Riječki i hrvatski brend Muzej računala Peek&Poke na šesti rođendan počet će djelovati u novom višestruko većem prostoru na cijelom prvom katu H objekta u kompleksu Rikarda Benčića, gdje će 21. rujna biti otvoren i prvi hrvatski Muzej djetinjstva.
Svetozar Nilović Tozo u novom prostoru / Snimio Damir Škomrlj
Riječki i hrvatski brend Muzej računala Peek&Poke na šesti rođendan počet će djelovati u novom višestruko većem prostoru na cijelom prvom katu H objekta u kompleksu Rikarda Benčića, gdje će 21. rujna biti otvoren i prvi hrvatski Muzej djetinjstva. Time je konačno razriješen svojevrsni »status quo«, nakon što je Peek&Poke bio u lipnju zatvoren do daljnjega, prvenstveno iz financijskih razloga. Ekipa prvog hrvatskog muzeja starih računala i jednog od rijetkih takvih muzeja u Europi od samog početka muku je mučila s financijskom stranom priče i ovaj je projekt cijelo vrijeme opstao i razvijao se isključivo zahvaljujući entuzijazmu pojedinaca okupljenih oko udruge Calculus.
Veći, duži i neobrezanijiIako se još prije manje od dva mjeseca činilo da je entuzijastima »voda stigla do grla«, sad je riješen višegodišnji prostorni problem ovog riječkog muzeja sa smještajem i izlaganjem najvećeg postava tog tipa u ovom dijelu Europe.
Čitavi zavidni fundus muzeja, sačinjen od više od četiri tisuće eksponata hrvatske i svjetske računalne povijesti bit će moguće smjestiti na više stotina četvornih metara na prvom katu H objekta u Benčiću, a dio eksponata tamo se nalazi još od festivala Republika, u sklopu kojeg je postavljen Peek&Pokeov »Retro game room«.
– Dobili smo višestruko veći prostor na raspolaganje zahvaljujući gradskom Odjelu za kulturu i ravnatelju MMSU-a Slavenu Tolju, kojima se zahvaljujemo na pomoći i razumijevanju. Već smo krenuli s prvim radovima uređenja i seljenjem eksponata koji će napokon moći biti prikazani u pravom svjetlu kako smo to oduvijek i zamišljali. Za naš šesti rođendan otvorit ćemo ne samo »veći, duži i neobrezaniji« Peek&Poke, već će oživotvorenje istoga dana dobiti i naš projekt Muzeja djetinjstva, kojeg će voditi kustosica Vana Gović, diplomirana muzeologinja, najavljuje voditelj Peek&Pokea Svetozar Nilović Tozo.
»Peek&Pony«Zajedno sa Željkom Baškovićem Tozo je već započeo prve radove na čišćenju i uređenju novih prostora, a prva veća volonterska akcija planirana je za ponedjeljak.
– Već smo započeli sa struganjem stare farbe, a namjera nam je okrečiti zidove, urediti i počistiti podove te poduzeti druge radove kako bi prostor uredili onoliko koliko smo to u mogućnosti, objašnjava Tozo.
U »Benčiću« bit će smještene i pony bicikle koje je Peek&Poke, u duhu djetinjstva i retro ugođaja, u sklopu usluge »Peek&Pony« bio u svibnju ponudio građanima i turistima. Posjetitelji muzeja tako će i dalje imati priliku iz malo drugačije perspektive upoznati Rijeku, vožnjom restauriranim pony biciklima po gradu.
U Peek&Pokeu pony bicikle drže neizostavnim »predmetom« odrastanja jedne generacije i osim obogaćivanja ponude kako samog Muzeja Peek&Poke i grada Rijeke, uvođenjem usluge »Peek&Pony« željeli su potaknuti građane na projekt Muzeja djetinjstva.
Na stotine igračakaŠto se tiče novog Muzeja djetinjstva, u »Benčiću« bit će uređena i staza po kojima će se djeca moći voziti autićima na pedale, a u suradnji s s udrugom Štacijon namjerava se izraditi najveća maketa željeznice u Hrvatskoj. Prvi hrvatski Muzej djetinjstva logičan je nastavak akcije Peek&Pokea nazvane »Igračke naše svagdašnje, ondašnje«, u sklopu koje je dosad prikupljeno na stotine igračaka, sad budućih muzejskih eksponata.
