Autor Tema: Kapadokija, Turska  (Posjeta: 14609 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Kapadokija, Turska
« u: 01.06.2013., 23:06:01 »
Kad sam već započela s Turskom, da onda nastavim s azijskim dijelom - pokrajinom Kapadokijom koja me posve očarala.  :kiss2
Lijepo je kad čovjek ima priliku ispuniti si snove i posjetiti neko mjesto o kojemu je godinama sanjao. Tako je bilo i sa mnom i Kapadokijom - ljubav na prvi pogled, i nisam imala namjeru propustiti priliku da i tamo odem kad sam već bila u Istanbulu.

Odsjela sam u mjestu Göreme, u kojemu (kao i u cijeloj pokrajini) dominiraju kamene kuće ili one izdubljene u tzv. vilinskim dimnjacima.


Između ostaloga, Kapadokija je poznata i po uzgoju golubova (više u prošlosti nego sada), a na slici su nastambe golubova izdubljene u stijeni.



Pogled iz Göremea na mjesto Uçhisar u daljini.



A s vidikovca iznad Göremea puca fantastičan pogled na sve strane.



No nije sve suho i kamenito, već ima i travnjaka, zelenila i voćaka u cvatu.




Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #1 u: 01.06.2013., 23:16:37 »
Klopa je i ovdje fantastična! A dok sam ja mezila gulaš pripremljen u glinenoj posudi koja se pri serviranju ovako razbije napola i jede se direktno iz nje...



...vrijedna teta je spekla već cca 4 turu kruha otkako sam ja sjela za stol.



Rano ujutro ako imate lagan san, probudit će vas neobičan zvuk, kao da nad vama lete zmajevi i rigaju vatru. Što zapravo i nije daleko od istine, jer se zapravo radi o stotinama balona koji otprilike oko 6 ujutro polijeću, jer su tada zračne struje najpogodnije. Naravno, to ni u ludilu ne bi propustila. Nakon što vas kombi pokupi ispred vašeg hotela/apartmana, odvezu vas na mjesto polijetanja gdje gledate kako se baloni napuhuju i pripremaju za polijetanje. Inače, u Kapadokiji ima sigurno 10ak balon-kompanija i to im je jedan od najvećih turističkih biznisa.



Naravno, sada slijedi serija fotki slikanih iz balona, jer na to bi potrošila i nekoliko memoriskih kartica da sam ih imala uz sebe.





Samo da vam dočaram to mnošto balona u zraku (a u prosjeku u košari bude 15-20ljudi), pogledajte ovu sliku i probajte ih izbrojati. Pilot balona mi je rekao da je tog jutra u zraku bilo oko 120 balona. A ponekad ih čak zna biti i do 150!

Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #2 u: 01.06.2013., 23:24:41 »
Nastavljamo u revijalnom tonu, fotkama iz zraka...





Prosječan let traje oko jedan sat. Nakon slijetanja, da bi se balon ispuhao, potrebno je skupiti ovaj mali "padobrančić" na vrhu samog balona.


Ekipa s kopna prati kako se balon kreće te ga dočeka na mjestu slijetanja kako bi ispuali i složili balon te njega i košaru ukrcali na prikolicu. Putnike ponovno čekaju spremni kombiji i svakoga se odvozi ispred njegovog hotela. Organizacija je više nego savršena, takvo što nigdje nisam doživjela.


Uspješno slijetanje se tradicionalno mora proslaviti pjenušcem (na slici su pilot i kopilot balona i Filipinka koja se svagdje naguravala).


"Oglas" za lončarsku radnju (još jedna stvar po kojoj je Kapadokija poznata) na putu prema Goreme Open Air muzeju.

Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #3 u: 01.06.2013., 23:34:42 »
Freske u Elmali crkvi (Apple Church) iz 11. stoljeća, u Göreme Open Air muzeju.


U prvom planu takozvani nazari - plave amajlije s okom koje štite od zlih pogleda, a u drugom planu vilinski dimnjaci i ostale neobične geomorfološke formacije u Kapadokiji nastale su zahvaljujući vulkanskoj aktivnosti tri vulkana - Erciyesa, Hasana i Melendiza.


U Kapadokiji se nalazi i nekoliko podzemnih gradova, od kojih je najveći Derinkuyu. Protezao se na sedam razina sve do 60m u dubinu. Njihova glavna funkcija je bila skrovište od neprijatelja, jer je to oduvijek bilo vrlo "prometno" i politički zanimljivo područje.


Pogled na dolinu Ilhara, kanjon dug 16km, kroz koji prorječe rječica Melendiz.


I otprilike na ovom dijelu putovanja (srećom, bio mi je zadnji dan tamo), sinkronizirano su mi se ispraznile baterije na fotoaparatu, HTC-u, a kamera na Nokiji mi je loša, tako da više nisam imala čime snimiti manastir Selime i pogled s još jednog vidikovca. Ali ionako sam na ovom putovanju ispucala više fotki nego ikada dotada, tako da sam se pomirila s time da ću ostati bez nekih snimki.

