Autor Tema: Voćke  (Posjeta: 12081 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Voćke
« u: 19.09.2013., 11:51:45 »
Malo loze ;-)



Grožđe je plod vinove loze.

Postoji 12 osnovnih i najpoznatijih vrsta grožđa od kojih se pravi većina svjetskih vina. Ranije su se vina označavala prema području na kome se grožđe uzgaja, ali kasnije je broj proizvođača i područja sa vinogradima toliko porastao da je uvedeno označavanje prema vrsti grožđa.

Crno grožđe

  • cabernet sauvignon - Ovo je najpopularnije grožđe na svijetu kad je proizvodnja crnog vina u pitanju. Uzgaja se u Bugarskoj, Čileu, Australiji, Kaliforniji, južnoj Francuskoj. Ima mala plavo-crna zrna sa debelom kožom, kasno olista i kasno sazrijeva.
  • merlot - Od ovog grožđa se pravi najskuplje crno vino na svijetu - Chateay Petrus. Uzgaja se u Bordeauxu, ima velika zrna sa tankom kožom, okus ima tragove borovnice i metvice.
  • nebbiolo - Daje vrlo kompleksna crna vina, uspjeva na vapnenačkom zemljištu, na većim visinama, najviše u sjeverozapadnoj Italiji. Vrlo tamne je boje i kasno sazrijeva. Nebbia na italijanskom znači magla.
  • crni pinot - Od ovog grožđa se pravi čuveni burgundac. Uspjeva na vapnenačkom zemljištu istočne Francuske. Ovo je "sveti gral" proizvođača u mnogim zemljama. Ima tanku kožu crne boje i guste grozdove. Pored Francuske, uzgaja se i u Australiji, na Novom Zelandu, u Južnoj Africi, Italiji, Rumunjskoj, SAD-u.
  • syrah ili shiraz - Drevno crno grožđe sa Srednjeg istoka. Uzgaja se na granitu, vapnencu i pijesku u dolini Rone (Francuska), u Kaliforniji i Australiji. Plavo-crne boje, ima mala zrna i debelu kožu. Relativno rano sazrijeva i daje visoke prinose.
  • sangiovese - Ovo grožđe se uzgaja po cijeloj Italiji, kao i u Argentini i Kaliforniji. Raste na vapnencu, ali i na glini, sporo i kasno sazrijeva, podložno je oksidaciji. Najbolji iz vrste je Sangiovese piccolo.
Bijelo grožđe

  • chardonnay - Bijeli chardonnay je vjerojatno najtraženije grožđe na svijetu. Bolje uspjeva na siromašnijem zemljištu, ali se prilagođava i drugim tipovima. Daje male grozdove tanke kože. Rano cvjeta i zrije. Danas se uzgaja u svakoj zemlji u kojoj se pravi vino.
  • crni chenin - Koristi se za najraznovrsnija vina, daje obična i pjenušava, suha i slatka. Uzgaja se najviše u dolini Loare - jugozapadna Francuska, sve do Atlantika. Ima tanku kožu, kasno sazrijeva. Raste i u Južnoj Africi, Kaliforniji, Australiji i Novom Zelandu. Daje dugotrajna vina, ali i vina koja se odmah piju.
  • traminac - Grožđe ružičaste boje, daje suha i slatka bijela vina, karakterističnog aromatičnog, nekako začinjenog okusa. Podrijetlom je iz Aldo Adiga. Uzgaja se u Francuskoj, Austriji, Njemačkoj, Sloveniji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Rumunjskoj, u Australiji i na Novom Zelandu.
  • rizling - Voli hladniju klimu. Blijeda zrna sa mrljama, u malim grozdima. Kasno cvjeta i zrije. Daje vrhunska suha, poluslatka i slatka vina. Uzgaja se u Njemačkoj, Francuskoj, Italiji, Australiji i SAD-u.
  • crni sauvignon - Grožde doline Loare, raste na vapnencu, pijesku, šljunku. Kompaktni mali grozdovi tanke kože. Rano zrije. Uzgaja se i u Italiji, Južnoj Africi, na Novom Zelandu, u Australiji i SAD-u.
  • semillon - Daje sjajna slatka vina i visoko kvalitetna suha vina. Ima velika zrna i tanku kožu. Traži specifične klimatske uvjete. Raste u Bordeauxu u Francuskoj, Čileu, Australiji, SAD, Južnoj Africi.
« Zadnja izmjena: 19.09.2013., 11:55:54 od magnum.cro »
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Voćke
« Odgovori #1 u: 19.09.2013., 12:24:12 »

Kaže magnum:
- Grožđe je plod vinove loze. :yes
A plod grožđa je vino!!!
Sjetio sam se jedne mudre izjave, vrag zna koga, ali pijanca, sigurno.
- Budala je svaki onaj tko vino prodaje. Ništa bolje od vina se tim novcem ne može kupiti.  :wines
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Voćke
« Odgovori #2 u: 19.09.2013., 12:39:29 »

- Grožđe je plod vinove loze.
A plod grožđa je vino!!!
Sjetio sam se jedne mudre izjave, vrag zna koga, ali pijanca, sigurno.
- Budala je svaki onaj tko vino prodaje. Ništa bolje od vina se tim novcem ne može kupiti. 