Iz Peek&Pokea još u svibnju 2012. godine uputili su poziv svim građanima Rijeke, Hrvatske i puno šire da svojim sačuvanim uspomenama iz djetinjstva sudjeluju u akciji, a odaziv je premašio sva očekivanja pokretača. Akcija »Igračke naše svagdašnje, ondašnje« kontinuirano će se nastaviti i nakon pokretanja Muzeja djetinjstva, a najstarija dosad prikupljena igračka su Richterove kamene kocke iz 1902. godine, kojima se igrao pradjed donatora.
Peek&Poke pokrenuo je i akciju nagrađivanja najstarije donirane igračke, a u sklopu akcije prikupljeno je pregršt igračaka iz svih krajeva Hrvatske, Europe pa i Sjedinjenih Američkih država. Među brojnim lijepim igračkama koje su uljepšavale djetinjstvo svojim vlasnicima pristigli su razni autići i lutke, plišane igračke, piste, špigule, društvene igre, popularni »engejci«, rošule, rubikove kocke, ali i bicikle, te dječji spomenari i knjige.
Ideja je da se od svake donirane igračke napravi priča, s opisom tko se volio igrati s njom i zašto. U Muzeju djetinjstva tako će se napraviti svojevrsna »vremenska kapsula« koja će biti posvećena svima koji sudjeluju u akciji i realizaciji projekta. Time svatko sudjeluje u stvaranju svog osobnog Muzeja djetinjstva, a želja je pokretača akcije da donatori ili posuđivači igračaka pošalju i svoje fotografije iz doba kad su bili klinci s omiljenom igračkom, kako bi se napravila »vremenska crta« nekad i sad.
Grad Rijeka financijski i prostorno podržao je projekt Muzeja djetinjstva Gradska knjižnica Rijeka otpočetka je uključena u akciju kao partner Peek&Pokea, zajedno s Učiteljskim fakultetom. Gradska knjižnica ima namjeru dati svoj doprinos ustupanjem dijela knjižnog fonda, koji se uklapa u povijesnu priču o djetinjstvu.
Mali iznosi za veliku stvarKampanjom prikupljanja sredstava za pokretanje muzeja na internetskoj platformi Indiegogo prikupljeno je 257 američkih dolara, a plan je i da se projekt prijavi na Doniralicu, prvu hrvatsku crowdfunding platformu. Cilj je zainteresirati širu javnost da uplatom malih iznosa pomogne osnivanje prvog hrvatskog Muzeja djetinjstva u gradu na Rječini.
Muzej starih računala i informatičke tehnologije Peek&Poke vrata je otvorio 22. rujna 2007. godine na inicijativu Udruge Calculus u partnerstvu s DIR-om – Udrugom darovitih informatičara Rijeke i multimedijskom agencijom Kreativni odjel.
Tijekom sad već gotovo šest godina kroz Peek&Poke je prošlo tridesetak tisuća posjetitelja, održane su brojne edukacijske radionice te niz zanimljivih projekata, uključujući natjecanje u daktilografiji Typewriter Borosana Competition, a svakako se treba prisjetiti programa posvećenog spuštanju čovjeka na Mjesec »Peek@Moon - Zaviri na Mjesec«, postavljanja monolita na Korzo, manifestacije »Rijeka 2010.« i drugih aktivnosti realiziranih unatoč skromnim mogućnostima. Zahvaljujući vrijednoj ekipi entuzijasta iz Peek&Pokea Riječani su upoznali svojeg zaboravljenog sugrađana Roberta Bartinija, znanstvenika, fizičara i konstruktora aviona i oca teorije multidimenzionalnosti.
Golub Dinko prvi posjetiteljCijeli je kompleks bivšeg »Benčića« već temeljito počišćen u sklopu priprema za održavanje prvog izdanja Festivala Republika. Prostor nekadašnjeg industrijskog ponosa Rijeke bio je praktički nekorišten i zapušten zadnjih dvadesetak godina, a pojedine dijelove objekata u svoje stanište pretvorili su golubovi. Tijekom priprema za Republiku iz »H« objekta »Benčića« izneseno je omanje brdo golubljeg izmeta, a od nekadašnjih »stanovnika« u budućem prostoru Peek&Pokea i Muzeja djetinjstva, ostao je prebivati samo jedan golub, koji je već dobio nadimak Dinko. Voditelj muzeja Svetozar Nilović Tozo unatoč svim naporima još uvijek nije uspio pomoći pogubljenom Dinku da pronađe svoj »put u slobodu«, a u šali kaže kako je ovaj golub tako postao prvim posjetiteljem muzeja.
Autor: Andrej Petrak
Objavljeno: 27. srpnja 2013. u 11:34
Novi list Online