Link na cijeli album

duskom

  • Gost
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #4 u: 01.06.2013., 23:38:35 »
savršena reportaža. Uživam, kao da sam i sam bio... a dalje...... :rollin2

Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #5 u: 01.06.2013., 23:42:13 »
Ono što želim još jednom posebno naglasiti je savršena organizacija vođenih tura po regiji, izleta balonima i apsolutno svega što nude turistima. Pokupe te pred hotelom u dogovoreno vrijeme, dopelju natrag do vrata, cijene tura, hrane i smještaja su sasvim prihvatljive. Jedino let balonom je luksuz, ali jbg, jednom u životu sam imala priliku to isprobati i nisam imala namjeru profućkati to. Kasnije sam provjerila i vidjela da su i kod nas cijene slične, a koliko je atraktivnije letjeti nad mesečevim krajolikom Kapdokije nego nad Zagrebom. Tako da nakon ovakvog iskustva čovjek počne uviđati koliko bi se još puno puno puno dalo raditi na razvoju našeg turizma da bi ga se podiglo na takvu razinu koji oni sada imaju.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #6 u: 01.06.2013., 23:44:55 »
Citat:
Jedino let balonom je luksuz,
Za koji se isplati dati pare.  :bravo2 I ja sam letio

duskom

  • Gost
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #7 u: 01.06.2013., 23:48:42 »
Do sličnog zaključka sam i ja došao nakon povratka iz Tunisa i to 1999.. Išao sam na Đerbu i 2.000 km na safari u pustinju - 10 oaza . Nevjerovatna organizacija i luksuz u tim tzv vukojebinama. Pomislio sam - mi to namožemo postići za 100 god. O ponudi da se i ne priča - izvuku ti svaki dinar (njihov) a da si zadovoljan. Nevjerovatno ali stvarno.  :greensmile
« Zadnja izmjena: 02.06.2013., 09:00:57 od duskom »

Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #8 u: 01.06.2013., 23:52:19 »
U Tunisu nisam bila, ali vjerujem da je i kod njih tako. Mi toliko za njima kaskamo da je to neopisivo i sramotno za jednu zemlju koja se toliko diči svojim turizmom.

@ilirija --> najsavršenije iskustvo ikada! San mi je postati pilot balona u Kapadokiji.  :kiss2
Gdje si ti letio?

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #9 u: 02.06.2013., 00:04:26 »
Nije li nedavno poginulo nešto ljudi u padu balona?  :eek

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #10 u: 02.06.2013., 00:22:25 »
U Tunisu nisam bila, ali vjerujem da je i kod njih tako. Mi toliko za njima kaskamo da je to neopisivo i sramotno za jednu zemlju koja se toliko diči svojim turizmom.

@ilirija --> najsavršenije iskustvo ikada! San mi je postati pilot balona u Kapadokiji.  :kiss2
Gdje si ti letio?
Ne ne. I ja sam letio kad sam gledao slike  :). Od mog letenja dvaput avionom, i to je to.

Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #11 u: 02.06.2013., 10:13:47 »
Nije li nedavno poginulo nešto ljudi u padu balona?  :eek
Jep, Ljubljana. Mislim skoro 30 osoba. Ali o tome uopće nisam htjela razmišljati.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #12 u: 02.06.2013., 12:48:30 »
Jep, Ljubljana. Mislim skoro 30 osoba. Ali o tome uopće nisam htjela razmišljati.

Zapravo sam na to zaboravio, mislio sam baš negdje tamo "dole", ne baš Turska ali negdje s južne strane Mediterana.  :help2


... našao - bilo je u Egiptu - http://www.jutarnji.hr/stravicna-nesreca-u-egiptu-srusio-se-balon-kraj-luxora--poginulo-najmanje-19-turista-/1087547/

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #13 u: 02.06.2013., 15:07:36 »
Baš uživam čitajući tvoje reportaže. Jako lijepo pišeš. Bravo.
Napisla si ovo:
...Lijepo je kad čovjek ima priliku ispuniti si snove i posjetiti neko mjesto o kojemu je godinama sanjao...
Kako si se zaljubila u Kapadokiju?
Inače svi smo mi žrtve naših škola , fakulteta... Tamo je Bizant , Bizantinci . Od tamo je samo zlo dolazilo i možda koja baklava :lol1. I onda kad dođeš tamo nemreš bilivit.
Još jednom hvala na lijepoj reportaži.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Odg: Kapadokija, Turska
« Odgovori #14 u: 04.06.2013., 10:23:57 »
Pa, mislim da su najviše "krivi" forumi na kojima svjetski putnici postaju slike krajeva koje su posjetili i kada sam vidjela onaj suludi kameni krajolik i vilinske dimnjake Kapadokije iznad kojeg lete stotine balona, bila je to ljubav na prvi pogled. A baloni su mi skrivena strast valjda još od čitanja romana Julesa Verna. Kako to ipak nije na drugom kraju svijeta, rekla sam si da taj dio Turske moram posjetiti čim mi se za to pruži prilika. I nije mi žao niti jedne potrošene lire, jer je iskustvo bilo fenomenalno.  :kiss2