I rakija, hahahaha
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Voćke
« Odgovori #3 u: 28.03.2014., 22:14:28 »
Evo malo narančica iz pijateljeva vrta:


Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Voćke
« Odgovori #4 u: 29.03.2014., 06:39:19 »
Sline su mi navrle. Hm, možda nebi bilo loše, umjesto kave, ujutro piti ocjeđenu naranču?
Krasna slikica. Neke duguljaste naranče. :hmm
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Voćke
« Odgovori #5 u: 29.03.2014., 09:03:51 »
Da, zanimljive su, raste u kanti. Kažu da su jako fine. Neka narastu još malo pa ćemo probati. I zasaditi u svoj kanti na balkonu kao i mandarine koje mi lijepo napreduju ;)

A onda sok na balkonu ujutro. Ah. Moraću još koju godinu sačekati za organski uzgoj ;)


Sent from my HTC One X using Tapatalk

Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Voćke
« Odgovori #6 u: 29.03.2014., 11:25:41 »
magnum, šta nije ovo kumkvat?
Ako je, imamo ga i mi, jede se sa korom i jako je fini.

http://www.trznice-zg.hr/default.aspx?id=857

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Voćke
« Odgovori #7 u: 29.03.2014., 18:36:44 »
A kažu mi da su naranče.... Da su bile obične ne bih ih slikao, bile su mi fora ovako duguljaste....

ISPRAVAK:

U pravu si Asterix, tako ti je to kad ti ne objasne kako treba....


Citat:
"Daaa, pa to je to... Pa šta nisi znao? Pa dobro rekli smo naranče.. Ali nije, to ti je to... "


Uh, bolje ispast iz aviona ;-)


« Zadnja izmjena: 29.03.2014., 18:46:35 od magnum.cro »
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Voćke
« Odgovori #8 u: 29.03.2014., 19:49:04 »
Sline su mi navrle. Hm, možda nebi bilo loše, umjesto kave, ujutro piti ocjeđenu naranču?
Krasna slikica. Neke duguljaste naranče. :hmm
Evo, ima koristi od ovih duguljastih naranči. Danas, dok sam čekao bus, popio sam iscjeđenu naranču umjesto makijata koji pijem iz narodnog običaja. Baš mi je prijalo. Možda mijenjam navike. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Voćke
« Odgovori #9 u: 06.04.2014., 23:10:19 »
Trešnja




Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Voćke
« Odgovori #10 u: 09.04.2014., 22:32:52 »
Malo iz mog voćnjaka...video zapis

aboriđinka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Voćke
« Odgovori #11 u: 10.04.2014., 08:34:09 »
Lijep voćnjak. Bit će puno trešanja, ako sam dobro vidio. Kako Dražani reku za trešnje? Črišnje, črešnje, ...?
Kad sam bil mići otročić, malčić bi rekli Dražani, sam na Pehlinu teti Mimici brao trešnje koje je ona prodavala na riječkoj placi. Ovako bi mi rekla dan prije:
- Ala Mikić, tuka ti je košarica  pa hodi malo na črešnju nabrat za jutra poć na placu. Najprvo se ti najij pa onputa naberi va košić.
A ona bi još nabrala malo blitve, salate, rotkvice... Pa u ovo vrijeme par ćuki, racente...
I onda bi rano ujutro to odnijela na placu. Ubranoga je bilo malo, možda sveukupno niti deset kila. Ali je bilo svježe, netom ubrano. A i z curnicom zalevano  :lol1. Hm, da su znali Fijumani s čime se zalijevalo mislim da nebi tako veselo to kupovali.
A oko podne teta Mimica se vraćala s place umorna i zadovoljna. Pred vratima bi je čekao njezin muž, barba Franić. Obično u kratkim bragešicama, čučeći i pomalo pušeći Primorku. Kad bi bus došao Franić bi joj krenuo u susret i pomogao nositi košarice i špežu koju bi obavila v Reke. Znao je da će i danas imat za gemišt pul Želimira. I da, btw. Želimirova mama, teta Vitorija, mu je bila sestra.
Ma znaš šta Sabina... Ti i tvoje trešnje...
Opet sam se raspisao, a moram danas puno toga obaviti. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: Voćke
« Odgovori #12 u: 10.04.2014., 10:53:00 »
... malo prerano, ali sako leto par njih pozuri i dojdu tako nekako brzo  :help2





Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Voćke
« Odgovori #13 u: 10.04.2014., 12:58:07 »
A kade je to?
Močvara ili...?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: Voćke
« Odgovori #14 u: 10.04.2014., 13:11:47 »
... doma, va trawaparty  :wavey