis), mrča, mrčica je, aromatični, zimzeleni grm iz porodice Myrtaceae. Raste na Mediteranu gdje je donešena s istoka u  prapovijesno doba. Mirta se smatrala svetom biljkom, slično kao lovor. U grčkoj motologiji pripadala je božici Afroditi ali i Demetri a u rimskoj - Veneri. Kod Židova je ona jedna od 4 svete biljke. Kod nekih europskih naroda i u Ukrajini cvijet mirte se nosi na vjenčanjima. Na Mediteranu je ona simbol ljubavi i besmrtnosti.
Mirta raste i kod nas na južnom i srednjem Jadranu, Kvarnerskim otocima i u Istri kao tipični predstavnik makije. Ima mirisne kožaste listove i bijele zvjezdaste cvjetove koji se javljaju od travnja do kolovoza. Plod joj je mnogosjemena tamno-plava boba. Mirta je začinska i ljekovita biljka. Od listova se dobiva eterično ulje koje se primjenjuje u aromaterapiji a od bobica se prave razni likeri, želei, začini. Bobice su se, u doba gladi, sušile i mljele te upotrebljavale kao zamjena za brašno.Sušene, mljevene bobe služe kao zamjena za papar a cijele se stavljaju kao začin umacima. Listovi, također, služe kao začin koji mesnim jelima daje posebam okus. Drvo mirte upotrebljeno kao gorivo na roštilju poboljšava okus mesnim jelima sa roštilja. Na Korzici i Sardiniji se od mirte prave aromatični likeri zvani Mirto. Postoji Mirto Rosso (od zrelih bobica) i Mirto bianco (od listova mirte). Rade se maceracijom bobica odnosno lišća mirte u alkoholu. Na Sardiniji se od bobica pravi i pjenušac zvan Myrtus Spumante dolce.

U ljekovite svrhe se najviše koristi eterično ulje mirte koje djeluje protuupalno, antibakterijski, čisti dišne puteve, olakšava iskašljavanje, pomaže kod upale sinusa i herpesa.
Miris ulja mirte razbuđuje, poboljšava koncentraciju, povećava hrabrost i samopouzdanje. Od mirte se  pravio tamjan koji je u prošlosti bio vrlo cijenjen. Treba naglasiti da se eterično ulje mirte, kao uostalom ni druga etrična ulja, ne smije uzimati oralno jer može biti vrlo otrovno.
Ekstrakt biljke štiti od čira na želucu pokazale su studije rađene na štakorima. Također pomaže kod crijevnih bolesti, probavnih smetnji, bolesti mjehura, sluznice usta i osjetljivog zubnog mesa. Ekstrakt mirte pospješuje rast kose. Mirta se upotrebljava i kao dekorativni grm. U tu svrhu stvoreni su razni varijeteti a zgodno se da obraditi i kao bonsai drvo.






Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #17 u: 08.01.2014., 17:45:54 »
Jutrošnjom šetnjom od Vojaka pa sve do Tower centra ugledao sam ovo:



Sad ja vas pitam je li to brnistra?
Meni se čini, nakon guglanaj da je, ali ...
Piše, između ostalog, da cvate u drugom dijelu proljeća  :pojmanemam . Ova je u jednom privatnom vrtu, ali vidio sam je jučer, rascvjetalu, i u blizini moje zgrade u Marohnićevoj ulici.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #18 u: 08.01.2014., 21:55:02 »
Lijepo oblikovani lovor u Vulkanskom naselju. Mnogi lovor imenuju "javorika".



Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #19 u: 09.01.2014., 09:58:33 »
rekla bih da je ono gore brnistra ... s obzirom na ovo proljetno vrijeme, ne čudi me da je u cvatu

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #20 u: 16.02.2014., 21:40:31 »
E, u meni se sve više budi osjećaj za drvenariju :lol2
Netko ima gene kamene, a netko, suptilnije, drvene.
Kad sam imao koga pitati i s njim po šumi lutati, nisam. A sad onih, koje bih pitao, nema, a i ja se baš ne osjećam najbolje.
Dakle, da skratim, zna li itko koje je ovo drvo?





Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #21 u: 16.02.2014., 21:44:22 »
Jabuka?
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #22 u: 16.02.2014., 21:50:39 »
U ništa! Ali sad kad gledam cvijet i meni liči na jabukin. Ali nije, sigurno.
Prijatelj mi je rekao da je to šestil. Ali on se u drva baš i ne razumije pa sam to primio s velikom rezervom. Guglao sam jučer, ali skoro ništa o tom šestilu nisam našao.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #23 u: 16.02.2014., 21:52:33 »
Amula?  :hmm Koliko se sjećam amula je jedinstvena po tome što prvo procvjeta a onda prolista.  :palacgore

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #24 u: 16.02.2014., 21:54:56 »
Šestil? Nikad čula  :pojmanemam
Može biti amula  :palacgore
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #25 u: 16.02.2014., 22:06:12 »
Ma nije, ali sad više nisam sto per cent siguran.
Naime, ča. U malom prostornom razmaku, cca 30 metara, počinje prirodna zanimljivost. Najprije procvate "ovo" pa onda jedno, malo dalje, i nakraju za 15-ak dana, treće to isto drvo. Ovoga sam uslikao, a slijedi razvoj, slikovno prikazan. Stvarno bih volio saznati koje je to drvo koje, na tako maloj razdaljini, tako vremenski različito, cvate.
Ma pitat ću Čistoću, oni su me ugodno iznenadili kad sam pitao za onaj grm.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #26 u: 16.02.2014., 22:14:41 »
Ja sam skoro 100% sigurna da je to amula...amula cvate među prvima ali ni svaka amula nije iste vrste: imate žute, crvene, žutocrvene a opet ovisi i o tome koliko koja dobiva svjetla...mozda je neka vise u hladovini pa kasnije cvate.
Ako ima tanke mlade grančice i izdanke koji će tek postati grančice a liče na veće trnove onda je amula...uostalom vidjet cete za koji mjesec...
a amulama brzo počnu padati latice koje su dosta njezne za razliku od latica jabuke
aboriđinka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #27 u: 27.02.2014., 14:17:17 »
Evo "one" vežičke magnolije u drugoj rubrici i u malo drugačijoj odjeći. Sada malo otvorenijoj.



A za one trsatske moram pogledati po danu. Jučer sam prošao onuda, ali po mraku.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #28 u: 27.02.2014., 14:53:26 »
Jutrošnjom šetnjom od Vojaka pa sve do Tower centra ugledao sam ovo:



Sad ja vas pitam je li to brnistra?
Meni se čini, nakon guglanaj da je, ali ...
Piše, između ostalog, da cvate u drugom dijelu proljeća  :pojmanemam . Ova je u jednom privatnom vrtu, ali vidio sam je jučer, rascvjetalu, i u blizini moje zgrade u Marohnićevoj ulici.


... je je to je brnistra, a ja ju vavek brkan sa forcizijom, a koju bajDvej iman va vrtu   :rollin2

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Biljke za vrt i park (cvijeće, grmlje i drveće)
« Odgovori #29 u: 03.03.2014., 21:37:49 »
A za one trsatske moram pogledati po danu. Jučer sam prošao onuda, ali po mraku.

A evo i one trsatske, danas viđene okom Narančaste zvijeri.
Lijepo ju je vidjeti.
I, da. I ona prije cvate pa listove pruža, a nije amul. :)
Prošeći se z manun okolo Trsata.