Autor Tema: Promjene i poboljšanja u Skypeu  (Posjeta: 4898 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.261
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Promjene i poboljšanja u Skypeu
« u: 07.10.2013., 12:05:27 »
Promjene i poboljšanja u Skypeu
Skype se mijenja, a u modernijem izdanju donosi i mogućnosti koje će biti u skladu s novim načinom korištenja aplikacije



 Skype se prilagođava novom načinu korištenja

 Skype se prilagođava novom načinu korištenja 
Skype je već dugo vremena prvi izbor kada su IM i VoIP aplikacije u pitanju. Aplikacija se u posljednje vrijeme mijenja kako bi se uskladila s načinom korištenja na mobilnim uređajima.

Kako stoji na službenom blogu, Skype se ranije oslanjao na P2P komunikaciju, a velik dio posla obavljala su sama računala korisnika uključenih u komunikaciju. Na tradicionalnim desktop računalima potrošnja energije i dostupnost internetske veze nisu stvari koje nas zamaraju, no na novim mobilnim uređajima to predstavlja važan aspekt. Skype je stoga iz temelja prerađen, a aplikacija iskorištava moderne koncepte poput računalstva u oblaku.

Prelazak na novu arhitekturu omogućio je dodatne pogodnosti korisncima, primjerice dostavljanje poruka kontaktima koji su offline. Za one korisnike koji Skype koriste na više uređaja u najavi je i mogućnost sinkroniziranja poruka na svim uređajima, tako da bi „bombardiranje“ već pročitanim porukama jednom kad se uređaj vrati online trebalo postati stvar prošlosti. Prema najavi, ova će funkcionalnost biti stavljena u pogon kroz narednih nekoliko mjeseci. Također, u najavi je i funkcionalnost propuštenih poziva koja će također biti sinkronizirana na svim uređajima na kojima se Skype koristi.

No, prelaskom na novi, kontrolirani način rada, javlja se i zabrinutost oko čuvanja privatnosti korisnika. S obzirom na raniji P2P način komunikacije, sam Skype zainteresiranim stranama nije mogao pomoći u prisluškivanju razgovora. Kako se sad komunikacija neće odvijati izravno, već preko Microsoftove infrastrukture, iz kompanije nas uvjeravaju da će poštivati privatnost korisnika. Između ostalog, IP adrese će čuvati samo djelomično, a kriptirat će Skype ID-jeve korisnika.
http://www.bug.hr/vijesti/promjene-poboljsanja-skypeu/127150.aspx

 
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Promjene i poboljšanja u Skypeu
« Odgovori #1 u: 07.10.2013., 18:34:15 »

No, prelaskom na novi, kontrolirani način rada, javlja se i zabrinutost oko čuvanja privatnosti korisnika. S obzirom na raniji P2P način komunikacije, sam Skype zainteresiranim stranama nije mogao pomoći u prisluškivanju razgovora. Kako se sad komunikacija neće odvijati izravno, već preko Microsoftove infrastrukture, iz kompanije nas uvjeravaju da će poštivati privatnost korisnika. Između ostalog, IP adrese će čuvati samo djelomično, a kriptirat će Skype ID-jeve korisnika.



Časna pionirska!  :pusiti

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.261
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Promjene i poboljšanja u Skypeu
« Odgovori #2 u: 08.10.2013., 20:01:20 »
A i dalje se ne sekiram, nemam nikakvih tajni.

Ono što želim tajiti ne prenosim nikako osim u 4 oka ;-)
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Promjene i poboljšanja u Skypeu
« Odgovori #3 u: 08.10.2013., 20:44:42 »
U potpunosti se slažem ali sam pročitao neke stvari koje mi malo ruše teoriju.

Primjer na koji sam naišao kaže slijedeće, npr tražiš po Internetu podatke o kemoterapiji, a nakon toga o perikama. Nije nelogično zaključiti da imaš rak, što i nije neka državna tajna ali možda podatak kojeg ipak ne bi podijelio sa svijetom.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.261
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Promjene i poboljšanja u Skypeu
« Odgovori #4 u: 08.10.2013., 20:56:59 »
Da, ali je bit igre da informaciju ne dijeliš sa svijetom, već je dostupna Microsoftu, a koristiće je tako da ti eventualno pošalje reklamu....

Ne znam, ne uzbuđujem se uopće oko toga, zaštita informacija mi je bila svakodnevnica 15-tak godina, naviknut sam da "šutim" ;-)
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.